13.4.2021 | Svátek má Aleš


FOTOTESTÍK – Night ve Francouzském středohoří

18.5.2019

Pojďme si hrát. Testík ukrývá dvacet pět otázek. Jsou náhodně rozloženy, jejich pořadí nesouvisí s trasou. Některé odpovědi jsou snadné, jiné ne.

Řešení si zatím nechte pro sebe, pište jen, kolik míst (i nemíst) si myslíte, že poznáte (spíš zjistíte – neb to opravdu až na výjimky nejsou snadné otázky). Večer doplním do diskuze správné odpovědi.

Ke každému místu patří dva snímky. Jeden by měl být typický, druhý je často Najtí. Budu ráda, když si budete hrát :o)

A1

A1

A2

A2

Místo A – Jak se jmenuje hlavní město departmentu Aveyron? Katedrála Notre-Dame z načervenalého pískovce je nepřehlédnutelnou gotickou krasavicí.

B1.

B1.

B2.

B2.

Místo B – Jak se jmenuje řeka, která pramení v pohoří Cevenny a po 375 kilometrech ústí do Garonny? Její horní tok vytvořil hluboké údolí.

C1.

C1.

C2.

C2.

Hádanka C – jak se jmenuje tato jarní květina? Byly všude kolem, kvetly i na zcela ušlapaných místech – třeba v ohradě s koníky.

D1.

D1.

D2

D2

Místo D – Jak se jmenuje město, v jehož sousedství vyrostl jeden z nejvyšších dálničních mostů v Evropě, otevřený v prosinci 2004? A na druhé straně silničky, odkud jsme most fotili, kvetlo jaro.

E1.

E1.

E2.

E2.

Místo E – Jak se jmenuje vesnice, kde stojí jeden z klenotů auvergneské románské architektury. Uprostřed kostela Notre-Dame z vulkanického kamene stojí na kamenném sloupu zlacená Panna Marie.

F1.

F1.

F2.

F2.

Hádanka F – Jak se jmenuje pták, jehož navrácení do přírody skalnatých údolí se opravdu vydařilo? I jedenáct majestátních obrů nad námi kroužilo najednou.

G1.

G1.

G2.

G2.

Místo G – Jedná se o jedno z největších vápencových skalních měst v Evropě. Bylo zmapováno až v roce 1884 francouzským speleologem Martelem.

H1.

H1.

H2.

H2.

Místo H – Jak se jmenuje město, kde začíná jedna z francouzských částí Svatojakubské cesty? Město proslulo několika čedičovými vyhaslými sopouchy uprostřed zástavby. Na jednom je kaple Sv. Michala z desátého století.

I1.

I1.

I2.

I2.

Hádanka I – z této stálezelené rostliny se dělají živé ploty, dobře se tvaruje, i zahradní živé sochy se z ní vytváří. Tady roste divoce na nehostinných pláních sužovaných větrem. Jak se jmenuje česky?

J1.

J1.

J2.

J2.

Místo J – Další vesnice s klenotem auvergneské románské architektury poblíž Clermont-Ferrand. Uvnitř baziliky je nesmírně cenná dřevěná socha Panny Marie z hory Cornadore.

K1.

K1.

K2.

K2.

Místo K – Hora, kde naprší nejvíce srážek ve Francii. I proto tam je meterologická observatoř. Z vrcholku (1567 m n. m.) je prý vidět třetina území Francie. Pod vrcholem pramení řeka Hérault.

L1.

L1.

L2.

L2.

Místo L – Jak se tak může jmenovat město pod zříceninou velikého hradu Sévérac?

M1.

M1.

M2.

M2.

Místo M – Jak se jmenuje údolí vyhloubené přítokem hádanky B, který se do ní vlévá ve městečku Le Rozier? Tohle údolí je úžasnou podívanou – výsledek souboje skal a vody.

N1.

N1.

N2.

N2.

Hádanka N – Jak se jmenuje knížka, kde Robert Louis Stevenson popisuje své putování přes hory jen s tvrdohlavou oslicí. Stejnou trasu můžete jít i dnes – i toho osla vám zapůjčí.

O1.

O1.

O2.

O2.

Místo O – Jak se jmenuje opatství z 11. století, kde je pohřbena světice Sainte Foy?

P2.

P2.

P1.

P1.

Hádanka P – a jak se jmenuje tahle kytička? Stačí rod, druhů má víc a není vždy snadné se trefit.

R1.

R1.

R2.

R2.

Místo R – A do třetice románská bazilika z 12. století – tentokrát uvnitř zdobená polychromií ze 13. století. Zasvěcena je svatému Austremonovi, prvnímu biskupovi v Clermont-Ferrand. Jak se jmenuje město, kde tato kamenná krása stojí?

S1

S1

S2

S2

Místo S – Vyhlídková skála (655 m n. m.) nad Le Rozier je dostupná po kolmých kovových žebřících. Výhledy na údolí řek z hádanek B a M jsou úžasné. Jak se vyhlídka jmenuje?

T1.

T1.

T2.

T2.

Hádanka T – jak se nazývá prehistorická megalitická stavba z velkých nepravidelných kamenných bloků, patrně zbytek vnitřního prostoru pohřebních mohyl?

U1.

U1.

U2

U2

Místo U – Sopečný vrcholek (1465 m n. m.) s vysílačem a také antickým chrámem boha Merkura se tyčí nad městem Clermont-Ferrand. Jaké je jeho jméno?

V1.

V1.

V2.

V2.

Místo V – zajímavé skalní město bylo pojmenováno v roce 1908 Paulem Arnalem, pastorem z blízké vesnice Vébron analogicky k mnohem známějšímu skalnímu městu z hádanky G

W1.

W1.

W2.

W2.

Hádanka W – přesné druhy určit nedokážu, ale poznat rod tohoto kvítí by měl být snadnou hádankou.

X1.

X1.

X2.

X2.

Místo X – Papež Urban V. nechal ve svém rodném městě vystavět gotickou katedrálu. Po jejím poboření a znovudostavění je nesymetrická – jedna z věží je nižší a nezdobená. Jak se město jmenuje?

Y1.

Y1.

Y2.

Y2.

Místo Y – Městečko na stráni nad hádankou M bylo plné schodů a úzkých strmých uliček. Nápovědou může být jméno místního zámku – Chateau de Triadou

Z1

Z1

Z2

Z2

Místo Z – Pod jakým názvem byla zdejší krajina (a způsob života) v roce 2011 zapsána mezi památky UNESCO?

Foto: Xerxovi

Xerxová Neviditelný pes


Advantage Consulting, s.r.o.
JEDNODUCHÁ MONTÁŽ AŽ 26.500Kč

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 21 200 - 26 500 Kč