Sobota 15. 6. 2024Vít polojasno10 °C

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

  • Příspěvků: 62
  • Poslední: 10.11. 2010 18:39
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
J. Kejkrt 6.11.2010 10:11

Vážený pane Šafránku,

jak je vidět, máte problém s tím, abyste uznal svou chybu a jednoduše přiznal, ...uznávám, že jsem Vám podsunul výrok, který byl pouze citátem. Pociťujete nutnost podsunout za tuto svou chybu mně, a tak k té holé skutečnosti (před i za) přilepujete balast. Nejste, čistě náhodou lékař? Mimochodem, pouze a jedině ono nechtěné podsunutí bylo jediným důvodem mé emotivnosti. Prostě to mě vždycky nas--e.

K Vašemu rozboru samému, což už je diskuze, (ve které vyjadřuji svůj názor s tím, že jsem si vědom možné chybnosti ) a tedy důvod, proč (oba?) navštěvujeme tyto stránky, mám následující odpověď:

Ano, slyšel jsem od lékařů, a nejen od Ratha (v době, kdy byl prezidentem LK - to snad BYL ZÁSTUPCEM LÉKAŘŮ, NE?), že s doplatky by bylo papírování, že vystavování účtů pacientům by stálo lékaře čas potřebný na léčení .. // poplatky v nemocnicích vůbec neřeším, to je OK //

Ke klikovnému, a mému přehánění ad absurdum, které jste, při své inteligenci jistě pochopil, ale děláte truhlíka: poplatek za zmáčknutí kliky nemá žádný vliv na kvalitu péče ani na přístup lékařů k pacientům. Nejde o ty peníze, ta částka je směšná, jde o smysl a funkci. A jestli si mě, s podebraným palcem, desetkrát pozve ambulantní lékař na kontrolu a desetkrát vypláznu 30, tak pokud to skončí zanedbáním jiných příznakú a amputací, těch pár korun ho k ničemu nezavázalo a nevrátí je. To je veliký rozdíl oproti účtu od instalatéra, kde můžete práci špatně provedenou reklamovat, domoci se (zadarmo) nápravy nebo vrácení peněz. VŠICHNI v tomto státě vydáváme účty těm, pro koho pracujeme: a tady jsme u toho: pro koho pracují lékaři? Mají plnou hubu pacientů, ale pracují pro pojišťovny. Těm dávají faktury a ty mohou reklamovat. Pacient může držet hubu - a podle toho se s ním jedná.

J. Kejkrt 6.11.2010 10:29

Re: Vážený pane Šafránku,

Za svého pobytu v nemocnici jsem byl zděšen, jakým způsobem o mně v mé přítomnosti mluvil primář při vizitě. Nechám stranou, že -on sám velký- při vstupu do pokoje ani nezabučel, nechám stranou, že se nezeptal mne, pacienta, jak se mi vede - otočil se k té suitě a otázal se, co to tady máme? /přečteno z desek/ Hmm, ano, tak budeme tohle a tamto, a pokračovali. Ani oční kontakt. To majitel pily se dřevu před pořezáním věnuje víc.

*** Stejný případ, o absurditě, je i další část. Jestli je možné, aby všichni odešli, je STEJNĚ možné, aby jich polovina vypověděla smlouvy. Váš protiargument nesdílím. Lékaři mají odbory (LOK), mohou vyjednávat, mohou i stávkovat. Mohou (dnes máme spoustu soukromých zařízení) majitele přinutit k výpovědím pojišŤovnám, notabene, majiteli nemocnic bývají ponejvíce lékaři ..

Na závěr přiznám, že díky mé nepřesnosti jste si mohl dovolit to přirovnání s Rusy, protože jsem neměl oslovovat pana profesora, ale lékaře jako profesní skupinu.

Přesto si na tak opravené otázce trvám. Podle mého názoru nebude v platech pořádek, dokud systém nebude schopen eliminovat packaly a neschopáky, dokud mezi schopnými nebudou úspěšnější ti s dobrým chováním a úctou k pacientům. A k tomu nemůže dojít bez toho, aby pacient nedostal do ruky účet, se kterým půjde na svou pojišťovnu, kde si vyjedná - nebo nevyjedná - proplacení. Nebo pokud zástupce zdravotní pojišťovny nebude na straně pacientů jako LIDÍ, JAKO OSOB, protože dnes je na straně lékařů. Má stejný zájem živit se (mít výplatu) na prostředcích systému. Pacient mu k ničemu není. Je mu jedno, jestli je zdravý, nemocný nebo mrtvý. Důležité jsou body, výkony, lůžkodny, materiál. léky. Prostě peníze.

Možná s tím nesouhlasíte, možná se vám to nechce líbit, ale je to pohled zvenčí na systém. Ten je špatný, nikdy bych si nedovolil napsat, že (např.) všichni doktoři jsou ... nebo dělají ... Až bude zdravý systém a rovné vztahy, budou i platy. Nedáte dohromady 2, když za 1+ nemáte tu druhou jedničku.

Š. Šafránek 6.11.2010 14:27

Re: Vážený pane Šafránku,

Dobrý den. Pochopitelně, že jsem lékař, měl jsem za to, že to z kontextu vyplynulo. Jinak nevím, jak si představujte, že například lékaři v motolské nemocnici donutí vedení, aby vypovědělo smlouvu z VZP. Není pravda, že většinu nemocnic vlastní lékaři. Dovolím si dokonce tvrdit, že žádnou takovou neznám. Na jedné straně máme nemocnice fakultní, krajské, městské, tedy veřejné, na druhé straně pak ty zprivatizované, které vlastní různé společnosti typu impéria pana Chrenka. Pokud máte na mysli různá sanatoria či oplodňovací kliniky, tak ty jistě vlastní lékaři, ale tady se jaksi nejedná o nemocnice, v nichž hrozí mladí lékaři odchodem do ciziny. Chápu Vaše rozhořčení na zážitky ze špitálu a já jsem ten poslední, kdo by omlouval aroganci kolegů. Ale pochopte, to nejsou námitky, které by omlouvaly systémové letité vykořisťování sester a lékařů v nemocnicích. Lékaři se jakž takž uživí a proto kvalita odborné péče je velmi slušná, co by také jiného dělali po tolika letech učení, než svůj obor, pokud nechtějí opustit domovinu. U sester je to jiné a bohužel v nemocnicích na běžných odděleních zůstávají spíše ty méně ambiciozní a schopné. Nebo ty, které to mají jako náročné hobby. Přitom by stačilo přidat pár tisíc a jejich práce by začala být opět zajímavá nejen profesionálně.

J. Kejkrt 6.11.2010 17:46

Re: Vážený pane Šafránku,

V těch velkých nemocnicích asi musí zapracovat na výši platů odbory - bohužel, z mého občanského pohledu je to spíše tak, že LOK je nějakou odnoží politické strany a nikoliv klasickým odborovým spolkem.

Naše rozpory, jak se začíná vyjasňovat, vyplývají (zjednodušeně) z toho, že Vy byste byl napřed pro přidání a pak zlepšení, zatímco já napřed narovnat vztahy a pak se srovnají i platy. V každém případě Vám děkuji za názory, aspoň jsem se dozvěděl, jak na to kouká druhá strana.

Víte, jakkoliv můj názor o vypovězení smlouvy (třeba) VZP vypadá podivně, ono to vždycky bude v pozadí .. Nakonec, i tím odcházením dojde k tomu, že ty "standarty" péče nebude mít pojišťovna s kým nasmlouvat a bude MUSET přidat, nebo majitel nemocnice bude mít barák a pracoviště, a ne personál - a pak možná bude postupovat (spolu s jinými) tak, jak píšu já, nebo podobně - jinak mu jeho investice ponese akorát ztrátu.

O lidech, profesi a vzdělání, to já znám - a kde jsou dnes oceláři, textiláci, elektrotechnici, 3/4 zemědělců atd... -taky mezi nimi byli lidé více či méně vzdělaní .. ale protože neměli cecek státní pojišťovny, šli do kopru bez trauermarše.

Tím to neobhajuji, ani neposílám lékaře ke stánku s buřty - jen uvádím, že jsou skupiny, které mají tuhle situaci už za sebou .. Boty dělá Číňan, televize Korejec nebo Turek, ocel se doveze kdoví odkud, dtto. zelenina cukr nebo kuřata.

Š. Šafránek 6.11.2010 19:27

Re: Vážený pane Šafránku,

Naše diskuse se mi začíná líbit - myslím, že kdybychom se my dva měli domluvit na řešení zdravotnictví, k něčemu konsenzuálnímu bychom dospěli. Mě samotnému se příčí určité elitářství lékařského stavu. Na druhou stranu je už od antiky (a možná již od pravěku, budu-li počítat šamany) postavení lékařů ve společnosti vždy trochu výsadní. Je to asi tím, že narozdíl od ocelářů, textiláků atd. si lidé zřejmě uvědomují, že je budou potřebovat vždy. Uvědomte si, že odjakživa a ve všech společnostech díky tomu patřili lékaři k vyšší střední třídě a nikdo to nikdy nezpochybňoval a v zemích, které neprodělaly socialismus ani nezpochybňuje. U nás to změnil až komunismus a dosud  to přetrvává. To je konstatování, neberte to prosím jako povyšování nad jiné profese. Já osobně si velice vážím technicky vzdělaných lidí a je mi dost líto, jak šel náš průmysl do kopru a jak chybí techničtí vzdělanci, zato máme mraky finančních poradců a filosofů. A při tom všem si po odborné stránce zdravotnictví udrželo nejvyšší úroveň. Jistě, stejně jako boty a zeleninu lze dovézt z Číny a odkudkoli i doktory a bude to levnější. Pokud se na tom občané shodnou, OK.

J. Kejkrt 7.11.2010 13:49

Re: Vážený pane Šafránku,

Samozřejmě že postavení lékařů je výsadní, a nic proti tomu: každá chyba tam má úplně jiné důsledky, než pár shnilých mrkví nebo pokřivený kus železa (obecně prostě ztráta peněz), navíc - když jde o (jeho vlastní) zdraví, má skoro každý člověk o sebe strach jiné úrovně, než z poruchy auta nebo WC. Není sporu ani o nutnosti opravdu náročného a dlouhého studia a mimo výjimek i poměrně dlouhé praxe.

Výsadní ano, a mělo by být honorováno ve smyslu toho slova. Nikoli ovšem elitářské nebo povýšenecké, nafoukané.

Bohužel, právě dnešní systém (podle mého) způsobuje, že je pokřiven nejen vztah lékař - pacient, ale i vztah mezigenerační mezi lékaři. Praktici prodávají svoje praxe, které jim po bolševikovi spadly "zdarma" - nebo jinak, které sami nekoupili, odborná pracoviště vychovávají své nástupce tak, že jim neplatí nebo nuzně ... Vy jistě víte lépe, jak to bývalo dříve, to by mě docela zajímalo .. nebo jak je to na západ od nás.

A k tomu Vašemu smutnému závěru: dá se to tak také napsat, obávám se ovšem, že občané, nebo jejich většina, se domnívá, že zdravotnictví je zadarmo. Podle toho ho čerpají, přesněji zneužívají, a čerta se starají, jak to funguje. Proto, než se stihnou na něčem shodnout, se stane buď, že to rozseknou nějak sami lékaři (což, jak víte, já nečekám, přestože bych to preferoval), nebo politici (najdou-li odvahu), anebo nastane varianta "do kopru".

Celý proces akcelerují stále nové (a dražší) možnosti léčení skoro čehokoliv, které mimo samu vlastní fin. náročnost zvyšují podíl seniorů v populaci, tedy tzv "státních pojištěnců" - a ten trend by mohl (ad absurdum) vyústit k tomu, že práceschopným obyvatelům (včetně lékařů, jak jinak) by bylo 100% platu zdaněno + odvedeno na SZ (důchody a nmocenské) a ZP. No, možná by jim nechali něco na polívku a rohlík.

Š. Šafránek 7.11.2010 14:55

Re: Vážený pane Šafránku,

Myslím, že s tím konfliktem mezi lékaři samotnými jste trefil hřebík na hlavičku. Ovšem ani tak se nejedná o konflikt mezigenerační, jako spíše konflikt mezi lékaři na klinikách (superbohové) a v periferních nemocnicích (blbej póvl), privátními lékaři (páni podnikatelé) a zaměstnanci (nemaj co remcat, když maj svý jistý) a mezi obvoďáky (berou prachy za kapitaci a každičký problém odešlou do špitálu) a nemocničními lékaři (kteří ony často banální prolémy musí řešit).

Zhruba před desteti lety vznikl nový systém postgraguálního vzdělávání - místo původního a osvědčeného dvoustupňového (1. a 2. atestace) byl zaveden jednostupňový. Deklarovaným smyslem bylo přiblížení k evropskému systému. To je samo o sobě totální nesmysl - každá země EU má svůj systém a ty se od sebe zcela liší. Absolventovi dnes trvá dvojnásobnou dobu, než se dobere k atestaci, která je, jak bylo řečeno jen jedna, ovšem měla by být na úrovni původní druhé atestace. Po celou dobu je adept v nižší platové třídě a musí absolvovat zhruba 2 roky stáží na tzv. akreditovaných pracovištích. To si páni profesoři sedli a řekli si, jak by to tak těm mladým zkomplikovali a sobě přilepšili. A své kliniky akreditovali a za stáže vybírají peníze. Ovšem dotyční se tam nic nenaučí - v malých špitálech (které nejsou akreditované) se jim naskýtá daleko větší možnost získat zkušenosti. Naopak na stážích, které si platí, dělají práci za své "učitele".

V praxi to tedy vypadá tak, že mladí lékaři pochopitelně pracují samostatně dávno před atestací (co by asi tak celé ty roky dělali), stáže se šidí, jak to jde (hele, Honzíku, pošlu ti tam našeho mladýho na 14 dní, napiš mu do indexu 3 měsíce). Nikdo přeci nezaměstná doktora, který mu okamžitě na dva roky odejde. A samotná atestační zkouška, která měla být na úrovni oné nejvyšší mety, tedy bývalé vytoužené dvojky, sklouzla na úroveň bývalé jedničky.

Myslím si, že takto podělaný vzdělávací systém nadzdvihl lékařský dorost více, než mizerná platová perspektiva.

J. Kulheim 7.11.2010 20:53

Re: Vážený pane Šafránku,

To je přesný popis problému postgraduálního vzdělávání lékařů. Dcera přišla z mateřské po 6 letech. Má tři kluky. Nemocnice chce, aby dělala endokrinologii i ona by to ráda dělala. Může odjet na kliniku a 2 roky tam zalévat kytky? Absolventi z málých špitálů jsou na tom v praktických dovednostech x krát lépe než jejich stejně staří klegové z klinik. Nikdo tam nikoho k ničemu nepustí, jenom tam musí být. Zkoušky dělají hlavně podle testu. Co jim, hlavám pomazaným husím sádlem vymaštěným, dobře vyplněný test řekne nevím. Pokud toho člověka proklepnou u lůžka pacienta,  odebere anamnézu, stanoví  diagnosu, diferenciální diagnosu, co je potřeba vyšetřit laboratorně, Rtg a proč to ano a to ne. Co je zbytečné. Tak ví o tom člověkovi všechno.

Předem jsou vyčleněni z dalšího vzdělávání lidé jenom proto, aby si kliniky polepšily.

Nivelizace příjmů, nekonkurenční prostředí v poskytování péče, nekonkureční prostředí u dodavetelů léčiv, kdy cenu léků neurčuje trh, poručníkování odněkud z ministerstva nebo z kraje, upřednostňování lokálních a osobních zájmů na úkor dobrého fugování oborné péče, vede tuto službu do pekel. Uživatel a plátce služby je na poslední příčce zájmu těchto lobistických skupin, které se zaštiťují zájmem o pacienta.

To je socialistický dirigistický systém, který je i v tzv. západní Evropě, v praxi. Te nevede nikde jinde než k bídě. Fungovat nebude i když do každé nemocnice dáte tiskárnu na peníze. Ti, kteří jsou napojeni na tento státní penězovod se toho dobrovolně nevzdají. Budou se bránit všemi prostředky.  Ty je nutné doslova vykopat. Právě to je parketa profesní organizace jako ˇkomora. To neudělá žádná fyzická osoba. To dokáže jenom ten, kdo bude zaštítěný nějakou organizací.