16.1.2021 | Svátek má Ctirad


Diskuse k článku

ČLOVĚČINY: O vodě a kbelíku

Kterak to, co ušetříme, smysluplně využíti můžeme :-)

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Jenny 1.6.2020 20:37

Ještě jednu vzpomínku z mládí. Bylo nás několik mladých rodin,jezdívali jsme i s dětmi, přibližně stejně starými ,hodně na různé chalupy. A tam to šlo ráz,dva. Velký lavor, napřed umyly děti tlamičky a krk,pak horní část a nakonec ten zbytek,mýdlová voda se pak vylila do záchodu,pokud tam byl ale většinou jsme měli eko WC(kadibudku)avšak krásně vyzdobenou. Taky pamatuji většinou slabý tlak vody v činžáku,kde jsme jistou dobu bydleli,většinou v so a ne nebyl tlak vody žádný,takže jsme chodili k hydrantu na vodu a v létě umýt vlasy,máchat prádlo, do Bečvy, tenkrát byla ještě čistá.

Z. Jenny 1.6.2020 20:21

Jo, Petro,voda se musí šetřit. Ten kdo má studnu a nemá veřejný vodovod to ví dobře. Moudré obce a města si zdroje ponechaly a ty ziskuchtivé je prodaly, pak na cenu vody nemají žádný vliv.Ovšem pokud i jiné zdroje vyschnou,pak jsou zisky a prašule k ničemu.Dobrý článek!

E. Šusová 1.6.2020 20:22

Jo, voda je tak důležitá věc, že s tou by se právě vexlovat nemělo.

Z. Matylda 1.6.2020 16:16

Můj příspěvek k šetření vodou je zalévání zahrady a záchodu užitkovou naprosto nepitnou vodou. Tahání kýblů s každým hrnkem vody jsme si v dětství užila na chalupě dostatečně a ještě dneska mě bolí ruce, neb to bylo do kopce a pak do schodů :)

A. Zemanová 1.6.2020 13:32

Milá Petro, jsem ráda za Tvůj článek. Snažila jsem se vodou šetřit už v Praze, ale co bydlím na vesnici, jsem s tou vodou až úchylná. Máme čtyři byty dohromady jednu studnu a všichni máme zahrady. Recykluju většinu vody použitou v domácnosti, pokud to je teda technicky možné. Sprchuju se stojíc ve škopíku, tou vodou splachuju. Dtto pokud peru v ruce, šup šup, všechna použitá voda jde do kýble. Myčku na nádobí mám úspornou a co myju v ruce, tak jen to nejhorší znečištění jde do kanálu, jinak vodu odchytávám, na splachování je skvělá. Samozřejmě voda ze sušičky se dá použít také. Když odpouštím vodu, aby tekla teplá, vždy ji zachytávám. A na zalévání se snažím chytat dešťovku, máme šest 200 l sudů a možná se někdy dopracujeme i k 1000 l nádrži. Zatím to je skoro zbytečné, protože tu prší opravdu málo a sudy nám bohatě stačí.

Vodou se dá šetřit, je to trochu nepohodlné, ale rve mi srdce, když se pitnou vodou plýtvá a teče jen tak zbůhdarma do kanálu.

E. Šusová 1.6.2020 13:39

Jo ano , může se to jevit nepohodlné, ale...když si z toho člověk udělá výzkum a zábavu, aby si zjistil kolik tak asi nasyslí, tak to vůbec nevadí.

A. Zemanová 1.6.2020 15:46

Přesně tak! Těší mě, když dokážu, aby do kanálu odteklo méně vody, než použiju. Čím toho je méně, tím mám větší radost.

E. Šusová 1.6.2020 15:59

Že jo? :-D :-) Mě to prostě bavčí!

E. Chrapek 1.6.2020 12:39

Pro třísku nevidět les? Nebo pro les nevidět třísku?

Pěkný pokus, ale smysl má jen v nepatrném množství případů, tedy tak kde reálně může dojít pitná voda (někde, kde je problém se zdroji kvalitní vody). V drtivé většině případů nesmysl. Na pitné vodě je absolutně nejdražší doprava a zisky dodavatele. Jinak je úplně jedno jestli s ní zalijete zahradu, nebo odteče řekou do moře.

E. Zvolánková 1.6.2020 13:13

Ale tady přece nejde jen o finanční stránku....My třeba máme studnu s užitkovou vodou na zalévání zahrady, ale i tak chytáme dešťovku, protože vody ve studni je málo. Takže pokud mám i z domácnosti vodu, kterou se dá venku ještě také zalévat, tak ji schovám a brzy použiju. Proč to lít "do kanálu", když to ještě může posloužit a vodu ve studni šetřit.

A. Bytová 1.6.2020 13:17

Souběh myšlenek. :D

A. Bytová 1.6.2020 13:15

Ono snad nejde ani tak o to, jestli je voda drahá, ale o to, že jí začíná být obecně fatální nedostatek. A splachovat WC vodou už použitou, je-li tato možnost, za nesmysl tedy nepovažuju. Zrovna tak nečerpat zbytečně další pitnou vodu pro případné zalévání zahrady.

E. Šusová 1.6.2020 13:34

Pane Chrapku, to si rozhodně nemyslím, že je něco takového jedno. Už jen proto, že pošlu-li tu čistou vodu zpátky do přírody a nespojím ji s tím, s čím se spojí v kanalizaci, kde je xy látek, které ani dokonalé čištění z té vody nedostane, docílím tak toho, že se ta voda takhle neznečistí. Protože každá kapka, která z kohoutku vyjde jako čistá, se pobytem v kanalizaci dostane do fáze, kde už takhle čistá prostě nikdy nebude. Je mi úplně egál, co je na tom nejdražší. Jde mi o to, uchovat co nejvíc vody čisté-nechemické. Nesplachovat exkrementy čistou vodou do kanalizace, kde se k tomu přidá mix chemikálií a spol. Nenutím k tomu nikoho, jde čistě jen o inspiraci pro ostatní

E. Šusová 1.6.2020 13:34

Díky dámy, že to vidíme stejně. :-)

E. Šusová 1.6.2020 13:45

A ještě k tomu pane Chrapku dodám jednu podstanou maličkost. Tím, že jsme tou střechou Evropy, tak nám tím pádem odchází v prostou voda k ostatním, zhoršeno navíc tím, že se tedy mění i "způsob" toho jak a kde prší. Tedy prší kupř. v přívalových srážkách, které dříve tak časté nebývaly, naopak pršel "rozumě" a tudíž se to i u nás na území vsakovalo či dostávalo zpět do oběhu. to se dnes neděje a proto já chci aby se moje miska s vodou, dostala do půdy u nás a ne, že odteče do toho moře. když to zjednoudším.

A. Zemanová 1.6.2020 15:49

Myslím, že to je sakra rozdíl, jestli voda odteče řekou do moře, nebo se zachytí a pak se ní zalije zahrada. Protože zdaleka nejde o naše peněženky.

E. Šusová 1.6.2020 16:01

No přesně. To že peněženka tolik neutrpí, to je už jen něco navíc. A jak si tak přemýšlím o tom, co pan Chrapek napsal, zajímalo by mě, co je tedy tím lesem, který přes tu třísku v kbelíku nevidím.

A. Bytová 1.6.2020 12:31

Když se mně před mnoha lety narodil syn, byl to zřejmě pokyn k tomu, aby nám vyschla studna. Veškerá voda na každodenní praní (plínky, atd.) a další spotřebu tehdy třígenerační domácnosti se nosila z obecní studny, tam a zpět cca 800 m, zpátky s plnýma kýblema do kopce. Od té doby mám přímo obsesi, když voda někde zbytečně jen kape.

A áno, zaflusaná zvířecí voda je zvláště výživná. :D

E. Šusová 1.6.2020 12:35

Jo, to věřím, že tohle člověka naučí s vodou neplýtvat.

Tu zakejdanou vodu z psích misek úplně nesnáším. Rumouš je v tomdle excelentní dobytek :D co on dokáže vytvořit a to hned po prvním použití!!! Tali pak z toho pochopitelně už pít nechce. :D

E. Zvolánková 1.6.2020 13:09

A to nemáš fousatce :-)) To Edanovi stačí se jenom nažrat, pak napít a můžu měnit vodu rovnou...z fousů toho je ve vodě spousta. A on má ještě občas tendenci si vodičku pěkně zamíchat pazourou, takže hlína aj...:-)) To je pak "voda", co které by jeden mohl pomalu zasadit kytku, neb je tam víc hlíny, než vody.

E. Šusová 1.6.2020 13:37

Žiš a já myslela, že nejhorší je Rumouš, kterej vodu zafluše a pak ji systematicky roznáší poctivě do všech koutů v bytě (i proto máme kvůli němu neustále v pohotovosti u misky hadr na utření buď kušny-když se to stihne, a nebo toho jezera co vytvoří následně). Ale packou teda rozhodně naštěstí nemíchá :D

Z. Inka 1.6.2020 12:28

O mě je známé, že jakékoli ekologické aktivity, které cokoli šetří, jsou přijímány pozitivně. O šetření vodou vím svoje, bydleli jsme dvě partaje v dvougenerační vile s jednou studnou, musely jsme prát na přeskáčku a koupání se v jedné vodě bylo samozřejmé. A protože jsme koupači, umí Bimbo přečerpat vodu z vany na zalévání - má na to čerpadélko na vrtačku...

Ovšem mé pocity jsou různé, pokud se jedná o skladování použité vody. I po více než padesáti letech se osypává, když si vzpomenu na vytírání kamenných schodů u tety vodou, která byla z praní. Pralo se v pondělí a schody jsem myla v sobotu. Týden trávily mydlinky v zašpuntovaných lahvích. Ono se nic nesmí přehánět.

Jinak po dlouhé a strastiplné cestě jsem se dobrala ekologických prostředků na prádlo i nádobí a úklid. Našla jsem eventuality, které jsou vysoko hodnocené, účinky mají výborné a finančně nás nezruinují

E. Šusová 1.6.2020 12:36

Jo a proč se ty schody, probůh, neumyly rovnou po tom praní? Nebo teda druhej den třeba????

Jakýpak máš eko prostředky?

Z. Inka 1.6.2020 16:23

Schody SE neumyly proto, že prádlo se pralo v pondělí a schody se myly v sobotu.... Tak to šlo leta a nebylo proč to měnit.(možmá i proto, že nebyl kdy by je umyl)

Nejsem příznivcem pracího slizu a jiných domácích udělátek. Takže využívám komerční přípravky. Nechci tu dělat reklamu, dej mi na inusanka@seznam.cz mail a já Ti napíšu

E. Šusová 1.6.2020 20:23

Jo tyhle nesmyslně zaběhaný pořádky :-( a pak taky dětská práce!

T. Zana 1.6.2020 10:11

Četla jsem to už u tebe, Petro, souhlasím úplně. Jen v paneláku je to trochu složitější, občas nějakou vodu chrstnu z okna, něco jde na záchod. A snažím se šetřit :-)

Je dobré to připomínat!

E. Šusová 1.6.2020 12:25

Jo v paneláku to je složitější, ale dá se. Mám vedle lednice postavený kyblíček na vodu čistou - kuchyńskou a pak šup s ní ven. Aspoň se člověk "projde". Doteď jsem zalívala tamaryšek, teď chodím zase na druhou stranu k bezu a špendliku.

Voda koupelnová se stěhuje ob dveře na záchod. Jsem zvědavá, zda se tohle u nás pak projeví v odečtu. Jsme z principu extrémně spořivý, co se vody a elektřiny týče, tak uvidíme při odečtech.

Š. Matyášová 1.6.2020 15:16

pitomý je, že i když tu vodu z městského řadu použiješ na zalejvání,furt platíš vodný i stočný..to stočný,jaksi navíc a zbytečně...to mne dost dlouho už medí.Tak jsem pátrala a našla...teď to jen uvést do praxe..

https://www.novinky.cz/finance/clanek/zahradkari-casto-plati-stocne-i-kdyz-nemuseji-148455

Š. Matyášová 1.6.2020 8:04

já mám na vytírání tohle a co vody se ušetří....

https://www.dedra.cz/cs/da24901-mopospray-prakticky-mop-s-rozprasovaci-nadrzkou-sire-zaberu-40-cm-vyska-125-cm?ppk=330025

E. Šusová 1.6.2020 12:26

Taky mám tendle mopík - doma i na chalupě, na takový to běžný denní setření, to je výborná věcička.