29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

USA: Afroamerické paběrky z Madisonu

V Madisonu ve státu Wisconsin jsme pobývali devět měsíců. Neměl jsem pocit, že je to zkušenost nějak výjimečná, vždyť do USA se dnes podívá leckdo. Po návratu však začínám mít dojem, že jsme pronikli do života Američanů přeci jen o trochu hlouběji než mnozí jiní.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Hana W 7.6.2008 4:18

Dekuji za velmi objektivni clanek

Ziju v USA od r. 1981 a nemohla bych to napsat lip, nez pan Drapal. Videl, a velmi objektivne popsal, ze mame problemy jako kazda jina spolecnost, konfliktni historii a radu meandru a neuspechu. Narozdil od mnoha Cechu, kteri prisli do USA a hned se od prvniho dne vytahovali na cernochy, pan Drapal pochopil, ze je treba se divat se na lidi individualne a, do urcite miry, i v historickem kontextu. To, co urcita cast lidi odpovi na tento clanek, a ze to bude nenavistne, o tom nepochybuju, by se dalo vztahnout i na tzv. rednecks, jinak bile burany. A ani toto slovo nemyslim nenavistne , proste naprosto nevzdelani chudi lide, kteri nemaji zadnou budoucnoust a ta hvezda, ktera jim sviti je, ze cernoch je na spolecenskem zebricku o jednu schudek pod nim a tudiz jeho zivot neni ten uplne nejhorsi.  Ale rovnez by se to dalo vztahnout na ceskomoravskeho burana, ktery si da par na Ruzku, pak serve manzelku a decka, ale bude se citit nadrazen jazzovemu hudebnikovi nebo absolventovi Harvardu jenom proto, ze je blondak....

Tana Zajicova 7.6.2008 4:07

Připadá mi, jako kdyby někoho napadlo, že podobně jako práva černochů..

To je docela rozumny odhad (i kdyz Vy tento vyvoj chapete jako pozitivni). You see, rozdil mezi klasickym liberalismem  a levicovym liberalismem lezi v tom, ze prvni myslenkovy smer vyzdvihuje jednotlivce a druhy rozumi spolecnosti jako souboru skupin a trid. Jinymi slovy institucni rasismus je v Statech ziv a zdrav a prichazi z leva. Levice totiz otevrene priznava sve vlastni predsudky kategorizovanim lidi dle rasy, pohlavi a sexualni preference, nikoli na principu that all men are created equal (klasicky liberalismus).

Ona ta literarni upřímná starost, co svoboda s černochy udělá, je zakorenena v presvedceni, ze cernosi jsou menecennou rasou. Cernosske rodiny a cernosske komunity fungovaly just fine (predevsim vlivem kretsanstvi), az do let sedesatych. Po slavnem vyhlaseni valky chudobe se Lyndon Johnson a jeho ideologii zdilejici bili liberalove postarali o rozbiti cernosske rodiny statnimi penezi. Vznikle patologie jsou peclive udrzovany a podporovany dodnes. Dalo by se to nazvat velkoobchodnim rasismem.

Flannery O'Connor , ktera povazovala americky jih za Christ-Haunted, napsala:

"In the absence of this faith now, we govern by tenderness. It is a tenderness which, long since cut off from the person of Christ, is wrapped in theory. When tenderness is detached from the source of tenderness, its logical outcome is terror. It ends in forced labor camps and the fumes of the gas chamber." 

68 7.6.2008 3:56

To já slyšel o jednom americkém matematikovi,

který zase přijel něco na pár měsíců počítat do Česka a ten taky nechtěl bydlet, kde bydleli normální lidi. Prý aby to tady lépe poznal. Tak ten se nastěhoval někam blízko k Chánovu a kyždé ráno také jezdil na kole a rovnou přes ten Chánov. A taky se mu to napřed nějak nezdálo! To víte. Ale pak, hned druhý den, nebo třetí, začal kolemstojící pobudy a čumily s kola zdravit, nazdar do prava, nazdar do leva, zubil se – a ejhle, oni hned taky jako že nazdar a všechno najednou bylo takové docela milé a přátelské. Musíme prostě vědět, jak na to.

Sarka 7.6.2008 1:28

Co se clanek snazi

rict? No prece ze tu autornejakou dobu pobyl a ucinil si nejake predstavu. O Madisonu.

Pinouk 7.6.2008 1:20

v americe bijou cernochy!

To prece vsichni v evrope vedi, ze v americe bijem cernochy! Nejak mi unika ce se clanek snazi rict?