18.1.2020 | Svátek má Vladislav


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Vrchotová 5.12.2019 19:37

Článek super, což o to, ale jedna věc mě zaráží, tedy když pominu absenci povinné registrace čipu. Jde o to, že já, jako opravdu chovatel, jako majitel chov. stanice, nechávám čipovat štěňata v 7 týdnu plus očkování základní vakcínou bez vztekliny a vydání petpasu. Čísla čipu jdou na plemennou knihu. Tak je to prostě daný pro chovatele s PP. Tím pádem předávám štěně již s čipem a registrem na mě. Proč tedy je v zákoně hrubá chyba, kdy opět množirna prodá štěně bez očipování? Kdo v tomto případě dohledá rádoby chovatele, i když to pojmenování bych raději vynechala. Ta povinnost měla být při odběru, ne ve třech měsících.

Z. Červená 5.12.2019 20:54

Uhodil jste hřebíček na hlavičku! Tohle opravdu je problém. Momentálně mají chovatelé (a množitelé s nimi) povinnost očipovat psa nejpozději s první vzteklinou tj. nejpozději v půl roce. A protože zákonodárcům naštěstí došlo, stejně jako Vám, že to nic moc neřeší v případě odchodu štěňat od množitelů v těch cca 6-7 týdnech, tak díkybohu připravili další novelu, které už chybí jen podpis prezidenta. A ta novela říká, že je chovatel povinnen načipovat psa dříve, než dojde ke změně majitele. Jinými slovy načipovat psa musí PRVNÍ majitel (=chovatel v pravém slova smyslu). Novela má rovněž zpřísnit i počet fen (kastrovaných i nekastrovaných) v jednom vlastnictví, které je povinnost hlásit/registrovat. V současné době je to 5 a více fen, ve zmiňované novele to bude od 3 fen výše.

Pokud bude definitivně schválena, podepsána, měla by novela platit od r. 2022. Relativně za dlouho, v mýých očích lépe později, než vůbec.

P. Vrchotová 6.12.2019 9:47

Tak to bude bezva, i když to mohlo být zrovna, ale jak píšete, lépe později než vůbec. Ještě dodělat ten centrální registr a bude vše Top :-)

Z. Červená 5.12.2019 20:55

Pardon - uhodilA jste hřebíček na hlavičku :-)

A. Lex 4.12.2019 19:08

No, ještě mne napadlo. Jsem taková strašilka. Mám strach, aby se nezvýšil počet vyhozených psů, od těch pitomců, kterým až tak na jejich psovi nezáleží a nechtějí si tím zvyšovat na něj náklady (lepší jsou piva v hospodě) a také nevím, jak se to bude řešit u psů bezdomovců. Že se jim psi zdarma vakcinují a kontroluje zdravotní stav (dobrý počin), to jsem někde četla, ale čipování...??

Z. Červená 4.12.2019 19:25

No, s těmi bezdomovci mě to napadlo taky a bylo nám řečeno, že to my veterináři holt nijak nevyřešíme a budou si to muset nějak ošéfovat ty kontrolní orgány.

A jinak pevně doufám, že lidé snad nejsou taková "zvířata", že by nějak ve velkém kvůli pár stovkám psy vyhodili. Myslím (a kvůli těm zvířatům doufám), že ti kolenovrti je spíš prostě nenačipují a budou doufat, že to projde.

Z. Jenny 4.12.2019 18:42

Díky za dnešní odbornou osvětu,čehož není nikdy dost.

U nás máme splněno a vše zaznamenáno.

Z. Červená 4.12.2019 18:47

Rádo se stalo.

Prima, že máte všechno v pořádku a nemusíte si s tím už vůbec lámat hlavu :-)

Z. Hanča 4.12.2019 18:12

Náš strakáč Denis má tetování v uchu, zatím mi přijde celkem čitelné a budu doufat, že mu tak i vydrží. Čip nepotřebuje, stačí mu dovolená v tuzemsku. :-)

Slyšela jsem i takový výklad, že veterinář nenaočkuje psa proti vzteklině, pokud tento nebude mít čip (nebo tetování). To, doufám, je jen důkaz toho, že poplašné zprávy vznikají mimo i uvnitř ordinací. :-)

Děkuji za velmi přínosný článek a obsáhlé odpovědi!

Z. Červená 4.12.2019 18:46

Díky za reakci :-)

K Vašemu komentáři ohledně tetování - důležitá je nejen čitelnost, ale i to, jak staré to tetování je. Pokud byl pejsek tetovaný před 3.7.2011, tak už to bohužel jako označení nestačí (i když je dobře čitelné) a budete ho muset rovněž načipovat. V tomto případě není podstatné, jestli s ním plánujete cestovat, či nikoli, od Nového roku musí mít čip každý pejsek. I ten, který má pouze "obyčejný" očkovací průkaz.

Takto to vyplývá z toho zákona.

Z. Červená 4.12.2019 18:50

A veterinář samozřejmě psa naočkovat může a nemá důvod to neudělat. To, že pes není načipovaný, je odpovědnost a případně průšvih majitele. Z hlediska zákona nebude mít nenačipovaný pes platné očkování proti vzteklině i kdyby těch injekcí dostal třeba deset. Proto nedává smysl, aby majitel psa očkoval a nečipoval, protože by tím nic nevyřešil. Tak jako tak by porušoval zákon a vakcína a peníze za ni vydané by byly zbytečné.

Z. Hanča 4.12.2019 20:13

Pardon, není to právě naopak, tedy pokud byl pes tetovaný DO data 3.7.2011, nemusí být čipovaný, po tomto datu bez ohledu na tetování už ano?

Z. Červená 4.12.2019 22:32

Je to přesně tak. A i jsem to tak, myslím, napsala ;-)

Z. Červená 4.12.2019 22:36

Áááá, mea culpa! 8-oA to jsem to teď po sobě ještě jednou četla a stejně to neodhalila. Až na potřetí. :-)

Omlouvám se tímto za překlep, je to skutečně tak, jak píšete VY - tetování jako označení zvířete platí jen tehdy, pokud bylo provedeno DO 3.7.2011. Tetování provedená po tomto datu, bez ohledu na jejich (ne)čitelnost, sama o sobě nestačí a je potřeba psa i načipovat.

Díky za upozornění, už bych tu někoho mystifikovala R^

Z. Xerxová 4.12.2019 18:46

to už je Denisovi osm ?? Nějak to letí...

Z. Xerxová 4.12.2019 20:07

mi to nedalo a pohledala jsem v archívu... a ono je strakáčovi Denisovi už deset... to snad není ani pravda...

Z. Hanča 4.12.2019 20:08

Letí to hrozně, Denisovi je 10 a půl. V

I. Hlaváček 4.12.2019 14:33

Měli jsme krysaříka, nedávno umřel. Bylo by mu teď 11 let. Vzteklinu jsme pravidelně očkovali, vždy z toho měl reakci a prospal pak v tahu jeden až dva dny. Byl jsem proto odhodlán do toho malého těla nenechat zavést žádný čip. K poplatkům za psa - jestli zákon neuvádí povinnost hlásit číslo čipu obci, pak to může chtít jedině na základě vyhlášky obce. A stejně je to podivné, protože platíte za "kus" a ne za konkrétního Alíka či Bobíka.

E. Zvolánková 4.12.2019 15:18

V Praze třeba bylo dáno ve vyhlášce, že když majitel psa po očipování tuto skutečnost do 30 dnů nahlásí do celopražského registru, tak získá slevu z poplatku. Ale je fakt, že nikde není uvedeno, že by se čip musel hlásit obci, kde je pes přihlášen k poplatku.

Jinak před chvílí jsme se o tom bavili s kolegou, co má více info k tématu a říkal, že prý snad už dokonce je rozpracovaná změna zákona právě o tom zavedení jednotného registru, do kterého by se čipovaní psi museli povinně nahlásit...otázkou je, zda a kdy to projde Sbírkou...

Z. Červená 4.12.2019 16:35

Novela zákona týkající se nového, jednotného celostátního registru je již v zákonodárném procesu téměř v cíli. Podle mých informací jde už jen o podpis prezidenta. Takto by pak nabyla účinnosti tzn. registr by měl začít fungovat od r. 2022. Dle hesla lepší pozdě, než vůbec je to tedy už vcelku "za rohem".

Z. Červená 4.12.2019 16:49

Chtěla bych jen říct, že čip a vakcína jsou dvě různé věci. Vakcína je z podstaty určitý "narušitel" (který vyburcuje imunitní systém k reakci = tvorbě protilátek) a stejně jako u lidí může ta reakce být přehnaná a napáchá to někdy v těle víc škody než užitku.

Oproti tomu cílem aplikace čipu je, aby tělo čip přijalo za svůj, nevyloučilo ho, nebojovalo s ním. Proto je vyráběný z biokompatibilních materiálů, které pro psa nepředstavují žádná zdravotní rizika. Aplikuje se pod kůži, obvykle na levou stranu krku, a může se stát, že někdy odcestuje nahoru směrem k oblasti páteře (ale stále je jen pod kůží!), případně naopak o kousek níž. Takže v tomto případě se nemusíte žádného rizika pro psa obávat. Nicméně chápu, že když člověk zažije nějaké postvakcinační trable, má o svého mazlíka strach.

Z. Červená 4.12.2019 16:52

Každopádně to hlášení čísel čipů je asi opravdu záležitostí obcí, které by si toto musely upravit nějakou místní vyhláškou. V zákoně jako takovém to (zatím?) není.

Já na to v článku upozorňovala, jako na teoretickou možnost, kterou pravděpodobně mnohé obce využijí, protože jim to usnadní řešení řady potíží se zatoulanými či agresivními psy.

M. Skálová 4.12.2019 17:42

Máme koliáky /6 a 9/ čipované od malinka a nezpůsobilo to žádné problémy ani jednomu psovi. Starší Lux měl tetování na bříšku a to se rozlezlo a zachlupatilo a nebylo znát. Tak jsme využili nabídky p. veta na čipování. Teď, po kontrole je stále čip na stejném místě . Nevím jak s tím obce naloží ale u nás nedávají psům při přihlášení ani známky. Jak tedy zjistí kolik kdo má psů, nevím. Je tady zvyk říkat : to není náš pes máme ho jen na hlídání.

A. Lex 4.12.2019 17:55

Budu se muset informovat u nás na Obci, jak se pochlapí a jak s touhle situací naloží. U nás se dávaly známky, my už máme mimochodem u Ajvi třetí. Dvě jsme ztratily u třetí páneček přidal bytelnější kroužek.

Z. Červená 4.12.2019 18:56

A přesně tohle je právě jedna ze situací, kdy je obec tzv. nahraná a kdy to čipování pomůže jednoznačně identitu psa resp. jeho majitele odhalit. Nicméně i když někdo psa hlídá, je v tu chvíli z hlediska zákona chovatel a tudíž nese odpovědnost za to, že má zvíře platné očkování. Pokud pes opravdu není jeho, pak už se se skutečným majitelem může domluvit, jak chce, ale v danou chvíli by měl i onen "hlídač" být schopen (a je povinnen) prokázat, že má zvíře platné očkování proti vzteklině tj. že je načipované a včas (pře)očkované. Tato výmluva je tudíž z hlediska zákona úplně irelevantní. Je ovšem otázka, zda to vědí na obci. I mezi nimi by se měla v tomto směru šířit osvěta, aby na takové "hlídače" měla obec páky.

A. Lex 4.12.2019 17:52

Protože jsem dopleta popleta, když jsem byla minulý týden čipovat Ajvi v dopoledních hodinách, kdy byla prázdná ordinace a v čekárně jedna paní s pejskem, tak jsem samozřejmě zapoměla očkovák ;-O. Zajela jsem s očkovákem na zapsání ve večerních ordinačních hodinách a abych nejela na prázdno, tak jsem sebou vzala do přepravky našeho bojového kocoura Darečka na pravidelnou vakcinaci, stejně bych musela jet hned začátkem ledna. Jela jsem v dobrou večerní dobu, kdy už tam bývá málo lidí, tak si říkám: "To bude brnkačka."

;-D Ha, ha, přede mnou byli manželé a začalo čipování a vakcinace 12 ti štěňat rhodéského ridgebecka 8-o . Pán kmital mezi ordinací a autem, v náručí vždy dvě štěňata a zpět z auta nosil také po dvou. My diváci tohohle nekonečného příběhu jsme mu ochotně otvírali a zavírali dveře, aby nedejbože některé štěně neupustil. Takhle prosprintoval 6x. Již po třetím běhu byl zarudlý v obličeji a funěl jeho paní zatím asistovala v ordinaci při výkonu a zootechnička bleskurychle vyplňovala pasy a dělala tu nechutnou administrativu. Zvládli to šikulové za 45 minut bez ztráty kytičky. Když všichni odjeli, tak se do čekárny vmátořila technička, všem se nám omlouvala za zdržení. Já se omluvila Darečkovi, který v přepravce ani nedutal a tiše sledoval tu zajímavou sportovní disciplínu. V ordinaci nám potom předvedl zápas ve volném stylu i s hrozivým vrčením, ječením, jako vždy, ale byl naočkován. Ani zubama a drápama nešetřil. Já s techničkou, hlavní držičky, jsme měly rukavice. To je tak, když se zapomene očkovák na zapsání čipového čísla ;-) .

Z. Lika 4.12.2019 18:12

Tedy Alex, jsem tu celá zadýchaná i rozesmátá. Tak hlavně že jste dobře dopadli, žádné oběti, a že i ten očkovák se našel. Slýchala jsem o očkováku (nebo žákovské) v troubě nebo mrazáku... 8-o

Z. Červená 4.12.2019 19:32

No, já takhle "zapomněla" svou peněženku ve vlastní skříňce s oblečením, kam jsem ji odložila, abych si vybrala nějaké tričko. Zjistila jsem, že mi chybí, až večer, a po prohledání skoro všech možných míst (skříňka mě samozřejmě vůbec nenapadla - kterej blbec by dával peněženku do skříňky, že jo ;-D ) jsem si zablokovala obě kreditky, abych pak ještě týž večer zjistila, kde jsou. No, jedna šla odblokovat, druhá ne a musel to manžel znovu zařizovat. Já si nadávala a paradoxně mě on utěšoval, že se to prostě někdy stane. Mám fakt zlatého mužíčka V

Z. Červená 4.12.2019 19:22

;-D;-D;-D Tak teď jsem se od srdce zasmála, díky. Úplně to vidím a je skvělý, že jste v čekárně měli takovou svatou trpělivost a ještě jste byli tomu rodeu nápomocní, aby to bylo odbyto co nejrychleji. Klobouk dolů!

A. Zemanová 4.12.2019 13:41

Omlouvám se autorce za mlsotníkové OT zejména pro Liku. Opět jsem psala přímo pod recept, ale jsem tak nadšená, že musím i sem.

Tak bramborové rozbouchance jsem pro změnu dělala dnes, k vepřovým nudličkám ve směsi s pórkem a tou hlívou z čarovné zahrádky. :-) Jsme nadšeni, rozbouchance určitě budeme dělat i bez další přílohy, jen třeba se salátem s čínského zelí, který jsme měli dnes. Jen příště vyzkouším variantu podle videa, totiž že česnek zrůžovím mimo troubu a rozbouchance tím pádem budou moct být ještě červenější a křupavější.

Liko, děkuju moc a těším se na další (bramborový?) recept. :-)R^

Na to čipování se ráda podívám, i když dalšího psa neplánuju. Ale člověk nikdy neví, že? :-)