24.9.2021 | Svátek má Jaromír


ROZHLEDNÍK: Výroba svíček

29.3.2016

Loni na jaře jsem napsala článek o mýdlech a trochu i o svíčkách, které jsem vyráběla ve prospěch opuštěných koček. Tuto produkci od podzimu minulého roku zajišťuje pardubická dobrovolnice Jana, která si také chtěla hrát na tomto písečku a proto vyrábí mýdla a kočičí svíčky.

Pro sebe jsem si nechala „hraní“ s různými technikami svíček – tedy zatím začínám, učím se a vyrábím metodou pokus, omyl.

V tomto článku bych chtěla popsat výrobu dvoubarevných prolévaných svíček. Za rok jsem už nashromáždila větší množství profesionální forem, ale svíčky se dají vyrábět i v provizorních formách – plastových, skleněných, kovových a nebo papírových.

1 Výroba svíček - připravené formy s napnutým knotem a utěsněné silikonovou...

Na obrázku jsou připravené formy s napnutým knotem a utěsněné silikonovou hmotou. Forma jehlan je z části naplněná voskovými pecičkami – z ní vyrábím trochu jinou svíčku. Používám knoty ploché – jsou různě široké a jsou číslované podle průměru svíčky. Třeba knot č. 5 je pro svíčku průměru 5 cm.

2 Výroba svíček - formy zalité voskem první (vnější) barvy

Na obrázku jsou formy zalité voskem první (vnější) barvy. Jehlan je prolitý do úrovně voskových peciček. Vosk necháme ztuhnout při stěnách v tenké 2 – 3 milimetrové vrstvě. Po ztuhnutí protrhneme škraloup na hladině a tekutý vosk vylijeme zpátky do nádoby, ve které vosk rozpouštíme. Já používám mlékovary – jsou bezpečnější než nádoby s jednoduchým dnem.

3 Výroba svíček - vylité formy se ztuhlým voskem na dně a na stěnách

Na obrázku jsou vylité formy se ztuhlým voskem na dně a na stěnách. Mechanicky udělám ve vosku díry, nebo-li okénka. Zjistila jsem, že tento postup je spolehlivější než čekat jak druhý vosk rozpustí první vrstvu.

4 Výroba svíček - vosk druhé barvy nalitý do forem

Nalitý vosk druhé barvy do forem. V momentě, kdy se udělá škraloup na povrchu je nutné ho propíchnout, aby se vosk správně smršťoval v oblasti knotu a ne u stěn svíčky. Pokud by se tak nestalo, tak se může svíčka propadnout u stěny a tím se znehodnotit – už se mi to taky párkrát stalo :)

5 Výroba svíček - správně propadlá svíčka: prohlubně se zalijí rozpuštěným...

Správně propadlá svíčka – prohlubně se zalijí rozpuštěným voskem. Zalévají se i několikrát. Mluvím teď o parafínovém vosku. Pokud použijeme vosk palmový, který se smršťuje málo, obvykle stačí vylití menší prohlubně jednou.

6 Výroba svíček - výsledek jedné várky

Výsledek jedné várky – je to čtvrtina jedné objednávky :)

Foto: autorka. Podívejte se do fotogalerie - klikněte do kteréhokoli obrázku v textu.

Pavla H. Neviditelný pes


Vyhrajte 1 000 Kč na kočárky a další dětské zboží od ovocných příkrmů Deva
Vyhrajte 1 000 Kč na kočárky a další dětské zboží od ovocných příkrmů Deva

Společnost Deva Nutrition, český výrobce vysoce kvalitních dětských příkrmů, pro nás připravil soutěž o vouchery v hodnotě 1 000 Kč!


KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více...
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !