4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

UKRAJINA: Jak ukončit krizi

Domnívám se, že klíče k ukončení ukrajinské krize drží pevně ve svých rukou Vladimír Putin. Ukrajinskou krizi by mohl ukončit buď dobytím celé Ukrajiny, nebo zastavením podpory separatistů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Čech 23.8.2014 16:36

Re: Plebiscit?

Zde s vámi souhlasím jen částečně. Před vznikem Československa zde žádné samostatné státy neexistovaly. Bylo zde jedno Rakousko-Uhersko, v rámci něhož existovalo i České království. Slováci svůj stát neměli. Před rozbitím ČSFR tady byl především jeden federální stát . Averze mezi Čechy  a Slováky , lépe řečeno mezi Pražáky a Slováky zde existovala již od roku 1918

J. Hejna 23.8.2014 9:12

Jak pejsek s kočičkou vařili kaši

Jednostrannost je ovšem velmi výrazná.

K. Janyška 23.8.2014 9:06

Ne ! Rusové, žijící na Ukrajině.

O ně jde... Dzp.

P. Čech 23.8.2014 9:22

Re: Ne ! Rusové, žijící na Ukrajině.

Jací Rusové? V demokratickém státě, za jakého se Ukrajina prohlašuje, rozhodují občané a nikoliv nějaké národnosti.

J. Krásenský 23.8.2014 7:49

Můžeme referendem vyřešit ukrajinskou krizi? EU a plebiscit.

Je referendum platné i v případě, že finanční podporu státu dostanou pouze přívrženci vládní politiky (ČR)? Je referendum platné i když výsledek hlasování neodpovídá představám EU (Irsko)? Je referendum platné pokud je vyhlášené podle zákonů země nikoli státu (Španělsko)? K pokojnému rozdělení Československa došlo právě proto, že neproběhlo referendum. S referendy v EU máme letité zkušenosti. EU podporuje v referendu jen tu stranu, která představuje postoje EU. EU neuznává referendum, které nedopadne podle představ EU. V EU se opakují referenda dokud občané nehlasují podle představ EU. EU neuzná referendum, které sama neschválí. Jakmile dopadne plebiscit podle představ EU, je to konečné rozhodnutí, na které se EU odvolává stejně tak, jak činili naši socialisti s "Vítězným únorem" - "Jednou se lid v Únoru rozhodl a my musíme naplnit jeho odkaz!" Pamatujete ještě?! Před čtvrtstoletím to byl klacek na všechny nepřizpůsobivé. Proč takový traktát? Abych ukázal, že EU není věrohodná. EU nemá jiné zdůvodnění svých postojů a politiky, než se udržet a "expandovat". Ano řešením na Ukrajině může být plebiscit. Kde je autorita, která potvrdí jeho platnost. Je to OSN? Ta OSN, která pravidelně odsuzuje Izrael, za válečné zločiny a islámské vraždění přehlíží? EU to není. USA to být nemůžou, neboť do Ukrajiny tolik "investovaly" a proto nejsou nestranné. Nebo je to tak, že uznáme opět jen to referendum, které je pod naší kontrolou a dopadne tak, jak si sami (asi) představujeme? Takže natvrdo: Jsme jen jedním z hráčů na světové scéně, máme svoje zájmy a ty jsou legitimní stejně, jako zájmy jiných hráčů. Už roky nepostupujeme podle mezinárodního práva. Ano, mezinárodní právo je špatné. Je špatné od té doby, kdy se právo a spravedlnost určuje počtu hlasů. Tak to vždy dopadne, když nejvyšší morální autoritu představují lidé.

V. Hajková 23.8.2014 8:04

Re: Můžeme referendem vyřešit ukrajinskou krizi? EU a plebiscit.

S  většinou  vašeho  textu  souhlasím.  Jen  stále  přemýšlím-  co   že  to  USA-  ""INVESTOVALY""-  do  Ukrajiny?

P. Hlosta 23.8.2014 8:08

Re: Můžeme referendem vyřešit ukrajinskou krizi? EU a plebiscit.

Žel, musím s vámi souhlasit. Třeba to Ukrajinské zlato, co je dnes uloženo v FEDu, to je spíš Ukrajinská ztráta, než investice USA do ní. ;-))

V. Hajková 23.8.2014 8:51

Re: Můžeme referendem vyřešit ukrajinskou krizi? EU a plebiscit.

To  jako,  že  jom  USA- to  zlato  ukradlo ????   :-))))))))))))))))))))

V. Hajková 23.8.2014 8:51

Re: Můžeme referendem vyřešit ukrajinskou krizi? EU a plebiscit.

....že  jim......

P. Čech 23.8.2014 9:32

Re: Můžeme referendem vyřešit ukrajinskou krizi? EU a plebiscit.

Institut referenda obecně má smysl jedině tehdy, pokud jeho výsledky jsou obecně závazné a pokud pomocí něho je rozhodováno o čemkoliv. Referendum je totiž institutem zjišťování a nastolování většinové, demokratické vůle občanů. Nesmí být připuštěna možnost, že někdo, nějaký nadobčan či dokonce spolek občanů může rozhodovat o tom, čeho se referendum nesmí týkat a pod. Pokud 50 000 (100 000?)občanů požádá o konání referenda s předem danou otázkou měla by být obecná povinnost toto referendum konat a jeho výsledky uznat a nastolit. Jinak institut referenda nemá smysl. Opakuji, že institut referenda je demokratickým způsobem zjišťování a nastolování většinové vůle občanů. Pouze o tom to je a o ničem jiném

K. Kužel 23.8.2014 7:42

Zdánlivě moudrý a vyvážený článek

ale již na samém začátku odhaluje asymetrii: píše o dvou variantách ukončení krize ze strany Putina. První variantu správně hodnotí jako nesmyslnou: Rusko opravdu nemá na sanaci zubožené rozvrácené Ukrajiny s její obrovskou rozlohou a (stále ještě) početným obyvatelstvem. Druhou variantu (zastavení podpory separatistů) však nerozvádí vůbec nijak. Myslí si snad autor, že následná akce hochů z Pravého sektoru a Svobody by byla laskavá a sametová? Tomu snad nevěří ani ta nejnaivnější svíčková bába.

Bohužel nemohu souhlasit ani s autorovou domněnkou, že klíče k řešení drží Putin. Podle mého názoru to není ani Putin, ani Porošenko. Putin má v zádech tzv. siloviky, kteří považují postup Kyjeva za genocidu ruského etnika a požadují vojenské řešení. Bude ho stát mnoho rozvahy a obezřetného manévrování, aby udržel radikální hlasy na uzdě.

Ani Porošenko to nemá snadné. Větší podpora Západu, kterou zoufale potřebuje, je podmíněna ovládnutím celého území. A to se nějak nechce podařit. Naopak počáteční relativně malé procento skutečných separatistů kvapem roste.

Velmi zajímavé bude sledovat říjnové volby. Docela se obávám, že hlasy typu Julie Tymošenko, která nabízí "vystřílení Rusáků kulometem", budou patřit k těm umírněnějším.

V. Hajková 23.8.2014 7:58

Re: Zdánlivě moudrý a vyvážený článek

Už  dlouho  jsem  nečetla   větší   BLÁBOL-   než   který  jste  napsal !!!!!  Váš  blábol-   jak  roste  počet  separatistu-   je  dokladem  vaši  naprosté  neznalosti  situace-  ten  počet  je  dnes  a  denně  dodáván  přes  ruskou  hranici  s  čím  dál  sofistikovanější  ruskou  vojenskou  technikou!  ANO-  KLÍČE  - k  okamžitému  ukončení  této  nevyhlášené  války  Ruska - Ukrajině  - drží  v  rukou  KÁGÉBÁK   z  KREMLU!

M. Zikmund 23.8.2014 11:01

Re: Zdánlivě moudrý a vyvážený článek

Paní Hájková, vzhledem k frekvenci a hlavně úrovni Vašich dogmatických příspěvků, na které často narážím, je od Vás slovo blábol ve skutečnosti vyznamenání. A co se týká klíčů k okamžitému ukončení konfliktu - když se dva hádají, tak mají klíče k ukončení vždy oba, stačí, když jeden z nich druhému ustoupí. To v tomto případě evidentně ani jedna ze vzbouřeneckých stran (protože i kyjevská strana je ve skutečnosti vzbouřenecká) nechce. Že ti východní vzbouřenci dostávají zbraně z východu je jisté (zjevně v menší míře, než si přejí) , stejně jako je nepochybné, že západní vzbouřenci dostávají vojenskou pomoc ze západu  (zjevně v menší míře, než si přejí). Takže opět - ty klíče k uzavření konfliktu jsou jak v Kremlu, tak v Bílém domě i v Bruselu. Ukrajina je jen jedno z více políček, kde se ta chasa mezi sebou poměřuje.

Vím ale, že je zbytečné Vám to vysvětlovat. Vy se z vlastní ideologické svěrací kazajky nikdy nedostanete. Nějak mi připomínáte paní Sámelovou, ta je taky tak "zásadově" zaťatá.

V. Mlich 23.8.2014 20:26

Roste počet separatistů?

Když se Ukrajinci dívají, jaká strašná je situace na Krymu teď pod Putinem, a porovnávají to s tou pohodičkou, co mají, když jsou pod Kyjevem, tak určitě mnozí z těch, co měli separatistické tendence, začínají obracet své mínění ve prospěch jednotné Ukrajiny.

P. Čech 23.8.2014 9:38

Re: Zdánlivě moudrý a vyvážený článek

Asi tak nějak to bude. Řešení je ovšem pouze jedno a to je velmi vzdálené.  Je totiž nutné odejít zcela od uznávání nějakých "velmocí" a jich sfér vlivu. To se týká jak USA, tak Ruska či kohokoliv jiného.A přímo se to týká i všech ostatních států. Pokud tyto budou uznávat nějaké "velmoci", žádné smysluplné řešení neexistuje

P. Vaňura 23.8.2014 18:01

Stoupenci Německa za WW2 (označení nacisté je

poněkud zavádějící, protože nacisté získali neomezenou moc až po likvidaci opozice, která provedla atentát na Hitlera) poukazují na to, že státy protihitlerovské koalice okupovaly dva neutrální státy, Island a Irán. Zejména okupace Iránu Brity a Sověty měla na další vývoj této země velice negativní dopad.

Jinak, neutralita Belgie byla Německem porušena dokonce dvakrát, během WW1 a WW2. To, že Belgie dokonce i za WW2 usilovala o NEDOSAŽITELNOU neutralitu je doklad blbosti, který má jen málo srovnatelných příkladů.

Tím chci říci, že velmoci sice uznávat nemusíte, ale ony si stejně udělají to, co uznají za vhodné, bez ohledu na nějaké mezinárodní právo. Když slovo velmoc rozdělíte, získáte termín velká moc, což to celé dostatečně charakterizuje.

USA a Rusko nejsou velmoci proto, že by je někdo jako takové uznal ale proto, že disponují obroským jaderným potenciálem!

P. Čech 23.8.2014 19:05

Re: Stoupenci Německa za WW2 (označení nacisté je

Jadernými zbraněmi disponuje mnoho jiných států a velmocemi nazývány nejsou. Byly, ale své t.zv. velmocenské postavení po válce ztratily. Trvám na tom, že pokud se státy budou chovat suverénně a nepodlézat t. zv. velmocem, pokud se nebudou počítat do sfér jejich vlivu a budou se podle toho i chovat, situace se rychle změní.K lepšímu.

M. Zikmund 23.8.2014 6:01

selektivní vnímání souvislostí pana Drápala

Plebiscit o dalším osudu východní Ukrajiny? Ano, to je v této situaci nejrozumnější řešení. Ale začátek krize je daleko dříve, než autor uvádí. Ambice Ruska směrem k UA byly stejné jako ambice EU - Rusko nechtělo ji ani okupovat a ani zapojit do své federace. Rusko chtělo (a chtělo by i teď) zapojit UA do své unie (společně s Běloruskem, Kazachstánem apd.). O to samé pro sebe usilovala a stále i usiluje EU. Počátek konkurenčního souboje Rusko/EU byl "férový", t.j. čistě politicko-ekonomický. V tomto souboji ale EU tahala za kratší konec, protože ji na UA záleželo méně než Rusku (= byla ochotna méně za UA zaplatit). Proto Janukovyč nakonec asociační proces nepodepsal. Tím ovšem EU urazil a tady začíná ukrajinská krize. Rozdělená společnost byla v UA i před rokem, kdy žádné boje ještě neprobíhaly. Podstatná část země inklinuje spíše k západu a stejně podstatná část spíše k Rusku. Kyž Janukovyč ustoupil od podpisu dohody, měl to v podstatě "za pár", do konce jeho funkce chyběl cca rok. Tehdy byl pane Drápale ještě čas na nějaké plebiscity, tehdy se ještě mohlo v rámci prezidentské volby obyvatelstvo demokratickým způsobem a většinově rozhodnout, zda půjde spíše s EU nebo s Ruskem. K tomu ale nedošlo. Začátek krize byl tedy v násilném řešení, v Majdanu. Pokud EU a USA Majdan neiniciovalx, tak ho minimálně podporovaly a podporovaly i nedemokratickým způsobem nastolenou novou vládu a neústavním způsobem dosazeného prozatimního prezidenta. A s těmito neústavními institucemi pak EU dohodla zahájení přístupových rozhovorů. Tím ale EU i nová kyjevská moc vyslala jasný signál opačně orientované části UA - politika se nyní nebude dělat demokraticky, ale způsobem kdo si co násilně urve! Krym i Luhansk a Doněck tak reagovaly na tento vzkaz. A pro připomenutí - o referendu o odtržení Krymu rozhodla legální krymská vláda a legální krymský parlament DŘÍVE než Rusko začalo rozmísťovat své "neidentifikované" vojáky. A už tehdy bylo jasné, jak referendum dopadne.

V. Hajková 23.8.2014 7:48

Re: selektivní vnímání souvislostí pana Drápala

Máte   to  všechno  trochu  pomotané !  Dovolím  si  připomenout,  že  počátek  majdanu  nebyl  vubec  násilný!  V  čem  spočívala  ta  násilnost  - když  na  majdan  se  svolali  především  mladí  lidé  a  studenti  vysokých  škol v  Kyjevě??  Přišlo  jich  pár  desítek  tísíc  VYSLOVIT  NESPOKOJENOST  S  POLITIKOU  - JANUKOVIČE!  Násilný   byl  zásah  BERKUTU - kdy  tak  jako  u  nás  17.11 1989-   nechal  Janukovič  tyto  mladé  lidi  zmasakrovat  a  cca  350  z  nich  bylo  zatčeno!  Vážený  pane  -  mám  v  Kyjevě  přátele-  kteří  učí  na  kyjevské  univerzitě-  a  měla  jsem  od  nich  přímé  informace  - kdy  jsme  spolu  hovořili  přes  SKYPE!  Až  tato  prasárna-  přivedla  na  MAJDAN   statisíce  lidí -  kteří   přišli  říci,  že  mají  dost  zlodějské  politiky  Janukoviče  a  proruských  oligarchu!  Když  jsem  své  přátele  upozornovala-  aby  si  současnou  EU - NEIDEALIZOVALI-   řekli  mně,  že  vše  jiné  bude  lepší,  než  co  dosud   - díky  ovlivnováním   Ruska  na   Ukrajině  bylo. Od  nástupu  Putina  k  moci - vše  bylo  z  Ruska  řízeno  na  co  největší  oslabení  ukraj.  hospodářství  a   ukrajinské  armády: PUTIN- se  nikdy  netajil   s tím,  že  rozpad  SSSR-  považuje  za  zločin  Gorbačova.  Jeho  sen  na  obnovu  SSSR-  měl  v  sobě  na  prvním  místě  získání   celé  Ukrajiny- jako  2  největší  evropské  země  do  svého  léna!  A  to  trvá  do  těchto  chvil-  Na  východě   Ukrajiny  od  prních  chvil  majdanu  - v  ruských  televizních  vysíláčích  vypukla  neuvěřitelně  lživá  - demagogická  kampan  - kde  se  netyděli  mluvit  o  nacistickém  KYJEVU  -  PRAVÝ  SEKTOR  - byl  označován  za  toho  kdo  drží  moc  v  západní  Ukrajině-  ač  měl  cca  v   40  mil.  národě  ani  ne  1000  členu. Což  se  potvrdilo  v  prez.  volbách  kdy  nezískal   ani  2%  !  V  Doněcku  a  Luhansku - není  občanská  válka  je  to  nevyhlášená  válka  Putina  proti  Ukrajině!

L. Křivan 23.8.2014 8:15

Re: PUTIN- se nikdy netajil ........

Putin řekl doslova: "Kdo nelituje rozpadu SSSR nemá srdce, kdo ho chce obnovit nemá mozek"

To se srdcem platí pro Rusy. Pouze pro Rusy.

P. Mach 23.8.2014 9:50

Re: PUTIN- se nikdy netajil ........

V tom případě ten hajzl o sobě řekl, že nemá mozek.

L. Křivan 23.8.2014 11:22

Re: PUTIN- se nikdy netajil ........

Pozor ! Jen bl bec podceňuje protivníka.  A urážky do diskuze opravdu nepatří.

P. Mach 23.8.2014 13:34

Re: PUTIN- se nikdy netajil ........

Já nikoho nepodceňuji, pouze dovádím do důsledků vaše tvrzení a putinovy názory. Po tom co putin předvedl nejen v souvislosti s ukrajinskou krizí ale i při jiných příležitostech nelze v jeho kontextu brát označení "hajzl" jako urážku ale pouze jako prosté konstatování.

P. Čech 23.8.2014 9:43

Re: selektivní vnímání souvislostí pana Drápala

Majdan nebyl násilný? To snad nemyslíte vážně! Každá revoluce, ba dokonce i každá demonstrace je násilná. Když už pro nic jiného, tedy proto, že svým způsobem vnucuje názor někoho někomu jinému. Při násilí se totiž nemusí rovnou střílet. Úplně stačí mít možnost diktovat. Cokoliv.

M. Harmáček 23.8.2014 2:57

Singapore příkladem pro Ukrajinu?

"A dnes už pro národ – až na výjimky – není klíčová rozlehlost území, o čemž svědčí například úspěch Singapuru."

Tuto větu podepíšu. Problém je, že kremelská doktrína takto neuvažuje a hledá územní expanzi, ačkoliv doma má místa i zdrojů nadbytek.

Toť jádro pudla.

J. Fleiszner 23.8.2014 0:18

Jak to začalo

Autor zapomněl jak to celé začalo. Separatisté jsou následek a ne příčinou - bez ohledu na to, jestli je Rusko podporuje.

V. Kun 23.8.2014 1:02

Re: Jak to začalo

Začalo to tak, že Rusko - Putin dostal chut na Ukrajinu. Jelikož Rusko se chovalo v známé historii vždy imperialisticky. Potřebovali někoho kdo je bude živit.

Vždycky zakládalo na mohutnosti a síle a nikoliv na  rozkvětu státu a inteligenci. Od Carů přes boševíky u nich člověk nic neznamenal.

Je tomu  tak do dnes, kdy obrovská země nedokáže se sama uživit - musí dovážet jídlo!

V. Vlach 23.8.2014 1:45

Re: Jak to začalo

Nediskutujte zbytečně! Pán před vámi má pravdu - tu nelze obejít! S tím to stojí i padá.

S. Prosek 23.8.2014 2:50

Re: Jak to začalo

a nebo to vsechno zavinila pani Varadinkova, tak pozor!

P. Mach 23.8.2014 9:55

Re: Jak to začalo

Jo má pravdu v tom že tzv. separatisté jsou důsledek .... důsledek plánu toho hajzla putina na rozvrácení Ukrajiny. A tento fakt skutečně nelze obejít.