18.5.2024 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

KOČKY: Úvod do diplomňaucie (2) Jsem agresivní..., ale léčím se

U svých domácích chlupatých vládců můžeme časem vypozorovat více různých druhů agrese, a téměř jistě nám na to nebude stačit několikaleté soužití s jednou kočkou. V každém případě a bez ohledu na velikost domácí smečky však budeme vždycky muset řešit otázku: co s tím?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
zana 16.7.2009 13:35

Re: Terro!!!

Páni, už chystám pro Darlenku palečky:-)V

terra 16.7.2009 13:21

Re: Terro!!!

No, když jsou opravdu "v rauši" a lítají chlupy, tak bych to opravdu, ale opravdu nedoporučoval. Oni to v tu chvíli myslí vážně. Na život a na smrt, i když to zní pateticky. Kočka netestuje - buď uteče, nebo bojuje jak lev. Ona tu kontrolu prostě nemá v krvi.

EditaK 16.7.2009 14:27

Re: Terro!!!

Výborne napísané, článok aj diskusia.

Naša svorka je trochu atypicka. Hierarchia kocúrov je daná a jasná. Kým žil Andy bol jednoznačne Alfa kocúr, potom Bony a nakoniec Benji. Mačky hierarchiu nemajú, akurát matka Kika bola absolútnoch mačacou Alfou. Dokonca (na rozdiel od psej svorky) aj chorý Andy bol bratmi rešpektovaný a rozhodne nie zapudený. Ak sa cítil lepšie, tak sa s ním hrali a túlili sa k nemu. Po jeho smrti postúpil Bony na pozíciu Alfa a po príchode Merlina ho prefackal a bolo im to jasné. Benji si svojou pozíciou nebol taký istý, tak Melina fackoval asi týždeň. Nebolo mi všetko jedno, pretože Bony a Benji mali vtedy 11 rokov a Merlin 1 rok. Ale aj dnes, po 6 rokoch je hrierachia nezmenená, napriek už  jasne sa prejavujúcemu veku Bonyho .

Proste mačky nie sú psy. A naozaj pre mačky platí, že kto utečie vyhraje. Neriskujú zranenie. A poníženie alebo previnilý pocit z toho, že niečo vyvedú nemajú. Síce vedia presne , kedy robia to, čo neradi vidíme a keď prestanu, tak len preto, aby sa vyhli konfliktu nie z pocitu viny.

EvaŽ 16.7.2009 14:58

Re: Terro!!!

Souhlasím s jednou výhradou. Ona ta "pomoc slabšímu" existuje i u psů. Nejen u lidí. Jenže musí jít o dva nekonkurující si jedince (třeba štěně, nebo o hodně slabší jedinec ve vícečetné smečce). Tak jso i my spíše tolerujeme slabosti a chyby dětí nebo slabších. U stejně postaveného jedince nebo šéfa jsme kritičtější (až velmi). A pomoc starým a už bezmocným je i v lidské etice poměrně mladá záležitost. Ostatně velká smečka psí nechá i velmi slabého jedince nažrat, pokud mají ostatní dost. Pokud jde o život, mají přednost "mladí a perspektivní", kteří budou pro smečku lovit.

A vzhledem k tomu, že šelma má velké zábrany použít smrtící zbraně, neí to u vlků tak často na vážnější zranění, jako u býložravců, kteří mají méně usmiřovacích rituálů. Psi jsou malinko polidštění - jsou dětinštější (neotenie). Ale pes, agresivní k pánovi je vždy chyba člověka, pán nedokáže dělat alfu. S tím souhlasím. A kavkazák s přírodními instinkty tohle vytuší ještě lépe a protože se musí za všech okolnostá "postarat", odkáže neschopného pána do patřičných mezí. Pes se správnou hierarchií agresi přenese. Taky si všimněte mimiky "agresivního" psa. Často je v tom nejistota, protože chudák pes nerozumí přesně lidskému světu, který je pro něj příliš komplikovaný. Proto je šťastný jen ten pes, který má doma správnou alfu.

Li 16.7.2009 15:06

Re: Terro!!!

Ono je to vidět i u jelenů ;-) Jelen na prvním stupni zažene od sebe jeleny, kteří jsou těsně pod ním, třeba až do půlky pomyslného žebříčku, ale slabý jedinec, který ho nemůže ohrozit, ten si může dovolit s ním baštit z jedné hromádky zrní ;-)

Jenda 16.7.2009 17:55

Re: Terro!!!

Ona ta pomoc starym nebude tak mlada zalezitost. Ony babicky maji (mely) u homo sapiens dost dulezitou ulohu a pro preziti rodicky a deti byly dost dulezite. Cetl jsem o nejake studii ve ktere na zaklade udaju z matriky kdosi zjistoval jestli je nejaka zavislost detske a materske umrtnosti na tom jestli matka ci tchyne rodicky jeste zije. A ta cisla pry byla dost jasna.

zana 16.7.2009 18:17

Re: Terro!!!

Jo, to jsem taky četla ...  jasně že ta souvislost musela existovat. Ono i dneska je vidět rozdíl a to už nejde o život.

Vave 16.7.2009 11:08

Před časem

jsi mě (jste mě), milý Terro VV (milí TerroviVV), napábil (napábili) na kočenky. Vím, že coby kočičí člověk jsem teprve někde v mateřince nebo v kašičce, tak velmi vítám všechny zprostředkované zkušenosti, zvláště jsou takto čtivě, fundovaně a elegantně podány. R^:-) Děkuju!

Pro mě jsou teď informace o sžívání se smečky hodně důležité, protože již delší dobu přemýšlím nad tím, co by se stalo, kdybych do smečky přivedla drobnou roční kočičku, která už měla koťata a není úplně fit a asi nikdy nebude. Samozřejmě by musela už být vykastrovaná - dosud ze zdravotních důvodů není. Zatím to jsou všechno výsostně teoretické úvahy, protože mám stop stav. A hlavně prostě nevím, nejsem si jistá, co by to udělalo s naší smíšenou smečkou. A když si nejsem jistá já, nemohu doma nic prosazovat. :-/ Takže jen houšť, milý Terro! :-)

Přeju všem krásný den, ehmmmm, dobré poledne! VV

P.S. Doufám, že zvládnu do večera dát na rajče nové fotky z Kočetie.

terra 16.7.2009 11:18

Re: Před časem

Perská kočka zdraví Vave:-D Na fotky z Kočetie už se těším, to je utěšená smečka. A pokud jde o tu kočenku - nový člen smečky je vždycky trochu neznámá a strom života (v tomto případě kočičí etologie) je pořádně zelený... Ale půjde o kastráty, bude to nová kočička ke kocourům (to bývá vždycky snazší než naopak) a bude mladší... všechny výhody jsou na její straně, takže bych tipoval, že až míca pochopí, že ji kosourci nechtějí sežrat, budou z nich kamarádi...Mno, abych se nespletl, že...

EditaK 16.7.2009 13:53

Re: Před časem

Milá Vave, prijetie mačičky kocúrikmi by nemuselo byť veľmi problémove.  Ak mám hovoriť zo svojich skúsenosti, tak práve vo väčšej svorke sa ľahšie prijme nový člen, ako keď sa pridáva k prvému druhé zviera, ak to nie sú mačiatka.  Základnou zásadou, ktorá sa mi osvedčila je, venovať sa pôvodnému osadenstvu a zase pôvodnemu osadenstvu. Nie nadarmo po príchode Mandy, Filipa a dočasne aj Mikeša, Bony a Benji so svojimi skúsenosťami o nových členoch, okamžite namierili do kuchyne. Raz darmo, láska ide cez žalúdok:-D A MIkeš, Bertík aj Anka už sú zvyknutí sa o svoje teritórium deliť.

Držíme palce aj pacičky.

Jana Bu. 16.7.2009 14:48

Re: Před časem

Vave, souhlasím s ostatními. Jde o drobnou kočičku, asi poznamenanou minulým životem a ty jsou vděčné a neprosazují se vehementně. A kocourci jsou mladí vykastrovaní - po pár dnech by byli všichni na 99% v pohodě. Za kočičku se moooooc přimlouvám!

Matylda 16.7.2009 15:47

Re: Před časem

Nebude to nakonec Pusinka?

Xerxová 16.7.2009 16:28

Re: Před časem

taky mě napadlo, že ten popis přesně odpovídá ;-)

Vave 16.7.2009 19:37

Re: Před časem

Děkuju všem VVVVVV za názory, jsou pro mě hodně důležité. Teď v srpnu by se měl odstěhovat synáček a doufám, že mezitím proběhne i kastrace - byla bych raději, kdyby ji kočenka zvládla ve svém dosavadním přechodném bydlišti, aby si něco tak nepříjemného nespojila hned se mnou a novým domovem. 

Přednosta to ještě neví, ale já jsem čím dál víc rozhodnuta. :-)

A co se týče původu kočenky, tak nechci zatím předbíhat, ale máte za ušima! 8-o

Jana Bu. 17.7.2009 9:39

Re: Před časem

A kdo je Pusinka?

PetraK 16.7.2009 10:30

Teda Terro!

To je úža čteníR^R^ Díkec. Zajímací a poučný a ftipný. Může být lepší kombinace?R^

terra 16.7.2009 10:53

Re: Teda Terro!

Díky za pochvalu, rádo se stalo:-)

Bubu 16.7.2009 10:02

Ahooooj

Děkuji, Terro, pěkné a potřebné čtení.

Instinktivně jsem se zachovala přesně podle příruček, když jsme včera večer vyzvedávali (ještě s lodí na střeše) košku-dračici Prachovku z přechodného opatrování u maminky (u její maminky). Cestou jsem ji hladila a drbkala a podlézavě vrkala a doma pak předložila kousek taveňáku, hlt vlažného mlíčka a kapsičku. Madam secpala předložené, důležitě sy omyla tlapky, a pak nám i přes naši podlost velkomyslně odpustila a ke spánku se uložila Mému nejdražšímu pod ucho. Ráno jsem doma opouštěla kompletně vyřízenou čubu, co na moje rozlúčkové drbnutí sotva pootevřela oko, kocoura Prcka, co si tlamku zabořil do misky až po vyčítavě hledící špičku ocásku, košku Prachovku, co odmítla opustit vyhřátý ďolík v pánečkově peřině a Můj nejdražší v noční košili si zrovna s nohama na stole a notebookem ne klíně kompenzoval televizní absťák. A já musela do práce. Chudák já.

Jinak na Berounce bylo príma. Počasí drželo. Berounka je líná i za trošku vyšší vody. Sedřená jsem jak galejník. Bára uschla až v autě. Nová stará kánoheha se projevila jako stabilní škopek, což je při našem pětatřicetikilovém poposedávajím porcelánkovi docela výhoda. Viděli jsme kdeco, vyfotili všechno a něco i víckrát. Naprosto jsme vykolejili slečnu průvodkyni na Krakovci dotazem na Leontýnku z Brtníku (měla to být anketní otázka) a dorazili jsme ji, když jsme se zeptali, kde zapíchli Mrakomora. A vůbec se nedivíme, že Ota Pavel psal tak krásně o rybách a o Berounce, je tam fakt krásně.

Xerxová 16.7.2009 10:46

Re: Ahooooj

ano - Berounka není řeka, Berounka je nejdelší rybník v Čechách...;-D Vítám z cest - hlavně že si Bára užila koupáníčka, vy jste holt museli makat ;-P Ale jinak ten kraj miluju a díky příbuzným tam pobývám poměrně často. Koneckonců v sobotu tam na otočku zajedeme...

Bubu 16.7.2009 11:35

Re: Ahooooj

Spojené Berounské rybníky, to je přesně ono. Ale dokonce jsme i pár jezů jeli. Jen jednu mělčinku jsme museli přenášet. Cvakli jsme se jen jednou. Bez Báry. Pod jezem. Školácká chyba. Nějak se kormidelník s háčkem nedohodli, kde pod jezem přirazí ke břehu. Háček chtěl až níž v tišince, kormidlo hnedle pod jezem v proudu a spoléhal se na telepatii. Výsledek? Nakloněná loď bokem v proudu, šplouchanec do lodi a koupající se posádka.;-) Bára paničce záviděla vykoupání, tak musela honem za námi. Mám z toho lehký šrám na stehně. Asi mě chtěla zachránit a z vody vyhrabat. Samozřejmě jsme nemohli vynechat Proškův přívoz, pamětní síň Oty Pavla, ani hospodu u Rozvědčíka.

Sestra se uhnízdila v tom kraji, takže jsem tak taky prolezla kdeco. Třeba jsem zbytku výpravy vymluvila Křivoklát (dyť je tam jen ta mučírna ;-) a bůhví jak je to tam s přístupem pejsků) a vnutila jsem jim Krakovec (tuhle zříceninu mám moc ráda a všichni ostatní mají rádi film Ať žijí duchové). 

A omlouvám se za hrubky (taaak se stydím).

zana 16.7.2009 11:52

Re: Ahooooj

Jéé, Krakovec je bezva :-).

terra 16.7.2009 10:52

Re: Ahooooj

Je fajn, že jste měli prima dovolenou, Berounka je krásná řeka a na to, jak je velká, i poměrně málo "obetonovaná". Naštěstí. Pravda, neteče a myslím, že nejlepší lodí na její hladinu je miniaturní galéra s několika veslaři. Ale zase je bezpečná pro začátečníky a porcelány a zvířata. A přece bývala kousek od nás přírodní část koryta, kde se dal trénovat vodní slalom! Bohužoužel jen do chvíle, kdy někdo (patrně z podniku Povodí Vltavy) dostal ten geniální nápad vybagrovat dva větší ostrovy. Možná se ji tenkrát pokoušeli zesplavnit 8-o

Prachovka se ukázala býti řádnou kočkou - dejte sem miosku s něčím dobrým, nechte mě vyspat ve vaší posteli - a vše odpuštěno:-D Díky, jsem rád, že se povídání líbilo. 

Bubu 16.7.2009 11:59

Re: Ahooooj

Je tam fakt krásně. Ta huňatá členitá šťavnatá krajina. Ostrost skal zjemněná stromy a keři. V těch místech cítím pohodu, klid, zadumání, žádné napětí. Sice pádluju jako magor, aby to alespoň trochu jelo, ale zato se kochám (a nemusím řešit šutry želváky).

Navíc se dvěma klukům z výpravy podařilo (ze známosti) se vnutit do tréninku kajakářů na umělé slalomové dráze u jezu v Roztokách. Takže mlaďáci měli i trošku adrenalinu. Já viděla tu dráhu bez vody a stačilo mi to.

Jenda 16.7.2009 17:37

Re: Ahooooj

Sakra to bych mel vyzkouset ... misku s necim dobrym a nechat vyspat v me posteli ... ;-)

Matylda 16.7.2009 11:01

Re: Ahooooj

Už jsem si říkala, jestli jste se na té Berounce neutopili:-) Nás čekají od pondělí Jizerky, viz včerejší článek- tak přesně tam:-)

Xerxová 16.7.2009 11:08

Re: Ahooooj

Jakou řečí jsi s nimi komunikovala ?- česky (oni to tak chtějí, že se prostě naučit musí) a nebo anglicky ? Holandsky asi nee ;-)

Jinak jsem ti poslal mailík s pár typy na výlet ;-P, aby ste se snad nenudili ;-D

Matylda 16.7.2009 11:52

Re: Ahooooj

Mluvil s nimi můj muž a to česky, i když si myslí, že se vzájemně pochopili tak napůl, nicméně jméno speloval. A dík, email jsem dostala. Zaslechla jsem něco o protržené přehradě, tak tam bych to chtěla taky vidět. Frýdlant vidět MUSÍM, takže půjdeme asi nadvakrát. Nějak to zvládnem, ledaže by nepralo slunko a nechali jsme utahanou psovou v autě, ale to spíš ne.

Xerxová 16.7.2009 12:14

Re: Ahooooj

Protržená přehrada je tady někde popsaná v Betím rozcestníčku... ale žádný zázrak tam nehledej. Je to jedna polorozbořená kamenná věž uprostřed lesů. Nikde žádná civilizace - nejbližší parkování je na konci obce Antonínov (výběžek Josefova dolu) - u rozcestníku.  Z toho místa se dá dobře dojít i na vodopády na Jedlové - pokud je dost vody, tak je to moc hezká podívaná.

Nebo to jde z parkoviště Smědava. To by byl  krásný okruh - Protrženka - Jizerka - rašeliniště... a zpátky na Smědavu - ale to bude skoro ke 20 kiláčkům

zana 16.7.2009 15:25

Re: Ahooooj

Jooo, Matyldo, určitě jděte na Jizerku, ta je nádherná!!!!!!

zana 16.7.2009 15:24

Re: Ahooooj

Matyldo, protržená přehrada je úžasný místo, ale řekla bych, že až napodruhý... Když jsem tam byla prvně, byla jsem - přesně jak píše Xerxová - hrozně zklamaná, že tam nic není. Není, musíš si to představit.