29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Diskuse k článku

SVĚT: Zamyšlení nad ukrajinskou krizí

Letos uplyne sto let od vypuknutí první světové války. Lidé dodnes mají problémy pochopit, proč vlastně tato strašlivá katastrofa vznikla a jak to bylo možné. Úvahy nad tím nám mohou pomoci nejen porozumět vzdalující se historii, ale i přispět pochopení vývoje současných krizí a konfliktů, jako je například ten na Ukrajině.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Boleslav 24.3.2014 10:39

Re: Jsem rád,

Jasně, jen žádné emoci. To říkali soudruzi v 68. taky.

J. Boleslav 24.3.2014 10:37

Re: za první světovou nemůže nějaký Balkán,

Důvodů bylo jistě více, ale srovnání současné situace s tou před 1. světovou válkou IMHO vcelku postrádá smysl. Podstatou současných problémů je znovu obnovená expanzivita ivanů.

J. Boleslav 24.3.2014 10:36

Re: zbytečný strach

Vy, po všech zkušenostech, co s rusáckými grázly máme, z KGBáka a jeho posledních činů snad strach nemáte?

J. Boleslav 24.3.2014 10:34

Autor má v lecčems pravdu

v tom základním pohledu na věc ale ani omylem. Je jistě v zájmu ivanů expandovat opět svou říši zla co nejvíc. V našem zájmu by ale měl být naprostý opak a jakékoliv omlouvání nové rusácké expanze je těžké chucpe. Zda je autor pouze tak bl.bý nebo navedený, či obojí, je v dané situaci vcelku jedno. KGBácké swini je třeba v jeho roztahovačných choutkách zabránit co nejrozhodněji, všemi dostupnými prostředky. Kdyby v Oválné pracovně neseděl ubohý žvanil Obama,ale Rony nebo George, KGBák by si určitě tak nefoukal.

J. Boleslav 24.3.2014 10:27

Re: Článek je realistický,

Putin není podšívka, anobrž vyčůraná expanzionistická KGBácká swině.

J. Vlk 24.3.2014 9:46

Re: Článek je realistický,

Jo Putin, to je podšívka !

Možná, že chce zabrat celou Evropu aby se vyrovnal v zadlužení amíkům :-) :-)

P. Pruner 24.3.2014 9:44

zbytečný strach

Pěkný realistický článek. Bohužel hrozí, že se rozbije dost porcelánu, který se pak léta nepodaří slepit.

Strach z Putina šíří ti, kteří potřebují stmelit EU a posílit vlastní vliv. Atmosféra ohrožení se některým politikům EU hodí před nastávajícími volbami při kterých hrozí, že se do Evropského parlamentu dostane více poslanců s kritickými názory na stávající fungování EU a snahou po reformě EU.

Putin je realista. Stačí když NATO s 800miliony obyvatel bude držet pohromadě a 150 - milionové Rusko bude jak beránek, nemluvě o rozdílech v hospodářské úrovni. Ve skutečnosti to je naopak, Rusko se bojí NATO a jeho další expanze na východ - viz přijetí pobaltských států s ruskou menšinou a následně snaha o připojení Ukrajiny k EU.

Jinou záležitostí nezávislou na Rusku je chybějící vlastenectví, oslabování výdajů na armády ve státech NATO. ČR by také měla převzít svůj díl odpovědnosti a rozpočet armády navýšit. Život není peříčko, slabí bývají sežráni a není to jen "medvěd", který chodí kolem....

K. Pavlas 24.3.2014 9:41

Smutné je,

že tento realistický pohled, prostý emocí a planých gest, má člověk blízký bývalému prezidentovi V. Klausovi a nikoliv naše současná politická garnitura.

Nezbývá než doufat, že přece jen rozum a historická zkušenost zvítězí.

L. Orlita 24.3.2014 9:28

za první světovou nemůže nějaký Balkán,

ale imperialistické zvyky tehdějších států. Říká někomu něco Búrská válka? Jak Angličané vedli tuto válku kvůli diamantům? Angličané a Francouzi s Rusy ovládali obrovská území získáná v imperialistických výbojích 19.století. A najednou tu bylo sjednocené Německo, průmyslová spička, která neměla téměř žádné kolonie. A tehdější ekonomové si neuměli představit silný průmyslový stát bez kolonií. Také se Němci báli Ruska, které procházelo průmyslovou modernizací a mělo neomezené nerostné zdroje. Balkán byla jen a jen pouze záminka, nikoliv příčina. Tehdější mocnosti by si našly jinou záminku k válce. Vinu na první světové mají bezchpochyby i Angličané, kteří v búrské válce ukázali naprostý cynismus. Tohle tehdější státy viděly a podle toho uvažovaly.

E. Tocháček 24.3.2014 9:24

Jsem rád,

že někdo další zmiňuje emoce v politickém pohledu jako hloupé. Já je považuji přímo za mimořádně kontraproduktivní.

J. Šejnoha 24.3.2014 8:50

Re: Článek je realistický,

Proboha, co by Putin dělal s Rumunskem či Bulharskem ?

Problémy rád přenechá EU.

J. Šejnoha 24.3.2014 8:48

jeden z mála rozumných článků

Právě proto teď autor dostane mnoho hanlivýcj nálepek. Rusofil bude nejmírnější.

J. Mannheim 24.3.2014 8:20

jaká je podobnost mezi

Key Investments a ostatními tunely způsobenými oligrachy kolem báťušky Klause?

P. Lenc 24.3.2014 8:15

Článek je realistický,

ovšem občanům země, která má za sebou okupaci jak německou, tak ruskou, se těžko vysvětlují velmocenské hrátky.Máme díky svému geopolitickému postavení smůlu.Jedna věc je ale jasná, ruský imperialismus se znovu probudil a nevěřme tomu, že se zastavil na hranicích Ukrajiny.

M. Šejna 24.3.2014 7:55

ano, pane Starý

internacionální bratrskou pomoc Ukrajině určitě poskytneme jako členové EU, nebo jako členové NATO. "Zvací dopis" už podepsal dočasně jmenovaný premiér Jaceňjuk, když to předtím odmítl udělat legálně zvolený prezident Janukovyč.

Buďte si jist, že pokud v rámci internacionální bratrské pomoci vstoupí na Ukrajinu od západu "internacionální" bratrské jednotky NATO, dají se od východu na pochod ruské bratrské jednotky. Střílet se moc nebude. Jednotky Ruska a NATO se totiž zastaví na předem dohodnuté linii oddělující chudou severozápadní část Ukrajiny a bohatší jihovýchodní část Ukrajiny. Dělení Ukrajiny tak bude definitivně dokončeno.

M. Šejna 24.3.2014 7:46

velmi dobrý článek

Ukrajina patří do ruského vlivu, ať to chceme připustit, či nikoli. Rusové by nikdy nepřipojili Krym neústavním referendem, kdyby předtím parlament v Kyjevě nepostupoval neústavně také. Pandořinu skříňku otevřeli demonstranti na Majdanu. Ti ale byli vyhecováni Evropskou unií.

Pokud jde o EU, tak autor přesně vystihl současné snahy využít ukrajinskou krizi pro větší integraci EU - tedy pro federalizaci unie, pro jednotnou armádu, celoevropskou exekutivní vládu a evropského prezidenta unie.

Porcování Ukrajiny ale asi bude pokračovat. EU lze už dnes považovat částečně za stát i bez centrální vlády a armády. A pokud má EU snahu připojit k sobě další část bývalého sovětského území (tj.Ukrajinu), bude Rusko mít snahu dělat to samé.

K. Frauknecht 24.3.2014 7:38

Samozřejmě,

že vše může být úplně jinak (to nám dějiny dělají často:-)). Článek však považuji za velmi dobrou úvahu, prostou hloupých, nikam nevedoucích, emocí.

M. Starý 24.3.2014 7:00

Ještě větší rusofilové než jsme čekali

Člověk je za ta léta zvyklý na různá pojmenování ruské okupace v r. 1968, komunisté ji nazývali "internacionální bratrskou pomocí".

Teď, když ruský Ivan (pardon Vladimír) je opět při chuti obnovit bývalý SSSR silou, Klausův institut už vytvořil novou ospravedlňující (vysvětlující) větu:

"Budeme tak zřejmě svědky dílčího a omezeného postupného přehodnocování výsledků studené války v postsovětském prostoru."

E. Vašátko 24.3.2014 6:49

Autora ani jeho guru rád nemám,

ale řekl bych, že se na věc dívá v podstatě realisticky. Osobně si myslím, že Ukrajina by byla pro EU danajský dar, jedno Řecko by mohlo stačit a EU nemá ani na to, aby pomáhalo svým vlastním tvrdě zadluženým státům. Je ovšem pravda, že by bylo zapotřebí urychleně něco udělat se zvýšením obranyschopnosti, přidat armádě a trochu víc se starat o vlastní bezpečnost.

J. Veselý 24.3.2014 6:41

Re: Smířlivý

To všechno autor ví a moc dobře to ví.

P. Ryšavý 24.3.2014 0:32

Smířlivý

Jste velmi smířlivý pane Weigl. Spíš bych nazval Rusko říší zla. Kecy o sebeurčení je v Čečensku nezajímaly. Jejich imperialistické choutky a totální mediální válka je něco co by neměli vyvážet pomocí svých zbraní a ropy.

Je to nová politika appeasementu. Pokud bude EU a USA klidná, tak se Rusko nezastaví na Slovenských hranicích, proč by mělo ?? Jejich morálka a ohledy neexistují a nezastaví je.