17.5.2024 | Svátek má Aneta


Diskuse k článku

SVĚT: Zapomeňte na Irák!

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Niky. 2.3.2009 11:16

Re: Díky

R^

VLK 2.3.2009 11:34

Re: Díky

Při sledování současné politické situace u nás chápu Vaše obavy. Ale ono to není zdaleka tak zlé, jak to vypadá. Uvědomte si například, že obě strany, které spolu soupeří v Kurdistánu, jsou potomci kurdských komunistů. Jen jedni zdemokratizovaní a druzí stále komunističtí. Takže při použití našich standartů, nastavených srovnáním s naší první republikou i s okolními rozvinutými zeměmi, to v Iráku skutečná demokracie nebude ještě hodně dlouho. Zatím to může být jen taková muslimská pseudodemokracie jako v Kuvajtu, v zemích kolem Zálivu (a vzpomeňte příklad toho princátka, co jsme jim tam poslali k potrestání) či v Pákistánu.

M. Zima 2.3.2009 8:45

Pane Fištejn,

ten americký zázrak spočívá v tom, že ami vojáci hlídkují společně se sunity ze Saddamovy Národní gardy, kterým velí Sadamovi důstojnícy, a v šiitské části už Amis nehoní toho psa Muktadu Sadra, ale salutují před ním a oslovují ho "Vaše Excelence". Kurdové si dělají co chtějí a potírají se mezi sebou.

Jestliže to povede k sekulárnímu nacionalismu, byl by to návrat k Saddamově systému, což jste patrně zapoměl, jestliže to skončí náboženským fanatismem a rozpadem země, nebude ta Vaše demokracie, ale v obou případech Bohu žel porážka Američanů a jejich představ po zcela zbytečné a diletantsky provedené akci.

j 2.3.2009 8:53

Re: Pane Fištejn,

Pro vás pouze bolševická práce je ta správná( spálená země- Čečensko)

ps 2.3.2009 9:23

Re: Pane Fištejn,

Zima by si nejspíš přál, aby Malikí začal trávit kurdy plynem nebo aby rozpoutal válku s Iránem, jen aby se vyplnily jeho "předpovědi".

M. Zima 2.3.2009 9:32

Tak trochu bych si přál, abyste nebyli takoví blbečci, ale s tím se nedá nic dělat.

ps 2.3.2009 9:40

Re: Tak trochu bych si přál, abyste nebyli takoví blbečci, ale s tím se nedá nic dělat.

Myslíš takoví blbečci co předem ví jak to v Iráku dopadne a že v obou případech to bude porážka američanů?

vymahač 2.3.2009 9:32

Re: Pane Fištejn,

8-o Pro kristapána, co je tohle za vesmírného blba? 8-o

.. 2.3.2009 9:39

Re: Pane Fištejn,

Prapako Čechoněmec.

Jenda 2.3.2009 14:12

Re: Pane Fištejn,

Kurdove vam na nejaky potirani kaslou.

fox 2.3.2009 8:06

Zapomeňte na Irák

Dobrý-jako vždy.

akela 2.3.2009 7:43

zbožnuji naivisty

chcete  pravdu  tak  až amíci  odejdou tak  jejich  patolízalové  budou  vyset tak  jako  rusáku v avganistánu  a žádná  demokracije  jim  vtom  nezabrání tak se stane kdo se  vsadí!!

Lojdolf 2.3.2009 8:06

Re: zbožnuji naivisty

Alespoň trošku se nauč česky

Ivan 2.3.2009 9:48

Re: zbožnuji naivisty

Pokud je to názor Iráčana, pak jeho čeština nevadí.

F. Čech 2.3.2009 11:10

Naivistovi akelovi

Pokud jde o sázky, tak já se vsadím, že jste propadl a ukončil vzdělání nejpozději v páté třídě."vyset" se píše s měkkým i - tedy viset, "avganistán" se píše s velkým A a f - tedy Afganistán a "demokracije" se píše bez j - tedy demokracie. Vy jste z těch mamlasů obdivujících Saddáma nejhloupější. Běžte si dokončit základní vzdělání a pak teprve pište. Zatím jen čtěte - napřed jednodušší texty, aby vás to neodradilo a mohl jste svou alfabetizaci dokončit.

Ivan 2.3.2009 9:58

Re: společnosti k USSrealskemu nacionalismu - znicili nejstarsi civilizaci

Kurdové byli otráveni plynem koupeným v USA. To je prostě fakt. O tom, že by Saddám byl demokrat se v příspěvku nepsalo, to si  vztekem se zalykající značka Tx dodala sama.

Dvojčata si američané bezpochyb shodili sami.  Ty nálože tam zřejmě nainstalovala firma, která měsíc před destrukcí prováděla kompletní revizi a opravu výtahů a měla plný přístup k centrálním nosníkům budovy přístupným z výtahové šachty. Firma po provedení prací "přestala existovat", nikdo není s to dohledat její zaměstance. Nálože se samozřejmě obejdou bez drátů, pokročilejší (i  když dražší, ale o to zřejmě nešlo) technologie odpalování je bezdrátová.

Taky je zajímavé, že firma Silversteen (Silberstein, mělo by být správně), která se několikrát neúspěšně pokoušela o povolení k demolici dvojčat odstřelem (budovy byly silně ztrátové a těžce přizpůsobitelné moderním požadavkům, takže nebyl zájem o pronájem prostor) a povolení nikdy nedostala kvůli možnému znečištění okolí asbestem si do smlouvy s městem New York dala podmínku, že všechny její závazky vči městu přestanou platit, pokud budou budovy zničeny teroristickým útokem (asi jediná smlouva na světě s takovým dodatkem).

pbla4024 2.3.2009 10:09

Re: společnosti k USSrealskemu nacionalismu - znicili nejstarsi civilizaci

A přistání Appola 11 na Měsíci natočili v Hollywoodu. To přece každý ví.

j 2.3.2009 10:45

Re: společnosti k USSrealskemu nacionalismu - znicili nejstarsi civilizaci

E.T. chce domů

F. Čech 2.3.2009 11:20

Soudruhu Ivanovi

Plyn byl Saddámovi prodán z belgie. jsou na to důkazy včetně jména firmy - sledujte tisk! Díky za va še upozornění na firmy provádějící revize výtahů. Snad jste nám mohl ještě vysvětlit co tam vlastně dělala ta unesená dopravní letadla. A vaše informace o tom, že nějaká firma, u níž jen vy sám znáte její správné jméno, měla zájem na tom chloubu New Yorku - zánovní budovy WTC odstřelit je opravdu zajímavá. Také je zajímavé jak máte pečlivě prostudovanou smlouvu s s městem New York. Jsou tady jen dvě možnosti. Buď jste jasnovidec nebo paranoik. Přikláněl bych se spíše k druhé možnosti.

Borek@exil 2.3.2009 3:49

Očekávat krystalicky čistou demokracii okamžitš po svržení Saddama by byl utopismus.

Ani v japonsku, ani v Německu se přestavba společnosti po válce heudála přes noc. Stačí se podívat pár let zpátky...do nedávné historie současného Kocourkova. Okamžitě po Havlově zčalfování vlády a odzvonění klíči vznikly myriady všelijakých stran a straniček (Přátelé piva a podobní z náhlé svobody pomatení človíci). Do dneška je v Kocourkově präsidentem kryptokomunista, v parlamentě dřepí bolševici včetně úchylného sadisty Vondrušky......Takže, to čeho bylo za pár let docíleno v Iraku, byť i za cenu mnoha mrtvých (které ale nezabili Američané, alébrž jejich vlastní krajané), se dá považovat za úspěch značného kalibru. Také to ukazuje na kvalitu tzv. "okupace", kdy "okupant" se snaží převést "okupovanou" zemi co nejrychleji do rukou jejích vlastních občanů. Američané taky nedosadili "na věčné časy" loutkovou vládu; pomohli Iráčanům pochopit koncept svobodných voleb a samosprávy. Za pouhých 5 roků je to úctyhodný výkon. A to měli "středoevropané" před Iráčany obrovský náskok! Za pár let může být Irák srovnatelný s Kocourkovem, kde si mnozí také představují demokracii jak Hurvínek válku.

alter 2.3.2009 4:30

Re: Očekávat krystalicky čistou demokracii okamžitš po svržení Saddama by byl utopismus.

víťazstvo vyzerá ináč, ale asi to tak má byť.

Čo sa dá v Iraku považovať za úspech značného kalibru? Jeden príklad , prosím!

Borek@exil 2.3.2009 5:56

Re: Očekávat krystalicky čistou demokracii okamžitš po svržení Saddama by byl utopismus.

Milý Altere, v Iráku nejde o vítězství jako takové. Nejde o pokoření a zotročení tamzemců. Pokud si představujete vítězství jako praktickou likvidaci národa, pak jsou vaše představy o vítězství nebezpečně podobné s vítězstvím, jak je chápe takový Napoleon, Hitler, Stalin, Chavez, Castro....Američanům v Iráku jde o vítězství dobra nad zlem. O zapojení Iráku do skupiny normálně prosperujících zemí, kde se obyvatelstvo nemusí obávat o život ze strany své vlády a kde nějaký pouliční lupič jako třeba Mustafa Al Sadr nemůže beztrestně terorizovat své sousedy. V tamních poměrech je obrovským úspěchem, že lidé začínají věřit ve svobodnou volbu své vlády. Obrovským úspěchem je, že se dříve na smrt nemiřitelní nepřátelé POKOUŠEJÍ nalézt cestu k vládnutí spolu se svými úhlavními nepřáteli. Když je sunni ochoten respektovat volbu šíity a naopak, znamená tp posun v myšlení irácké společnosti směrem k civilitě. Ten posun je zatím dost pomalý ale zdá se nabírat obrátky a začíná se rýsovat jakási protoforma republuky (res publica - věc veřejná), která bude mít šanci postupně se demokratizovat. Úspěchy mohou znamenat pro různé pozorovatele a zůčastněné různé věci. Držme palce Iráčanům. Američané jsou tam ti méně důležití. Až Američané odejdou, musí se Iráčané naučit  považovat se za Iráčany a ne za sebranku vzájemně se vyvražďujících kmenů.  Po pěti krušných letech se objevuje dosti slibné světlo na konci tunelu. Odejdou-li Američané z Iráku schopného samostatného života, bude to obrovské vítězství pro VŠECHNY. Nebude ani vítězů ani poražených...bude jenom více civilizovaných lidí schopných žít s druhými lidmu v míru.

IvanP 2.3.2009 8:39

Re: Očekávat krystalicky čistou demokracii okamžitš po svržení Saddama by byl utopismus.

Naprosto, z celé své životní zkušenosti a světonázoru (65), s Borkem v exilu souhlasím. "Protiargumenty" o americké okupaci, o nevinných obětech, které má (ta okupace) na svědomí, o Bushových imperiálních choutkách, atd atd, nejsou argumentací ale jen výrony hluboce zakořeněné nenávisti ke všemu, co je podstatou naší - euroatlantické - civilizace (no aspoň doufám, že k ní mohu počítat i naši kotlinu).

amos 2.3.2009 9:15

Re: Očekávat krystalicky čistou demokracii okamžitš po svržení Saddama by byl utopismus.

Můžeme to okecávat jak chceme ale napadení Iráku bylo z mezinárodního práva stejné jako napadení Polska Německem nebo Pearl Harboru Japonskem. Irák nikoho neohrožoval a ni nepodporoval Alkjďáky. A že tam vládle diktátor- takových jsou na světě desítky a amíci s nimi spolupracují.  Bush by měl jít k soudu, má na svědomí podstatně více lidských životů než měl Miloševič. V Iráku žádná demokracie nebude ale bude tam vládnout diktátor Malíkí. Jinak se po odchodu amíků neudrží. A demokratické volby- když je v zemi 150 tisíc vojáků okupační armády- tomu může věřit jen omezenec. A ještě si tak zjistit kdo má právo kšeftovat s "americkou "ropou nalezenou v  Iráku.

ps 2.3.2009 9:27

Re: Očekávat krystalicky čistou demokracii okamžitš po svržení Saddama by byl utopismus.

Možná v očích bolševické junty ano. Ale v realitě ne.

pbla4024 2.3.2009 10:12

Re: Očekávat krystalicky čistou demokracii okamžitš po svržení Saddama by byl utopismus.

Irák napadnul a okupoval Kuvajt. A následně nedodržoval podmínky příměří.

VLK 2.3.2009 10:57

Re: Očekávat krystalicky čistou demokracii okamžitš po svržení Saddama by byl utopismus.

Na Okinavě jsou Američané dodnes. Považujete proto současné Japonsko za nedemokratické, za stejné, jako bylo za Hirohity?

Jen tak mimochodem - amos, další člověk se židovským nickname a bytostnou nenávistí k židům. Další do mé sbírky.

amos 2.3.2009 13:07

Re: Očekávat krystalicky čistou demokracii okamžitš po svržení Saddama by byl utopismus.

Vlčíku, fízlíku se seznámky, kde jsem psal něco proti židům? Ale správně si napsal, na Okinavě jsou  amíci dodnes. Pro jistotu a taky proti Rusku a Číně. Jenže Japíci kdysi vyvolali válku a tak jim to patří, ale Irák byl napaden pod falešnou záminkou, jenom kvůli ropě a Iránu. Ale podle tebe je to dobrý způsob šíření demokracie. Na půl milionu mrtvých nezáleží. 

Sam 2.3.2009 11:40

Re: Očekávat krystalicky čistou demokracii okamžitš po svržení Saddama by byl utopismus.

Amosi přiznej barvu! Hrozně tě štve, že se amíkům v Iráku konečně začlo trochu dařit, že jo! Jen pro tvou informaci. Můj kamarád Majid, Iráčan, ktrého rodina musela utéct před Saddámem byl nadšeným podporovatelem intervence. Nebyl sám. Podporovala ji většina Iráckých spolků na západě, protože neznala jinou možnost změny tamních poměrů. Blbý, co? Ještě je ale velká šance, že se islámským státům ještě podaří situaci zvrátit, noboj! Vědí totiž velmi dobře, že silný a stabilní Irák s významnými prvky západní demokracie by mohl vytvořit nebezpečný vzor. To přeci nenechají jen tak;-)

amos 2.3.2009 12:41

Re: Očekávat krystalicky čistou demokracii okamžitš po svržení Saddama by byl utopismus.

Same, amíci mi jsou docela ukradení. Jen mě občas sejří jak z nás dělají blbce protože na to vojensky mají. Když šli do AFG tak jsem jim fandil, ale dnes už ne, protože neříkají pravdu. Ale válka v Iráku je neospraveditelná i když odstanila diktátora, který byl v této době pouhý stín z bývalé "slávy", když s nim ještě amíci kámošili. Samozřejmě život tam nebyl jednoduchý , chápu Tvého iráckého přítele,ale daleko hůř jsou na tom severokorejci , kterým ale nikdo "demokracii" nepřinese. Asi proto ,že tam není nafta.  takže pindy o silném Iráku s prvky západní demokracie si nech na jindy. To dříve bude Evropa s právem šária.  Válkou v Iráku se taky  vytvořil nebezpečný precedent, který mohou následovat i ostatní silné státy.