17.10.2021 | Svátek má Hedvika


Diskuse k článku

BTW: Dyslexie, dysortografie - aneb jak bojovat s hydrou

Když se prvňáček rychle přestane do školy těšit, když ještě po Vánocích těžko rozlišuje písmenka b, p a d, když ho začne ve všední den po ránu bolet břicho a přestává ho bavit svět, je nejvyšší čas zamyslet se nad tím, co ho k tomu vede.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
alena 11.1.2009 22:04

Díky za výborný článek, jako by jste psala o nás!

Taky jsem měla štěstí, pomohla mi paní Škvorová, tehdy učitelka dyslektické třídy, poradkyně v této věci a taky maminka dyslektika. Vše, o čem píšete, jsem podnikla, namlouvala jsem synovi učebnice na magnetofon a on si jezdil s autíčkem a poslouchal "lekci", třebas několikrát za sebou. Hledala jsem, v čem by vynikl nebo byl dobrý, našla jsem a celá léta jsem ho v tom podporovala (a zpočátku jsem ho také vodila do různých  kroužků).

Synovi jsem pravidelně četla, brala ho do Národního (měli jsme předplatné 10 let - do lože,  aby nerušil a přitom se mohl tiše odreagovat)

Ale, a to pokládám za nejdůležitější vedle velké lásky k dítěti, nutná je vytrvalost a pravidelnost. Protože to stojí kus vašeho života, nelze něco začít a pak to nechat být, a kdo má děti, které procházejí školou bez problémů, neví, o čem je řeč. Ta každodennost, kontrola tašky, všech věcí, odpoledne běhání po kroužcích, doma nejmíň hodina učení, přitom dítě nijak nadšeně nespolupracuje a pokrok není často nijak moc vidět. Musí se vytrvat, přitom dítě povzbuzovat a nesrážet.

Problém je spojen s vyzráváním nervové soustavy a když dítě dospěje, najde si už cestu jak se s problémem vyrovat samo, protože dysleksie nemizí, jen zralá nervová soustava si ji tak nějak obejde. Mimochodem, syn dnes studuje ČVUT.

Alex 11.12.2008 10:53

Re: MILÁ DEDE A OSTATNÍ,

Také mám syna s dys.Dnes studuje na VŠ,ale nebýt naší odvahy dát ho do malé Obecné školy v Plzni - Černicích,které vděčém za to,že prožil krásných prvních pět let školní docházky,protože další čtyři roky díky zejména třídní učitelce vymazal,možná skončil ve Zvláštní škole.Mimořádně inteligentní dítě,které přes svůj hendikep si dovolilo jít na gymnázium ( ač soukromé ),komentovala tato osoba slovy,jdi se učit pekařem tam nic nezkazíš.Dávla mu za 3 z češtiny i výtvarky,na gymplu jeho slohovky četl třídní na schůzkách s rodiči i když s dovětkem chyby nekomentuji a občas to nejde přečíst dostal i tady šanci.Je to jen v učitelích,zda pochopí problém a dokážou dát dítěti najevo,že jsou oblasti,ve kterých jsou mimořádní.Vím,že těžko bude psát ručně,ale v době počítačů to není tak hrozné.Jen jeho touha učit dějiny s ohledem na psaní na tabuli nebude asi splněna ...

Jakub S. 10.12.2008 23:58

Re: a když jsme u těch všech problémů

Tak - můj brácha je tam náplava, a švagrová je zas z lepší rodiny z Vítkovic - tož oni tohle neužívají. Teda aspoň před širší rodinou, no... No a posilaji do dupy, to je normalka, ni?

Jakub S. 10.12.2008 23:49

Velká kočko a Jano!

Spěchám od novin oznámit vám to, ale vidím, že už to víte. Dokonce dva? Tak ten první jsem nikde nezachytil - ! Vím jen o těch dnešních LN.

hombre 10.12.2008 23:13

Jsem hloupý mnich

Moje duše je Bohem zrazená,miluji Radonu,každý den ji nosím květiny,pouze záda jsem ji jednou umyl,více mi nedovolila,na dálku křížkem ji stále znamenám,už nevím,co si počít,jsem smuten.

dalmatin 10.12.2008 23:09

Re: Tedy lidičkové,

PĚSTUJEME  ADRENALINOVÉ  SPORTY  ;-D TĚŠÍM SE, SNÍH, NESNÍH

LENKA S 10.12.2008 23:00

DALMATIN, S NAŠÍ PETROU JSME SE TAKY MOC DOBŘE NETREFILI. JE NAROZENÁ 5.8.

LENKA S 10.12.2008 22:58

Re: Tedy lidičkové,

AOHOJKY,DALMATIN, TADY  TAKY NASNĚŽILO  A KLOUŽE TO VENKU  DOST. DÍVALA JSEM  SE VEČER  ZA  OKNO, NA TEPLOMĚRU  VE  2 PATŘE  PANELÁKU  BLO   KOLEM NULY. NO, BUDE  TO  RÁNO ZAJÍMAVÉ. ŠTĚSTÍ, ŽE  ZÍTRA   NEMUSÍM NIKAM. DOUFÁM JEN, ŽE   VLAKY  V  PÁTEK  POJEDOU  A  DÁLNICE Z PLZĚ  DO PRAHY  BUDE  DO ODPOLEDNE  UKLIZENÁ. LIDI, DOUFÁM, ŽE  TO  SNĚŽENÍ   V PÁTEK  NEBUDE. NEJAKI  NERADA  BYCH  CESTOVALA  VE  VÁNICI   SKORO NOČNÍM AUTOBUSEM   Z PRAHY DO PLZNĚ. JEDINÉ, CO MNE UKLIDŇUJE   JE  FAKT, ŽE   NA METRUONESNĚŽÍ, TAKŽE   KOLEJE   TAM  BUDOU  SNAD  SUCHÉ

týna 10.12.2008 22:58

Re: a ještě doplněk

děkuji převelice, asi provedeme vytahování toho správného data z klobouku:-) a pak dám hlášení, kdy budeme slavit

aida 10.12.2008 22:57

Re: Velká kočko a JanoBa - OT

No, přiznám se, že i já jsem měla při čtení vlhko v očích, přitom jsem pana L.H. neznala.

dalmatin 10.12.2008 22:54

Re: A k tématu článku

My měli poznámky jiného druhu, ale hitparádu asi vede tato: Tančí na diskotéce! ;-D

baty 10.12.2008 22:53

Re: opět jednou dotaz úplně mimo

jo, a taky ta manželka ze starého Říma, ta má svátek 18.ledna, mučednice.

dalmatin 10.12.2008 22:53

Re: opět jednou dotaz úplně mimo

Moje Klárka se pro změnu narodila 12.srpna - na Kláru ;-D

Velká kočka 10.12.2008 22:50

Re: Velká kočko a JanoBa - OT

Milá aido, děkuji za odkaz. Honza to vzpomínání na Luboše napsal moc hezky a tak tu teď plavu v slzách. ;-( 

LENKA S 10.12.2008 22:47

Re: A k tématu článku

DEDE I AIDO, TAKOVOU ŘEDITELKU  I KANTORKU BYCH  ASI  NEUDEJCHALA. JÁ  MĚLA  ALE  TYHLE  CHYTRÝ  A  ŽIVÝ  STŘÍBRA  NEJRADĚJI. KDYŽ  BYLA  TŘÍDA PNÁ  SICE PŘIČINLIVÝCH ALE TAKY  LÍNÝCH  BUCHET, NUDILI  JSME  SE VŠICHNI. KDYKOLI   SE  MI TAKOVÉHLE  DÍTĚ  DOSTALO  DO  TŘÍDY. BYLA  SICE   PRÁCE  NAVÍC, ALE  NIKDY   MNE  NESTÍHALO   OPRAVOVAT, JELIKOŽ  VŽDY  BYLA  PRÁCE, KTEROU  SE  MUSELO   NAVÍC  ZAOBÍRAT. VŽDY JSWEM  PROTYHLE  PŘÍPADY  MĚLA   ŠTOSY  MATERIÁLU, ABY  SE  ŽÁCI NUDIT  NESTIHLI.KDYŽ  ÚČA   HLÁSÍ, ŽE  JI  DÍTĚ  ZLOBÍ A OTRAVUJE, JE  TO  JEJÍ   VINA. ONA  JE  TAM OD  TOHO, ABY  DĚTI ZAMĚSTNALA, ABY    OTRAVOVAT A  ZLOBIT  NESTÍHALY. A KDYŽ  JEŠTĚ  PÍŠE  POZNÁMKY, JE  TO  HLOUPÁ HUSA. BYLY  ČASY, KDY JSEM TY  VÝTVORY  SBÍRALA. A VĚŘTE MI, E  TO BYLY  UKÁZKY KANTORSKÉ   BLBOSTI PŘÍMO  NEBETYČNÉ. ALE  MOC JSEM SWE  JIM NESMÁLA. JEN JSEM JE PAK PŘEDČÍTALA   TŘE ZHŮVĚŘILOU BY NA  SPOLEČNÝCH  SRAZECH PO  LÉTECH. TO JSME  SE  PAK MOHLI  VŠICHNI  NAD  TOU  HLOUPOSTÍ  POTRHAT   SMÍCHEM.

Matylda 10.12.2008 22:41

Re: Sapkowski do angličtiny přeložen byl!

Hru máme a Kuba i mí kamarádi dospěláci s ní projevili značnou spokojenost:-)

Matylda 10.12.2008 22:39

Re: A k tématu článku

Ano, i Kuba se příliš hlásí a vyptává se, navíc opravuje učitele, což málokterý ustojí. Pokud se nudí, čte se klidně ve fyzice ABC, což naštěstí pan učitel ukočíroval, projevil zájem o čtený článek a Kubu ujistil, že pokud se bude zase nudit a bude umět, může si číst, hlavně když mu to Abíčko pak půjčí.

baty 10.12.2008 22:39

Re: opět jednou dotaz úplně mimo

méně moderní Faustina je nakonec Faustin, viz o kousek výš.

baty 10.12.2008 22:37

a ještě doplněk

sv.Faustýna, svatořečená poměrně nedávno Janem Pavlem II.,  zřejmě přijala řeholní jméno po sv. Faustinovi, který má svátek 15. února. Byl to mučedník z doby císaře Hadriána ve druhém století, čili z nejranějších křesťanských časů, pocházel z Brescie v Itálii.

týna 10.12.2008 22:33

Re: opět jednou dotaz úplně mimo

aha, to by šlo. ona totiž Andulka se tak flákala s narozením, že má svátek den po narozeninách.tak budem slavit i na Faustýnu. koneckonců, taky slavím svátek třikrát za rok;-)-když už mi dali tři jména, tak toho využívám- tak proč by ona nemohla dvakrát?

méně moderní Faustina je kdo? to je ta manželka a taky dcera ze starého Říma?

zana 10.12.2008 22:29

Re: P.S. Borůvčí

Tříbarevná tryskomyš:-)V

zana 10.12.2008 22:27

Re: Sapkowski do angličtiny přeložen byl!

Seriál dtto ... tu hru jsem neviděla, i když o ní vím (na tenhle druh her nemám rychlost a postřeh, ale podívala bych se ráda).

zana 10.12.2008 22:23

Re: Tedy lidičkové,

Jemináčku, lituju velice. No jo, Tisá aby nebyla v čele pokroku;-). Osobně dávám o chlup přednost svařáku, ale čaj s rumem taky prospívá;-D

baty 10.12.2008 22:17

Re: opět jednou dotaz úplně mimo

 Určitě jedna z možností je pátého října, kdy zemřela sv. Faustyna Kowalská, tudíž se narodila pro nebe a slaví se její svátek. Jiná, méně moderní Faustina má asi svátek jindy, mrknu na to.

aida 10.12.2008 22:16

Re: A k tématu článku

Jo jo, ale už je to fakt lepší. :-)

Matylda 10.12.2008 22:06

Re: Sapkowski do angličtiny přeložen byl!

Ano, bylo to britské nakladatelství Orion Books. Zaujalo mě, že Williamu Kingovi, kterému jsem přeložila většinu knížek, se to moc líbilo, což mě zaujalo- připadalo mi to hodně slovanské, anglosaská fantasy je jiná.

Dede 10.12.2008 22:02

Re: A k tématu článku

Aido, můžu jen zvolat "Bingo"! Příliš se hlásí je jedna z Andyho nezapomenutelných poznámek od učitelky, která ho chtěla ve čtvrté třídy vyloučit ze školy (poznámek Andy nosil desítky) 8-o;-D Na můj dotaz, proč mu nedá víc práce, aby ji neotravoval pravila, že proč by to dělala, že sbírá materiál na dvojku z chování. Ostatně prý ať si ho vzdělávám sama... Úžasný pedagog, že? A to ji podpořil i ředitel školy. :-/ ;-P Jinak osmiletý gympl taky pomohl... do jisté míry.

Je zajímavé, že to máš doma taky takhle nakombinované - počítám, že jste si taky užili svoje V

Matylda 10.12.2008 22:00

Re: P.S. Borůvčí

Puclíček se nám pěkně rozjíždí, na dvoře lítá jako strakatá tryskomyš. Dneska jsem odešla do jazykovky zvyšovat úroveň znalostí obyvatelstva a volal mi Kuba, že ho Borůvka kousla do nosu. Má tam škrábaneček. Ptala jsem se- a cos dělal? ležel jsem na zemi a rval se s ní o pískací slepici. Takže rozdováděné štěně chňaplo, protože po něm skákalo a Kuba cuknul. Fakt je jako tryskomyš, dneska na ulici chvíli šupajdila a pak začala kvílet. Mazala bleskem domů. Pak jsem zjistila, že je to proto, že na dvoře se zbaví toho hnusného vodítka a může obíhat tryskomyší kruhy:-) Jídelní hlášení- začala žrát jako nezavřená, suché granule ano, namočené tedy už ne. Vodu už pije normálně, jogurt s dvěma piškoty vylízala, až se miska blejskala. Na odměny nám při její velikosti (celé 2,5 kg) stačí jeden piškot denně. Včera po dčervení u veta měla trochu průjem, ale dneska už je v pohodě.

týna 10.12.2008 21:58

opět jednou dotaz úplně mimo

tady je tolik chytrých lidí, že se určitě najde někdo, kdo bude vědět. takže prosím, mám dotaz. ví tady někdo, kdy slaví svátek Faustýna? projela jsem nalezené kalendáře, ale prostě tam nebyla

aida 10.12.2008 21:48

A k tématu článku

Jo, to znám, dcera má taky snad všechny dys-. Ale údajně se to lepší spolu s vyzráváním nervového systému, uvidíme. Nebo spíš - vidíme, opravdu se to lepší, dyskalkulie a dyslexie už se téměř zbavila, dysortografie ještě trochu hapruje.

Opačný pól problému jsou naopak děti hodně inteligentní, to je pro změnu syn; mohla bych o tom povídat hodiny a hodiny (na ZŠ např. vadilo, že se pořád hlásí a vyptává se,  vrchol byl, když tak od třetí třídy začal opravovat učitelkám chyby - vyřešil to přechod na víceleté gymnázium, tam jsou ve třídě podobní týpci všichni). No a za rok ho už čeká matura - bude se ho týkat už ta nová, reformovaná a mám pocit, že si s tou norskou moc nezadá, jde nám z toho hlava kolem (učitelskému sboru ovšem taky).