2.12.2021 | Svátek má Blanka


Diskuse k článku

VíP: Aneb víkendový pokec(ník)

Aneb „Peníze a co my s nimi“ (1)

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Xerxová 21.2.2016 10:23

Re: hezkou neděli

lyžák zrušili - že do večerního sněhu hrozně leje a je na sjezdovce vrstva břečky - a že ta prťata by byla děsivě mokrá - a že by se jim i špatně jezdilo a to by jim zlepšení nepřineslo. Takže buď dodají hodinu někdy v lepších podmínkách., nebo se vyrovnají...

S Nightem v lese jsme pak vydrželi jen hodinu - tlustá zimní bunda mi promokla naskrz - je opravdu hodně hnusně. Včera PetraK snad dorazila do Jizerek :o) - myslím, že mají spací den

T. Zana 21.2.2016 13:20

Re: hezkou neděli

Pane jo, to si teda nevybrali ideálně. Tady dneska kupodivu skoro nepršelo (slibovali), spíš je vlhko, občas trochu mrholí, vlastně ani vítr není moc silný. Ale moc pohledné počasí to teda není.

Chudinka mladej, musel bejt zklamanej...

Z. Matylda 21.2.2016 16:29

Re: hezkou neděli

U nás fučí hodně a ke konci procházky se psy už i pršelo. Testovali jsme, jestli Borůvka po operaci ujde hodinovou procházku- no, spíš ji uběhla...

T. Zana 21.2.2016 16:32

Re: hezkou neděli

To je fajn!

R. Enatae 21.2.2016 0:28

Tramvajenka

Po přečtení diskuse mě napadla otázka především pro Pražáky a další obyvatele velkých měst - jakou používáte tramvajenku? Měsíční, čtvrtletní, roční? Motivuje vás k používání MHD na úkor auta? Podívala jsem se na cenu brněnské šalinkarty a zjistila, že je dražší než pražská, přičemž předpokládám, že základní rozsah pražské je minimálně stejný (třeba na plochu v km2), spíše však větší.

Já považuju cenovou politiku pražské dopravy za poměrně vydařenou (z hlediska Pražana, který používá MHD denně). Stejně tak si myslím, že pražská MHD je velmi funkční - občasné excesy zanedbávám.

Co si o tom myslíte vy?

T. Zana 21.2.2016 9:16

Re: Tramvajenka

Taky si to myslím. Doufám, že se jim to vyplácí a nezruší to.

Navzdory trapným tanečkům s OpenCard a Lítačkou (Bože, to je jméno...) je to fakt dobrý. Navíc máme pokrytí města fakt dobrý.

Kupuji si roční.

Z. Jajka 21.2.2016 10:20

Re: Tramvajenka

Souhlas. I v dobách, kdy jsme museli hodně počítat, jsme si před koncem roku kupovali roční kupóny i za cenu omezení rozpočtu na Vánoce. Prostě se s tímto výdajem počítalo :-). Když jsem si to počítala, bylo to +- stejné, jako kdybych si kupovala jednotlivé lístky (byla jsem na mateřské), ale i pro mě to za to pohodlí stálo. Auto používám, pokud potřebuji 1. odvézt něco, s čím se mi nechce tahat MHD a lze to pokud možno zařídit o víkendu. 2. Dojet na velký nákup. 3. Jet na návštěvu na protější kopec - mám to cca 8 minut v zelené vlně. Večer s MHD minimálně 40 minut a dva přestupy, nebo jeden přestup a z Klamovky pěšky kolem Palaty, což pozdě večer není nic moc.

Bohuřel změny tratí tramvajových linek jsou z mého pohledu poněkud nešťastné - jakloby se Ropid držel hesla "Změnu za každou cenu"...

Z. Lika 21.2.2016 12:56

Re: Tramvajenka

Prvního března se na Můstku otvírají nové výtahy v metru a budou tam vystupovat Tap tap - akorát že už od tří hodin.

R. Enatae 21.2.2016 13:06

Re: Tramvajenka

Díky za info. Zrovna včera jsem jim přispěla na divadelní představení.

Z. Matylda 21.2.2016 16:14

Re: Tramvajenka

Šalinkartu kupuju Kubovi čtvrtletní, která platí i na vlak. Je dost hrozně drahá. Já jezdím autem, při představě ceny a toho, že budu muset tahat učebnice a notebook v rukách. Navíc MHD v Brně je dost pomalá, když tu není metro a já musím odjet někam na periferii, rozdíl je v desítkách minut. Takže za mě poměr cena-výkon je dost špatný.

R. Enatae 20.2.2016 23:10

Kulturní okénko

Dnes jsem byla v Náprstkově muzeu na výstavách Říše středu a Afghánistán - zachráněné poklady buddhismu.

Znovu jsem se přesvědčila o tom, že tohle muzeum prostě neumí vystavovat. Čína ještě jakžtakž, i když tradičně špatně nasvětlené exponáty a poněkud zmatené popisky. Zachránila to autorka výstavy (původně tam neměla být), která mnohé dovysvětlila a obšírně odpovídala na otázky návštěvníků.

Afghánistán - nemám slov. Kombinace vykopávek, zapůjčených z kábulského muzea a "předmětů a fotografií ze sbírek Vojenského historického ústavu, které představí účast českých vojáků v Afghánistánu v rámci mise ISAF". V jedné vitríně se tak sešly historické artefakty se zbytky nástražného systému, případně s kevlarovou vojenskou helmou a ozdobným závěsem z nábojnic do kulometu, asi tak půl-napůl. Celkově to působí jako sbírka suvenýrů, které si vojáci na misi nakradli a pak je z nich cestou domů někdo vytřepal. Za úroveň instalace by se nemuselo v roce 1970 stydět žádné muzeum.

Už tam opravdu nikdy nepůjdu.

T. Zana 21.2.2016 13:22

Re: Kulturní okénko

Hm, dobře že to píšeš. Trochu jsem uvažovala, jestli by to stálo za vidění, ale i oficiální popis mi přišel... zvláštní.

R. Enatae 20.2.2016 22:45

Dobré téma

Měla jsem dlouhé období, kdy jsem peníze nemusela moc řešit. Tehdy jsem se naučila kupovat kvalitní věci. Pak jsem měla období, kdy jsem musela šetřit na krev, ale kvalitní věci jsou trvanlivé a toto období v pohodě přežily. Teď jsem v takovém mezistádiu, ale většina kvalitních věcí stále drží, jen se mi občas rozpadnou nějaké boty. Kupuji stále kvalitní, ale v outletech a výprodejích, internet v tomhle hodně pomůže. Ve špatných dobách jsem se taky naučila, jak najít kulturu za málo peněz nebo úplně zadarmo, což využívám i teď. Víte třeba, že několik pražských kin má program Bio Senior? Je nejen pro seniory a můžete jít do kina na aktuální filmy za 60,- Kč, což je třetina ceny vstupenky do multiplexu.

Nakupovací strategii mám - jdu do Ikea koupit lampičku, žárovky, štětku na záchod a brusinky. K tomu si povolím 50-70 Kč na nepředvídaná lákadla, například zlevněnou orchidej po Dni matek.

Banku jsem nikdy nezměnila, vyhovuje mi jejich internetové bankovnictví a občas si mě pozve bankovní poradkyně a přenastaví mi účet tak, abych platila co nejméně.

T. Zana 21.2.2016 9:24

Re: Dobré téma

Já mám poradkyni taky dobrou, taky se snaží.

Hm, Bio Senior, to zní dobře. Akorát teda těch filmů, na který bych chtěla jít, fakt není moc. Od synka jsem dostala k narozeninám lístky na Hvězdné války. Hm. Kromě mírně zalehlých uší ... docela obtížně jsem pak přemýšlela, o čem to bylo.

Z. Lika 21.2.2016 14:01

Re: Dobré téma

Bio Senior :DDD V zahraničí Organic Senior :D

Z. Matylda 21.2.2016 16:28

Re: Dobré téma

Mě to bohužel napadlo jako první- asi blbnu z práce :)

Z. Jajka 20.2.2016 21:14

Zano, mám to dost podobně :-)

1. Celý život musím počítat... Teď už to není dramatické, děti jsou z domu :-).

Takže ano, umím šetřit. Jako Zana, byla jsem k tomu vedená. Dodnes mám problém vyhodit jídlo... leda když se něco (vyjmečně) zkazí. Táta jako malinký zažíl hlad za první světové války a máma za druhé, ve Splitu. Když jsem tuhle četla, kolik jídla se v Česku vyhodí - nechápu to. 2. Jasně, hladový šel nakupovat.... píšu si seznam a zběžně zkouknu v obchodě, jestli nějaká oblíbená lahůdka není v akci.

Oblečení - naštěstí pro mou velikost a věkovou kategorii je problém

sehnat alespoń něco trochu nositelného. A mám malou skříň :-).

Nakupování věcí do domácnosti - vlastně skoro nic dalšího nepotřebuji a na věci typu pračka pořádáme výběrové řízení - ani ne tak kvůli ceně, ale kvůli parametrům, které od toho spotřebiče chceme.Jistě, mám nějaké koníčky, zahradu = sazeničky a pod... Toulavé boty, jen kdyby toho času bylo víc. 3. Nešetřím na nic konkrétního. Možná vyjde časem zase nějaká cesta za exotikou. A také náš byt by snesl nějaká vylepšení. 4. Banku jsme před pár lety změnili (štvaly nás poplatky za vedení účtu a zpoplatnění karty). Společný účet jsme zrušili a máme každý svůj. Internetové bankovnictví, vedení účtu i platební karta zdarma. Sice nás už taky štve - po inovaci je uživatelsky nepřátelské internetové bankovnictví, ale ne natolik, aby to bylo na změnu banky.

T. Zana 21.2.2016 9:29

Re: Zano, mám to dost podobně :-)

Tomuhle taky nerozumím. Normální člověk nestojí o změnu. Proč musí pokaždé změnit věci, které to nepotřebují? Jistě, vždycky by něco mohlo fungovat lépe, ale to většinou zůstane při starém.

Nám teď v práci změnili intranet. Chybí v něm půlka funkčnosti, autoři se diví, že nám to vadí. Vyrobili úžasná instruktážní videa, jenže my nemáme zvukové karty...

M. Crossette 20.2.2016 19:18

Zano, hezký článek !

Bod 1)Umím. Také jsem vyrostla ve skromnosti a zbytečné utrácení a plýtvání je mi proti srsti, mám to v krvi. Naštěstí tady se celkově žije velice levně. Navíc moje oblečení je z 99% "domácí" (+tenisky) a i to kupuji nejvíce ve výprodejích. Hlavně proto, že nemá cenu abych dala víc jak $5 za obyčejné tričko "na doma", když si na něj stejně při prvním použití udělám flek, většinou tak mastný, že už nejde vyprat, nebo mi v něm udělají dirky kočičí drápky :).

2) strategie neutrácet ? Posílat manžela na nákupy jídla. Chodím s ním jedině tehdy, když kupujeme maso (on sice koupí balíček mletého hovězího, ale u ostatního musím být já). Manžel se umí držet napsaného seznamu, já bych se nechala "zlákat" věcmi navíc. A platí to i o jiných obchodech - když tam nevlezu, nic nekoupím :). Ovšem na druhé straně mám velice špatný přehled, co je "in". Kamarádka v něčem (s něčím) přijde, já to obdivuji a ona se diví, že to nezám (nevím o tom), když to přeci vůbec není žádná novota.

3)Nešetříme na nic. Z jediného důvodu a sice toho, že na co by bylo třeba šetřit nepotřebujeme :). Ve stejném autě jezdíme mnohem déle, než běžný Američan a cokoliv by se v domě porouchalo, zvládneme díkybohu zaplatit bez půjčky.

4)Banky máme dvě. Tu hlavní (sidlo v Texasu) začal manžel používat jakmile začal vydělávet, je s ní spokojený, nemá důvod ji měnit. Druhá je místní a tam jsou také velice milý.

Ještě k půjčkám. Když jedna moje mladá kamarádka začala s manželem uvažovat o koupi domu, potřebovali půjčku. Jenže oni do té doby skoro vůbec nepoužívali kreditky, tím pádem neměli "vlákno kreditu" ,či jak je to česky. Prostě nemohli bance dokázat, že jsou schopni pravidelně splácet dané sumy a půjčku by nedostali. Takže musela nejprve začít kreditku používat místo hotovosti. A když dostali měsíční vyúčtování, obratem zaplatit. Po asi 2-3 měsících si "vybudovali dostatečný kredit", aby bance dokázali, že jsou zodpovědní platiči, půjčku dostali, dům koupili. Je to u vás také tak podobně?

T. Zana 20.2.2016 19:26

Re: Zano, hezký článek !

Maričko, připomněla jsi mi tenisky z dětství. Vždycky jsme na jaře kupovali jedny na chalupu a já se těšila, až budou dost obnošené, aby pěkně změkly (tou dobou už se mi z nich klubal palec :-)

U nás je to s tou credit history těžší, protože se prakticky nepoužívají kreditky (ty karty, co každý má, jsou debetní, peníze sae rovnou on line berou z účtu, ne že se utracená suma platí až po skončení měsíce). Trochu to tu, myslím, chybí.Vychází se hodně z platu, úspor a tak.

M. Crossette 20.2.2016 20:35

Re: Zano, hezký článek !

Jednou jsem šla ve fungl nových teniskách k zubaři. A jak jsem tam seděla s nataženýma nohama, dr. povídá "jé, nové tenisky, ještě jste je ani nestačila zašpinit !" :)

Ano Zano,to jsme už zjistili, že u vás se více používá debitní karta a dost nás to překvapilo. Je to zvláštní, protože tady je to naopak. Když tu rok pracoval synovec, také přijel s debitkou, ale velice brzy poznal rozdíl "z pohledu používání" a v pozici, kterou tu měl rychle přesedlal na kreditku. Tady totiž, "platit debitkou" tak trochu ukazuje na někoho s nižším, nebo nejistým finančním zázemím (a třeba tady na chudším Jihu je stále velmi běžně používaná). Při platbě v obchodě se hned pozná, zda má dotyčný dost peněz na účtu, protože se to hned odečítá a debitka buď projde, nebo ne. Kreditkou kupuješ a kupuješ vlastně "zadarmo" a až na konci měsíce ti přijde vyúčtování (a pak se často lidé nestačí divit, kolik toho za měsíc utratili). Většina Am. používá kreditek několik a vše se to "sejde" v jedné bance. Ta majiteli účtu pár dnů předem pošle předběžné oznámení, kolik dluží (a kolik mu v ten a ten den odečtou z účtu). Prostě mu dají avizo, kdyby náhodou na účtu neměl dost peněz, aby měl možnost je včas (odjinud) doplnit. Jinak ho sama banka na splátku dluhu "založí" a to jsou pak děsné úroky, takže je vhodné se tomu pokud možno vyvarovat, to se pak dlužník může rychle dostat do začarovaného kruhu.

T. Zana 20.2.2016 21:08

Re: Zano, hezký článek !

Chicht, už tu mám reklamu na tenisky :-))

R. Enatae 20.2.2016 23:40

Re: Zano, hezký článek !

Taky jsem svého času kreditku používala, ale nevyhovovalo mi to, a u nás to opravdu žádné výhody nepřináší. Nemám ani bezkontaktní debetku, nutnost zadat PIN mě podvědomě nutí k úvaze, zda utrácím přiměřeně.

M. Crossette 21.2.2016 6:37

Re: Zano, hezký článek !

Já kreditku používám už dlouho, ale nerada bych, aby můj komentář vyzněl, že nad debitkou nějak ohrnuji nos, to vůbec ne. To, že je v Evropě tak populární pro nás bylo prostě překvapením. Tak jsem to psala ve smyslu jiný kraj, jiný zvyk.

Z. Lika 21.2.2016 13:59

Re: Zano, hezký článek !

Maričko, určitě si nemyslím nic o ohrnování nosu. U vás je to prostě na kreditky více nastavené, a pokud vím, člověk může dostat kreditku u pumpy a prostě kdekoliv. Výhoda debetních karet je v tom, že s ní se člověk nemůže zadlužit. Na druhou stranu chápu, když po mně někde v hotelu nebo půjčovně čehokoliv chtějí kreditku - mají jistotu, že svoje peníze dostanou, což u debetní karty nemusí platit, pokud nemá nastavený kontokorent (což už je vlastně druh kreditu nebo půjčky či jak to říct, v tom se vyzná Zana).

Z. Jenny 20.2.2016 17:24

Celý život

jsem si nesáhla ani na manželskou půjčku a ani žádnou výhodnou na bydlení, takže celý život šetřím vždy na něco , co zrovna doma dochází nebo co je potřeba.Před padesáti lety jsme byli donuceni prodat dům k vůli demolicím a novým výstavbám a tak jsme se s bratrem podělili a pořídila jsem družstevní byt,zatím co ti zasloužilí měli byty státní, za hubičku. A zase znovu šetření.Až po roce 89 se mi plat výrazně navýšil a mohla jsem se stát trochu rozmařilou.Pořídili jsme nové bydlení se vším vybavením a nastřádali nové nezbytnosti. Dnes pořád šetřím, důchod není moc velký ale jsem spokojená a něco i zbude.Oblečky kupuji nadčasové sportovní,slouží dlouho a ujíždím jen na dvou vůních, které prostě musím mít i kdyby na chleba nebylo. Jak jsme tak žili kdysi z hodně mála,uspokojí mne i chleba s hořčičí, kdyby to bylo nutné. A cestuji a cestuji a prokládám Prahou a Brnem atd.,to vše většinou s vnučkou, za tu bych dala poslední peníz i život. No a ta zvěř, to je jasný. :-) Na banku nadávám, pokud mně obtěžují s nějakým produktem no ale je to jejich práce,nerada měním, takže neměním.

Pokud by nám důchodcům přidali to, co dali jednorázově, bylo by to fajn(hahaha)no ale oni sobě 7 litrů a nám tak na kindervejce. :-))

T. Zana 20.2.2016 19:18

Re: Celý život

To cestování, to chápu a sdílím :-)

R. Enatae 20.2.2016 23:56

Re: Celý život

Parfém - mám to stejně. Je to jedna z mála věcí, které si neumím odepřít nebo nahradit. Je to součást osobnosti.

Z. Lída 20.2.2016 16:23

Moc nešetřím,

není z čeho :-)) Při skromném důchodu jsem našetřila něco málo. No a teď mi onemocněly obě čubinky a veškeré úspory jsou fuč. Celkové skóre za veta je k dnešku cca pět tisíc. Ale pořád to nepovažuju za vyhozené peníze, protože psicím je o moc líp.

Oblečení nekupuju, stačí mi, co mám. A kdybych šetřila i na jídle trochu víc, zhubla bych a oblečení bych měla spoustu :-)

T. Zana 20.2.2016 19:19

Re: Moc nešetřím,

Peníze za to / za ty, co má člověk nejraději, jsou dobře investovaný!