8.5.2024 | Den vítězství


Diskuse k článku

TURECKO: Už hoří i Istanbul

Já vím, že je v Čechách zase povodeň, ale to neznamená, že se kvůli tomu zastaví zeměkoule. I když to tak podle našich novin a České televize vypadá.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Brzák 5.6.2013 13:38

re: pan Novák - Islám není v rozporu s demokracií, stejně jako není v rozporu s demokracií křesťanství.

Vycházíme-li z toho, že Islám je založen na Koránu a jeho výkladu, pak se Vaše tvrzení o slučitelnosti Islámu a demokracie nezakládá na pravdě. A vzhledem k tomu, že muslim musí považovat vše v Koránu napsané za nevyvratitelnou pravdu, vyřčenou skrze Mohameda Alláhem, nelze vůbec o nějaké demokratizaci Islámu hovořit. Jediní lidé, kteří smí Korán vykládat, jsou náboženští vůdcové a ti jsou také jediní, kteří skutečně drží v rukou otěže moci v islámské společnosti. Demokratizace by nutně vedla k oslabení jejich moci - což nemusí a také nechtějí připustit. Stačí, aby se zaštítili základním chápáním světa skrze islám, které je založeno na polaritě dobra a zla. Dobro představuje víra v boha a život v souladu s náboženskou vírou, zlo je ztělesněno ve vyznávání více božstev, jiných bohů či odmítání existence boha a nedodržování pravidel správného života - tedy života podle jimi vykládaných pravidel. Ostatně, ukažte mi jediný příklad islámského státu, kde je podle Vašeho názoru demokracie, když pomineme Turecko, v němž bylo semínko demokratického modelu zasazeno právě tvůrci moderního Turecka a které bylo proti stálému vlivu islámu chráněno nedemokratickou pojistkou - armádou.

V. Novák 5.6.2013 13:36

Inu, kdo nechce vidět, nevidí.

A s karibskou krizí to jednoduché je - Sověti zareagovali recipročně na americkou akci - a Američani se mohli po.rat, co si to ti komunisti dovolují, dělat to, co je dovoleno jen Američanům.

Stejně jako když Rusové zavedou zákon, platící v USA už desítky let - v USA je to oprávněná obrana demokracie, v Rusku bezprecedentní útok na demokracii.

Máte to jednoduché, vy amerofilové, přesvědčení, že Amérika, Amérika über alles! A že tak je to spravne, tak to ma byť!

R. Brzák 5.6.2013 13:33

Re: Islám jsou lidé. Lidé demokraticky zvolili Erdoghanovu AKP,

Vycházíme-li z toho, že Islám je založen na Koránu a jeho výkladu, pak se Vaše tvrzení o slučitelnosti Islámu a demokracie ne zakládá na pravdě. A vzhledem k tomu, že muslim musí považovat vše v Koránu napsané za nevyvratitelnou pravdu, vyřčenou skrze Mohameda Alláhem, nelze vůbec o nějaké demokratizaci Islámu hovořit. Jediní lidé, kteří smí Korán vykládat, jsou náboženští vůdcové a ti jsou také jediní, kteří skutečně drží v rukou otěže moci v islámské společnosti. Demokratizace by nutně vedla k oslabení jejich moci - což nemusí a také nechtějí připustit. Stačí, aby se zaštítili základním chápáním světa skrze islám, které je založeno na polaritě dobra a zla. Dobro představuje víra v boha a život v souladu s náboženskou vírou, zlo je ztělesněno ve vyznávání více božstev, jiných bohů či odmítání existence boha a nedodržování pravidel správného života - tedy života podle jimi vykládaných pravidel. Ostatně, ukažte mi jediný příklad islámského státu, kde je podle Vašeho názoru demokracie, když pomineme Turecko, v němž bylo semínko demokratického modelu zasazeno právě tvůrci moderního Turecka a které bylo proti stálému vlivu islámu chráněno nedemokratickou pojistkou - armádou.

V. Novák 5.6.2013 13:31

Někdy antipatie, někdy sympatie. Podle toho, co hlásal.

Pro vás by to mělo být další plus pro Klause - vy přece spolu s ním nenávidíte EU, takže každý pokus EU poškodit vám musí konvenovat, ne?

Mně se to nelíbí - ale vás by to mělo plnit nadšením.

To je ten úhel pohledu.

V. Novák 5.6.2013 13:27

Atatürk by vás za označení za demokrata nejspíš nechal pověsit.

Atatürk byl všechno možné - ale demokrat ani náhodou. Nepřiblížil Turecko demokracii, ale vytvořil sekulární nacionalistickou diktaturu. Co taky čekat od vojáka?

Turecko začalo demokracii budovat až v posledních letech za Erdoghana. Ovšem dopadne-li to dobře, tak paradoxně jedině díky té předchozí diktatuře, která sebrala islámu zuby a nasměrovala Turky k moderní společnosti.

V. Novák 5.6.2013 13:22

Mte-li na mysli Turecko, tak tam byl vnucován sekularismus.

A většině obyvatelstva to opravdu nevyhovovalo. Islám je pro ně stejně přirozený, jako pro Poláka katolictví. Ba víc, protože spousta Poláků už katolictví spíš simuluje - je hezké vdávat se v kostele, ale to je vše.

V. Novák 5.6.2013 13:18

Čemu říkáte "vládne islám"? Když někde vládne islám,

 je tam teokratická vláda a tedy (podle mého názoru) tam vládnou islamisté. Pak je vaše otázka nesmyslná.

Pokud míníte zemi, kde je islám většinovým náboženstvím a nevládnou tam islamisté, tak Turecko, donedávna Tunisko a Egypt, donedávna a částečně dosud Sýrie.

V Libyi vládl sice muslim Kaddáfí - ale islamisté si tam ani neuprdli. Dtto Irák a Saddám.

Taky pár asijských muslimských zemí by se našlo.

V. Novák 5.6.2013 13:12

Vy byste možná neřek. 90% Turků by řeklo.

...

R. Langer 5.6.2013 13:03

Re: ad.: pan Novák - Sekularismus je jistě dobrá věc, ovšem, je-li vnucován násilím obyvatelstvu, které je z 98% věřící, je to jako zakazovat Polákům katolictví.

Tak budou uražení?

R. Langer 5.6.2013 13:01

Re: Říkal mi nedávno kolega z práce

Hm, a podle toho to také ve většině světa vypadá... :-P

O. Uživatel 5.6.2013 13:00

Uživatel požádal o vymazání
M. Prokop 5.6.2013 12:58

Re: Většina EU se tváří, že Turecko chce.

Jen toho Klause ani "vocáska" pořád nikde nevidím. Jen ty "vocasy" z Brusele a některé národní.

K budování armády Turky nikdo nutit nemusel, to oni celkem s oblibou.

S tou karibskou krizí - máte to jednoduché, přece na ní nemůžou mít vinu azbuci ........

Žádný stát se nestane ani demokratickým, ani prosperujícím na nátlak zvenčí. Maximálně jde porazit ty, kteří tomu brání (Německo, Japonsko), zbytek musí místní.

M. Prokop 5.6.2013 12:53

Re: Prosazení Turecka do EU je pokus o zničení nebo

mně to celkem jasné je, ale baví mne jak do toho pan Novák motá své antipatie ke Klausovi.

M. Prokop 5.6.2013 12:50

Re: ad.: pan Novák - Sekularismus je jistě dobrá věc, ovšem, je-li vnucován násilím obyvatelstvu, které je z 98% věřící, je to jako zakazovat Polákům katolictví.

No jo, jenže velké části obyvatelstva onen vnucený islám vyhovuje, sekularismus ve svých důsledcích je uráží.

A co pak s nimi?

M. Prokop 5.6.2013 12:49

Re: Dobrý, poučný článek

S jednoduchým chápáním lze pochopit i souhlasit.

S realitou to ovšem souvisí jen velmi vzdáleně.

M. Prokop 5.6.2013 12:48

"Je to vo tom"

že jací občané, taková demokracie.

U nás i v Turecku a "pes jitrničku sežral".

R. Langer 5.6.2013 12:44

Re: Islám jsou lidé. Lidé demokraticky zvolili Erdoghanovu AKP,

Hm, a máte příklad země, kde vládne islám, a nikoliv islamisté? Nebo tím míníte přímo Turecko?

R. Langer 5.6.2013 12:42

Re: V Turecku (zatím) nic "nebouchlo". Kromě současných demonstrací.

Hm, k lepšímu, k lepšímu - k jakému lepšímu? Já bych ani neřekl...

P. Čech 5.6.2013 12:09

V Turecku je demokracie?

Po přečtení níže uvedených příspěvků mne něco zarazilo. Tvrzení, že v Turecku je demokracie.Je to totéž jako že se tvrdí u nás, že demokracie je v České republice, Německu, USA, Rusku a mnohde jinde. Není tam. Ona demokracie. Po seznámení se se společenskými systémy ve většině států světa je totiž možno tvrdit, že demokracie není nikde. Mně osobně jsou známy pouze dva společenské systémy na světě, které se k demokracii blíží. Tyto systémy existují a velice efektivně fungují ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku. Společenské a politické systémy v ostatních státech více či méně nefungují a to zejména proto, že v těchto systémech jsou obdařeny mocí politické strany a církve. Mocí nejsou obdařeni přímo občané těchto států, což je základním kamenem demokracie.Zdá se, že mladí lidé ve většině světa toto začínají chápat a nehodlají k tomu mlčet. Bouří se v USA, Canadě, Španělsku, Portugalsku, Itálii, Řecku, Maďarsku a nejnověji v Turecku.I v České republice je možno pozorovat zásadní nesouhlas zejména mladých lidí se společenským systémem, ve kterém musejí žít. Projevuje se to nikoliv demostracemi či stávkami, ale jejich neúčastí ve volbách. Ve volbách nesvobodných a nedemokratických.Oni mladí lidé nechtějí žít pod knutou politických stran, nota bene zvolených menšinovým systémem, naprostou menšinou občanů.Nechtějí moc v rokou nějakých spolků (politické strany nejsou ničím jiným), chtějí moc v rukou svých. A o tom to je.

L. Křivan 5.6.2013 12:09

Re: Ti demonstranti mají kiku, že demonstrují v demokratickém

Není divu, islámské země jsou opakem demokracie.  K demokracii Turecko přiblížil Atatürk, ale z jeho pozic už Turecko hodně ustoupilo.

V. Novák 5.6.2013 12:08

Islám jsou lidé. Lidé demokraticky zvolili Erdoghanovu AKP,

a dost se jim to vyplatilo. Z chudého Turecka je Turecko prosperující - a to pro většinu Turků, ne pro nějakou oligarchickou špičku jako v Rusku za Jelcina.

Vojenské vlády vládly nedemokraticky. Když se výsledek voleb nelíbil, tak prostě převzala vládu přímo armáda, když líbil, vládla armáda přes své loutky. To je nedemokratické, na tom se snad shodnem.

Islám není v rozporu s demokracií, stejně jako není v rozporu s demokracií křesťanství. I když se v době zavádění demokracie mohla církev katolická podělat, jak mu bránila. Že je islám v rozporu s demokracií, tvrdí islamisté - kajdisté, talibové, salafisté,...

V. Novák 5.6.2013 12:02

Ptáte se na nesmysl.

1) NSDAP nikdy nezvítězila, natož s takovou převahou, jako AKP. Hitler se netajil tím, že chce zlikvidovat demokracii. Erdoghan ji zavádí.

2) Hindenburg asi musel Hitlera jmenovat Říšským kancléřem, ale "demokratické" pravicové strany měly skvělou příležitost s NSDAP nevytvořit vládu.

3) "Demokratické" pravicové strany měly skvělou příležitost neumožnit Hitlerovi zlikvidovat demokracii. Nemusely mu pomoci pozavírat komunistické poslance a prosadit proti zbytku levice Zmocňovací zákon.

4) Hindenburg se v 34. nestavěl za demokracii, ale za vliv armády - Röhm a SA už přerůstaly přes hlavu a generálům se to nelíbilo. S německou demokracií už byl dávno ámen. Za Hindenburgova souhlasného přihlížení.

Tudíž situace je naprosto jiná - ač se tak rádo argumentuje proti demokracii právě koncem demokracie v Německu. Ten ovšem byl všechno - jen ne demokratický.

V. Venc 5.6.2013 12:00

Dobrý, poučný článek

Kdo chápe, pochopí!

A že to může být pro někoho problém i to lze pochopit.

R. Brzák 5.6.2013 11:56

Re: Řeč je o Turecku, a tam sekulární vlády potlačovaly islám

Nevím nevím, islám totiž z principu okupuje všechny stránky života - opak by byl přímo popřením všemohoucnosti Alláha - takže Vaše emancipace znamená postupné přebírání kontroly nad vším, co je v dosahu a v čem je mu ustoupeno...

Sekularizace, jakkoliv i v Turecku byla provázena, podobně jako v Rakousku Uhersku za Josefa druhého, řadou změn jako například rušením řádů, rozhodně neznamenala zákaz věřit a uctívat Alláha - avšak protože Islám je věrouka i systém organizace státu a života v jednom a jako netolerantní k odchylkám je každá odchylka muslimem nutně považována za narušení islámského řádu, je možné z tohoto hlediska Váš názor brát za přesný. Vojenským vládám zjevně šlo o to, aby byla provedena odluka státu od náboženství a náboženství od státu, či spíše aby byla udržena tradice Osmanské říše, která rovněž používala alespoň částečně sekulární model. Ale s úpadkem sultánů se vždy připravený a všudevniknutí schopný islám dostával k moci - což se vzdělaným Turkům nelíbilo.

V. Venc 5.6.2013 11:55

Re: Říkal mi nedávno kolega z práce

Ad Kraus

Ono je to problém, ve světě je běžné, že se v Boha věří.

V. Novák 5.6.2013 11:31

V Turecku (zatím) nic "nebouchlo". Kromě současných demonstrací.

Erdoghan byl demokraticky zvolen velkou většinou i městského obyvatelstva, ať si pan Vlk vykládá co chce. Gül némlich tak.

S Erdoghanem to zatím šlo jen k lepšímu. Nic víc se říct nedá.

Zatím je v Turecku demokracie - a to taková, jaká tam nikdy nebyla. Zatím se demokracie rozvíjí a posiluje. Zaručeno ale samozřejmě není nic.

R. Gramblička 5.6.2013 11:24

Re: Řeč je o Turecku, a tam sekulární vlády potlačovaly islám

Když to bouchlo v Egyptě, taky si někteří říkali, klídek, Egypt není žádnej afghánistán, a dnes Egyptě přituhuje. Samozřejmě, rád bych vám věřil, že to s erdoganem půjde jen k lepšímu, ale jsem skeptický

R. Gramblička 5.6.2013 11:19

Re: Řeč je o Turecku, a tam sekulární vlády potlačovaly islám

od toho je jen krok k tomu aby museli

J. Podivný 5.6.2013 11:12

Re: Ti demonstranti mají kiku, že demonstrují v demokratickém

No jo, ale obojí dohromady nejde. Jestli chtějí mít demokracii, tak šidí islám. Jinak je to kočkopes, trvalý zdroj konfliktů.

P. Vaňura 5.6.2013 10:59

Pokud by Hindenburg vyhlásil

r. 1933 v Nemecku vyjímečný stav a poslal armádu zatknout vedení demokraticky zvolené NSDAP včetně soudruha Hitlera a případný odpor zlikvidovat silou (on tím dokonce r. 1934 Hitlerovi hrozil, pokud neupozadí vedení SA v čele s Rohmem) hodnotil byste to JAK? Jako brutální vojenský převrat a zničení demokracie???