27.5.2022 | Svátek má Valdemar


FOTOČLÁNEK: Rok pod Zvičinou – listopad 2017

6.12.2017

Tma, bláto a zima. Právě tak mám v hlavě zapsaný typický listopad. Letošní fotočlánek mě však nutí dívat se pozorněji a vida, když jsem procházela fotky, musím přidat další charakteristiky: listopad umí být barvený, slunečný a první sníh umí aspoň maličko zahánět vlezlou tmu.

Listopad 2017 na Královéhradecku. Podzvičinsko.

Listopad na malé vesnici je všechno jen ne romantický. Žádné osvětlené výlohy, spěchající lidé, ruch obchodů a zvuk hudby. Ticho, tma, bláto.

Hm. Tak vidíte, napsala jsem to a hned mě napadají výjimky. Situaci umějí vylepšit večery u kamen – teplo a tlumené světlo romantice svědčit může.

A taky východy a západy slunce dokážou být parádní (a není třeba pro ně brzy vstávat, ani na ně dlouho čekat – bohužel:)), mlha dovede halit krajinu do závojů tajemna, byť by to bylo kousek od vašeho dvorku. První sníh umí kouzlit s barvami – nejhezčí je v kombinaci s temnou zelení smrků, zlatou z modřínového jehličí a měděnou bukového listí.

Listopad 2017 na Královéhradecku. Podzvičinsko.

Přibývá viditelné zvěře – všude. V lesích, na polích a loukách, přímo u zahrad, a především na silnicích. Divokým prasatům došla kukuřice, takže svoje okolí přerývají s nekončící efektivností. A vedle daňků se u nás objevili i jeleni, které tu mimo zimu nikdy nevídám. S jedním paroháčem (ale, že je měl pořádné!) jsme na sebe koukali tváří v tvář na polní cestě, tak padesát metrů za posledními domky vesnice. Byla jsem moudřejší (a v autě:)) a ustoupila jsem:)) Romantika? Asi ano...

Listopad 2017 na Královéhradecku. Podzvičinsko.

Ovšem... silnice zabahněné kvůli stále probíhající řepné kampani nejsou stále o nic čistší, jen po ránu namrzají. První mrazíky znamenají i vypnutou vodu na zahradě, takže přestávám i s tím zřídkavým předstíráním, že jsem dáma. Do auta zdobeného bahnitými krápníky nemá cenu lézt v ničem, co nelze snadno strčit do pračky.

Doma jsme začali topit v kamnech, což znamená jak úžasné léčivě hřejivé teplo, tak život se smetákem v ruce. Je to vlastně přesná charakteristika listopadu. Mám totiž dojem, že je to měsíc, který si skutečně trvá na tom, že nic nedostaneš zadarmo – a teplo a světlo si musíš zasloužit dvakrát:))

Listopad 2017 na Královéhradecku. Podzvičinsko.

Jak se vydařil váš listopad? Máte také nějaké fotky? Dejte odkaz na alba a budeme si moct své listopady pěkně porovnat:))

Foto: Dagmar Ruščáková. Další obrázky si můžete prohlédnout níže v klikacím okénku nebo přímo zde na Rajčeti.

Osobní stránky autorky: www.dedenik.czAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!