19.3.2024 | Svátek má Josef


Diskuse k článku

TEXAS: Dotační kanibalismus

„Ochrana klimatu“, jakožto politický panel světové levice, vykazuje úplně všechny znaky sektářství. Hlásá konec světa, který prý můžeme vhodným životním stylem oddálit a učí bojovat s přírodními živly, které chce spoutat v životadárnou energii. Středobodem klimatického kléru je trojjediný bůh a jeho sluneční, větrná a vodní energie.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Havel 8.3.2021 8:00

Kdybych měl soudit dle P.Homola, tak konzervativec rovná se demagogický frustrát. Ať už výběrem toho co překládá nebo vlastní tvorbou. Metodicky zkresluje, pravdu/ poučení/ nehledá, jen si vybírá hodící se argumenty k potvrzení svých pohledů a ani příliš vtipné to není..

J. David 7.3.2021 20:53

Dotačně si pořídím ebonitovou tyč, ocelovými broky ulovím lišku, abych měl ocas (hajnému zatím odražené EU broky rozmlátí bobrovky na střeše hájenky). Ale všici ekologisté budou spokojeni, kterak vyrábím bezuhlíkově elektrický proud třením ebonitové tyče liščí oháňkou, i s "kvítkem" na konci. Dělám si prču, chybí mi tu pan Rada, aby mi vysvětlil ty broky (olověné/ocelové), jejich oxidaci a jejich reagens na životní prostředí. Jo, a rybáři a jejich olůvka. Uršula von der Lejno v tom má v EK jasno, dobrem obdařila Bundeswehr, dobro veřejného blaha páchá i v EK. Zdatná to žena, co i pro pírko přes plot skočí.

V. Klepetko 7.3.2021 20:41

Souhlasím s tím, že "klimatické blouznění" má v podstatně náboženský charakter. Myslím si ale, že samotný trh si s tím problémem poradí, ať už v podobě korekce, velkého krachu, nebo možná i nějaké rozumné kompromisní strategie. Ostatně, i výstavba piramid v Egyptě byla ekonomicky iracionální, ale systém to nějak vstřebal... Zajímavý vhled do energetické situace v Texasu je zde:

https://www.google.com/amp/s/seekingalpha.com/amp/article/4410069-vistra-best-long-term-play-energy

P. Novotný 7.3.2021 12:26

V souvislosti s Gréťou se uvádí její příbuzný Svante Arrhenius, který měl v roce 1895 přednášku o roli CO2 jako skleníkového plynu. V roce 1903 dostal Nobelovu cenu za iontovou disociaci elektrolytů. Známý je tím, že nepochopitelně zablokoval udělení Nobelovy ceny pro Mendělejeva, který nesouhlasil s Arrheniovou koncepí. Stejně tak se Arrhenius snažil přesvědčit Marii Curie, aby se sama vzdala převzetí své druhé Nobelovy ceny. Povahu Mirka Dušína Arrhenius evidentně nepobral, stejně jako jeho povedená prapravnučka.

Pěkný blog o tom napsal profesor Zdeněk Slanina, působící už desítky let v oblasti výzkumu fullerenů v Japonsku https://zdenekslanina.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=620569

J. Bucek 7.3.2021 11:36

Úvod článku je naprosto úžasný. A to říkám jako katolík, elektromobilista s vlastní výrobou elektrické nergie. Pořízeno bez jaýchkoli dotací, za svoje. Jen proto, že chci. Je to můj životní styl. Nikomu ho nevnucuji a chápu ty, kteří moje vidění světa nesdílí. Vadí mi jakýkoliv aktivizmus marxistických skupin, včetně teěch klimatických. Ty považuji za nejhorší. Ty jsou schopni zlikvidovat ekonomiku celého světa. V lepším případě svět vrátit do rukou nějaké formy despocie (neomarxismu a jinýho bolševizmu) v horším případě ke genocidám a válkám, kterých už američtí "demokraté" ve světě rozpoutaly docela dost. Jim je úplně ukradené, kolik států, rodin a lidí udělali nešťastných. Kolik lidí pozabíjeli a vyhnali ze svých domovů. A to je na tom to nejhorší. Zaslepeni svou ideologií tlačí svět do propasti. Stále věřím ve svobodu jednotlivce a spravedlnost. Věřím, že ti novodobý bolševici za své činy budou muset jednou nést zodpovědnost. Ne nějakým plyšákem, ale skutečnou. Zodpovědnost, které se marxisti vždycky strašně báli. Doufám, že se toho dožiju :-)

R. Polášek 7.3.2021 10:35

Možná by to chtělo uvést, že v Texasu měly výpadky i klasické elektrárny, uhelné i plynové. Prostě proto, že na provoz v mrazech větších než takových -10 st C nebyly projektovány.

Dobře se asi ekonomicky poměli ( viz cena elektřiny zvýšená o dva řády nebo snad ještě víc) ti provozovatelé těch elektráren, kteří při výstavbě nešetřili a příslušné izolace a další věci na ochranu před mrazy udělali silnější. Nebo aspoň kteří využili předpovědí počasí a ve dnech přes vpádem toho arktického vzduchu aspoň provedli nějaká nouzová technická opatření. A díky tomu jejich uhelné nebo plynové (nevím, jak moc je v Texasu jaderných elektráren) fungovaly i v těch mrazech.

J. Novák 6.3.2021 19:25

Naskýtá třeba otázka, kde chtějí, nejenom Američané, vzít potřebný příkon pro nabíjení plánovaných milionů elektrických automobilů. Kde je otázkou si samotná účinnost, kterou nikdo vlastně nezkoumá, mezi potřebným příkonem a tím, co z něj zůstane při nabití baterie a pro její samotnou výrobu. Aby nakonec nebyl parní stroj ve výsledku účinnější.

J. Novák 6.3.2021 19:33

Poslední věta mela být: Aby nakonec nebyl parní stroj ve výsledku účinnější???

P. Rada 6.3.2021 19:52

Účinnost i výkonnost vzhledem k hmotnosti je u elektromotorů podstatně vyšší jak u spalovacích či dokonce u parního stroje. Naskýtá se tedy spíše otázka jak si pan Novák asi představuje oblafnutí takovéto fyzikální podstaty.

R. Langer 6.3.2021 20:54

Ty raději mlč, ty prolhaný popírači fyzikálních zákonů. :-P

A. Renjascu 6.3.2021 21:42

To tam, ale nezapočítáváte ztráty při výrobě, dopravě a skladování elektřiny. Bez toho je vaše info neúplné.

L. Novák 7.3.2021 0:08

Zelený blb "Rada" tyhle nesmysly vylepuje pořád dokola a vůbec nemá smysl mu něco vysvětlovat. Je to magor neschopný racionálního myšlení a není schopen se učit... :-P

P. Rada 7.3.2021 4:20

Namísto afektivních výlevů zkuste uvést něco věcně. Tvrdím např. že účinnost elektromotoru je oproti spalovacímu zhruba dvojnásobná a elektromotor může oproti spalovacímu energii dokonce rekuperovat. Že by o tom a dalším na rozdíl od Vás věděli i někteří "američané" když uvažují kde ušetřit výkon v dopravě?

J. Lukavsky 7.3.2021 6:50

"účinnost elektromotoru je oproti spalovacímu zhruba dvojnásobná" ovšem za podmínky, že elektřina vzniká v zásuvce. Pokud začnete počítat ztráty při výrobě, přenosu, nabíjení aku., skladování elektřiny tak je to dosti jiné....baterka v autě se vám vybije za xx dní i bez ježdění, benzin nikoli např. V garáži můžete skladovat 200 litrů benzinu na horší časy atd. atp. Není to stou elektřinou tak jednoduché. J.L. end

L. Novák 7.3.2021 8:51

"Rado", greténe dementní, idiotovi jako jsi ty nemá smysl něco vysvětlovat. Stejně sem ty tvé lži vylepíš znovu jako by se nechumelilo. A znovu. A zase znovu... Celá léta to tak na NP provozuješ, a ani ti není stydno...

Zkrachoval jsi se svým mizejícím zbytkem neuronů na mé jednoduché fyzikální otázce, kterou jsem ti opakovaně položil. Takže u mě jsi už jenom hromada hmoty s nízkým IQ a (ne)znalostmi, která otravuje své okolí šířením blbostí a nesmyslů... :-P Mašíbl "Rada".

P. Milan 7.3.2021 15:15

A co výroba elektrické energie, bez které elektromotor nemaká?

J. David 7.3.2021 21:07

Pane Rado, máte pravdu, i malá prdel si dovede s hřmotným rachotem (energie v Joulech) vypustit větry své. Jak se mám, dle Vašeho soudu defekovat, aniž z recta nevypustím NH4, S2H a z dechu při tlačení stolice CO2. Nejste Vy krapánek ekologicky "vypatlaný"? Jo, účinnst , poměr...

J. Nový 6.3.2021 19:00

Co už za stovky milionů let dopadlo na Zemi energie ze Slunce a přeci se nevaří. Čím to je? :-)

P. Rada 6.3.2021 19:55

https://www.wikiskripta.eu/w/Z%C3%A1%C5%99en%C3%AD_%C4%8Dern%C3%A9ho_t%C4%9Blesa

R. Holub 7.3.2021 4:28

P. Rado, co jsem se mel dozvedet z bakalarske prace Brycha?

L. Novák 7.3.2021 8:55

Gretén "Rada" zadá do Google klíčové slovo, z výsledků něco vybere aniž by to četl, a doplní tím odkazem své ;-O kydy, i když v něm často k problematice, o níž tady sám píše, nic není. Je to magor... :-)

V. Petr 6.3.2021 13:50

SOUHLAS!

P. Rada 7.3.2021 4:23

A k zákazu dotování (přímém i nepřímém) fosilních zdrojů by jste se také vyjádřil podobně souhlasně?

https://www.euro.cz/byznys/deset-procent-dotaci-na-fosilni-zdroje-bude-stacit-na-zelenou-revoluci-1461275

L. Novák 6.3.2021 13:07

Možná by stálo za to zmínit, že podmínky výroby a distribuce elektřiny v USA mají podstatné odlišnosti od Česka, které je na svém území s vysokou hustotou osídlení doslova zadrátované a napojené na centralizovanou rozvodnou soustavu.

V USA se našim poměrům nejspíš podobají průmyslové oblasti s hustým osídlením, ale zásadní odlišnosti budou v množství sídel zcela vzdálených vybudovaným rozvodným soustavám a zajišťujících si elektrickou energii zcela nezávisle na možnosti napojení k již existujícím velkým systémům. Proto je nutno zohlednit i mnohem větší rozmanitost používaných zdrojů podle místních podmínek a rovněž dostupné pořizovací náklady na jejich vybudování. V České republice je potřeba zcela nezávislých zdrojů elektřiny pracujících v ostrovním provozu v porovnání s USA zanedbatelná, proto se nám často jeví jako nesmysl používat "alternativní" zdroje, malými elektrocentrálami na kapalná paliva počínaje a velkými vrtulemi konče, protože náklady na výrobu 1kWh jsou z těchto zdrojů mnohem vyšší, než jsou ceny dodávek z rozvodné sítě.

Pokud tedy někdo potřebuje vybudovat zdroj energie daleko od civilizace bez možnosti připojení se k existující rozvodné soustavě, jsou pro něj přijatelné náklady na vybudování zdroje postaveny řádově výše, než je obvyklé u standardních zdrojů elektrické energie.

Při srovnávání podmínek v USA a Česku bychom si tedy měli tyto odlišnosti uvědomovat. [>-]

P. Milan 6.3.2021 17:44

U těch ostrovních soustav je to věcí majitele, jak si to zazálohuje.

L. Novák 6.3.2021 18:46

Samozřejmě. Proto je také přijatelná mnohem vyšší pořizovací cena přepočítaná na vyrobenou kWh, je ale mnohem nižší, než náklady na vybudování elektrického vedení ke vzdálenému zdroji nebo rozvodné soustavě.

Z. Lapil 6.3.2021 18:43

Přesto: vítr sem, jádro tam, jedná-li se o životně důležitý zdroj, MUSÍM mít zálohu, kdyby to v případě topení měla být kamna na kukuřičné šustí.

V socialistickém panelákovém sídlišti, v době, kdy se potřeba topení tak úplně nekryla s topnou sezónou, měla máma okřídlenou větu: "Je tu zima, jdu upéct bábovku". Pokud to není jasné - tou dobou se na ekologii tak úplně nedbalo a plynová trouba dost dobře topila. Proto jsme v zimě jedli daleko víc bábovek, než v létě.

J. Jurax 7.3.2021 11:08

Jo, když děcka byly malé, venku byla kosa a OPBH usoudilo, že ještě nebo už není topná sezóna, běžně jsme si přitápěli plynovou troubou ...

Ono snad byl předpis, že když teplota po tři dny klesne pod určitou hranici, lze pracujícímu lidí zase přitopit. Takže když kolísalo počasí, tak jsme tři dny mrzli, a pak, když se už oteplilo, bylo nám topeno ...

J. Bucek 7.3.2021 11:47

Dobrý den, to je fakt. Ono to i u nás, pokud si chcete udělat vlastní "ostrovní systém" není tak jednoduché. Vždy budte potřebovat nějakou formu zálohy obnovitelných zdrojů. Obzvláště pokud máte elektromobil a baterky. Nastávají situace, kdy to prostě nedáte. Není jich moc, ale jsou. U nás to vyřeší distibuční soustava, ale pokud by jste chtěli fakt ostrovní systém, tak to be dieselové centrály nedáte. Přes to je super, že vývoj směrem k obnovitelným zdrojům směřuje. A šlo by to i bez aktivizmu a oblbováním lidí CO2 ideologií.

J. Jurax 7.3.2021 13:30

Vývoj budiž.

Ovšem vývoj není cpaní dotací do násilného rozšiřování dosud nezralých technologií a násilného ideologicky motivovaného odstavování technologií stávajících, za něž dosud není ekvivalentní náhrada.