22.5.2024 | Svátek má Emil


Diskuse k článku

SVĚT: Zamyšlení nad ukrajinskou krizí

Letos uplyne sto let od vypuknutí první světové války. Lidé dodnes mají problémy pochopit, proč vlastně tato strašlivá katastrofa vznikla a jak to bylo možné. Úvahy nad tím nám mohou pomoci nejen porozumět vzdalující se historii, ale i přispět pochopení vývoje současných krizí a konfliktů, jako je například ten na Ukrajině.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Boleslav 24.3.2014 10:34

Autor má v lecčems pravdu

v tom základním pohledu na věc ale ani omylem. Je jistě v zájmu ivanů expandovat opět svou říši zla co nejvíc. V našem zájmu by ale měl být naprostý opak a jakékoliv omlouvání nové rusácké expanze je těžké chucpe. Zda je autor pouze tak bl.bý nebo navedený, či obojí, je v dané situaci vcelku jedno. KGBácké swini je třeba v jeho roztahovačných choutkách zabránit co nejrozhodněji, všemi dostupnými prostředky. Kdyby v Oválné pracovně neseděl ubohý žvanil Obama,ale Rony nebo George, KGBák by si určitě tak nefoukal.

M. Moravcová 24.3.2014 12:35

Re: Autor má v lecčems pravdu

Vy jste nějaký jiný pan Boleslav. Dříve jste nereagoval tak hystericky. Máte pravdu, z Ivana jde strach, máme zkušenosti. jenže on jde strach i z Helmuta, taky máme zkušenosti. Jeden řinčí zbraněmi, druhý na to jde fikaněji, nevýhodnými smlouvami.  A to Vy nevidíte.

J. Boleslav 24.3.2014 13:25

Re: Autor má v lecčems pravdu

Jsem pořád stejný, jenom dokážu vyhodnotit závažnost různých bezpečnostních rizik. To z východu se v poslední době stalo daleko závažnější než to bruselské. Změnila se zásadním způsobem bezpečnostní situace ve světě. Udivuje mně, že tolik jinak rozumných lidí toto nechápe nebo pochopit nechce.

M. Moravcová 24.3.2014 14:53

Re: Autor má v lecčems pravdu

možná z opatrnosti a nedůvěry hodnotím neustále obě strany.  Proto mě uráží, když se mě někdo snaží kategoricky postavit na nějakou stranu.  Protože se bojím spíš zákulisní dohody Ivana s Helmutem.  Už to tady bylo.

J. Boleslav 24.3.2014 15:06

Re: Autor má v lecčems pravdu

Helmuta bát se netřeba, je stále pod kuratelou amíků a jde mu to docela k duhu. Což se o ivanovi zdaleka říct nedá.

M. Moravcová 24.3.2014 17:06

Re: Autor má v lecčems pravdu

nejsem si tak jistá, prachy a moc jsou silné afrodisiakum.

P. Pruner 24.3.2014 9:44

zbytečný strach

Pěkný realistický článek. Bohužel hrozí, že se rozbije dost porcelánu, který se pak léta nepodaří slepit.

Strach z Putina šíří ti, kteří potřebují stmelit EU a posílit vlastní vliv. Atmosféra ohrožení se některým politikům EU hodí před nastávajícími volbami při kterých hrozí, že se do Evropského parlamentu dostane více poslanců s kritickými názory na stávající fungování EU a snahou po reformě EU.

Putin je realista. Stačí když NATO s 800miliony obyvatel bude držet pohromadě a 150 - milionové Rusko bude jak beránek, nemluvě o rozdílech v hospodářské úrovni. Ve skutečnosti to je naopak, Rusko se bojí NATO a jeho další expanze na východ - viz přijetí pobaltských států s ruskou menšinou a následně snaha o připojení Ukrajiny k EU.

Jinou záležitostí nezávislou na Rusku je chybějící vlastenectví, oslabování výdajů na armády ve státech NATO. ČR by také měla převzít svůj díl odpovědnosti a rozpočet armády navýšit. Život není peříčko, slabí bývají sežráni a není to jen "medvěd", který chodí kolem....

J. Boleslav 24.3.2014 10:36

Re: zbytečný strach

Vy, po všech zkušenostech, co s rusáckými grázly máme, z KGBáka a jeho posledních činů snad strach nemáte?

J. Kanioková 24.3.2014 17:16

Souhlas

.

K. Pavlas 24.3.2014 9:41

Smutné je,

že tento realistický pohled, prostý emocí a planých gest, má člověk blízký bývalému prezidentovi V. Klausovi a nikoliv naše současná politická garnitura.

Nezbývá než doufat, že přece jen rozum a historická zkušenost zvítězí.

J. Boleslav 24.3.2014 10:47

Re: Smutné je,

Historická zkušenost praví, že ivani jsou roztahovačné arogantní imperialistické swině a je třeba se od nich držet co nejdál a v jejich roztahovačnosti je brzdit všemi dostupnými prostředky.

L. Orlita 24.3.2014 9:28

za první světovou nemůže nějaký Balkán,

ale imperialistické zvyky tehdějších států. Říká někomu něco Búrská válka? Jak Angličané vedli tuto válku kvůli diamantům? Angličané a Francouzi s Rusy ovládali obrovská území získáná v imperialistických výbojích 19.století. A najednou tu bylo sjednocené Německo, průmyslová spička, která neměla téměř žádné kolonie. A tehdější ekonomové si neuměli představit silný průmyslový stát bez kolonií. Také se Němci báli Ruska, které procházelo průmyslovou modernizací a mělo neomezené nerostné zdroje. Balkán byla jen a jen pouze záminka, nikoliv příčina. Tehdější mocnosti by si našly jinou záminku k válce. Vinu na první světové mají bezchpochyby i Angličané, kteří v búrské válce ukázali naprostý cynismus. Tohle tehdější státy viděly a podle toho uvažovaly.

J. Boleslav 24.3.2014 10:37

Re: za první světovou nemůže nějaký Balkán,

Důvodů bylo jistě více, ale srovnání současné situace s tou před 1. světovou válkou IMHO vcelku postrádá smysl. Podstatou současných problémů je znovu obnovená expanzivita ivanů.

J. Šejnoha 24.3.2014 8:48

jeden z mála rozumných článků

Právě proto teď autor dostane mnoho hanlivýcj nálepek. Rusofil bude nejmírnější.

J. Mannheim 24.3.2014 8:20

jaká je podobnost mezi

Key Investments a ostatními tunely způsobenými oligrachy kolem báťušky Klause?

P. Lenc 24.3.2014 8:15

Článek je realistický,

ovšem občanům země, která má za sebou okupaci jak německou, tak ruskou, se těžko vysvětlují velmocenské hrátky.Máme díky svému geopolitickému postavení smůlu.Jedna věc je ale jasná, ruský imperialismus se znovu probudil a nevěřme tomu, že se zastavil na hranicích Ukrajiny.

J. Šejnoha 24.3.2014 8:50

Re: Článek je realistický,

Proboha, co by Putin dělal s Rumunskem či Bulharskem ?

Problémy rád přenechá EU.

J. Vlk 24.3.2014 9:46

Re: Článek je realistický,

Jo Putin, to je podšívka !

Možná, že chce zabrat celou Evropu aby se vyrovnal v zadlužení amíkům :-) :-)

J. Boleslav 24.3.2014 10:27

Re: Článek je realistický,

Putin není podšívka, anobrž vyčůraná expanzionistická KGBácká swině.

J. Kanioková 24.3.2014 17:25

I Vy s takovou paranoiou ?

Putin má dost starostí se svým "impériem", odstředivých tendencí tam má dost a dost.

Ale nechce mít NATO až u svých hranic..

Kisinger to dobře psal a zdůvodňoval..

M. Šejna 24.3.2014 7:46

velmi dobrý článek

Ukrajina patří do ruského vlivu, ať to chceme připustit, či nikoli. Rusové by nikdy nepřipojili Krym neústavním referendem, kdyby předtím parlament v Kyjevě nepostupoval neústavně také. Pandořinu skříňku otevřeli demonstranti na Majdanu. Ti ale byli vyhecováni Evropskou unií.

Pokud jde o EU, tak autor přesně vystihl současné snahy využít ukrajinskou krizi pro větší integraci EU - tedy pro federalizaci unie, pro jednotnou armádu, celoevropskou exekutivní vládu a evropského prezidenta unie.

Porcování Ukrajiny ale asi bude pokračovat. EU lze už dnes považovat částečně za stát i bez centrální vlády a armády. A pokud má EU snahu připojit k sobě další část bývalého sovětského území (tj.Ukrajinu), bude Rusko mít snahu dělat to samé.

J. Farda 24.3.2014 11:03

Re: velmi dobrý článek

Dobrý den, pane Šejno, jak vidno, Vaše ukrajinské úvahy vzácně shodně korelují s těmi ruskými a nemyslím, že je to něco, na co byste měl být příliš hrd. Ale aj tak se mějte blaze!

http://czech.ruvr.ru/2014_03_24/Ukrajina-Zapadni-fronta-4063/

http://www.lidovky.cz/polsko-dostalo-z-ruska-nabidku-na-prerozdeleni-ukrajiny-pk7-/zpravy-svet.aspx?c=A140324_102700_ln_zahranici_msl

M. Šejna 24.3.2014 11:36

dobrý den pane Fardo

moje ukrajinské úvahy vycházejí z historie Ukrajiny, Polska, Rumunska a Ruska. Pokud Vy neznáte tuto historii, pak chápu, že jste Ukrajinu objevil až v den, kdy začaly demonstrace na Majdanu.

Mimochodem korelace mých názorů a Žirinovského nabídky vychází právě z té znalosti historie. Žirinovský je pravicový extrémista, ale narozdíl od vás má tu historii nastudovanou. Jeho "nabídka" Polsku tuto historii oživuje, zatímco pro vás je absolutní novinkou.

J. Farda 24.3.2014 12:19

Re: dobrý den pane Fardo

Postrádám, pane Šejno, Vaše stanovisko k mé včerejší odpovědi na Vaše poučení o časovém jsoucnu "svého času" neexistujících diplomatických styků ČSR s BRD, kde jste moc znalostí neprokázal Vy. Pravil jste: "Československo mělo zcela standardní diplomatické styky se Západním Německem. Vaše neinformovanost je do očí bijící. Mohl byste nám sdělit, na jakou obrovskou ambasádu zdrhali ve svýchTrabantech východní Němci v roce 1989 do Prahy. Pomohu Vám. Na ambasádu Spolkové Republiky Německo." Má odpověď citací vč. připojeného odkazu: "Protože ČSR neměla tehdy s BRD diplomatické styky, poslal vysoký komisař Spojených států pro Německo Walter C. Dowling čs. straně protest proti svévolné vraždě a vyslovil požadavek na odškodnění rodiny zastřeleného." Rozhodně se nepokládám, jako patrně Vy, za polyhistora. Čekám, pane Šejno, na Vaši včerejší zanedbanou reakci, a dávám Vám tímto možnost zasadit mi coup de grâce. Tužte se! Mimochodem, příliš Vám nesvědčí neznalosti z pravidel českého jazyka, příkladně užitím velkého písmena při oslovení Vy, Ty, kterýžto úzus, byť převzatý z němčiny, deklaruje úctu a respekt k oslovenému. Nejste sám. Tečka.

M. Šejna 24.3.2014 13:27

pane Fardo

připomínám VÁM, že Německá spolková republika vznikla až v roce 1949. Netuším, co bránilo tomu, aby mezi NSR a ČSR byly tehdy navázány diplomatické styky ihned, ale připomínám, že NSR byl nový stát a občas se stane, že diplomatické styky se někdy navazují poněkud déle. Pokud se nepletu, tak diplomatické styky byly navázány v roce 1955, tedy 6 let po vzniku NSR. Kdo zavinil zpoždění, se mi nepodařilo zjistit. Ale rád se nechám od VÁS poučit

Závěrem by mě zajímalo, co sem pletete diplomatické vztahy NSR-ČSR, když se tu dikutuje o Ukrajině. Ale můžete začít jště dikutovat o vztazích mezi Doní Voltou a Bangladéšem, aby se diskuze rozšířila.

J. Farda 24.3.2014 15:01

Re: pane Fardo

Netušil jste, ale rasantně obvinil, tak dnes Horní Voltou od včera řečeného neuhýbejte! A pletete se také dnes: "Po navázání diplomatických vztahů mezi SSSR a SRN v září 1955 se vývoj ve vztazích mezi ČSR a SRN v německé otázce vůbec vyvíjel v nežádoucím směru." ... "V důsledku neexistence diplomatických styků využívaly obě vlády tzv. dobrých služeb třetích států. V únoru 1968 zřídily obě země na základě dohody z 2. srpna obchodní zastoupení. V letech 1971-1973 probíhalo jednání o Smlouvě o vzájemných vztazích mezi ČSSR a SRN. Smlouva byla podepsána 11. prosince 1973 a tímto dnem obě země navázaly diplomatické styky." - viz odkaz níže. Tím jste se sám usvědčil z neznalostí, z nichž obviňujete druhé, a uvádím to zde proto, že jste mi adresoval výrok: "Vaše neinformovanost je do očí bijící." Čili styky s BRD navázal v roce 1955 pouze SSSR, nikoli ČSR, a já včera uvedl, jak tehdá důvod neexistence ("svého času") diplomatických vztahů s BRD objasňoval tehdejší ministr zahraničí ČSR Václav David, za což co údajnou nepravdu jste mi docela vypucoval žrádlo. Tak se mějte blaze, nikdo nejsme vševědoucí, ale doporučuji pro futuro více vážit slova.

http://www.mzv.cz/berlin/cz/o_velvyslanectvi/historie_naseho_zastoupeni_v_nemecku/diplomaticka_zastoupeni_v_nemecku.html

V. Novák 24.3.2014 15:34

Mohl byste, prosím, specifikovat "tehdy"?

Zřejmě právě v něm je jádro pudla...

J. Farda 24.3.2014 15:53

Re: Mohl byste, prosím, specifikovat "tehdy"?

Velmi rád - napsal jsem, nikoli tehdá, ale "svého času" tehdejší ministr zahraničí Václav David zdůvodňoval existenci sovětských a neexistenci našich diplomatických styků s NSR/BRD, čímž byla doba rozhodná jasně vymezena. V reakci mne pan Šejna vyplísnil, že moje neinformovanost je do nebe volající, protože DDRáci přeci v r. ´89 zdrhali přes německou ambasádu, tudíž plantám. Asi není pamětník, protože David ve vládě skončil v r. 1969, kdy jsme s Němci diplomatické vztahy ještě neměli. Nevadí mi, že se sekl o 20 let (1969-1989), ale jeho trvání na prokázaném omylu a neochota akceptovat jiný názor. Jinak řečeno, jasně jsem hovořil o době ministrování Václava Davida, ale p. Šejna z neznalosti historie obvinil poněkud impulsivně mne. Včera už neodpověděl, a dnes místo přiznání omylu, jako by včera nic neřekl, uhýbá k diskusi o Ukrajině, Bangladéši a Horní Voltě. Sekl se, ale nepřizná, což považuji v nejlepším případku za dětinské. Pokud Vás to zajímá více, skoukněte si naši včerejší diskusi k článku SVĚT: Evropa sestupující k válce. Mějte se, hezký den!

M. Šejna 24.3.2014 16:44

pane Fardo

http://stuter.fsv.cuni.cz/index.php/stuter/article/viewFile/183/144

dobře si ten odkaz prostudujte. Zjistíte, že v některých podstatných detailech jste, mírně řečeno, jaksi nemluvil pravdu.

J. Farda 24.3.2014 18:03

Re: pane Fardo

Ale pane Šejno, upozorňováním na jakési detaily opět uhýbáte od podstaty sporu: Vy jste mne sepsul za nepravdu mým ocitováním výroku V. Davida z doby jeho ministrování, že ze

zásadních důvodů nemáme s NSR diplomatické styky; formulací "svého

času" citaci jasně vymezuji rozhodnou dobu. To jste oddůvodňoval skutečností, že trabantoví DDRóni utíkali přes ambasádu v roce 1989, tudíž ambasáda byla a já nemám pravdu. Ve Vámi uvedeném odkazu však není nic, co by mému tvrzení o neexistenci oněch diplovztahů v oné době odporovalo, maximálně se tam průběžně vč. závěrečného "Shrnutí" hovoří o našem lavírování v jednáních o navázání obch. vztahů s NSR systémem ano-ne podle pokynů z Moskvy. Naopak já jsem uvedl odkaz, jenž v odstavci 4) "NSR 1949-1989" dobu navázání diplovztahů na úrovni velvyslanectví jasně určuje dnem 11. prosince 1973. Dále v předchozí replice z 13:27 tvrdíte, že nemýlílite se, ty vztahy byly navázány v r. 1955. Mýlíte se, v 15:01 jsem Vám již správné datum vč. odkazu uvedl! Asi už tu diskusi sleduje víc lidí, takže i pro ně uvádím, jak je dokladováno zněním odst. 4) níže umístěného odkazu, že do roku 1973 jsme neměli s Bundes Republik Deutschland oficiální diplomatické styky. Na tom Vaše kličkování, ctěný pane, nic nezmění. Považuji tuto diskusi za nadále únavně zbytečnou, bo Vy nejste schopen svůj verbální úlet jako chlap přiznat, různými dětinskými kličkami se pokoušíte uniknout od meritu sporu jinam a já se zde už nechci opakovat potřetí. Tak se mějte jak chcete, pište si co chcete, já už na Vaše vstupy reagovat nebudu. A ten coup de grâce jste mi rozhodně nezasadil! Tečka. Citovaný odkaz zde:

http://www.mzv.cz/berlin/cz/o_velvyslanectvi/historie_naseho_zastoupeni_v_nemecku/diplomaticka_zastoupeni_v_nemecku.html