1.10.2023 | Svátek má Igor


FOTOČLÁNEK: Rok pod Zvičinou – listopad 2017

6.12.2017

Tma, bláto a zima. Právě tak mám v hlavě zapsaný typický listopad. Letošní fotočlánek mě však nutí dívat se pozorněji a vida, když jsem procházela fotky, musím přidat další charakteristiky: listopad umí být barvený, slunečný a první sníh umí aspoň maličko zahánět vlezlou tmu.

Listopad 2017 na Královéhradecku. Podzvičinsko.

Listopad na malé vesnici je všechno jen ne romantický. Žádné osvětlené výlohy, spěchající lidé, ruch obchodů a zvuk hudby. Ticho, tma, bláto.

Hm. Tak vidíte, napsala jsem to a hned mě napadají výjimky. Situaci umějí vylepšit večery u kamen – teplo a tlumené světlo romantice svědčit může.

A taky východy a západy slunce dokážou být parádní (a není třeba pro ně brzy vstávat, ani na ně dlouho čekat – bohužel:)), mlha dovede halit krajinu do závojů tajemna, byť by to bylo kousek od vašeho dvorku. První sníh umí kouzlit s barvami – nejhezčí je v kombinaci s temnou zelení smrků, zlatou z modřínového jehličí a měděnou bukového listí.

Listopad 2017 na Královéhradecku. Podzvičinsko.

Přibývá viditelné zvěře – všude. V lesích, na polích a loukách, přímo u zahrad, a především na silnicích. Divokým prasatům došla kukuřice, takže svoje okolí přerývají s nekončící efektivností. A vedle daňků se u nás objevili i jeleni, které tu mimo zimu nikdy nevídám. S jedním paroháčem (ale, že je měl pořádné!) jsme na sebe koukali tváří v tvář na polní cestě, tak padesát metrů za posledními domky vesnice. Byla jsem moudřejší (a v autě:)) a ustoupila jsem:)) Romantika? Asi ano...

Listopad 2017 na Královéhradecku. Podzvičinsko.

Ovšem... silnice zabahněné kvůli stále probíhající řepné kampani nejsou stále o nic čistší, jen po ránu namrzají. První mrazíky znamenají i vypnutou vodu na zahradě, takže přestávám i s tím zřídkavým předstíráním, že jsem dáma. Do auta zdobeného bahnitými krápníky nemá cenu lézt v ničem, co nelze snadno strčit do pračky.

Doma jsme začali topit v kamnech, což znamená jak úžasné léčivě hřejivé teplo, tak život se smetákem v ruce. Je to vlastně přesná charakteristika listopadu. Mám totiž dojem, že je to měsíc, který si skutečně trvá na tom, že nic nedostaneš zadarmo – a teplo a světlo si musíš zasloužit dvakrát:))

Listopad 2017 na Královéhradecku. Podzvičinsko.

Jak se vydařil váš listopad? Máte také nějaké fotky? Dejte odkaz na alba a budeme si moct své listopady pěkně porovnat:))

Foto: Dagmar Ruščáková. Další obrázky si můžete prohlédnout níže v klikacím okénku nebo přímo zde na Rajčeti.

Osobní stránky autorky: www.dedenik.cz
KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !