29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Diskuse k článku

SVĚT: Zamyšlení nad ukrajinskou krizí

Letos uplyne sto let od vypuknutí první světové války. Lidé dodnes mají problémy pochopit, proč vlastně tato strašlivá katastrofa vznikla a jak to bylo možné. Úvahy nad tím nám mohou pomoci nejen porozumět vzdalující se historii, ale i přispět pochopení vývoje současných krizí a konfliktů, jako je například ten na Ukrajině.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Svoboda 24.3.2014 15:11

Re: Minimálně tohle je blbost:

Pane Prokope, je sice pravda, že EU jen tak "píchla do Ukrajiny špendlíkem" a už to jelo sampospádem, ale není už pravda, že ten další samospád ve spolupráci s NATO nerežírovala.

J. Boleslav 24.3.2014 15:06

Re: Autor má v lecčems pravdu

Helmuta bát se netřeba, je stále pod kuratelou amíků a jde mu to docela k duhu. Což se o ivanovi zdaleka říct nedá.

J. Farda 24.3.2014 15:01

Re: pane Fardo

Netušil jste, ale rasantně obvinil, tak dnes Horní Voltou od včera řečeného neuhýbejte! A pletete se také dnes: "Po navázání diplomatických vztahů mezi SSSR a SRN v září 1955 se vývoj ve vztazích mezi ČSR a SRN v německé otázce vůbec vyvíjel v nežádoucím směru." ... "V důsledku neexistence diplomatických styků využívaly obě vlády tzv. dobrých služeb třetích států. V únoru 1968 zřídily obě země na základě dohody z 2. srpna obchodní zastoupení. V letech 1971-1973 probíhalo jednání o Smlouvě o vzájemných vztazích mezi ČSSR a SRN. Smlouva byla podepsána 11. prosince 1973 a tímto dnem obě země navázaly diplomatické styky." - viz odkaz níže. Tím jste se sám usvědčil z neznalostí, z nichž obviňujete druhé, a uvádím to zde proto, že jste mi adresoval výrok: "Vaše neinformovanost je do očí bijící." Čili styky s BRD navázal v roce 1955 pouze SSSR, nikoli ČSR, a já včera uvedl, jak tehdá důvod neexistence ("svého času") diplomatických vztahů s BRD objasňoval tehdejší ministr zahraničí ČSR Václav David, za což co údajnou nepravdu jste mi docela vypucoval žrádlo. Tak se mějte blaze, nikdo nejsme vševědoucí, ale doporučuji pro futuro více vážit slova.

http://www.mzv.cz/berlin/cz/o_velvyslanectvi/historie_naseho_zastoupeni_v_nemecku/diplomaticka_zastoupeni_v_nemecku.html

M. Moravcová 24.3.2014 14:53

Re: Autor má v lecčems pravdu

možná z opatrnosti a nedůvěry hodnotím neustále obě strany.  Proto mě uráží, když se mě někdo snaží kategoricky postavit na nějakou stranu.  Protože se bojím spíš zákulisní dohody Ivana s Helmutem.  Už to tady bylo.

J. Vlk 24.3.2014 14:36

Bavme se diskuzemi dokud to trochu jde.

http://www.vlastnihlavou.cz/paul-craig-roberts-o-ukrajine/

E. Tocháček 24.3.2014 14:22

Re: Jsem rád,

Tak jsem si přečetl vaše ostatní příspěvky zde v diskuzi a mohu než poděkovat za přesnou ukázku toho o čem jsme s p. Frauknechtem hovořili. V tomto kontextu vás snad ani nepřekvapí, že už dále nebudu reagovat. Nashledanou.

A. Novák 24.3.2014 14:01

Re: Kolik je Vám let???

ruskou sféru vlivu jsme si vi po válce vybrali sami, Beneš v tom byl dost aktivní.

A. Novák 24.3.2014 13:59

Re: píšete že západ a my s ním...

taky tam ale nebylo "klidně házejte Molotovovy koktejly na policisty, je to normální a nic se vám nestane" :o)

A. Novák 24.3.2014 13:58

Re: píšete že západ a my s ním...

za prvé: počátek je třeba hledat na Majdanu. Tam se svrhával president, tam se schvalovala vláda s nacionalistickými ministry. Repatriace Krymu byl až následek

a za druhé: Putin není fašista. Naopak: revoluční kyjevská vláda jako první řešila jazykový zákon, strana Svoboda se svým odporem k rusům a židům nijak netají :o)

M. Prokop 24.3.2014 13:53

Re: Obecně je ten článek, co se týče

Ono toho bylo víc a nejen u Němců a Rusů.

S tím kompromisním mírem, snah bylo hodně, ale obě strany (a Německo zaručeně a nejvíc) si kladly dost nepřijatelné podmínky.

M. Prokop 24.3.2014 13:51

Re: Vcelku s autorem souhlasím,

Ruské nacionální výkřiky (hlavně jistého Putina, ale nejenom) jsou cestou do pekel.

P. Vaňura 24.3.2014 13:47

Obecně je ten článek, co se týče

WW1 LŽIVÝ. Není pravda, že velmoce byly do války zataženy svými spojenci. Rusové, kteří nebyli na válku připraveni chtěli po Srbech, aby se válce pokud možno vyhnuli, a ti skutečně přijali skoro všechny rakouské podmínky.

Situace je prozaičtější, Němci měli pocit, že čas pracuje proti nim a již někdy od r. 1910 hodlali proto jít do války proti ne tak dobře připraveným protivníkům. Potřebovali ale záminku, aby se proti válce nepostavila protimilitaristická německá sociální demokracie, což jim atentát v Sarajevu poskytl. Nezapomeňte, že od atentátu k vyhlášení války uplynul měsíc.

A ještě jeden aspekt. Byla to NUDA tehdejší mladé mužské generace, která byla nespokojena s pevným uspořádáním tehdejšího světa a tak chtěli "něco jiného," v tomto případě válku.

ALE za daleko nejhorší považuji postoj tehdejších vlád, které se, když už bylo jasné, že se situace dostala do patu, který vedl jen k šílené, co do následků, "opotřebovávací válce" nebyly schopny ukončit válku kompromisním, mírem!

J. Boleslav 24.3.2014 13:43

Re: lid sice Rusy sice nadšeně vítá, ...

Rusácké swině fungují v principu stále stejně. Je to v nich jak v koze.

J. Boleslav 24.3.2014 13:40

Re: Zdaleka nejde jen o Ukrajinu...

Je to tak, KGBácká swině ničemu jinému než pořádnému klacku neporozumí. To by ovšem v Bílém domě nesměl sedět užvaněnec Obama. O Bruseli v této souvislosti hovořit je škoda slov.

J. Boleslav 24.3.2014 13:37

Re: Podle Weigla

Přesně tak. Je to hnus, velebnosti.

J. Boleslav 24.3.2014 13:36

Re: Vcelku s autorem souhlasím,

Neuvážené je v daném kontextu těžký eufemismus. KGBácká swině pouze zneužívá toho, co se mu právě hodí do krámu.

J. Boleslav 24.3.2014 13:34

Re: No, já s vámi celkem souhlasím - a co jako?

Vaše bipolární vidění světa ale zamlčuje zásadní skutečnost, který z těchto dvou tehdejších světových hegemonů akcentoval a garantoval lidskou svobodu a demokracii a který je naopak zadupával do země, jak jen mohl. Protože pokud ten druhý lidem jen trochu svobody dal, bylo po něm jako po žábě. Jak se jasně prokázalo v r. 89.

J. Boleslav 24.3.2014 13:29

Re: ano, pane Starý

Poslední Vaší větě nerozumím.

M. Šejna 24.3.2014 13:27

pane Fardo

připomínám VÁM, že Německá spolková republika vznikla až v roce 1949. Netuším, co bránilo tomu, aby mezi NSR a ČSR byly tehdy navázány diplomatické styky ihned, ale připomínám, že NSR byl nový stát a občas se stane, že diplomatické styky se někdy navazují poněkud déle. Pokud se nepletu, tak diplomatické styky byly navázány v roce 1955, tedy 6 let po vzniku NSR. Kdo zavinil zpoždění, se mi nepodařilo zjistit. Ale rád se nechám od VÁS poučit

Závěrem by mě zajímalo, co sem pletete diplomatické vztahy NSR-ČSR, když se tu dikutuje o Ukrajině. Ale můžete začít jště dikutovat o vztazích mezi Doní Voltou a Bangladéšem, aby se diskuze rozšířila.

J. Boleslav 24.3.2014 13:25

Re: Autor má v lecčems pravdu

Jsem pořád stejný, jenom dokážu vyhodnotit závažnost různých bezpečnostních rizik. To z východu se v poslední době stalo daleko závažnější než to bruselské. Změnila se zásadním způsobem bezpečnostní situace ve světě. Udivuje mně, že tolik jinak rozumných lidí toto nechápe nebo pochopit nechce.

M. Prokop 24.3.2014 13:25

Re: Poturčenci horší Turků?

V případě EU je hodně na co kverulovat.

Ukrajinu obětovat nechci, ale těžko pro ně něco udělat.

Klaus říká pravdu, ovšem pravdu nepěknou.

M. Prokop 24.3.2014 13:22

Re: píšete že západ a my s ním...

Tak nějak bych to taky viděl.

M. Prokop 24.3.2014 13:21

Minimálně tohle je blbost:

" transplantaci modelu revolucí Arabského jara, které v západní režii pod hesly demokracie, lidských práv a boje proti korupci totálně rozvrátily Blízký východ a přivedly k moci extrémní síly."

Na tu režii západ nemá. Arabáci byli na své vlády už tak naštváni, že stačilo málo a "jede to samospádem". Možná by to někdo rád režíroval, ale nejde to. Lze jen dodávat zbraně, jak čuní Irán a Rusko do Sýrie.

A Rusko se rozvrátí samo, jak se mu zatím vždy zdařilo.

M. Prokop 24.3.2014 13:18

Minimálně tohle je blbost:

" transplantaci modelu revolucí Arabského jara, které v západní režii pod hesly demokracie, lidských práv a boje proti korupci totálně rozvrátily Blízký východ a přivedly k moci extrémní síly."

Na režii arabského jara západ neměl a nemá. Nasrání obyvatelstva bylo tak velké, že to prakticky "jede samospádem. Možná by to někdo chtěl režírovat, ale nejde to.

Lze jen dodávat zbraně, jak to čuní Irán a Rusko do Sýrie.

V. Novák 24.3.2014 13:18

Re: Autora ani jeho guru rád nemám,

Všechno járně ekonomika. Politika je pokračováním ekonomiky jinými prostředky a válka je pokračováním politiky prostředky.

Všechno je ekonomika a o peníze jde vždy až v první řadě.

V. Novák 24.3.2014 13:14

No, já s vámi celkem souhlasím - a co jako?

Jak to souvisí s tím, že jsme v r. 68 byli ne ve sféře zájmů, ale ve vojenském paktu se SSSR, zatímco Západ byl zase v jiném paktu, ty dva pakty se navzájem držely v klinči a o nějakou destabilizaci nikdo nestál?

Prostě NATO je NATO, je to (aspoň teoreticky - já vím, že poslední dobou se tak nechovalo) obranná organizace na obranu SVÝCH ČLENŮ. Ne nějakých Čechoslováků, kteří chtěli socialismus s lidskou tváří a Sovětovi se to nelíbilo.

Když hrozil v Řecku obrat doleva, ničehož nic USA nenamítaly proti puči černých plukovníků a suspendování demokracie. V Turecku, taky členu NATO, určovala výsledky voleb armáda. Co si pamatuju, nejméně třikrát provedla puč proti zvolené vládě. USA si nenechaly foukat do své kaše - a uznávaly, že SSSR si taky nenechá koukat pod pokličku.

Prostě to tak bylo. A ezplaťpámbu za to, já jsem radši živý než radioaktivní škvarek...

P. Vaňura 24.3.2014 12:59

Kolik je Vám let???

Ono je sféra zájmů a sféra zájmů. Pokud jsme byli součástí Stalinovy sféry zájmů, bylo povinností !!!! Gotvalda věšet kde koho včetně svých nejbližších spolupracovníků. A v té sféře ruských zájmů jsme se ocitli de fakto v důsledku ZRADY našich západních spojenců. A řečeno s Talleyrandem, Mnichov byl něco horšího, než zločin, byla to chyba. A jako chyba je dokonce zřazen do publikace Guinessova kniha válečných omylů.

http://nepovinna-cetba.webnode.cz/news/geoffrey-regan-guinnessova-kniha-valecnych-omylu-2-dil/

O. Mayer 24.3.2014 12:58

Re: píšete že západ a my s ním...

... no nezažil jsem volební kampaň v roce 2010 na Ukrajině, ale pochybuje že těch 48% ho zvolilo pod programem " ... když se mi  budete moc shlukovat na náměstí, nechám to do vás našít".

P. Vaňura 24.3.2014 12:48

Ale je třeba si uvědomit nenávist

národů, které se ne vlastní chybou ocitly někde, kde být NECHTĚJÍ. Ty klidně přispějí, pokud se vyskytne šance k tomu, aby celý ten nenáviděný systém poslaly k čertu.

Dnes existují i jiné, dokonce jaderné, mocnosti než ty evropské...

M. Moravcová 24.3.2014 12:35

Re: Autor má v lecčems pravdu

Vy jste nějaký jiný pan Boleslav. Dříve jste nereagoval tak hystericky. Máte pravdu, z Ivana jde strach, máme zkušenosti. jenže on jde strach i z Helmuta, taky máme zkušenosti. Jeden řinčí zbraněmi, druhý na to jde fikaněji, nevýhodnými smlouvami.  A to Vy nevidíte.