4.6.2020 | Svátek má Dalibor


KOČKY: Kočky sobě

30.11.2009

Začínalo v podstatě z ničeho v roce 2002, kdy se k paní Evě Pařízkové dostaly poraněné venkovní kočičky, které ošetřila a "v běhu" začala postupně získávat informace o tom, jaká je situace v České republice s opuštěnými kočkami, kde jsou největší problémy, že ze všeho nejnutnější je zavedení kastračního programu, prostě vše to, o čem vědí i tzv. velké útulky a také už i my zde, na Zvířetníku. Beda - kočky v nouzi - Daneček

Pochopila, že jediná účinná pomoc je nikoli vést řeči, ale konat. A protože kočky nadevše miluje, do dvou let vznikl vlastně klasický útulek, který zachraňuje nemocné a poraněné kočky a koťata, kastruje venkovní zvířata a podle podmínek je vypouští zpět do původní lokality, nebo jim hledá nové domovy u laskavých lidí.

Časem došlo potom i na založení občanského sdružení, když se podařilo získat pár dalších obětavých lidí na péči, neboť jedinec sám doma prostě dostatečně účinnou pomoc poskytnout nemůže.

Každé zvíře je jiné, každému zde proto hledají přímo pro něj "na míru šitou" pomoc i nový domov. Některé kočičky nikdy nebudou šťastné zavřené doma, a proto se pro ně hledá třeba domeček se zahrádkou, jiné ale (a těch je většina, po smutných zkušenostech, kdy vypiplané zvířátko skončilo svůj život pod koly auta apod.) odcházejí do bytu, některé jako opečovávaní jedináčci, jiné jako společníci pro další kočičku, některé rovnou odcházejí společně, neboť jsou nerozlučnými kamarády či sourozenci.

Beda - kočky v nouzi - GolfíkNo a problém největší je - stejně jako jinde - financování této péče. A to ať už jde o výdaje na veterinární ošetření (které stoupají do výšin zejména v případě nutnosti náročnější operace, nebo třeba při příchodu většího počtu nastydlých unudlených venkovních kožíšků, kdy se musí ve větším počtu nasazovat antibiotika), anebo tzv. "běžné provozní výdaje", tedy krmivo, stelivo, pelíšky či to, co lze souhrnně nazvat jako "hadry" :-D - textilní podložky do pelíšků i jinam, neboť neustále dochází k jejich znečišťování a donekonečna je prát nelze, protože časem se bohužel rozpadnou; a taky třeba odřezky koberců, které mohou posloužit rovněž jako podložky či třeba jako škrábadla. Při větším počtu kočiček se toto vše jaksi znásobí.

Některé z příběhů kočiček najdete na stránkách Kočky sobě, také nabídku kočiček k osvojení a další možné formy pomoci, finanční i materiální - stejně budou došlé penízky použity právě na tyto věci. Občas je ale lepší se nějak domluvit, protože se může stát, že přijdou třeba granule, po kterých mají kočky zažívací potíže (ovšem nebojte se, ani ty neskončí v odpadu, pořád je zde i venkovní smečka, která zkrmí i je).

Samozřejmě největší pomocí je nabídnout domov některé kočičce, a že jich tu je! Dále i v tomto útulku je možná tzv. virtuální adopce - jde většinou o starší či chronicky nemocné kočičky, které nemohou odejít a kterým takto můžete na dálku přispívat. Beda - kočky v nouzi - Maluška

A také to, co je velmi, velmi potřebné a mnoho lidí možná o této možnosti neví - totiž poskytnutí karantény novým přírůstkům, které nemohou být ihned zařazeny do smečky z důvodu potenciálního nebezpečí nákazy, a je proto nutné je nechat v karanténě po dobu zhruba tří týdnů, do naočkování. Toto může být např. příležitost pro někoho, kdo má kočky rád, ale z nějakého důvodu si žádnou nemůže vzít domů (např. častá dlouhodobá nepřítomnost, služební cesty atd.) - možná málo lidí ví, jak nesmírně je poskytnutí takové karantény důležité!!!

Pokud by měl kdokoli zájem získat více informací konkrétně o tomto útulku - neváhejte se přijet podívat přímo na místo, abyste si udělali obrázek. Stačí zavolat a s paní Pařízkovou se domluvit. I když pozor - "riskujete", že sami odtamtud nepřijedete.

Beda - kočky v nouzi - hraChcete nějaký příklad kočičky, třeba z poslední doby? Bohužel, není nic "snazšího" - právě včera přivezla paní Pařízková asi 5měsíční kočičku, kterou se někdo pokoušel podpálit. Naštěstí má seškvařený jenom kožíšek, veterinář dnes ráno potvrdil, že je jinak v pořádku, pouze potřebuje vykrmit, je velmi vyhublá. Zřejmě dostane jméno Maluška (protože je malušenká :-) ).

Anebo Daneček - krásný modře tečkovaný kocourek, milý, mazlivý, kterému schází vlastně jediné, totiž ten "jeho" člověk, který mu dá domov a lásku. Anebo Tečka Amička, která prodělala operaci očička... Anebo Golfík, okatý kocourek... Anebo...

A právě před pěti minutami jsem dostala zprávu, že z Litomyšle se blíží maličké venku nalezené koťátko, které ještě neumí samo ani jíst.

Stránky sdružení Kočky sobě jsou zde

Informace o možnostech pomoci včetně čísla účtu najdete tady 

A nakonecv nabídka kočiček k osvojení vás láká zde.  

Kontaktní osobou je paní Eva Pařízková, tel. 731 786 448.

Beda