22.10.2020 | Svátek má Sabina


Diskuse k článku

ČLOVĚČINY: O vodě a kbelíku

Kterak to, co ušetříme, smysluplně využíti můžeme :-)

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Yga 1.6.2020 7:51

Jenom přípodotek - již roky se sprchujeme tak, že stojíme v lavóře! Vodu po umytí zeleniny či brambor vylévám též do trávy před našim - přiznávám, slanou vodu z těstovin či erteplí teda slívám do dřezu.

A vzpomínka na dětství - voda z praní (nebyla automatka a navíc se vyvařovalo v kotli) se vynášela na trávník před barák, stejně tak z koupání (jo, jsem generace, která vodu na koupání využila maximálně - celá rodina v jedné vaně a pak vynosit ven na do předzahrádky na kytičky).

Jo a tento týden konečně zakopáváme nádrž na chytání vody ze střechy - pravda, kapku s křížkem po funusu, neb pršelo týden minulý a jak znám naše podnebí, bude pršet zase až na podzim (bude-li).

E. Šusová 1.6.2020 12:33

Nooo ty jo Yga už v tom jede dávno!! Máš ešče nějaký vychytávky? Poděl se. Já třeba fakt zjistila, že když utírám prach a vyplachuju prachovku, tak to je těch neskutečnejch osm litrů jinak čistý (myšleno nechemický) vody. Myslím, že krom zachytávání vody při mytí ovoce, zeleniny, vody při praní rýže, čoky atd, při oplachování rukou čistou vodou, vyplachování tý prachovky, slívání vody z misek, asi člověk jinak už čistou vodu nezachytí, nebo máš ešče něco vymyšlenýho??

Sprchování v lavoru taky zachytí spoustu vody - jen je to při nastupování krapet nebezpečný :D :D , už jsem si párkrát zabruslila. Přemýšlím, zda tu mýdlovou vodu pak do těch kytek lít??? Poraď? jako mýdlo je totálně odbouratelný to jo, ale neublíží jim to?

Gratuluju k nádrži!! Tu bych taky moc chtěla. Zatím na chalupě zadržujeme v barelech, v jezírkách a ještě chci vybudovat za plotem na naší louce tůňku, aby měla kam chodit pít zvěř. Široko daleko není nic, až potok pod námi. Tak chci zkusit nejdřív přírodní variantu, kdy tam budu zachytávat vodu, která už přeteče z jezírka a uvidím, jak moc to zdejší jílovitá půda udrží. Kdyby to mizelo moc rychle, holt si vypomůžu folií.

Z. Yga 1.6.2020 12:53

K vodě ze sprchování - zalívám s ní převážně trávník a stromy, voda jim jde k duhu i s mydlinkami.

Pro majitele kondenzačních kotlů - kondenzát, který z nich vyteče, je vhodný na zalívání kvítek. Jinak mne zatím nic víc nenapadá

E. Šusová 1.6.2020 13:38

Dobrý, tak já taky zkusím, měla jsem z toho mejdla strach, díkec.

A. Zemanová 1.6.2020 15:59

Vodu ze sprchování - není jí zas tolik, naučila jsem se během let kvalitně umýt s malou spotřebou vody - používám na splachování. Něčím splachovat musím a již použitá voda mi přijde vhodná. Na zalévání vodu z domácnosti nepoužívám, stačím ji tu spotřebovat právě na to splachování. To mě právě zaujalo, že máte zachycené vody tolik, že s ní chodíte i zalévat. Mmch., u nás je voda hodně tvrdá, proto je nejlepší dešťovka.

E. Šusová 1.6.2020 20:27

Vave na splachování používám vodu šedou - s mýdlem, šamponem a tak. Na zalévání si zachytávám spešl v kůchni - z mytí ovoce, zeleniny, když oplachuju ruce, nebo nádobí vyloženě jen čisté /skleničku od pití vody třeba/ a čistou vodou, prostě zachytávám vodu čistě čistou a s tou jdu ven, protože tu na zalití záchodu je škoda použít. Jak jsem psala, když utírám prach a vyplachuju utěrku - zachytím 8 litrů vody. Úplně chemicky čistý vody,je tam jen ten prach. A to je do záchodu škoda, takže - šup s tím do zeleně.

Lepší tvrdá voda ke keříku, než úplně žádná.:-)

A. Zemanová 1.6.2020 21:47

Nojo, ale když tu "čistou" vodu z oplachování ovoce vynesu ven, budu muset splachovat ještě čistější vodou. My jsme totiž celý den doma a jako starší osoby chodíme na záchod často, takže i když splachování optimalizujeme, je voda stále potřeba.

Prachovku vytřepu a dám vyprat s prádlem. Asi mám tu spotřebu vody opravdu dost zminimalizovanou, takže velké přebytky nejsou.

E. Zvolánková 1.6.2020 7:49

Také všem krásný den. Xerxová mě předběhla :-)) Přesně to jsem chtěla taky říci s tou zaflusanou psí vodou; taky s ní zalévám kytku, která je blízko misky :-)) Když odtáčím vodu na vytírání, aby byla teplá, tak si to pak nechávám ve kbelíku na spláchnutí záchoda nebo to taky naleju na kytky. Akorát při "koupání" vodu nemůžeme šetřit tolik, protože máme jen sprcháč, ale zase máme aspoň šetřivou baterii a ta skutečně funguje, spotřeba vody nám klesla od té doby, co tuhle baterii máme.

A taky už jsme se naučili neodtáčet vodu, aby tekla teplá na sprchování a otužujeme se :-))

Z. Lika 1.6.2020 7:59

Naučila jsem se sprchovat ve studené, sprchování pak rozhodně neprotahuji :D

Z. Matylda 1.6.2020 11:04

Tak sprchování ve studené by mě spolehlivě zabilo. Vstávám před šestou a sprchuju se mírně teplou na probrání. Studená voda v tuto hodinu by mi nejspíš způsobila infarkt :)

E. Beranová 8.6.2020 13:27

my odchytáváme vodu do sprchy, než se ohřeje, do kyblíku :-) co bych chtěla od čerstvě zletilého plynového kotle, že. a tou, odstátou, večer zalévám. trochu vody se do odpadu ve sprše pustit musí, aby přepad nevyschl.

E. Šusová 1.6.2020 12:38

Hlásím se taky k otužovačům, ale je to řehole teda. Ovšem Brtnik ten to vymazlil docela. Na chalupě se sprchuje zásadně venku, za jakýholiv počasí, tedy i za vichru, deště a jednou i lehké sněhové přeháňky. Voda je pochopitelně ledová-ze studně :D . Já jsem proti němů poserka, páč sice ano vodou ze studně, ale hezky v chalupě :D

E. Zvolánková 1.6.2020 13:03

Můj muž jednou přijel z práce ve strašlivém slejváku, zapadnul do koupelny v trenkách, namydlil se a šel se osprchovat slejvákem :-)) Já bych něco takového taky nedala.

E. Šusová 1.6.2020 14:03

Kamarádky tatínek udělal něco podobnýho. Taky se namydlil a šel se ospršit do deště. S tím rozdílem, že když vylezl ven , pršet přestalo. a to byl teprvá ovšem namydlenej :D

A. Zemanová 1.6.2020 16:00

Chichi!

Z. Xerxová 1.6.2020 6:35

hezké pondělí všem Zvířetníkům a zvířátkům :o)

Jojo - to by jeden nevěřil, co kytek jde zalít třeba jednou psí mističkou na vodu. A ještě to obsahuje jistě řadu hnojivových složek :o) neb zaflusaná je použitá voda děsivě