22.10.2020 | Svátek má Sabina


Diskuse k článku

ČLOVĚČINY: O vodě a kbelíku

Kterak to, co ušetříme, smysluplně využíti můžeme :-)

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
E. Beranová 8.6.2020 13:27

my odchytáváme vodu do sprchy, než se ohřeje, do kyblíku :-) co bych chtěla od čerstvě zletilého plynového kotle, že. a tou, odstátou, večer zalévám. trochu vody se do odpadu ve sprše pustit musí, aby přepad nevyschl.

A. Zemanová 1.6.2020 21:47

Nojo, ale když tu "čistou" vodu z oplachování ovoce vynesu ven, budu muset splachovat ještě čistější vodou. My jsme totiž celý den doma a jako starší osoby chodíme na záchod často, takže i když splachování optimalizujeme, je voda stále potřeba.

Prachovku vytřepu a dám vyprat s prádlem. Asi mám tu spotřebu vody opravdu dost zminimalizovanou, takže velké přebytky nejsou.

Z. Jenny 1.6.2020 20:37

Ještě jednu vzpomínku z mládí. Bylo nás několik mladých rodin,jezdívali jsme i s dětmi, přibližně stejně starými ,hodně na různé chalupy. A tam to šlo ráz,dva. Velký lavor, napřed umyly děti tlamičky a krk,pak horní část a nakonec ten zbytek,mýdlová voda se pak vylila do záchodu,pokud tam byl ale většinou jsme měli eko WC(kadibudku)avšak krásně vyzdobenou. Taky pamatuji většinou slabý tlak vody v činžáku,kde jsme jistou dobu bydleli,většinou v so a ne nebyl tlak vody žádný,takže jsme chodili k hydrantu na vodu a v létě umýt vlasy,máchat prádlo, do Bečvy, tenkrát byla ještě čistá.

E. Šusová 1.6.2020 20:27

Vave na splachování používám vodu šedou - s mýdlem, šamponem a tak. Na zalévání si zachytávám spešl v kůchni - z mytí ovoce, zeleniny, když oplachuju ruce, nebo nádobí vyloženě jen čisté /skleničku od pití vody třeba/ a čistou vodou, prostě zachytávám vodu čistě čistou a s tou jdu ven, protože tu na zalití záchodu je škoda použít. Jak jsem psala, když utírám prach a vyplachuju utěrku - zachytím 8 litrů vody. Úplně chemicky čistý vody,je tam jen ten prach. A to je do záchodu škoda, takže - šup s tím do zeleně.

Lepší tvrdá voda ke keříku, než úplně žádná.:-)

E. Šusová 1.6.2020 20:23

Jo tyhle nesmyslně zaběhaný pořádky :-( a pak taky dětská práce!

E. Šusová 1.6.2020 20:22

Jo, voda je tak důležitá věc, že s tou by se právě vexlovat nemělo.

Z. Jenny 1.6.2020 20:21

Jo, Petro,voda se musí šetřit. Ten kdo má studnu a nemá veřejný vodovod to ví dobře. Moudré obce a města si zdroje ponechaly a ty ziskuchtivé je prodaly, pak na cenu vody nemají žádný vliv.Ovšem pokud i jiné zdroje vyschnou,pak jsou zisky a prašule k ničemu.Dobrý článek!

Z. Inka 1.6.2020 16:23

Schody SE neumyly proto, že prádlo se pralo v pondělí a schody se myly v sobotu.... Tak to šlo leta a nebylo proč to měnit.(možmá i proto, že nebyl kdy by je umyl)

Nejsem příznivcem pracího slizu a jiných domácích udělátek. Takže využívám komerční přípravky. Nechci tu dělat reklamu, dej mi na inusanka@seznam.cz mail a já Ti napíšu

Z. Matylda 1.6.2020 16:16

Můj příspěvek k šetření vodou je zalévání zahrady a záchodu užitkovou naprosto nepitnou vodou. Tahání kýblů s každým hrnkem vody jsme si v dětství užila na chalupě dostatečně a ještě dneska mě bolí ruce, neb to bylo do kopce a pak do schodů :)

E. Šusová 1.6.2020 16:01

No přesně. To že peněženka tolik neutrpí, to je už jen něco navíc. A jak si tak přemýšlím o tom, co pan Chrapek napsal, zajímalo by mě, co je tedy tím lesem, který přes tu třísku v kbelíku nevidím.

A. Zemanová 1.6.2020 16:00

Chichi!

E. Šusová 1.6.2020 15:59

Že jo? :-D :-) Mě to prostě bavčí!

A. Zemanová 1.6.2020 15:59

Vodu ze sprchování - není jí zas tolik, naučila jsem se během let kvalitně umýt s malou spotřebou vody - používám na splachování. Něčím splachovat musím a již použitá voda mi přijde vhodná. Na zalévání vodu z domácnosti nepoužívám, stačím ji tu spotřebovat právě na to splachování. To mě právě zaujalo, že máte zachycené vody tolik, že s ní chodíte i zalévat. Mmch., u nás je voda hodně tvrdá, proto je nejlepší dešťovka.

A. Zemanová 1.6.2020 15:49

Myslím, že to je sakra rozdíl, jestli voda odteče řekou do moře, nebo se zachytí a pak se ní zalije zahrada. Protože zdaleka nejde o naše peněženky.

A. Zemanová 1.6.2020 15:46

Přesně tak! Těší mě, když dokážu, aby do kanálu odteklo méně vody, než použiju. Čím toho je méně, tím mám větší radost.

Š. Matyášová 1.6.2020 15:16

pitomý je, že i když tu vodu z městského řadu použiješ na zalejvání,furt platíš vodný i stočný..to stočný,jaksi navíc a zbytečně...to mne dost dlouho už medí.Tak jsem pátrala a našla...teď to jen uvést do praxe..

https://www.novinky.cz/finance/clanek/zahradkari-casto-plati-stocne-i-kdyz-nemuseji-148455

E. Šusová 1.6.2020 14:03

Kamarádky tatínek udělal něco podobnýho. Taky se namydlil a šel se ospršit do deště. S tím rozdílem, že když vylezl ven , pršet přestalo. a to byl teprvá ovšem namydlenej :D

E. Šusová 1.6.2020 13:45

A ještě k tomu pane Chrapku dodám jednu podstanou maličkost. Tím, že jsme tou střechou Evropy, tak nám tím pádem odchází v prostou voda k ostatním, zhoršeno navíc tím, že se tedy mění i "způsob" toho jak a kde prší. Tedy prší kupř. v přívalových srážkách, které dříve tak časté nebývaly, naopak pršel "rozumě" a tudíž se to i u nás na území vsakovalo či dostávalo zpět do oběhu. to se dnes neděje a proto já chci aby se moje miska s vodou, dostala do půdy u nás a ne, že odteče do toho moře. když to zjednoudším.

E. Šusová 1.6.2020 13:39

Jo ano , může se to jevit nepohodlné, ale...když si z toho člověk udělá výzkum a zábavu, aby si zjistil kolik tak asi nasyslí, tak to vůbec nevadí.

E. Šusová 1.6.2020 13:38

Dobrý, tak já taky zkusím, měla jsem z toho mejdla strach, díkec.

E. Šusová 1.6.2020 13:37

Žiš a já myslela, že nejhorší je Rumouš, kterej vodu zafluše a pak ji systematicky roznáší poctivě do všech koutů v bytě (i proto máme kvůli němu neustále v pohotovosti u misky hadr na utření buď kušny-když se to stihne, a nebo toho jezera co vytvoří následně). Ale packou teda rozhodně naštěstí nemíchá :D

E. Šusová 1.6.2020 13:34

Díky dámy, že to vidíme stejně. :-)

E. Šusová 1.6.2020 13:34

Pane Chrapku, to si rozhodně nemyslím, že je něco takového jedno. Už jen proto, že pošlu-li tu čistou vodu zpátky do přírody a nespojím ji s tím, s čím se spojí v kanalizaci, kde je xy látek, které ani dokonalé čištění z té vody nedostane, docílím tak toho, že se ta voda takhle neznečistí. Protože každá kapka, která z kohoutku vyjde jako čistá, se pobytem v kanalizaci dostane do fáze, kde už takhle čistá prostě nikdy nebude. Je mi úplně egál, co je na tom nejdražší. Jde mi o to, uchovat co nejvíc vody čisté-nechemické. Nesplachovat exkrementy čistou vodou do kanalizace, kde se k tomu přidá mix chemikálií a spol. Nenutím k tomu nikoho, jde čistě jen o inspiraci pro ostatní

A. Zemanová 1.6.2020 13:32

Milá Petro, jsem ráda za Tvůj článek. Snažila jsem se vodou šetřit už v Praze, ale co bydlím na vesnici, jsem s tou vodou až úchylná. Máme čtyři byty dohromady jednu studnu a všichni máme zahrady. Recykluju většinu vody použitou v domácnosti, pokud to je teda technicky možné. Sprchuju se stojíc ve škopíku, tou vodou splachuju. Dtto pokud peru v ruce, šup šup, všechna použitá voda jde do kýble. Myčku na nádobí mám úspornou a co myju v ruce, tak jen to nejhorší znečištění jde do kanálu, jinak vodu odchytávám, na splachování je skvělá. Samozřejmě voda ze sušičky se dá použít také. Když odpouštím vodu, aby tekla teplá, vždy ji zachytávám. A na zalévání se snažím chytat dešťovku, máme šest 200 l sudů a možná se někdy dopracujeme i k 1000 l nádrži. Zatím to je skoro zbytečné, protože tu prší opravdu málo a sudy nám bohatě stačí.

Vodou se dá šetřit, je to trochu nepohodlné, ale rve mi srdce, když se pitnou vodou plýtvá a teče jen tak zbůhdarma do kanálu.

A. Bytová 1.6.2020 13:17

Souběh myšlenek. :D

A. Bytová 1.6.2020 13:15

Ono snad nejde ani tak o to, jestli je voda drahá, ale o to, že jí začíná být obecně fatální nedostatek. A splachovat WC vodou už použitou, je-li tato možnost, za nesmysl tedy nepovažuju. Zrovna tak nečerpat zbytečně další pitnou vodu pro případné zalévání zahrady.

E. Zvolánková 1.6.2020 13:13

Ale tady přece nejde jen o finanční stránku....My třeba máme studnu s užitkovou vodou na zalévání zahrady, ale i tak chytáme dešťovku, protože vody ve studni je málo. Takže pokud mám i z domácnosti vodu, kterou se dá venku ještě také zalévat, tak ji schovám a brzy použiju. Proč to lít "do kanálu", když to ještě může posloužit a vodu ve studni šetřit.

E. Zvolánková 1.6.2020 13:09

A to nemáš fousatce :-)) To Edanovi stačí se jenom nažrat, pak napít a můžu měnit vodu rovnou...z fousů toho je ve vodě spousta. A on má ještě občas tendenci si vodičku pěkně zamíchat pazourou, takže hlína aj...:-)) To je pak "voda", co které by jeden mohl pomalu zasadit kytku, neb je tam víc hlíny, než vody.

E. Zvolánková 1.6.2020 13:03

Můj muž jednou přijel z práce ve strašlivém slejváku, zapadnul do koupelny v trenkách, namydlil se a šel se osprchovat slejvákem :-)) Já bych něco takového taky nedala.

Z. Yga 1.6.2020 12:53

K vodě ze sprchování - zalívám s ní převážně trávník a stromy, voda jim jde k duhu i s mydlinkami.

Pro majitele kondenzačních kotlů - kondenzát, který z nich vyteče, je vhodný na zalívání kvítek. Jinak mne zatím nic víc nenapadá