8.6.2024 | Svátek má Medard


Diskuse k článku

SVĚT: Vzpoura deprivantů

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
MR 29.9.2008 9:10

Ultrapravice - matení pojmů

S článkem souhlasím - navíc základem téměř všech latinsko- amerických států je opsaná ústava Spojených států leč jako důkaz, že to není jen o tom mít něco na papíře.

Bohužel, co mi vadí p. Fištejne je, že jste se nechal i vy vlákat do pasti zmatení názvosloví. Že někdo spolupracuje s USA a státy Západu, že neznárodňuje ještě neznamená, že se chová  pravicově. To samé platí třeba i z jiných důvodů pro tzv. "pravicové" nebo ultrapravicové extremisty. Pravice - to je především úcta ke svobodě člověka, absolutní respekt k vlastnickým právům atd. Pojem ultrapravice apod. je nesmysl (bojují snad za více svobody?) a  to co je ní nálepkováno nemá s pojmem pravice vůbec nic společného. Je to jen další kolektivistické hnutí s jinými prioritami než třeba komuna.

Smutné je, že stále žijeme v myšlenkovém světě komunistického pojetí světa a jeho nálepkování. Ještě chybí vykořisťovaní a vykořisťovatelé.      

ps 29.9.2008 8:57

Re: desátníci ekonomie

Bohatství se nikam nestěhuje bohatství se pouze vytváří. To, že někdo od někoho jiného nakupuje suroviny to není stěhování bohatství ale obyčejný obchod na kterém obě strany vydělají jinak by ten obchod neuzavřeli. Tak se na to alespoň dívají normální lidé. Komunističní goebelsové nebo levičáckou ideologií pomatená mládež  to pojmenují jinak ale to na věci nic nemění.

Standa (jiný) 29.9.2008 8:49

Velmi trefný článek

Měl jsem možnost navštívit většinu zemí Jižní Ameriky (v některých dokonce i nějakou dobu žít) a musím s autorem téměř stoprocentně souhlasit.

Co se týče současného prezidenta Paraguaye, doufám, že nepřekročí mantinely své strany, která představuje tradiční opozici, blízkou spíše sociální demokracii, než populistickému Chávezovi. Obdobou Cháveze by v Paraguayi mohl být spíš jeden z poražených protikandidátů, bývalý generál Lino Oviedo (odštěpenec od tradiční vládní strany Colorado), přestože v jednom svém předvolebním spotu sebe stavěl vedle Luly a chudáka Luga vedle Ovieda a Moralese.

U Argentiny bych si nebyl úplně jistý, kam ji zařadit - tradiční perónisté, naprosto dokonale reprezentovaní rodinou Kirschnerovou, se opírají právě o spojenectví s těmi deprivovanými především proti střední třídě, takže současný argentinský režim má tendenci směřovat, dle mého názoru, spíše k Mussoliniho korporativnímu státu, než k nějaké sociální demokracii typu Lulovy Brazílie. 

Jediná země v Jižní Americe, která dotáhla do úspěšného konce liberální ekonomické reformy, je skutečně Chile. V ostatních zemích buď demokraticky zvolené vlády neměly dostatek času (případně odhodlání) tvrdé a nepopulární reformy dotáhnout do konce, nebo v sobě špičky vojenských diktatur nenašly dostatek odhodlání rozbít tradiční struktury státního paternalismu, který jim zajišťoval exkluzivní ekonomické postavení. Zjednodušeně řečeno, Jižní Amerika měla příliš málo Pinochetů.

brblal 29.9.2008 8:48

desátníci ekonomie

nemají do ekonomie hovořit,protože jí nerozumí.S tím bych souhlasil.Pan Fištejn by mně však mohl vysvětlit,jak je možné že samí generálové finančnictví USA způsobili,nebo dovolili způsobit tak obrovský krach v peněžnictví.Proč pod jejich zásahy celá JižníAmerika dávno nevzkvétá?Proč se bohatství jejich států stěhovalo a stěhuje do USA a ne opačným směrem?Otázek by bylo mnoho.Pane Fištejn,odpovíte ?PROČ ??????

Dick 29.9.2008 8:34

Re: Kuba

Jo, statistiky... Z čeho asi mudrci v Unesco čerpají své informace? Pamatujete ještě na jaké příčce stála NDR? A kolik DM tam Kohl nacpal a přesto jde o černou díru sjednocené německé ekonomiky? Bilión marek?

tosek 29.9.2008 8:32

K čemu?

Takže ctihodný pan autor nám chtěl říci co? Že nemá rád levicové režimy? No v pořádku, to je jeho názor. Ale v Latinské Americe měl svobodný trh bez přívlastků cca 400 let na to, aby něco předvedl, a ono nic. Takže se nelze moc divit, že většina tamního obyvatelstva hledá východisko ve volbě levicových systémů, v různé míře koketujícími s rozmanitými podobami socialismu. Jak to dopadne zatím nikdo neví, já bych si vasdil, že moc dobře ne, protože svobodný trh musí být doprovázen pevným právním systémem, který právě v Latinské Americeale třeba zatím i u nás) chybí. Ale jako my nechceme, aby se někdo pletl do našeho systému, dejme tuto možnost i zemím Latinské Ameriky.

skeptik 29.9.2008 8:24

Kuba

Kuba není demokratická, ale má z celé jižní Ameriky nejnižší kojeneckou úmrtnost

má stravování dětí ve školách zdarma,má lékařskou péči zdarma

má méně analfabetů než USA

a to jsou prosím vše údaje ze statistik známé kryptokomunistické organizace UNESCO

Plující oblaka 29.9.2008 7:21

Re: Zase nejaky cechacek,ktery mluvi za miliony jihoamericanu

Jo, je směšné a nesmyslné nazývat pana Jefima Fištejna nějakým čecháčkem...;-D;-D;-D;-D

Mejla 29.9.2008 4:10

Autor mele páté přes deváté. Levicová hnutí se rozmáhala po světě různě

podle vývoje lidské společnosti a kosmopolitní levicoví hrdlořezové se většinou přesunovali a přesunují po zeměkouli podle toho, kde tuší kořist. Rozmach levice nastal v Latinské Americe v 50.letech, kdy smyšlenky socialismu okouzlily bohužel celý svět.

ctenar1970 29.9.2008 4:03

Zase nejaky cechacek,ktery mluvi za miliony jihoamericanu

smesne &nesmysl

Jarda 29.9.2008 3:44

zajimavy prispevek

ale s tou fajfkou v hube se z autora Ferdinand Peroutka nestane...