12.12.2019 | Svátek má Simona


ČLOVĚČINY: Jak si přivézt suvenýry aneb psychologie a fyzika v praxi

31.7.2008

 
Z našich každoročních cest do Řecka si vozíme suvenýry. A protože jsme mlsní, jsou to převážně poživatiny. Skladba se příliš nemění – olivový olej, víno, med, citróny, jogurt a vybrané dobrůtky z místní pekárny. Část z toho vidíte na ilustrační fotce. Chybí jogurt. Sice přežil transport, ale nedočkal se fotografování.
Co se v posledních letech změnilo podstatně, jsou bezpečnostní předpisy na letištích. Určitě to znáte – do kabiny letadla si můžete vzít kojeneckou výživu, kapky do nosu a sušenky, to je asi tak všechno. RenataE - dobroty z Řecka
Pokud hodláte do vlasti transportovat devět litrů olivového oleje, sedm lahví vína, tři sklenice medu, dvě kila citrónů a kilo jogurtu v kelímcích, musíte zapojit mozkové závity na plné obrátky. Všechno totiž musí cestu absolvovat v zavazadlovém prostoru letadla – tedy ve vašem kufru. A ještě ke všemu se musíte vejít do váhového limitu.
Výjimku tvoří jogurt – ten musíte zkusit propašovat v kabinovém zavazadle. Jednak musí co nejdéle zůstat v ledničce – a i kdybyste ho chtěli nacpat do kufru, tak šance na přežití není velká.
Jak na jogurt: připravte si alespoň dvě kabinová zavazadla.
Jeden batoh, kde jsou srovnané knihy, potápěčské brýle a načaté čokoládové sušenky. Pouzdra na brýle doplňte sbírkou mušlí, nejlépe vylovených před třemi dny. Na dno batohu umístěte MP3. Batoh bude obhospodařovat dítě.
Druhé zavazadlo reprezentuje bezbřehá taška přes rameno, kde jsou pasy, letenky, palubní vstupenky, čtvery sluneční brýle, kontaktní čočky, krabička se žvýkačkami, kapky do nosu, ubrousky, tři nabíječky  s rozmotanými šňůrami, rtěnka, telefon, dva fotoaparáty, klíče, papírový sáček s pečivem, velký šátek a dvě dětské mikiny. Pod touto změtí jsou ukryté kelímky s jogurtem a přetékající tašku korunuje velká láhev s vodou. Tuto tašku má pod kontrolou matka.
K bezpečnostní kontrole jako první přiskotačí dítko s batohem. Batoh zapíská (MP3 na dně) a je nutno obsah vyložit na pult. Škeble zavání, sušenky se roztékají a MP3 je rychle nalezena.
Za těchto okolností je pozornost věnovaná bezbřehé tašce zcela minimální. Láhev s vodou poslušně odložíte do koše a jogurt zůstane ve své skrýši.
Prozatím se pohybujeme v oblasti aplikované psychologie, a kde je ta fyzika?
Fyzikální triky už máme dávno odbavené.
V noci před odjezdem sedíte na terase, před sebou máte sklenici vína a vlnící se moře. Za vámi stojí baterie lahví s olejem a vínem. Po straně se válí nafukovací matrace. Hm, to by nebylo špatné ty flašky zabalit do matrace! A jak to vlastně je, vyrovnává se tlak v zavazadlovém prostoru nebo ne? No jasně, kdyby s námi letěli Nazgúlové, tak to víme. Ale tady nikdo zvířata s sebou nemá. Spíš nevyrovnává.
Matrace se tedy musí částečně vyfouknout, aby nepraskla – ale jak moc? Přiměřeně, no, skoro úplně. A olej se nestlačuje, tedy ani neroztahuje, to bude dobrý.
A co to víno? Olej je v PET lahvích, víno ve skle. Aby se nám to nerozbilo! Když jsme víno koupili v kartónové bedně, tak ho v ní necháme. Jenže když ono to tam jaksi kloktá, tak to musíme nějak ucpat. Nejlepší je k tomu účelu spodní prádlo a trička, to jsou relativně drobné kusy. Vycpaná krabice vypadá dobře, teď ji ještě správně umístit do zavazadla. Na dno nějaký nárazník (ťapky k bazénu), ze stran ručníky a navrch sandály. Tedy já nevím, jak to vlastně nazvat, jsou to takové barevné potvory z pěnové gumy a vypadá to trochu jako dřeváky do chlíva. Původně to byly Crocs, ale tyhle, za tři eura? Ale jako izolace docela dobré.
Ještě ty sklenice s medem, uf. Stály skoro stejně jako všechen ten olej, tak ty tedy musíme dovézt bez úhony. Tymiánová sklenice dostane obal z froté šatiček. Mateřídoušková sklenice má sexy plážové kraťasy a ta nejlepší – pomerančová? Ta je uvězněná v ortéze. (Pozn.: Naše matka JE trochu cvok, ale zabalit sklenici s medem do ortézy, to může napadnout fakt jenom ji. DavidE).
Všechny tyto teorie platí pouze do okamžiku, kdy na vlastní oči uvidíte, jak vaše zavazadlo spadne z letadla na letištní plochu.
Ale i v takové situaci můžete mít kliku, stejně, jako jsem ji měla já. Dovezli jsme všechno.
P.S.: Obávám se, že moje návody platí pouze pro mikroletiště, jako je Araxos (GR). Ale zkusit to určitě můžete i jinde.
P.S.II: Pokud by vás zajímalo, proč čtvery sluneční brýle, když jsme byli tři, tak proto, že já mám dvoje a nenosím ani jedny.
Další fotky dobrot tady http://renatae.rajce.idnes.cz/Recke_dobroty/
RenataE


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!