16.10.2021 | Svátek má Havel


KOČKY: Leguár - seznamte se, prosím

27.2.2008

Leguár je zvláštní zvíře. Vznikne tak, že se dá dohromady kousek jaguára, ždibec leguána, něco málo psa, tak akorát opice, pět centimetrů hada, výraz mimozemšťana, uši netopýra, velikostně se to přiblíží kočce, povrch se opatří bílou chlupatinou a nakonec se přidají oči barvy medu. A sem tam se projeví i zcela nečekané skryté geny. Týna - Jája - leguár 1

Jaguár v genech udává základní kočkoidní zvířecí tvar. Leguán propůjčuje hrdelní lalok, hřbetní hřeben a bojově využitelný ocas. Pes se v leguárovi projevuje sklonem k aportování ve tři ráno a potřebou hlídat byt. Aportuje zásadně žlutou tlustou gumičku do vlasů, dostatečně oslintanou, kterou hlasitě odkládá spící osobě na obličej. Pokud spící osoba nedbá a tváří se, že spí, leguár začne lehce vrčet, pošťuchovat nohou, funět do ucha a v konečné fázi přidá olíznutí víček.

Leguár má dost drsný jazyk, takže spící osoba se přestane přetvařovat a hází a hází a hází, až do úplného vyčerpání výše zmíněné osoby. Leguár hlídá velice pozorně a k absolutní dokonalosti mu chybí jen zaštěkat. Nedávno hlídal a bránil svou koupelnu tak úporně, až se zavěsil na pana opraváře, který přišel oživit chcíplou pračkou. Nejdřív s obrovským zájmem překážel, čmuchal a odnášel nářadí, pak s hlubokým vrčením zakousl opravářovi nohu. A držel a vrčel.

Opice je v leguárovi zastoupena funkcí chápavého ocasu a opičením se. Občas se totiž leguár viditelně přidržuje ocasem na horní hraně dveří. Opičí se s radostí ve chvíli, kdy si ubohá unavená osoba chce sednout do vlastního houpacího křesla, čte, máchá cokoliv v umyvadle nebo ve dřezu, kouká do ledničky, maže sádlo na chleba a podobně.

Had v leguárovi má sklony k plazení, nejlépe za jakýmkoliv rohem, kam není dobře vidět a odkud může nenápadně lovit kolemjdoucí kotníky. Pokud není v blízkosti leguára žádný vhodný roh, prostě si ho vymyslí. V plížení a číhání za imaginárním rohem je leguár zcela nepřekonatelný. Zvukové projevy syčení v různé intenzitě byly rovněž zaznamenány. Týna - Jája - leguár 2

Mimozemšťan se projevuje zásadně potmě. Za světla by totiž tolik nevyniknul. Bílý kožich splývá s bílou stěnou a z poličky spící osobu pozorují jenom velikánské oči, ve kterých radostně zajiskří ve chvíli, kdy se osoba s leknutím vzbudí. To se pak mimozemšťan škodolibě syčivě zachichotá a odplíží se v klidu usnout do křesla.

Ostatní ingredience se projevují pouze místy a občas. Třeba takový společný prapředek se slonem nebo hrochem, protože leguár někdy dupe jak stádo splašených tlustokožců. Nezanedbatelné jsou ovšem znaky křečka a surikaty - to když se leguár s nacpanou tlamičkou posadí na zadek, ocasem si zajistí rovnováhu, koulí očima, mává předníma nohama a mlaská. Vyžaduje tím absolutní pozornost a hlavně ještě kousek té dobroty do mističky.

Taky vydra by se dala vystopovat v rysech leguára, neb vodu miluje a leze do sprchy. Do vany neleze, protože tu spolubydlící osoba prostě nevlastní. V případě zabránění přístupu do vody neurvale huláká a tváří se velice zhnuseně. V případě akutní nouze vezme zavděk i vodou na podlahu. Zrovna nedávno to vzal s rozběhem a elegantním skokem se přemístil do kbelíku. Umělecký dojem a technické provedení by bylo za plný počet bodů. Voda byla všude, leguár se radostně uculoval a čvachtal. Osoba se šla projít, jinak by utloukla leguára.

Našel by se i kousek žirafy. Čímkoliv zaujatý leguár, než pohne svým tělem, nejdřív prodlužuje krk do neobvyklé délky. Pak se mu ale navíc začne trochu deformovat i hlava, protahuje se čumáček a přední nohy se teleskopicky natahují. Když už dál prodlužovati nelze, začne vysunovat i oči-to je projev šnečí stopy v genech leguára.

Navíc je možno objevit i stopy chameleóna. Barva očí se plynule přeměňuje z krásné medové na jedovatě žlutou, když se leguárovi něco nelíbí. Hnědá se zvláštně nazelenalým nádechem se objevuje při zpoždění podávání večeře. Hodně tmavá hnědá se vyskytuje při lovu hmyzu. Týna - Jája - leguár 3

Krokodýl zubatý se projevuje velice často. Leguár je totiž v podstatě veselé zvířátko s roztomilým úsměvem. Úsměv vzniká tak, že tlamička se trochu prodlouží a trochu rozšíří, tím se zkrátí kůže na hlavě a zubatý úsměv je na světě. Prostě rolovací pysky a ty zvuky u toho, no nádhera. Leguár se usmívá nejčastěji po požití většího množství masa nebo po zdařilém útoku na končetiny spolubydlící osoby.

Jen tak okrajově se projevuje i stopa veverky. Rozčilený leguár předvádí výrazný předkus a chápavý ocas se změní na načepýřený huňatý veverkoidní.

Straka zjevně byla taky mezi leguářími předky. Leguár totiž krade. Zcela nelogicky zcizuje věci, které jsou mu absolutně k nepotřebě. Klíče od auta, telefon, lžíci, pastelky, pokličku, svetr, levou botu, mokré spodní prádlo ze sušáku a nekonečné množství dalších a dalších předmětů, které se účelově ani velikostně na leguára nehodí.

Vzhledem k zálibě v rostlinné stravě se dá vystopovat i gen z kozy. Pokud osoba provozuje činnost v kuchyni, je nutno názorně leguárovi předvést, co se zrovna připravuje. Leguár rád salát, okurky, kedlubny, fazolky, hrášek, nakládanou kukuřičku, mandarinku, sušenou hruškou taky nepohrdne.

Z věcí neživých by se dalo uvažovat o traktůrku nebo vibrační brusce.. Pokud má leguár milostivě dobrou náladu, startuje motory i při pouhém náznaku pohledu. Leguár hrká, vrká, rachotí a vibruje tak, že mám strach, co si budou myslet sousedi. Je to prostě docela hlučný domácí mazel. 

Leguár skvěle ovládá veškeré dění ve svém okolí. Pokud se leguárovi něco nelíbí, je to rychle odstraněno z jeho blízkosti, aby nedošlo k narušení jeho jemné psychiky. Naopak, když se mu něco líbí a je to pro něho nedosažitelné, je třeba mu to neprodleně přiblížit. Leguár je estét, například na polštář si nelehne dřív, než je tento řádně natřepán, urovnán a zorientován rovnoběžně s hranou postele. Přece nebude ležet jeho vzácnost na něčem zmuchlaném. Činnost pokojské hlasitě komentuje. Týna - Jája - leguár 4

Leguár miluje jízdu autem. Prožil ji zatím jen párkrát, ale vždy projevoval nadšení. Odmítá být přepravován v uzavřené kleci. Hlasitě komentuje dění za oknem, mrská ocasem, buzeruje řidiče a vyžaduje trvalou pozornost spolujezdce. Auta ovšem obdivuje i teoreticky. Pozoruje hukot na silnici pod oknem a velice hlasitě komentuje kolem projíždějící vozidla. Nejhlasitěji sděluje svoje názory, když dole prosviští hasiči nebo sanitka. Kroutí přitom hlavou kolem dokola a houká taky.

Pokud leguár pojme podezření, že si ho nevšímáte, budete potrestáni. A to nejen fyzicky, ale i na psychice. Leguár vám zabaví, v případě nutnosti přímo zlikviduje, veškeré předměty, které zrovna používáte, nebo máte v úmyslu v nejbližší době použít. Bude vám okusovat a oslintávat všechny části těla, na které dosáhne, tak dlouho, dokud se nevzdáte a neuznáte jeho absolutní vítězství. Leguár pak začne vibrovat, hrkat, vyžadovat drbání bříška a levého ucha. Odměnou za uznanou porážku vám bude oslintán krk. V případě, že se pokusíte utřít oslintaný krk, leguár vrhne znechucený pohled, sdělí něco velmi nelichotivého a povýšeně kroutě pozadím odejde.

Ve chvíli, kdy se k vám leguár nastěhuje, se začnete smiřovat s tím, že se vás natrvalo navštívila pohroma. Zvyknete si, že prohlásí váš byt za svůj a z vás dělá sluhu a vy vstáváte někdy i o půlnoci, aby si leguár měl s čím hrát. Nedivíte se, když se leguár rozdvojí, roztrojí nebo rozčtvrtí, aby bylo jisté, že na něj šlápnete a pak ho budete chovat a litovat, jakej on je vlastně chudinka. Přestanete pátrat po věcech, žádná věc nemá v leguáří domácnosti své původní místo. Nebudete řešit míru chlupatosti vlastního oblečení a sladíte se s barvou srsti leguára. Začnete se řídit heslem "Nic není nemožné" a návštěvy začnete předem varovat, že u vás žije leguár.

Pokud někde na leguára narazíte a on s vámi bude chtít zůstat, smiřte se s tím. Nic jiného vám totiž nezbude.

Nekvalita fotek je dána tím, že jsou mobilové.

Týna