19.11.2019 | Svátek má Alžběta


ROZHLEDNÍK: Výroba svíček

29.3.2016

Loni na jaře jsem napsala článek o mýdlech a trochu i o svíčkách, které jsem vyráběla ve prospěch opuštěných koček. Tuto produkci od podzimu minulého roku zajišťuje pardubická dobrovolnice Jana, která si také chtěla hrát na tomto písečku a proto vyrábí mýdla a kočičí svíčky.

Pro sebe jsem si nechala „hraní“ s různými technikami svíček – tedy zatím začínám, učím se a vyrábím metodou pokus, omyl.

V tomto článku bych chtěla popsat výrobu dvoubarevných prolévaných svíček. Za rok jsem už nashromáždila větší množství profesionální forem, ale svíčky se dají vyrábět i v provizorních formách – plastových, skleněných, kovových a nebo papírových.

1 Výroba svíček - připravené formy s napnutým knotem a utěsněné silikonovou...

Na obrázku jsou připravené formy s napnutým knotem a utěsněné silikonovou hmotou. Forma jehlan je z části naplněná voskovými pecičkami – z ní vyrábím trochu jinou svíčku. Používám knoty ploché – jsou různě široké a jsou číslované podle průměru svíčky. Třeba knot č. 5 je pro svíčku průměru 5 cm.

2 Výroba svíček - formy zalité voskem první (vnější) barvy

Na obrázku jsou formy zalité voskem první (vnější) barvy. Jehlan je prolitý do úrovně voskových peciček. Vosk necháme ztuhnout při stěnách v tenké 2 – 3 milimetrové vrstvě. Po ztuhnutí protrhneme škraloup na hladině a tekutý vosk vylijeme zpátky do nádoby, ve které vosk rozpouštíme. Já používám mlékovary – jsou bezpečnější než nádoby s jednoduchým dnem.

3 Výroba svíček - vylité formy se ztuhlým voskem na dně a na stěnách

Na obrázku jsou vylité formy se ztuhlým voskem na dně a na stěnách. Mechanicky udělám ve vosku díry, nebo-li okénka. Zjistila jsem, že tento postup je spolehlivější než čekat jak druhý vosk rozpustí první vrstvu.

4 Výroba svíček - vosk druhé barvy nalitý do forem

Nalitý vosk druhé barvy do forem. V momentě, kdy se udělá škraloup na povrchu je nutné ho propíchnout, aby se vosk správně smršťoval v oblasti knotu a ne u stěn svíčky. Pokud by se tak nestalo, tak se může svíčka propadnout u stěny a tím se znehodnotit – už se mi to taky párkrát stalo :)

5 Výroba svíček - správně propadlá svíčka: prohlubně se zalijí rozpuštěným...

Správně propadlá svíčka – prohlubně se zalijí rozpuštěným voskem. Zalévají se i několikrát. Mluvím teď o parafínovém vosku. Pokud použijeme vosk palmový, který se smršťuje málo, obvykle stačí vylití menší prohlubně jednou.

6 Výroba svíček - výsledek jedné várky

Výsledek jedné várky – je to čtvrtina jedné objednávky :)

Foto: autorka. Podívejte se do fotogalerie - klikněte do kteréhokoli obrázku v textu.

Pavla H. Neviditelný pes


DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?
DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?

Kdo jiný by měl vyzkoušet chuť nového Pribináčka Kapsíka než děti. Jak dopadl tenhle tvarohový dezert, který na pultech obchodů najdete ve dvou variantách: kakaové a vanilkové.