4.10.2022 | Svátek má František


ČLOVĚČINY: Plány versus realita aneb moje šperky v letadle!

30.10.2019

Jak začít? Nejdříve vám prozradím jedno jméno – a tím je Margareta Křížová. Ano, Margareta Křížová, známá podnikatelka, investorka, lektorka, fanynka selského rozumu a autorka knihy Z deníku investorky, kterou jsem mimochodem četla a zamilovala se do ní. Margareta je obdivuhodná žena mnoha tváří a teď i tváří mých šperků, z čehož mám opravdu až nepopsatelnou radost.

Šperky: Lenka Bláža, modelka: Margareta Křížová

Vše začalo v létě nezávaznou schůzkou u mě v ateliéru, kam jsem paní Margaretu, zpočátku snad trochu ostýchavě, pozvala. Představila jsem jí svoji tvorbu, ona se našla v náhrdelníku s korálem, zafungovala chemie a vysněná spolupráce byla rázem na světě. Jednoduše a naprosto přirozeně.

Najednou je polovina září a já, fotograf David Nogol, vizážistka Martina Kottová a pro tentokrát modelka Margareta Křížová stojíme v ateliéru. Nastal den D, pro mě i mé náhrdelníky, které jsem svědomitě celé léto připravovala. Všechno vyšlo nad očekávání skvěle. Nechybělo ani koření života – humor, dokonce jeho pořádná dávka. Společně jsme si zkrátka kápli do noty, odvedli kus práce a nasmáli se tak, že by se za nás nemusel stydět ani nekorunovaný král nejlepšího smíchu Patrik Hartl.

Co se ale nestalo ještě před tím, než stihly přijít zpracované fotky? Několik náhrdelníků bylo rázem fuč. Nebojte, odcizeny opravdu nebyly. Hned čtyři si vzala má oblíbená galerie v Nerudově ulici v Praze, v jednom se zhlédla moje kamarádka a další nosí paní Margareta sama.

Ze zákulisí fotografování

A tak, než mohly být vůbec vypuštěny do světa prodeje, byla už snad polovina pryč. Zájem o moji tvorbu mě samozřejmě velmi těší, v duchu se vždycky trochu tetelím a raduji, ale zároveň se mi šperky častokrát těžko opouští. Pochopte, teprve se pod mýma rukama zrodily a už se hrnou z tepla domova, nevděčníci.

Z přirozené zvědavosti, možná spíš trochu typicky ženské, se o osud svých šperků zajímám. Proto se občas informuji u majitele zmíněné galerie, kam ty mé cínové děti vlastně vítr zavál. Takže vím, že jejich novými vlastníky jsou mnohdy cizinci a že se obvykle proletí letadlem. Jsou to takoví moji cestovatelé – světoběžníci s letenkami i ubytováním zdarma.

Foto: David Nogol, Martina Kottová a archiv Lenky Bláži. Klikněte do kteréhokoli obrázku v textu a podívejte se do pěkné fotogalerie.

Osobní stránky autorky: www.lenkablaza.cz

Lenka Bláža Neviditelný pesKONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !