9.12.2021 | Svátek má Vratislav


Diskuse k článku

BTW: Když prší

Obloha je jemně šedivá, mraky sahají mokrými cípy až na zem. Prší. Jeden den, druhý, třetí... Jaký nečas předchází oslavu našeho státního svátku!

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
WWW 30.10.2006 10:01

Kdyz krasne zvoni umiracek -povidani dusickove - dokonceni

Z toho je videt, povidal pan Kleisner, jakej jsem byl dobrej stihac, pac vedle stala americka polni nemocnice a o tu jsem ani kridlem neskrtnul ! Tam ho pak operovali a davali transfuzi. Dostal krev nejakeho cernocha, rikal pan Hadas. Kombinace cernocha a sudetaka, to je vam hruza. To uz je videt z toho, jak ten Kleisner hraje marias !

Pak prestali do hospody chodit oba. Vlastne v jednom roce. Pan Hadas zacal byt opravdu spatnej na plice a pan Kleisner na nohy. Oba uz skoro nevychazeli ani ven. Pan Hadas zemrel prvni. Bylo to v dobe, kdy normalizace dunela plnou silou. Nesmelo se pri smutecnim projevu pripomenout nic z toho, jak bojoval za vlast, jak ho potom za to komuniste zavreli. Natoz pak vystavit jeho valecna vyznamenani.

Pana Hadase privezli na hrbitov. Dojela a postavila se kapela . Prijel i pan farar s ministranty a kropenkou. Vsichni se rozhlizeli, kde je pan Kleisner. Ale pan Kleisner nebyl. Asi uz to opravdu neslo, mysleli si lidi. Fara se rozloucil s neboztikem, chystal se kropit. Hrobnik s pomocnikama vzali do ruky provazy. Muzikanti se pripravili spustit na rozloucenou.

V tom vam najednou zacal zvonit umiracek. Snad po patnacti letch. Vsichni zdvihli hlavy ke kostelu. Jen muzikanti ne, nebyli z naseho mestecka a nevedeli co je to za zazrak. Spustili tklive, ale umiracek to neprehlusilo.  Ti, co spousteli rakev zpomalili a divali se na kostel.  V tom vymlacenym gotickym okne stal v pozoru pan Kleisner a dbal na to aby pan Hadas bezpecne naposledy pristal !!   KONEC

P.S. Loucim se s vami na tyden, zapalim panu Hadasovi a panu Kleisnerovi svicku !!

jiný Honza 30.10.2006 10:06

Re: Kdyz krasne zvoni umiracek -povidani dusickove - dokonceni

Sakra, chlape, co mi to děláš? Byla to blbá doba, ale už je to pryč. Teď bychom se měli občas podívat jestli vedle našich blízkých taky neleží nějaký Klesner nebo Hadas (a nebo někdo jiný opuštěný a zapomenutý) a dát svíčku i jim.

Alča 30.10.2006 10:26

Božínku, www

 krásně jsi to napsal, mám slzy v očích.... tak tam předej těm statečným chlapům pozdravy i od nás, Zvířetníků. Vždyť je z Tvého vyprávění dobře známe a takoví lidé si to zaslouží. Tak, jako Tojefuk, na kterého vzpomenu, až budu stát u hrobu naší rodiny ..

dalmatin 30.10.2006 10:37

Re: Kdyz krasne zvoni umiracek -povidani dusickove - dokonceni

Krásné a smutné. U nás byl taky kostel poničený a zchátralý, ale už je zase fit a bude v něm půlnoční na Vánoce. V rámci příhraniční spolupráce se Saskem - poraď to starostovi. Hezkou dovolenou u nás! Zedníky nebij, lepší stejně nebudou - měl bys vidět naši dlažbu na terase. Zabila bych je.

YGA 30.10.2006 10:43

Re: Kdyz krasne zvoni umiracek -povidani dusickove - dokonceni

tak ti nevím, milý WWW, proč mě teď štípe v očích. Takový krásný dušičkový příběh - skoro jako od Nerudy.

Vave 30.10.2006 11:10

MILÉ DVOJITÉ TROJITÉ,

tak Ti nevím, jestli nemám deja vu, protože se mi zdá, žes tenhle krásný příběh už vyprávěl. Pokud je tomu tak, vůbec nic se neděje, naopak je milé se vracet k silným momentům. A pak, ukazuje to na to, žes opravdu zažil neuvěřitelné věci. :-)VVVVVV

WWW 30.10.2006 11:27

Re: MILÉ DVOJITÉ TROJITÉ,

I ne mila Vave.

O pohrbu pana Hadase jsem urcite nepsal. Vim co se stalo, spojila jsi pribeh "O Valetinovi s "Flamem valecnych veteranu" ! Balim, protoze jeste dneska nocni a zitra odpoledne jedeme. Ale jeste sem nakouknu !!

jiný Honza 30.10.2006 12:05

Re: Re: MILÉ DVOJITÉ TROJITÉ,

Tož šťastnou cestu, navrať se nám ve zdraví, buď hodný na svou paní a nezapomeň nikde cestou Salvu a Bimba. A ještě jednou díky za pohlazení.

JoVo 30.10.2006 12:33

Re: Re: MILÉ DVOJITÉ TROJITÉ,

R^WWW, příjemný týden bez nás. Hlavně bacha na silnicích. Voni ti řidiči jezdí jako blázni.Ťukám.R^

Vave 30.10.2006 12:36

Re: Re: MILÉ DVOJITÉ TROJITÉ,

Aha! No jo, díky moc za osvětlení, jinak bych si hned koupila kouli a začala věštit. :-)  A ještě moc děkuju za krásný příběh. :-)VV

Rákšasí 30.10.2006 13:05

Re: Re: Re: MILÉ DVOJITÉ TROJITÉ,

Hezký moc a dojemný a jdu zapálit svíčku za všechny, co už byli vráceni.VV

Beda 30.10.2006 11:15

Re: Kdyz krasne zvoni umiracek -povidani dusickove - dokonceni

tak mě z toho mrazí ... asi znáte ten pocit, když je něco hodně, hodně moc krásnýho, může to být třeba muzika nebo něco jiného - a vyskočí vám po těle husí kůže ... tak to se mi stalo, když vyprávění dospělo k panu Kleisnerovi stojícímu v pozoru v gotickém okně ... díkyVV

Bláža 30.10.2006 11:35

Re: Kdyz krasne zvoni umiracek -povidani dusickove - dokonceni

Moc rádi navštěvujeme hřbitovy, třeba na dovolené, i v zahraničí. Je to moc zajímavé se dívat na místní náhrobky a kolikrát tam člověk objeví úplné zázraky, nemluvě o tom, že se z toho dá vyčíst i kus historie toho místa.  Hřbitovy mají takovou zvláštní atmosféru. Krásná povídka se ti povedla WWW ! 

zana 30.10.2006 11:58

Re: Kdyz krasne zvoni umiracek -povidani dusickove - dokonceni

WWW, díky, díky tobě i díky těm, co tu byly před náma a my to tu od nich máme na chvíli půjčený.

Mimochodem, kdo to máte blízko do Příbrami, podívejte se tam na hřbitov (je kousek od Lidových sadů), mají tam neuvěřitelné množství hrobů s původními litinovými kříži, stojí to za vidění.

jiný Honza 30.10.2006 12:08

Re: Re: Kdyz krasne zvoni umiracek -povidani dusickove - dokonceni

Tak to moc nevyhlašuj nebo se tam objeví nějaké ku.vy a litinu odvezou do šrotu.

Medvídek 30.10.2006 12:20

Re: Kdyz krasne zvoni umiracek -povidani dusickove - dokonceni

To je opravdu krása www, zvlášť když se mi vybaví ty příšerné vzdušné rvačky českých bombardérů s německými stíhači o kterých jsem čítával ve vzpomínkách veteránů. Díky za tenhle příběh.

RenataE 30.10.2006 12:59

Re: Kdyz krasne zvoni umiracek -povidani dusickove - dokonceni

Ťuk ťuk, milý WWW. Hezky si ten týden užijte!

WWW 30.10.2006 9:27

HALO !!!!

Lidicky, ja jsem napsal omylem prvni cast povidani u Masinu. Umite to nekdo prehodit sem, ja to neumim !!! Diky

Beda 30.10.2006 9:29

Re: HALO !!!!

WWW, přehodit to asi nepůje:-/... ale zkopíruj to tam a šoupni sem:-)R^

jiný Honza 30.10.2006 9:30

Re: HALO !!!!

Asi fakt budeš muset kopírovat. Už se těším.

WWW 30.10.2006 9:31

Re: Re: HALO !!!!

Ahoj, tak porad , je jsem na to opravdu tele a nikde to napsane nemam !!

Beda 30.10.2006 9:32

Re: Re: Re: HALO !!!!

označit celé myší, pak CTRL+C, otevřít si tuto stránku a dát CTRL+V :-)

Beda 30.10.2006 9:33

Re: Re: Re: Re: HALO !!!!

pardon, už to tu je;-DR^R^R^

Beda 30.10.2006 9:17

ono to není lehké

pobývat v cizině - aspoň pro někoho, sme různé, že?;-)... někdo JE světoběžník a prý je všude doma, já bych se asi ustýskala:-( ... cestuju moc ráda, mít víc peněz a zdraví, tak rajzuju po celém světěR^... ale pak po nějaké době už jsem jako ten "ýtý" a jen DOMŮŮŮŮŮŮŮ!!!!!!

měla jsem blízkého přítele, ketrý žil v emigraci (či spíše exilu) a trochu o tom, vím, jak to bylo těžké:-(... ovšem na rozdíl ode dneška, oni nemohli sem, domů:-/ ... měli to se vším, i s těmi emigrantskými sny ... taky je zajímavé to s těmi generacemi, jak píše paní D. - ano,bývaly dvě, jen tehdy to byly '48 a '68 ... inu, život a roky jdou dál...

Fallowa 30.10.2006 9:09

Já se

nestydím za to,že jsem Češka,vždyť zvlášť v poslední době přibylo lidí,kteří nás dobře reprezentují a myslím,že úsloví ,,zlaté české ručičky´´ stále platí:-)!

YGA 30.10.2006 8:50

Národní hrdost

- jsem hrdá na všechny Čechy, kteří něco dokázali, nebo kteří jsou čestní a slušní. A klidně se považuji za vlastenku - u nás se mi moc líbí (vždycky říkám, jenom to moříčko nám chybí) a čeština je krásná řeč.

Jo, a počasí - včera na jihu Jižní Moravy sice také pršelo, mraky se honily a vítr foukal o strhání, ale jinak bylo celkem teplo a mezi přeháňkami byla vycházka moc hezká. Dnes už je chladněji, ale zase svítí sluníčko a obloha je modrá (chichi - jako šmolka - taky hezké české přirovnání).

Paní D. přeji, ať deště ustanou a ještě trochu toho norského sluníčka. A hlavně, ať si najde nějaké norské přátele.

Medvídek 30.10.2006 8:51

Re: Národní hrdost

Já jsem vlastně nikdy neviděl šmolku. Slyšel jsem ale že je opravdu ukrutně modrá.;-D

YGA 30.10.2006 9:21

Ad šmolka

- já jo, a je modrá jako, jako ... no, jako ta dnešní ranní obloha. Byla v takové kosce a moje mamka jí bělila miminkovské povijany. Jo, a sestra jí bělí (ale spíš bleděmodří) spodničky ke kroji.

Karolína 30.10.2006 10:04

Re: Národní hrdost

se vytrácí a je to trochu smutné, i když pochopitelné! Neměli jsme se před rokem 1989 opravdu moc čím chlubit! Kdo potřeboval kariéru, vstoupil do strany a pak na všechno nadával. Pokřivené charaktery. A dneska? Škoda mluvit. Ale nejsme v tomto milém diskusním fóru kvůli povídání o politice, takže raději se tématu vyhnu. Já jsem léta pracovala v zahraničním obchodě a hodně cestovala. Díky svému původu - babička Rakušanka, dědeček Maďar, jsem mluvila plynně německy už jako dítě. Zatímco ostatní kolegové se v průběhu různých veletrhů a cest snažili maskovat svůj původ tím, že zamlžili, odkud jsou a pokud uměli jazyk, používali ho tak, aby to nebylo patrné, že z Československa, já jsem byla vždy hrdá na to, že jsem Češka a nestyděla jsem se za to. Že se můžu stydět za stávající režim, to ano, ale proč bych se měla stydět sama za sebe, za své rodiče, za svoje přátele, kterých jsem si vždy vážila a kteří byli stejní, jako já...........? Přece se nebudu stydět za dějiny této země, za to, co naši předci dokázali? TO NIKDY! A s těmi vlajkami. Nenáviděla jsem vyvěšené vlajky v oknech při různých státních svátcích, protože tam vždycky figurovala krom té naší také ta rudá! Ale dneska jsem jiného názoru a nejraději bych si ji na dům vyvěsila. Jenže bych asi vypadala trochu jako cvok. Není to u nás obvyklé a je to škoda. Ale možná, že se to také jednou ujme a že lidé přijdou na to, že je to vlastně i krásná dekorace domu, nejen vyjádření čehosi..... A vzhledem k tomu, že u nás se v poslední době ujímá vše, co přijde z USA, tak by možná stálo za to, lehce se někde zmínit ............. a už by to bylo! Tak pa z nemocnice!!!!

jiný Honza 30.10.2006 10:22

Re: Re: Národní hrdost

Tak se tuž, ať jsou drátky venku z nožky a ty venku ze špitálu!