29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Diskuse k článku

SVĚT: Zamyšlení nad ukrajinskou krizí

Letos uplyne sto let od vypuknutí první světové války. Lidé dodnes mají problémy pochopit, proč vlastně tato strašlivá katastrofa vznikla a jak to bylo možné. Úvahy nad tím nám mohou pomoci nejen porozumět vzdalující se historii, ale i přispět pochopení vývoje současných krizí a konfliktů, jako je například ten na Ukrajině.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Starý 24.3.2014 12:33

Re: píšete že západ a my s ním...

A že se šel schovat zrovínka do Ruska? Taky ho za to Putin moc nepochválil, ale ono není divu, když Ukrajinci viděli v čem žil. Co kdyby to snad mohlo Rusům připomenout obrovské Putinovi majetky. Nakonec, svoji roli užitečného idiota už splnil...

V. Kobetič 24.3.2014 12:25

Re: píšete že západ a my s ním...

...říkáte satrapu? Janukovič v přímých, demokratických - rozumím tedy i svobodných - volbách v r. 2010 dostal 48% hlasů! Měla být snad použita "jiná alternativa demokracie"? A taky je dobré mít na paměti příčiny a následky aktuální situace na Ukrajině...

V. Kobetič 24.3.2014 12:20

Re: píšete že západ a my s ním...

...říkáte satrapu? Janukovič v přímých, demokratických - rozumím tedy i svobodných - volbách v r. 2010 dostal 48% hlasů! Měla být použita "jiná alternativa demokracie"? A taky je dobré mít na paměti příčiny a následky aktuální situace na Ukrajině...

J. Farda 24.3.2014 12:19

Re: dobrý den pane Fardo

Postrádám, pane Šejno, Vaše stanovisko k mé včerejší odpovědi na Vaše poučení o časovém jsoucnu "svého času" neexistujících diplomatických styků ČSR s BRD, kde jste moc znalostí neprokázal Vy. Pravil jste: "Československo mělo zcela standardní diplomatické styky se Západním Německem. Vaše neinformovanost je do očí bijící. Mohl byste nám sdělit, na jakou obrovskou ambasádu zdrhali ve svýchTrabantech východní Němci v roce 1989 do Prahy. Pomohu Vám. Na ambasádu Spolkové Republiky Německo." Má odpověď citací vč. připojeného odkazu: "Protože ČSR neměla tehdy s BRD diplomatické styky, poslal vysoký komisař Spojených států pro Německo Walter C. Dowling čs. straně protest proti svévolné vraždě a vyslovil požadavek na odškodnění rodiny zastřeleného." Rozhodně se nepokládám, jako patrně Vy, za polyhistora. Čekám, pane Šejno, na Vaši včerejší zanedbanou reakci, a dávám Vám tímto možnost zasadit mi coup de grâce. Tužte se! Mimochodem, příliš Vám nesvědčí neznalosti z pravidel českého jazyka, příkladně užitím velkého písmena při oslovení Vy, Ty, kterýžto úzus, byť převzatý z němčiny, deklaruje úctu a respekt k oslovenému. Nejste sám. Tečka.

O. Mayer 24.3.2014 12:01

Re: Vcelku s autorem souhlasím,

hranice jsou vždycky administrativní záležitost. A zrovna v případě mnohonárodního slepence jako je Rusko hovořit o etnických hranicích mi přijde přinejmenším neuvážené.

O. Mayer 24.3.2014 11:58

lid sice Rusy sice nadšeně vítá, ...

... ale přesto bylo třeba:  1. vymyslet si neexistující ohrožení, 2.Krym vojensky anektovat, 3. zmanipulovat referendum (protože kdyby vyšlo najevo že pro připojení je pouze mírně nadpoloviční většina, nebylo by to dostatečně chlapácké)

O. Mayer 24.3.2014 11:49

píšete že západ a my s ním...

reagují hystericky a zatím je to přesně naopak. Stala se jediná věc, Ukrajinci si dovolily vyhnat Putinovi z úřadu jeho satrapu. Ten místo aby chvíli počkal až bude moci do úřadu instalovat nějakého jiného (což by normálně byla jenom otázka času, ostatně už se to jednou stalo) naprosto záměrně a hystericky celou věc vyeskaloval manévrama okolo ukrajinských hranic, výkřiky o hrozícím útoku fašistů ( což je celkem pikatní, protože jestli nějaký režim připomíná fašismus , je to ten jeho) a posléze anexí Krymu. Řekl bych že západ se v celé věci věci stále chová velmi decentně a diplomaticky, jediné co se zatím stalo, že by se podepsala jakási smlouva kterou dojednal už Janukovyč a pak si v úvodu někdo dovolil někdo říct že postřílet 100 lidí na náměstí není úplně košer.  Před Oděssou nekotví letadlovka a Ukrajinci si zatím nechávají s.át na hlavu s obdivuhodnou trpělivostí. Taky jsem zvědavej, co budou Rusové dělat až jim ten vtípek s referendem někdo předvede u nich doma (např. Čínani na dálným východě)

V. Novák 24.3.2014 11:47

Kruci - on někdo Ukrajincům něco upírá?

A co, pro Gotta?

Krymané se svobodně rozhodli přidat k Rusku. Ukrajinci zatím neměli možnost se svobodně vyjádřit - kromě těch pár desítek tisíc na Majdanu, ale snad tam volby taky budou. Třeba i referendum...

Ty stesky na Západ v 68. jsem nikdy nechápal - byli jsme členy VS, ne NATO. Proč by mělo NATO řešit to, že v jednom státě VS se nepohodli tamní komunisti a jejich spor vyřešily tanky ostatních členů VS? NATO bylo zřízeno jako obranná aliance pro vzájemnou obranu svých členů- do nečlenů mu bylo kulový.

M. Šejna 24.3.2014 11:36

dobrý den pane Fardo

moje ukrajinské úvahy vycházejí z historie Ukrajiny, Polska, Rumunska a Ruska. Pokud Vy neznáte tuto historii, pak chápu, že jste Ukrajinu objevil až v den, kdy začaly demonstrace na Majdanu.

Mimochodem korelace mých názorů a Žirinovského nabídky vychází právě z té znalosti historie. Žirinovský je pravicový extrémista, ale narozdíl od vás má tu historii nastudovanou. Jeho "nabídka" Polsku tuto historii oživuje, zatímco pro vás je absolutní novinkou.

V. Kain 24.3.2014 11:36

Re: Podle Weigla

A co byste pane Sekanino řekl na Jugoslávii,Irák,Líbyi,Egypt,Sýrii tam to také rozpoutalo Rusko?

M. Starý 24.3.2014 11:36

Poturčenci horší Turků?

Před 25 lety byla Ukrajina "nedílnou" součástí SSSR, Západ začinal za Ašským výběžkem a Československo, Polsko a Maďarsko byly formálně samostatné země pevně držené ve "sféře sovětského vlivu".

Po roce 1968 jsme často nadávali, že nás Západ "nechal napospas" ruským tankům.

Uzbrojením SSSR jsme se (s minimálním vlastním přičiněním) dostali ze sféry Ruska a stali se součástí NATO a (keverulanty) EÚ.

Dneska jsme součástí Západu a ve sféře Ruských zájmů je formálně samostatná Ukrajina. Tak proč my, kteří jsme sami zažili jaké to je být Západem ponecháni (obětováni) Ruským zájmům, chceme takto obětovat Ukrajinu se 40 miliony obyvatel?

Klaus, který stále blouzní nad ztrátou naší suverenity v rámci EÚ, najednou upírá suverenitu Ukrajincům a nechce nechat Ukrajince se svobodně rozhodnout o své budoucnosti. Oni na to mají stejné právo jako jsme ho měli my. A možná právě tím obhájí EÚ svůj význam.

D. Polanský 24.3.2014 11:26

Vcelku s autorem souhlasím,

i když s 1. světovou válkou to bylo jistě komplikovanější. Ale o to nejde. Celý problém postruského východu je, že za SSSR byly hranice vytvořeny administrativně. Teď nastane bolestivý proces návratu do přirozených národnostních a etnických hranic. Jde o to, aby se to nedělo jako v Jugoslávii. Bez rozumné dávky realismu to rozumně nepůjde. Majdanské nacionální výkřiky jsou cestou do pekel.

P. Vurcfeld 24.3.2014 11:17

Zdaleka nejde jen o Ukrajinu...

Pan Weigl napsal chytrý článek,kde srovnává příčiny vzniku 1.svět.války se situací v Rusku od 90-tých let po ukončení studené války a rozpadu Sovětského Svazu.Já bych nabídl jiné srovnání:konec 2.svět.války,rozdělení Německa a denacifikace jeho západní části s rozpadem Sovětského svazu a jeho vypořádáním se s komunistickou minulostí ve 20-tém století.

Ve Spolkové republice se s pomocí západních vítězných velmocí podařilo nastartovat demokratický politický systém(se všemi jeho slabostmi).V Rusku počátkem 90-tých let započal divoký kapitalismus,politický chaos.Po 10-ti letech přišel Putin,typický produkt KGB,pro kterého byl rozpad SSSR největší geopolitickou katastrofou ve 20-tém století.Člověk,který se svými politickými soupeři nediskutuje ,ale rovnou je zavírá nebo posílá do vyhnanství.Krym je pro něho pouze testovací balónek.Nejvíce si situaci uvědomují Poláci-mají svou zkušenost z minulého století.Putin dobře ví,že v Euro-atlantickém prostoru nemá jako politika rovného soupeře a tak to bude zkoušet dál.Ukrajina,Pobaltí,...

Současné politické špičky jednají s Putinem jako s demokratickým partnerem.On ale slyší pouze na sílu.

Moje babička říkala:na hrubý pytel hrubá záplata.

V. Novák 24.3.2014 11:14

Žirinovskij je šašek, kterého nikdo nebere vážně.

Nejspíš jen jako šaška si ho v Dumě i drží.

Ale řešení by to samozřejmě bylo. Pro nás dost nemilé - těch přes 20 M Nikolů Šuhajů by někdo musel živit - a kdo, když ne Jihovýchodní Ukrajinská Republika?

J. Vlk 24.3.2014 11:13

Krize nejen ukrajinská.

http://www.vlastnihlavou.cz/paul-craig-roberts-o-ukrajine/

J. Farda 24.3.2014 11:03

Re: velmi dobrý článek

Dobrý den, pane Šejno, jak vidno, Vaše ukrajinské úvahy vzácně shodně korelují s těmi ruskými a nemyslím, že je to něco, na co byste měl být příliš hrd. Ale aj tak se mějte blaze!

http://czech.ruvr.ru/2014_03_24/Ukrajina-Zapadni-fronta-4063/

http://www.lidovky.cz/polsko-dostalo-z-ruska-nabidku-na-prerozdeleni-ukrajiny-pk7-/zpravy-svet.aspx?c=A140324_102700_ln_zahranici_msl

A. Sekanina 24.3.2014 11:01

Podle Weigla

můžeme spát klidné dál. A kdy se máme probudit? Až budou Rusáci před Prahou?  Rusko vedlo dvě války v Čečně, ve kterých zemřelo více než 100 000 civilistů, zůstalo po nich půl milionu uprchlíků, města a vesnice v troskách, přepadlo Gruzii a nyní schramstlo kus Ukrajiny. A slouhové ruského imperialismu nám tvrdí, že "jen" budeme svědky postupného přehodnocování výsledků studené války.

M. Šejna 24.3.2014 10:58

návrhy na dělení Ukrajiny pokračují

Žirinovskij jménem ruské Dumy nabídl západní část Ukrajiny (Volyň, Halič) Polákům. Rumunům nabídl ukrajinskou Bukovinu a maďarům Podkarpatsko. Že já radši nedržel hubu, když jsem tady už 14 dní upozorňoval na to, že tato území Ukrajina získala na úkor sousedních zemí po 2.světové válce. Poláci jsou sice údajně touto nabídkou šokováni, ale to jen naoko. Zájem o vrácení Haliče a Volyně nikdy neztratili a na uzdě je drželo jen to, aby následně nemuseli vracet Němcům západní část Polska.

Vypadá to, že Ukrajinci Rusáky  "akcí Majdan" neuvěřitelně nasr@li, a že budou ochotní je potrestat klidně i tím, že Ukrajinu úplně vymažou z mapy světa.

V. Novák 24.3.2014 10:57

Re: ano, pane Starý

Vrahové z volstrýtu nejsou blbci, aby platili nasazení svých vojáků někde, kde z toho nic nekouká. A to se jim ještě občas stane, že je nasadí někde, kde cosi kouká - a vono to koukat zrádně přestane a vrahové z volstrýtu vostrouhají jako v Iráku nebo v Libyi.

Kdepak, drahý Martine Hrnaně - objednal jste si vojáky, buete muset cálovat. Protože já za vás řad pravit odmítám.

V. Novák 24.3.2014 10:53

Re: Cynické, leč pravdivé.

K čemu byly v 68. emoce, když dle obecného mínění místních diskutérů tenkrát tanky vyřešily jen spor mezi dvěma křídly téže totalitní strany?

Pokud bereme v úvahu emoce, tak do důsledků - v 68. český a slovenský národ okupanty nenáviděl a dával to dostatečně najevo. Včetně nějakých podpálených tanků na Vinohradské. Pragováci a indrovci se schovávali před lynčem.

Na Krymu národ (lid) nejméně ze 3/4 připojení k Rusku nadšeně vítá.

J. Boleslav 24.3.2014 10:50

Re: ano, pane Starý

Obamovy vojáky platí vrahové z volstrýtu, to byste už mohl vědět.

J. Boleslav 24.3.2014 10:49

Re: Je sice fakt, že NATO doosud vždy fungovalo

Totéž si myslí i KBGácký bastard. Bylo by třeba ho urychleně vyvést z omylu.

V. Novák 24.3.2014 10:48

Re: ano, pane Starý

Obamo - dej vojáky!

Boleslav to platí! Z penze.

J. Boleslav 24.3.2014 10:47

Re: Smutné je,

Historická zkušenost praví, že ivani jsou roztahovačné arogantní imperialistické swině a je třeba se od nich držet co nejdál a v jejich roztahovačnosti je brzdit všemi dostupnými prostředky.

V. Novák 24.3.2014 10:46

Je sice fakt, že NATO doosud vždy fungovalo

jako útočný a ne obranný svazek, jak má údajně být, ale nevěřím, že by se až tak utrhlo ze řetězu. Ukrajina není členem NATO, není důvod, proč by NATO mělo na Ukrajině zasahovat. Totéž sice platilo pro Jugoslávii, Afghánistám i Irák nebo Libyi, ale Ukrajina je už moc blízko Rusku...

J. Boleslav 24.3.2014 10:46

Re: Smířlivý

Přesně tak. Je mně z něho na blití.

J. Boleslav 24.3.2014 10:45

Re: Cynické, leč pravdivé.

Je třeba si ale položit otázku, komu takový cynický (pragmatický) pohled v daném případě nejvíc slouží. I v 68. u nás soudruzi apelovali na rozum, emoce měly jít stranou.

J. Boleslav 24.3.2014 10:43

Re: Autora ani jeho guru rád nemám,

Přestaňte se stále dívat na problém Ukrajiny primárně přes ekonomiku. Primární jsou v tomto případě přece bezpečnostní aspekty.

V. Novák 24.3.2014 10:41

Cynické, leč pravdivé.

Cynické - a proto pravdivé?

J. Boleslav 24.3.2014 10:41

Re: ano, pane Starý

Pomoc Ukrajině, především vojenskou, je třeba urychleně poskytnout. Poslat tam neprodleně alespoň 1 M po zuby ozbrojených pozorovatelů, nejlépe amerických. Dřív, než tak učiní KGBácký bastard.