16.6.2024 | Svátek má Zbyněk


Diskuse k článku

VÁLKA: Co říká německý generál

Diskuzní pořad německé veřejnoprávní televize ARD s názvem „Hart aber fair“ (Tvrdě, ale férově) udělal v pondělí 7. března čest svému názvu. Obyčejně jsou programy tohoto druhu kritizovány, že jsou šiřiteli omletých frází.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Kuča 12.3.2022 22:21

Obávám se, že ten vliv čtyřicetileté vlády komunistů zde do jisté míry stále působí a to jak negativním smyslu, tak i v pozitivním smyslu jakožto větší bdělost vůči sociálním experimentům. Samozřejmě, jako univerzální výmluva je to pitomost.

L. Kuča 12.3.2022 22:09

Pravda je, že je těžké říct, jakým způsobem kdo s ruskými delegacemi jednal. Jelikož ono se to většinou ve formě jakési “divadelní hry” s rozepsanými dialogy nepublikuje a i kdyby, tak se z toho nedozvíme nic o neverbální komunikaci. Osobně jsem měl pocit, že se jedná neustále, ovšem co přitom zaznělo, to nejspíš neví ani ten zvláštní generál. Jelikož do toho bylo angažováno vícero politiku z různých zemí, zdá se mi nepravděpodobné, že by byli nějak domluveni na tom, že se nic vyjednat nemá a přitom by zjevné známky takového chování žádným způsobem veřejně neunikaly. Že by spolu až takhle drželi basu se mi zdá opravdu vysoce nepravděpodobné. Spíš to na mě teď dělá dojem, že ten, kdo tam nechtěl vést dialog byl právě Putin a spíš všechny vodil za nos vzbuzováním zdání nějaké snahy o komunikaci. Že si prostě tuhle akci plánoval už dlouhodobě a už vůbec nezáleželo na tom, co kdo řekne. Jenomže vzhledem k tomu, že nemáme přístup k informacím, co se kolem něj děje, tak tohle je ještě větší spekulace než to, o čem se vlastně mluvilo na těch setkáních. Ta teorie o možném pokusu o alespoň částečnou obnovu Sovětského svazu se mi zdá mít cosi do sebe. Ale to se možná nikdy nedozvíme. Vždyť ani archivy že sovětské doby se dodnes neotevřely. Ani symbolické odsouzení zločinů tehdejší doby se nekonalo. Prostě nic. Žádné přiznání vlastních chyb. Oni vnímají přiznání vlastních chyb jako slabost, my jako slabost interpretujeme zase jejich nepřiznání. Tak se potom na něčem domluvte.

L. Kuča 12.3.2022 21:14

Teď se mi to tam pro změnu vůbec nechtělo zobrazit. Tak jsem to zadal ještě jednou, proto ta duplicita.

L. Kuča 12.3.2022 21:12

Moment, předpokládám, že příspěvek neobsahoval žádné vulgarity výzvy k násilí ani jiné trestné činnosti. Oni Vám vážně ZAKÁZALI NÁZOR !!!!? 8-o

L. Kuča 12.3.2022 20:53

Předpokládám, že to bylo bez vulgarit nebo vyzývání k trestné činnosti. To Vám jako vážně ZAKÁZALI NÁZOR!!!? 8-o

J. Kočvar 12.3.2022 1:10

Kuba i po karibské krizi byla spojencem Moskvy a jaderné zbraně tam umístěny nebyly.

J. Kočvar 12.3.2022 1:08

Co se Sýrie týče, důkaz o použití chemických zbraní jsem neměl důvod hledat, protože to považuji za nepravděpodobné. Američany tam nezval nikdo a neměli tam co dělat. Občanská válka tam vyplynula z celkových neutěšených poměrů, z toho, že tam žijí muslimští Arabové rozdělení na různé sekty a klany. Vládne tam sekulární diktatura v čele s příslušníkem menšiny. To mě ve srovnání s alternativami nijak nepohoršuje. Byl tam přes půl století výjimečný stav a lidem se nežilo dobře, tak povstali a začali tam válčit všichni proti všem. Nejsympatičtější mi tam byli Kurdové, které režim dlouhodobě diskriminoval, samotnému Asadovi jsem proti "umírněným" džihádistům i Islámskému státu držel palce. Zprávy o obětech ruského bombardování jsem bral s rezervou.

Američané se do Sýrie pozvali sami a jejich důvody pro kriminální bombardování vládních sil považuji za vylhané. Na druhé straně Sýrie po dlouhou dobu v podstatě přestala existovat a bylo třeba zakročit proti Islámskému státu, s pozváním nebo bez něj.

J. Kočvar 12.3.2022 0:47

Invaze do Iráku nebo do Afghánistánu měla podstatně jiné ambice než války v Čečensku nebo v Jugoslávii. Především tam nešlo o anexi území, ale o odstranění nebezpečných a tyranských režimů, které podporovaly teror - Tálibán hostil al-Kajdu a Iráčané platili palestinské teroristy. Bylo nesmyslné svrhnout Tálibán nebo Saddáma a pak odejít, protože by tam propukl chaos a ty země se mohly znovu stát základnou teroru. Američané měli před očima příklad, jak to dopadlo, když byl Afghánistán ponechán sám sobě.

Irák nespolupracoval s inspektory OSN tak, jak se zavázal. Jedno možné vysvětlení je, že irácká armáda se neodvažovala Saddámovi říct, že už chemické zbraně nemá. Další možnost je, že Saddám sám to věděl, ale bál se víc íránské odplaty než Američanů, a tak budil dojem, že ještě nějaké ZHN má.

Libye byla nestabilním státem rozděleným na klany. Východní Libye byla ke Kaddáfího režimu tradičně nepřátelská, už proto, že odtamtud pocházela svržená královská dynastie. Projevovalo se to třeba v případě nákazy dětí virem HIV v nemocnici v Benghází - Kaddáfí používal bulharské sestřičky a palestinského doktora jako obětní beránky, aby uklidnil tamní beztak nespokojené obyvatelstvo. Ten stát se zhroutil sám o sobě.

Pokrytectví je si stěžovat na svržení Kaddáfího, když to byl nejen polepšený terorista, ale navíc sám provedl invazi do Čadu a Egypta.

O tom, že Kaddáfí byl zavražděn kvůli dluhu 200 miliard dolarů za ropu, jsem četl, ale nechce se mi věřit, že tolik ropy by dával někomu na dluh.

J. Kočvar 12.3.2022 0:22

S tím, že situace v Jugoslávii byla složitější, souhlasím, včetně řádění mohamedánů kolem Srebrenice, o které jsem právě proto nepsal, ale na druhé straně se nelze omezovat jenom na události od roku 1989. Do jižních Uher se Srbové přistěhovali jako Němci k nám a potom to chtěli zabrat pro sebe i za cenu války. Makedonský Ochrid má pro Bulharsko stejný kulturní význam jako Kosovo pro Srbsko, ale k Bulharsku nepatří, protože to tam Srbové před sto lety zabrali. Stěžovat si na Kosovo je v téhle situaci pokrytectví samo o sobě.

Srbové se v Kosovu dopouštěli obdobných chyb jako Gruzínci vůči Abcházii nebo Jižní Osetii. Úloha ruských vojsk v Abcházii je předmětem kontroverze, občas jsou viněni z toho, že předávali výzbroj nepřátelům Gruzie, jisté je, že Batumi pomáhali krom dalších seskupení dobývat ruští kozáci.

První válka v Čečensku probíhala od roku 1994, když Čečenci Rusko nijak neohrožovali. Nebyli tam džihádisté, ti sotva věděli, že nějaké Čečensko existuje. Byly tam gangy, ty ohrožovaly i, ale nikoli výlučně, tamní obyvatelstvo ruského původu - ale to vyplývalo z neuspořádaných poměrů, které už předtím Rusové všemožně přiživovali v naději, že Dudajevův režim se zhroutí a Čečensko se rádo vrátí do Ruska.

Kdyby ta válka probíhala jako v Iráku, tak se většina Čečenců dívá, jak Rusové sejmou Dudajeva a jeho gardu, a potom se rozpoutá peklo, ve kterém se budou Čečenci zabíjet mezi sebou navzájem. V reálu se naopak za Dudajevem sjednotili, z čehož vyplývaly i obrovské civilní ztráty. Když ruští vojáci zabijí čečenské válečníky a vyčistí vesnici, která je podporuje, tak je to něco jiného než když Američané zlikvidují iráckou vládu a Iráčané se mezi sebou začnou vraždit kvůli tomu, že patří k různým sektám.

Smysluplnější, i když složité, by bylo spočítat, kolik lidí tam zabili přímo Američané a spol., kolik připadá na vrub vraždění jedněch Iráčanů druhými a zda by k tomu dříve či později došlo i bez Saddámova svržení.

L. Kuča 11.3.2022 23:54

O Bidetovi lépe raději ani nemluvit. Po moci-vlivu-chtivé temné triádě Clinton, Bush ml.,Obama to přes Donnieho výstřednost vypadalo, že se z toho vyhrabou a teď přijde tohle. Fakt skvělý krizový leader. Armádu lze pod jeho vedením evidentně zahnat i klacky a kameny. Což bohužel ještě není to nejhorší.

P. Brecík 11.3.2022 22:48

JFK o Kubě. Reálný příklad. O USA = světovém četníku jsi někdy slyšel ??? Jenže ten četník je už směsí Krišota a Clusoa. Po Zbidonování USA už na 99%.

P. Brecík 11.3.2022 22:44

R^ Také Kuba měla právo umístit na svém území jaderné rakety SSSR. Když předtím agresivní USA dali stejné rakety do Turecka. JFK řekl: Pokud lodě s raketami překročí tuto čáru, začne válka. Poučení: Menší země sousedící s velmocí nemají nárok tyto jakkoliv ohrožovat. PS: POčkejme, až si Čína bude pojišťovat Venezuelskou ropu přítomností sil. Anebo až vedle Quantanáma vznikne další základna - pro "rovnováhu".

J. Poláček 11.3.2022 22:20

Souhlas - neměli. Otázkou je ale jak to zařídit ? Někdo má atomovky a někdo zase vizi Grean dealu a 67 pohlaví.

J. Poláček 11.3.2022 22:16

Složité otázky, těžké odpovědi. Ukrajinci nám předvádějí to co jsme měli dělat v roce 1938 a 1968. Možná prohrají válku a stratí zemi ale .... bude to jejich nejlepší hodina - víte kdo to řekl ? Jistý W. Churchill ! ......... A u nás se zpívalo ... "Prezident Beneš má plán a tím plánem je aeroplán :-) "

J. Poláček 11.3.2022 22:10

Právě se stalo :-/

J. Poláček 11.3.2022 22:09

No nemá kvér, a kdyby měl tak došli náboje a i kdyby měl náboje tak zapoměl střílet. Co už ? Stáhnout gatě, zvednout ruce a jít jednat. Jako Macron. Jednt, jednat a jednat ......... Šašky ze sebe dělat to tu u nás v Evropě umíme.

J. Poláček 11.3.2022 22:04

Pan generál zcela správně říká, že západ je vojensky slabý a že Německo je de facto bez armády (aplaus pro paní von Leyen) - a na druhé straně doporučuje jednat (být k tomu připraven). To mi hlava nebere, proč by to měl Putin - ten silnější chtít ? když si cokoliv prostě veme jak se mu zlíbí. Jsme ve fázi probuzení. Rusko je silné a agresivní. V USA se pohodlně posadí na kavalec a zapnou si zprávy z Evropy. Pomáhat Evpropě, proč? Když jsme po nich chtěli ať platí víc na obranu tak - zvýší sociální dávky a valorizují důchody. Tak ať se brání samy. Hahahaha, no ukažte se chrabří bojovníci. Stačí vám ukázat satelitní snímek kolony ruských tanků a už kvílíte strachem a .... ukazujete prstíčkem na jaderný deštník USA - že jako protiváha k tomu ruskému. Vážně ? A proč ? Že jako NATO ? Zeptejte se Trumpa, Makrona, Erdogana :-) co si myslí o NATO. Make love no war ! Tak to si teď může celá Evropa strčít i s green dealem a 67 gendery .... však víme kam. Putin je mafiózo 1. kategorie, tento pohled jej musí neskonale těšit. Trp krasavice , tak trp. Můžeme si za to sami.

A. Renjascu 11.3.2022 21:46

Reakce slektivní, ale už jsem si zvyknul. Jugoslávie, tak to je na dlouho, ale zkuste si o tom zjistit něco bližího než jen novinové titulky či názor té jediné správné strany. A to, jak o počátku drobení Jugošky, tak třeba o Srebrenici, srbské krajině a pod. Rozhodně to nebylo, tak jednoduché, jak nám předkládala oficiální propaganda a fake lítaly ze všech stran až až.

Poměr mrtvých?

1)je to otázka, kde jich bylo poměru více či méně. USA udávají v Afghanistánu a Iráku přes půl milionu mrtvých civilistů, ale jinde se píše až o milionu + sýrie, Lýbie, Srbsko,..

2)chcete mi říct, že když poměr zavražděných civilistů vyjde trochu lépe pro Západ, tak nám to dává morální právo kritizovat protistranu? Trochu mi to připadá jako, když se ten, kdo zavraždil pět lidí dělá pokládá za morálnějšího než tenkdo jich zabil šest.

3)to, že američané nešli do Afghanistánu až do 11 září má znamenat co? To je nějaké ospravedlnění? Navíc tvrdili, že tam jdou porazit al Kaidu, ale tu porazili poměrně brzy a přesto se v Afghanistánu zaparkovali dočasně na dvacet let.

4)do Iráku šli kúdajně kvůli ZHN, které se ovšem nikdy nenašly. Šlo od počátku o fake, které ovšem stálo život statisíců civilistů aniž by po nich štěkl pes natož, aby pro ně někdo uspořádal koncert či požadoval sankce vůči viníkovi.

5)Lýbie odmítla francouzské zbraně a ještě byla tak drzá, že chtěla po francouzích peníze za odebranou ropu. To byl počátek konfliktu, pak si Sharkezy po třiceti letech vzpomněl, že je Kadafí terorista a a pustil se do toho, jenže po pár dnech zjistili, že nemají dostatek munice ani sil Lýbii ovladnout a tak Sharkezy škemral u Obamy, aby mu vytrh trn z paty. Celá bezletová zona byla o tom, že pak bombardovali hromadu civilistů.

6)Sýrie? Už jste našel ten důkaz, že Asad použil nějaké chemické zbraně? A kdo tam USA vlastně pozval či jim udělil mandát tam lézt?

A. Renjascu 11.3.2022 21:25

V čem byl v rozporu jsem se žel nedozvěděl...

V. Podracký 11.3.2022 21:10

Zase dokola nelogické teze. Rusové přece nemohou obsadit celou Ukrajinu a vládnout. Také nemohou prohrát. Když budou neúspěšní, stáhnou se k východu, kde žije obyvatelstvo, které je jim nakloněno, tam udělají loutkový stát a bude zamrzlý konflikt. Takových zamrzlých konfliktů je na světě obrovské množství. Třeba Falklandské ostrovy, území Golanských výšin, severní Kypr atd. Ale Putin si myslí, že to nějak vyjedná.

J. Urban 11.3.2022 19:47

Pan general hlasa appeasement, pricemz jednim dechem nazve Putina zlocincem. Paneboze, na cem se chce dohodnout se zlocincem???

A. Renjascu 11.3.2022 19:25

A tady k tomuto odkazu můžete uvést, kdy jednal Západ s Ruskem s respektem.

https://neviditelnypes.lidovky.cz/zahranici/valka-co-rika-nemecky-general.A220309_182022_p_zahranici_wag/diskuse

A. Renjascu 11.3.2022 19:23

Chtěl jsem vám odpovědět, ale Lidovky mi sdělili níže uvedené:

Upozornění

Váš příspěvek nebyl uložen.

Redakce lidovky.cz si nepřeje, aby se váš příspěvek objevil v diskusi, protože je v rozporu s pravidly pro diskutování na tomto serveru. Děkujeme za pochopení. Identifikační číslo nepovoleného příspěvku je: 112452309. Přečtěte si Pravidla pro diskutování.

J. Kouk 11.3.2022 19:03

Ojedinělý hlas... Víc slyším, že Ukrajina má právo si vybrat členství v NATO a to rozhodně nejsou ojedinělé hlasy, stejně tak už běžně slyším hkasyz od našich a Slovenských politikům, "jsme ve válce"... Možná jsme...

J. Jurax 11.3.2022 18:49

Ano. Masivní oblbovací kampaň a je zas na čtyři roky vystaráno ...

A. Renjascu 11.3.2022 18:42

Tak odzbrojení Rusko před válkou nepožadovalo, jediné co požadovalo byla neutralita Ukrajiny a naplnění minských dohod. Jaderné zbraně, jejich poloha i pohyb, jak jste možná v poslední době mohl v některých pořadech zaregistrovat se monitoruje nepřetržitě. Ponorky jsou složitější problém, ale i ty si velmoci vzájemně hlídají. EM je sice problém, ale odpověď se realizuje - proto ta reakční doba - ještě před dopadem raket a samozřejmě předpokládám, že když byly za studené války tyto vojenské systémy chráněny, tak tomu bude i dnes. Samozřejmě třetí světová by znamenala vzájemné zničení a proto si velmoci velice pečlivě hlídají, aby to bylo opravdu vzájemné a nikoliv jednostranné zničení. Většina dnešních pohledů je z naší strany a tak si můžeme dovolit moralizovat, protože u sebe předpokládáme dobré motivy. Rusové tento pohled mít ovšem nemohou, protože jsou na druhé straně, podobě jako bychom jej neměli - nemáme - pokud by se Rusko přibližovalo k nám. Žel dnes toto chápou vojáci mnohem lépe než politici.

E. Hlinovský 11.3.2022 18:08

V Česku by byl ten německý generál už po prvních větách označen za trolla a nejspíš vykázán ze studia. Jinak si také myslím, že historie vyhodnotí dnešní EU politiky (tedy i naše vlády) v letech po Majdanu jako nekompetentní a škodící politikou vůči Rusku tak, jak ji prováděly svým zemím.

A. Renjascu 11.3.2022 18:00

Rusko odešlo u Afghánistánu v roce 1989, ale to už tam nějakou dobu moc aktivně neválčilo, protože na to neměli prachy. Jinak bojovali právě s těmi mudžahedíny, které vybavily zbraněmi USA které se později obrátili proti nim. Jinak vymlouvat se stále na to, že to tam před mnoha lety zničili Sověti je stejný nesmysl jako když zde v ČR stále něco svádíme na komunisty, kteří tady spoustu let už nejsou. I když i zde jsou samozřejmě levicové palice, ale ti noví komanči se nazývají progresivní levicí.

L. Kuča 11.3.2022 17:57

Jeho konstatování, že většinu evropských armád si můžem dát tak akorát do vitríny je sice pravdivé, ale to už vědí asi i mateřské školce v Zimbabwe. Jinak je to zoufalý příval appeasementu. Kolik už se toho s Putinem za ta léta navyjednávalo .... tvrzení, že s ním nikdo nediskutoval je vyloženě lživé. A do roku 2014 si nemohl stěžovat na nedostatek respektu. Pak už to šlo jen dolů. Teď už by si o něj nikdo takříkajíc 'kolo nevopřel' (čuníka Kima nebo řezníka z Teheránu asi jen málokdo za normální společnost považuje) a může si za to sám. Tohohle cejchu už se nezbaví, i když zjitřené emoce vychladnou. Toto už se stihne vypálit až příliš hluboko.

M. Bednář 11.3.2022 17:40

Obě strany úzkostlivě tají pravou situaci na bojišti. Rusové sice tu a tam postupuji, ale většinou jako by se nemohli hnout z místa. K evakuaci obyvatel dokonce použili obrněný vlak. Bůhví, kde ho vzali, asi v muzeu. Jakoby nikam nespěchali.