18.5.2024 | Svátek má Nataša


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Marta 6.4.2009 7:51

Re: Mám podobné pocity a navíc

Že někdo ovládá nějakou technologii, aniž by jí rozumněl, s tím bych se ještě smířila. Horší je, že konzumenti přestávají a nebo dokonce už neumí myslet. K tomu jim napomáhá reklamní masáž a plytké televizní seriály v hlavním vysílacím čase, takže se brzy dočkáme, že průměrný obyvatel bude mít rozum dvanáctiletého dítěte.

Pepek 6.4.2009 9:01

Re: Mám podobné pocity a navíc

A kde mylíte, že ten průměr je dnes? A uvědomujete si, že 50% lidí musí nutně být pod tím průměrem, jinak by o průměr nešlo?

analfabet 6.4.2009 10:08

Re: Mám podobné pocity a navíc

Ehm.... Tomu se rika median. Pod prumerem nemusi byt 50% lidi.

Fafa 6.4.2009 18:01

Re: Mám podobné pocity a navíc

Pravda. Vzhledem k tomu, ze z leva je inteligence omezena a zprava neomezena, tak pod prumerem bude zrejme vice nez 50 % lidi.  

Pepek 7.4.2009 1:43

Re: Mám podobné pocity a navíc

Pointa není v opakování středoškolské látky, ani o kolik je odlišná poloha mediánu vůči průměru, ale v konstatování , že hoooodně moc spoluobčanů je pod ním. Kterážto skutečnost nevadí asi jen jim. ;-)

R.J. 6.4.2009 11:51

Re: Mám podobné pocity a navíc

V poslední větě jste příliš optimistická.;-D

A.D. 6.4.2009 16:44

Re: Mám podobné pocity a navíc

Ono to nebude tak zlé, ty plytké televizní seriály  jsou zábava pro masy, pro obyčejné lidi. Nebo snad myslíte, že před rozšířením televize tihle lidé věnovali večery hlubokomyslným debatám o vážném umění a vědě?

Nikoloki 6.4.2009 8:19

Re: Mám podobné pocity a navíc

Ultračervené je něco jako infrafialové?

toogood 6.4.2009 10:01

Re: Mám podobné pocity a navíc

'Ultračervené' je opravdu bizarni vyraz  (vetsinou spise rikame viditelna oblast) ale predpokladam, ze slo pouze o prehmat.

Mgr.Milda 6.4.2009 0:34

Vědecká revoluce se dá nazvat i komunikační revolucí

zatím, co si Einstein, Bohr a Lisa Meitnerová mohli jenom psát, pošta potřebovala několik dní, dnes si mohu s přítelem v Bhabha- institutu v Trombaji vyměnit názory v rámci minut. Věda rostla, jak rostla obec vědců, kteří spolu o společném problému komunikovali. Kdysi se debatovalo o problémech v kroužku několika lidí, kteří se scházeli v odstupu měsíců. To se změnilo na stovky účastníků v rámci hodin.

Internet už spojil svět, tím ovšem další růst potenciálu bude pomalejší. Začíná se spíše opět prosazovat potřeba ekonomické racionalizace, základní výzkum mnoha politikům není dost výkonný, měřeno v růstu exportu zboží. Takže nezbývá, než zavést jakousi daň, povinné odvody, z kterých se mohou financovat "neužitkové" obory vědy. V zemích jako ČR na to zpravidla mnoho nezbývá, ale není pravda, že by na základní výzkum přispívaly pouze USA. Právě v sousedním Německu se těší základní výzkum velké podpoře, dlouhodobě totiž  pomáhá udržet náskok i v aplikovaném výzkumu a tím i v ekonomice. Německá síla je v tom, že na okraji výzkumných středisek vznikají aplikační laboratoře komunikující bezprostředně s vědci ze základního výzkumu. Tyto laboratoře bývají financovány přímo zainteresovanými firmami. Z vlastní zkušenosti bych uvedl firmu BMW a General Electric, které v Garchingu u Mnichova provozují taková střediska.

Liberta 6.4.2009 0:39

Re: Vědecká revoluce se dá nazvat i komunikační revolucí

Myslím, že třeba v takové Francii to také vědecky perlí. Mám zkušenosti z vědeckých pracovišť v Toulouse a Grenoblu, tam se základní výzkum také pěstuje.