19.1.2021 | Svátek má Doubravka


BTW: Kouzelné zvonění

28.12.2005 21:12

Jedním z kouzelných atributů našeho domácího vánočního procesu je zazvonění oznamující, že Ježíšek skončil svou práci a je tedy možné konečně nakouknout pod stromeček. Pro děti je to okamžik vrcholného napětí, všechny touhy a očekávání jim úží dech a mají stejně blízko k smíchu jako k pláči.

Jak ale zajistit, aby se zvoneček ozval přesně v tu správnou dobu a po ruce byli oba rodiče? Vždycky to tedy to znamenalo vymyslet nějaký fígl. Copak malé děti se daly oklamat celkem snadno, v nejhorším jsme si tuto službu navzájem poskytovali se sousedy v paneláku. Ale máte-li dva kluky nadané bystrým úsudkem a kritickým myšlením, a navíc slavíte-li Vánoce na osamělé chalupě v krkonošských lesích, stojíte před problémem. Tedy pokud hodláte trvat na kouzelném zvonění... Přesto se nám právě v té době povedl ten nejlepší kousek - opravdové kouzlo. chalupa v zimě

Představte si vánoční večer v osamělém horském údolí. Na jeho dně stojí starý roubený dům, pod příkrovem ledu živě bublají stékající se potoky. Sníh jiskří v odlescích barevných světýlek, na hluboce modré obloze blikají první hvězdy. V čistém mrazivém vzduchu je cítit jenom trochu kouře z komína.

V oknech svítí teplé žluté světlo a po pěšině od domu vycházejí čtyři zachumlané postavy následované rozradostněným jezevčíkem. Dospělí mají v rukou svíčky s mihotavými plamínky a pobízejí neochotné děti ke zpěvu koled. Vzhledem k tomu, že cesta k dárkům vede jen přes koledy, tak se zpívá. Nápěv kolísá a je prokládán povykováním, jelikož od svíček jsou připalovány prskavky. Studený oheň srší, osvětluje mladé dychtivé tváře a rozjasněné oči.

Najednou Martin zašeptal: "Slyšíte? Zvoneček! A teď zase!" Všichni ztichnou a napjatě poslouchají. "Zase! Slyšeli jste?" Děti tají dech a přikyvují. Skutečně, zvoneček zazvonil! Můžeme zpět do tepla chalupy... a k dárkům! Boty dusají po sněhu, kluci se pošťuchují a cpou se najednou do dveří. Aleluja, Vánoce jsou tady!

Byl to poslední večer, kdy bylo slyšet kouzelné zvonění. Děti na něj však nezapomněly a každoročně se vyptávaly, jak jsme to tenkrát nastražili. Venku jsme byli prokazatelně všichni, i s jezevčíkem Maxem. Horská samota a sníh porušený jenom našimi vlastními stopami vylučovaly přítomnost třetí osoby. Neřekli jsme jim však nic. Místo kouzelného zvonění jsme měli štědrovečerní záhadu.

I nad letošním vánočním pstruhem jsme opět načali známé téma. Andy se předháněl ve vymýšlení fantastických technických řešení, z nichž mnohá byla opravdu originální. Nicméně byl zcela mimo. Marek byl víc zticha, přemýšlel a honil po talíři kousek salátu. "To byl nějaký fígl... Vsadím se, že to byla jenom sugesce!"

Nastalo ticho, vteřiny váhání před přiznáním. Kluci se na nás s napětím zadívali. Nakonec jsme to s Martinem nevydrželi a začali jsme se smát - tajemství bylo po letech prolomeno! Ano, ve skutečnosti nám pomohla čarovná atmosféra osamělé krajiny, láskyplná soudržnost a společná víra v to, že zázraky se dějí. A ony se někdy opravdu dějí! Jenomže co budeme dělat další roky bez rodinné záhady?Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...


KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více...
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !