Neviditelný pes

AUSTRÁLIE: Voda, větry a zvířátka

30.3.2021

Že u protinožců nechodíme jen hlavou dolů, ale je vše naopak, jako roční období, anebo při nejmenším pro průměrného Evropana značně podivné, jsem se zmiňoval už mnohokrát.

Po příšerném suchu a následujících devastujících požárech buše v letech 2018 -20, kdy v místech bývalých usedlostí zbyla pouhá spáleniště, koncem roku 2020 začala kralovat La Niňa, která přináší do Klokánie vláhu. https://www.abc.net.au/news/2020-09-29/bom-declares-la-nina-wet-conditions-likely-for-eastern-australia/12617528

Prší

Tato královna vlhkého počasí se nyní s Klokánií pozvolna loučí, a to tak, že skoro celé východní pobřeží kontinentu plave. Jsou místa, kde za noc napršelo přes 300 mm, které nespláchly jen zaparkovaná auta na ulicích, ale i některé domečky odpluly po proudu dolů k Pacifiku. Přívaly vody z nebes doprovázejí silné vichry a tyto se postarají o vyvrácení stovek stromů, kterým voda narušila pevnost půdy kolem kořenů. Mnoha z nich se podaří upadnout na vedení elektrické energie, a tak jsou celé oblasti bez proudu, i když vždy jen na krátkou dobu v minutách a nebo jen málo hodinách. Zdejší fešáci, kteří se starají o elektrické sítě pracují bezchybně, ve dne v noci a snad i pod vodou. https://www.news.com.au/technology/environment/photos-that-show-the-devastation-caused-by-floods-in-nsw/news-story/82e8f3b2820fd5db98e1759b86cda366 Že vzdutými vodami trpí, a mnohé se i utopí, jak divoké tak i domácí zvířectvo není snad třeba připomínat. https://www.9news.com.au/national/australia-breaking-news-live-weather-forecast-sydney-nsw-flood-evacuations-rain-mid-north-coast/b64d541e-4865-4f46-a660-1c663aeb7849?ocid=edm-nine.com.au-breakingnews--210321&mktg_scr=edm-breakingnews

Prší 3

Zmoklý kaloň na fíkovníku na naší zahradě

Přívaly srážkové vody obnovují i zdroje spodní vody, a tak četné artéské vrty nehrozí selháním. Do krajiny spálené požáry se začal vracet život a také nechtěné, dovezené druhy dravců, jako lišky. Těch je v těchto prostorech nebývalá záplava. Je jich tolik, že jsou k vidění i ve městech jako Sydney. Jsou to drzé, oprsklé šelmičky, které decimují zdejší domorodou – indigenous - faunu.

Zrovna tak se rozmnožily i myši a v mnohých vnitrozemských městech, městečkách a osadách se jimi země doslova hýbe po nohama a představují ohromné problémy místním obyvatelům, o škodách ani nemluvě. https://youtu.be/iFB8ZzOzBYI?t=7

https://youtu.be/y6HpI1GglmQ?t=9 Myši vlezou všude, i do nábytku v domcích, v obchodech znehodnotí spousty zboží, pasti a jed na myši jsou beznadějně vyprodány a myší hnízdo najdete i ve vlastní posteli. Není problém v domečku odchytit 400 myší denně. Vzduch zavání myšinou všude. Nyní je naděje, že přívaly vody většinu těchto hlodavců utopí v jejich mini-norách. Ještě že v našem okolí žádné myši nejsou. Náš kočičák Packa, i když už to je starý pán, má počty okolních myší a krys pod kontrolou.

Nyní už jen očekáváme varování před zubatými ještěrkami zvanými krokodýli. Tito v době záplav neváhají, opouští své tradiční habitaty a toulají se vodou po okolí, jako třeba městské parky, ulice a také zahrady kolem domečků, které tu v mnoha případech nejsou oplocené. Nám voda nehrozí ani náhodou, žijeme na kopci, ale bydlet někde, kde je zahrádka pod vodou, tak bych asi nastražil na krokodýla past i přesto, že tyto ještěrky jsou zde dnes chráněny. Maso má výživné a chutné a o cenné kůži ani nemluvě.

I když se zdejší obyvatelstvo s pandemií Covid – 19 dovedlo vypořádat docela dobře, tak třeba se virus té vody lekne a uteče z Kokánie nadobro.



zpět na článek