11.5.2024 | Svátek má Svatava


AUSTRÁLIE: Voda, větry a zvířátka

30.3.2021

Že u protinožců nechodíme jen hlavou dolů, ale je vše naopak, jako roční období, anebo při nejmenším pro průměrného Evropana značně podivné, jsem se zmiňoval už mnohokrát.

Po příšerném suchu a následujících devastujících požárech buše v letech 2018 -20, kdy v místech bývalých usedlostí zbyla pouhá spáleniště, koncem roku 2020 začala kralovat La Niňa, která přináší do Klokánie vláhu. https://www.abc.net.au/news/2020-09-29/bom-declares-la-nina-wet-conditions-likely-for-eastern-australia/12617528

Prší

Tato královna vlhkého počasí se nyní s Klokánií pozvolna loučí, a to tak, že skoro celé východní pobřeží kontinentu plave. Jsou místa, kde za noc napršelo přes 300 mm, které nespláchly jen zaparkovaná auta na ulicích, ale i některé domečky odpluly po proudu dolů k Pacifiku. Přívaly vody z nebes doprovázejí silné vichry a tyto se postarají o vyvrácení stovek stromů, kterým voda narušila pevnost půdy kolem kořenů. Mnoha z nich se podaří upadnout na vedení elektrické energie, a tak jsou celé oblasti bez proudu, i když vždy jen na krátkou dobu v minutách a nebo jen málo hodinách. Zdejší fešáci, kteří se starají o elektrické sítě pracují bezchybně, ve dne v noci a snad i pod vodou. https://www.news.com.au/technology/environment/photos-that-show-the-devastation-caused-by-floods-in-nsw/news-story/82e8f3b2820fd5db98e1759b86cda366 Že vzdutými vodami trpí, a mnohé se i utopí, jak divoké tak i domácí zvířectvo není snad třeba připomínat. https://www.9news.com.au/national/australia-breaking-news-live-weather-forecast-sydney-nsw-flood-evacuations-rain-mid-north-coast/b64d541e-4865-4f46-a660-1c663aeb7849?ocid=edm-nine.com.au-breakingnews--210321&mktg_scr=edm-breakingnews

Prší 3

Zmoklý kaloň na fíkovníku na naší zahradě

Přívaly srážkové vody obnovují i zdroje spodní vody, a tak četné artéské vrty nehrozí selháním. Do krajiny spálené požáry se začal vracet život a také nechtěné, dovezené druhy dravců, jako lišky. Těch je v těchto prostorech nebývalá záplava. Je jich tolik, že jsou k vidění i ve městech jako Sydney. Jsou to drzé, oprsklé šelmičky, které decimují zdejší domorodou – indigenous - faunu.

Zrovna tak se rozmnožily i myši a v mnohých vnitrozemských městech, městečkách a osadách se jimi země doslova hýbe po nohama a představují ohromné problémy místním obyvatelům, o škodách ani nemluvě. https://youtu.be/iFB8ZzOzBYI?t=7

https://youtu.be/y6HpI1GglmQ?t=9 Myši vlezou všude, i do nábytku v domcích, v obchodech znehodnotí spousty zboží, pasti a jed na myši jsou beznadějně vyprodány a myší hnízdo najdete i ve vlastní posteli. Není problém v domečku odchytit 400 myší denně. Vzduch zavání myšinou všude. Nyní je naděje, že přívaly vody většinu těchto hlodavců utopí v jejich mini-norách. Ještě že v našem okolí žádné myši nejsou. Náš kočičák Packa, i když už to je starý pán, má počty okolních myší a krys pod kontrolou.

Nyní už jen očekáváme varování před zubatými ještěrkami zvanými krokodýli. Tito v době záplav neváhají, opouští své tradiční habitaty a toulají se vodou po okolí, jako třeba městské parky, ulice a také zahrady kolem domečků, které tu v mnoha případech nejsou oplocené. Nám voda nehrozí ani náhodou, žijeme na kopci, ale bydlet někde, kde je zahrádka pod vodou, tak bych asi nastražil na krokodýla past i přesto, že tyto ještěrky jsou zde dnes chráněny. Maso má výživné a chutné a o cenné kůži ani nemluvě.

I když se zdejší obyvatelstvo s pandemií Covid – 19 dovedlo vypořádat docela dobře, tak třeba se virus té vody lekne a uteče z Kokánie nadobro.




KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !