28.5.2022 | Svátek má Vilém


Diskuse k článku

VELKÁ BRITÁNIE: Proč Johnson vyhrál

Boris Johnson triumfálně vyhrál volby ve Velké Británii. Je to především jeho osobní úspěch, ale měl i snaživé pomocníky. Na prvním místě to byly opoziční strany a proevropská média, k jeho vítězství však významně přispěla také EU.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vobr 17.12.2019 15:02

ROBEJŠEK OPĚT ZA 1* !!!!!!

F. Kusák 17.12.2019 11:30

Celkem mě debata a neustálé spekulace o GB už unavují. Je to věc Britů a rozhodli se tak, jak se rozhodli. My Češi na tom změníme pramálo a Brity téměř nezajímáme. Tak co. Máme vlastní problémy a mělo by nás spíše zajímat, jak alespoň udržet vzájemné obchodní vztahy. A na to bychom se měli ptát politiků a salonní novináři a hledači evropských hodnot nám v tom nepomohou. Jak by také mohli. Ale žvanit, tak to jim jde dobře. Byl bych rád, kdyby se toho ujali byznysmeni, ti dokážou věci vyřešit efektivně.

J. Svoboda 17.12.2019 11:33

To je blbost, viz byznysmen Babiš, který je v politice kvůli čerpání dotací a imunitě.

Pěkný den.

F. Kusák 17.12.2019 12:28

Dobře, říkáte, že je to blbost, tak řekněte, koho byste vybral pro vyjednávání o ekonomických vztazích jiného. A nevím, proč sem pletete Babiše. On dnes není byznysmenem, ale politikem. To je rozdíl, i když o problematice zahraničního obchodu toho ví tisíckrát víc než většina užvaněných opozičníků. Ale o něm mluvit nechci.

R. Brzák 17.12.2019 12:44

koho vybíráme nad sebe (k rozhodování za nás všechny), tomu dáváme moc - a tím pádem z něj uděláme vždy politika. Je jen malá naděje, že se celý proces, kvůli kterému ho nad sebe vybíráme, uděje dosti rychle, aby se nestihl tou mocí pokazit (pokud tedy předpokládáme, že jsme si vybrali anděla - a to ještě nemluvím o Světlonoši...).

Pokud bychom nijak nevyjednávali a pouze odmítali to, co je pro nás nevýhodné, obchod by se z naší strany nezastavil - a z druhé strany by se s námi snažili komunikovat obchodníci (z hlediska svých sobeckých zájmů, stejných, jaké máme i my, v tu chvíli sobečtí obchodníci). A kde spolu komunikují obchodníci, tam se neválčí...

Ovšem je pravděpodobné, že by se EU věrchuška (nebo Věruška?) pokoušela svým vlastním obchodníkům komunikaci a obchod zakázat - to by se pak vidělo, jak by to viděli občané zbývajících zemí...

R. Brzák 17.12.2019 12:02

Byznysmeni ano. Ale nikoliv z mocenské pozice - v tu chvíli se z nich stávají supersilní politici. Takže Vaše vize by byla možná jen v bezstátní společnosti. A zde bude vyjednávat stát s nadstátem. Což vůbec nedává šanci nějaké racionalitě (jakou správně předpokládáte u individuálních obchodníků).

F. Kusák 17.12.2019 15:47

Jsou lidé, kteří věří, že politici hýbou světem. Možná ano, ale někdo hýbe s těmi politiky a obávám se, že voliči to nejsou.

P. Staronový 17.12.2019 15:00

Souhlas, s podotknutím, že politici a hlavně ti businessmani tak činí a novináři to komentují. Tak je to taky správně, jsou to oddělené věci.

J. Macků 17.12.2019 10:56

Vyhrál proto, že má vůdcovské schopnosti a tah na bránu. A další úvahy jsou spekulace, až čas ukáže, bude li odchod z evrospolku Británii ku prospěchu či neprospěchu. Osobně se domnívám, že pokud budou Britové pracovití a sebevědomí, bude se jim bez evrospolku lépe, jako jiným svobodným zemím, jako je Švýcarsko USA, snad Izrael. Vlastně se dnes těžko hledá na zemi svobodná země, která není postižená socanským nebo náboženským šílenstvím.

F. Navrátil 17.12.2019 10:50

Pro mnoho lidí je důležitou hodnotou moci si sám rozhodovat o svém životě. Nechtějí nést na bedrech břemeno bruselských regulací, příkazů a zákazů. Je naprosto samozřejmé, že slouhovským povahám se časem bude stýskat po plných hrncích egyptských.

K. Kocourek 17.12.2019 12:20

Člověk si ale nemůže rozhodovat sám o svém životě ani mimo EU. S někým bydlí, něčím se živí, pochází z nějakých poměrů... S trochou zjednodušení by se dalo říct, že jediné skutečně suverénní rozhodnutí jednotlivce je, zda spáchat sebevraždu (a to ještě to musí zařídit tak, aby na to včas nepřišli ostatní, jinak by mu v tom bránili).

A to samé platí i o státech. Nejsuverénnější stát současnosti je patrně Severní Korea (i velmoci se normálně musejí ohlížet na spojence, na různé smlouvy s protivníky atd.). Že by to byl model k následování, o tom lze s úspěchem pochybovat...

V. Petr 17.12.2019 12:57

Je VŽDYCKY špatně, pokud rozhodují ideologové! A ti se nám snaží nařizovat hlavně z Brusele, dokonce i domácí zelení pomatenci by bez Bruselu ztratili značnou část svého vlivu!

V. Petr 17.12.2019 12:52

Jenže ty eurohrnce jsou čím dál prázdnější!

J. Svoboda 17.12.2019 10:12

S autorem nesouhlasím, protože BJ vyhrál sérií veselých PR skečů, ve kterých o brexit nešlo, jako například při kontrole kvality jogurtu nebo při čtení pohádky ve školce, případně při prorážení zdi a boxu bez saka, zato v polobotkách.

Pěkný den.

R. Brzák 17.12.2019 10:25

Není překvapivé, že takto uvažujete - pro Vás je zjevně důležité, jak BJ vypadá, jak mu chutná jogurt a umí-li prorazit zeď , více důležité, než jaký je jeho názor na brexit. A protože všichni soudíme podle sebe, i Vy posuzujete voliče v GB na základě toho, co si myslíte, že bylo v jejich hlavách při volbě rozhodující...

Povšimněte si prosím, že používám Vaše vlastní slova a myšlenky k zviditelnění známého "podle sebe soudím Tebě", jehož platnost u sebe přiznávám bez uzardění. A proto nemůže jít o útok ad hominem...

M. Valenta 17.12.2019 10:48

Co takhle nadsázka pane Brzáku, tu jste v tom příspěvku nezahlédl?

P. Lenc 17.12.2019 10:57

Tak tu jste viděl Valento asi jenom vy.:-P

R. Brzák 17.12.2019 10:59

Ne. Já jsem bohužel postižen snahou v diskuzi vždy argumentovat srozumitelně a přesně (ne že by mi to tak šlo). Ovšem v případě pana Svobody a jeho minimalistických příspěvků by Vámi předpokládaná snaha o nadsázku znamenala vlastně vždy zavádění od podstaty problému. A jde-li Vám o porozumění (jak prokazujete v tomto svém příspěvku), měl byste se obrátit na pana Svobodu a pomoci mu...

J. Svoboda 17.12.2019 11:03

Pamatujete, jak Babiš na kamery líbal na čelo Marka Prchala?

Snad vám dojde, že nejde o mě, ale o politickou PR reklamu, která rozhoduje.

Pěkný den.

R. Brzák 17.12.2019 11:08

Tohle je samozřejmě fakt - PR je důležité. Ale tím PR podporujete jakousi svou vizi věcí, které předpokládá politik jako pro svou cílovou skupinu za důležité (a u Ababiše je skutečně smutné, jak mu to vychází). Ale tvrdit, že Britové se rozhodli díky výbornému PR propagujícímu BJ jako skvělého boxera se zdí, je typické elitářství. Prostě předpokládáte, že lidé jsou hloupí. Že svou svobodu budou ochotni prodat za onu pomyslnou koblihu. A ani si neuvědomujete, že takovýmto svým postojem ke svým spoluobčanům (neboť Britové mají své vlastní J.Svobody) vlastně případnému populistovy napomáháte získat voliče. Kteří si řeknou - raději čitelný darebák Ababiš, než nafoukaní elitáři, kteří budou zastupovat jen pana J.Svobodu.

J. Svoboda 17.12.2019 11:17

Já nepovažuji voliče v GB za hloupé, to taky nikde netvrdím. Já tvrdím, že o brexitu bylo dávno rozhodnuto, takže voliči dali přednost zábavné PR politické reklamě proti sucharovi Corbynovi.

Mě do vašich fabulací už netahejte, je to jen vaše argumentační ubohost.

Pěkný den.

R. Brzák 17.12.2019 11:26

Hm, takže Váš první příspěvek hovoří o tom, že BJ měl výhru dávno v kapse (jakožto prosazovatel Brexitu, o kterém dle Vás bylo již dávno rozhodnuto)? A proč tedy bylo potřeba se zmiňovat o PR "zábavných pořadech"? Ty by přeci neměly v takovém případě pro volby žádný význam. Vy však tvrdíte, že jim Britové dali přednost.

Ostatně, Vy sám vyjadřujete s Robejškem nesouhlas - a jeho hlavní tvrzení bylo, že BJ vyhrál proto, že tvrdě a jednoznačně prosazuje Brexit. TAkže buď nerozumíte tomu co čtete a nakonec ani tomu, co píšete, nebo teď lavírujete. Existuje-li další možnost, prosím o argumenty, nikoliv o osobní výpady. Ne snad, že by mi vadily - ale nepřesvědčíte tak nikoho.

J. Svoboda 17.12.2019 11:30

Stručněji a jasněji, než v posledním postu už to nenapíšu a to ad hominem si strčte za klobouk.

Pěkný den.

R. Brzák 17.12.2019 12:09

Já to s Vámi, pane Svobodo, prostě jen nevzdávám. Vaše manipulativní technika (protiútokem se vyhnout pokračování komunikace o pro Vás nepříjemných faktech) je mi dobře známá - jako nezralí jedinci ji používáme (v některých fázích života) velmi často. Stačilo jen říci - děkuji, již nemám, jak bych argumentoval a nemám o to ani zájem. To by odpovídalo Vaší proklamované snaze (ukončováním jakéhokoliv příspěvku sympatickým přáním pěkného dne) o slušnost komunikace. Přinejmenším v této SNAZE Vám držím palce.

P.S. Pokud byste měl zájem se něco dozvědět o podstatě ad hominem, mohu nabídnout dosti informačních zdrojů.

F. Houžňák 17.12.2019 12:43

Dobře řečeno. Já nemám na pseudodiskuse se Svobody ani náladu, ani trpělivost. Jak říká slečna Mitnicková: "Já obdivuji".

P. Staronový 17.12.2019 15:03

Hledáte logiku a argumenty tam, kde není a skoro nikdy nebyla.

J. Kanioková 17.12.2019 18:10

R^R^R^

P. Lenc 17.12.2019 10:56

Když Svobodo váš nesouhlas autorovi ani nám, "nevzdělaným" pisatelům opravdu nevadí.Vám opravdu nepěkný den...

J. Svoboda 17.12.2019 11:01

Hrubost není argument Rv

Pěkný den.

P. Lenc 17.12.2019 11:04

Vaše blbost argumentem je? Nepěkný den.