24.5.2024 | Svátek má Jana


Diskuse k článku

USA: Spojené státy se rozpojují

Kalifornie vyhlásila zákaz cestování svých občanů do státu Tennessee a dalších sedmi států; stát Tennessee jí to oplatil a vyhlásil odvetný zákaz cestování občanů svých do Kalifornie.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Novak 4.8.2017 21:58

A vadila

by vám hypotetická situace, kdy by křesťan z náboženských důvodů odmítl upéct dort pro žida? Byl by to antisemitismus, nebo projev svobody svědomí? Nebo obojí?

M. Prokop 4.8.2017 22:05

Re: A vadila

Velmi hypotetická.

A záleželo by na okolnostech, jakož i v tomhle případě záleží.

Co liberálovi stejně jako nejlepší řešení vidím v tom, pokud se dotyčný odebéře k jinému pekaři (pokud ovšem jeho halaním cílem není prudit).

D. Novak 4.8.2017 23:14

Re: A vadila

Takže když se třeba v autobuse soukromého přepravce objeví cedule" Jsem křesťan, bohovrahy nevozím". Tak by si židé měli najít jiného přepravce, nebo by měl být ten přepravce sankcionován?

M. Prokop 4.8.2017 23:52

Re: A vadila

Pokud by fungovala klasická konkurence a ne státní licencování, pak by jiný přepravce měl konkurenční výhodu.

Nepleťte ideové záležitosti do tržních, to nefunguje.

J. Jurax 4.8.2017 22:27

Re: A vadila

No, na svatbu dvou teplejch bych dort taky nepekl. Na židovskou svatbu bez problémů a rád. Lidskoprávníci a LGBT ať si trhnou nohou.

D. Novak 4.8.2017 23:11

Re: A vadila

A pokud by někdo jiný řekl že židům z náboženských důvodů neupeče na svatbu dort? Respektoval by jste jeho právo na svědomí? Nebo jej peskoval za antisemitismus? To "odmítání" je subejektivní, někdo by neupekl židům, jiný dvou homosexuálům. Já bych upekl oběma. Proč? Protože pokud jsem podnikatel, tak se mám řídit baťovským "Náš zákazník, náš pán".

M. Prokop 4.8.2017 23:54

Re: A vadila

Já bych nesouhlasil, ale respektoval. Prostě do některých věcí by se stát srát neměl.

Lidi si to vyřídí, někdo prosperuje, jiný krachuje, někdo prudí, jiný jde ke konkurenci.

D. Novak 5.8.2017 0:08

Re: A vadila

Já bych s tím nesouhlasil. A ani nerespektoval. Tady jde o klasickou diskriminaci. A tu by stát měl postihovat. Každý má k někomu animozitu. Důvody jsou subjektivní. Já nemám rád židy. Ale zcela souhlasím s tím, aby stát postihoval toho hypotetického dopravce, který by odmítal přepravovat židy. Něco jiného je soukromí, subjektivní názor, a něco jiného je veřejný čin. Jako soukromá osoba -křesťan mohu být přesvědčen o tom, že manželství je vztah mezi mužem a ženou, ale v okamžiku kdy jsem v práci tak nesmím diskriminovat jiné.

J. Jurax 5.8.2017 0:05

Re: A vadila

Peskoval za antisemitismus a náboženskou nesnášenlivost, jakkoliv jsem ateista, bezvěrec a neznaboh.

Homosexualita ale není náboženství, nýbrž vrozená úchylka. Svatba homosexuálů - ne registrované partnerství - je už nad rámec mé běžné tolerance; chápu to jako degradaci instituce manželství, jež má sloužit zplození a výchově potomstva. A jako výsměch, jakkoli chápu, že ti dva stejnopohlavní to nejspíš pociťují jinak.

"Protože pokud jsem podnikatel, tak se mám řídit baťovským Náš zákazník, náš pán.". No dobře, je patnáctiletý zákazník Váš pán až natolik, že mu prodáte půllitrovku tuzemského rumu?

D. Novak 5.8.2017 0:15

Re: A vadila

Neprodám, protože mi to zákon zakazuje. Stejně tak mi zákon zakazuje diskriminovat kvůli sexuální orientaci. Ten dort a cukrář je z USA, myslím z Colorada. Nejvyšší soud USA v roce 2015 označil sňatky homosexuálů za legální. Řídí se občané zákony své země nebo Biblí? A co když jsou zákony a Bible (náš výklad-ne každý křesťan cukrář by odmítl udělat homosexuálům svatební dort) v rozporu?

J. Jurax 5.8.2017 2:12

Re: A vadila

Občané jsou nuceni se řídit i blbými zákony. Ovšem mohou je z protestu buď obcházet nebo naopak až absurdně dodržovat a mohou je sabotovat.

Zákon nenařizuje cukráři udělat onen dort. Na cukráři akorát je, aby si dával bacha a neřekl, že neupeče kvůli sexuální orientaci snoubenců. To by po něm šlapali podle zákona. Cukrář není povinen zdůvodňovat své ne. Je fakt, že cukráři prospěje, aby konzultoval s právníkemm, jaké jsou bezpečné způsoby odmítnutí upečení svatebního dortu snoubencům téhož pohlaví.

U nás máte totéž v modrém - právník poradí, jaké jsou bezpečné způsoby nepronajmutí bytu cikánům, najmě cikánské provokatérce vyslané ombudsmáňou. Protože pronajmout nemusíte, leč dyzgrymynovat nesmíte.

D. Novak 5.8.2017 2:21

Re: A vadila

A já myslel že konzervativci jsou pro právní stát. Takže vlastně zákony se dodržují ale pouze na oko. To mi připomíná klausovská 90. léta.

B. Rameš 7.8.2017 11:51

Re: A vadila

Podstatné je, že lidé se mají posuzovat podle svých myšlenek a chování, ne podle rasy, náboženství nebo sexuální orientace. Ale čerti vědí, co se v tom obchodě opravdu odehrálo...

Mám jako soukromá osoba (pečení dortů mně fakt nepřipadá jako veřejná služba) právo zvolit si, pro koho budu pracovat a pro koho ne?

Jako ortodoxní křesťan, považující homosexualitu za těžký hřích, musím vystrojit svatbu homosexuálovi?

Jako homosexuál, když ke mně přijde do kadeřnictví nácek s plackou "teplouši do plynu", musím ho ostříhat a oholit?