24.6.2024 | Svátek má Jan


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Historik 6.4.2009 14:31

Re: Autor spolehlivě ukázal,

Německá věda kolem roku 1910 představovala snad třetinu celé světové vědy. Toho už nikdy nedosáhla a asi ani nedosáhne.

portwyn 6.4.2009 16:02

Národy se střídají ve vedení

například britskou vědu nikdo nevyhladil a taky už nemá tak neotřesitelné postavení jako za Maxwella, Darwina, Faradaye, Kelvina...

Prostě po Italech přišli francouzi, po Francouzích Britové, po Britech Němci, po Němcích Američané, po Američanech Číňané a po Číňanech? Já sázím na Indy.

Pepek 6.4.2009 8:51

obraz světa zobrazovaný médii není reálný

Média se ve snaze zvýšit sledovanost úrovní přizpůsobila méně inteligentním, ale velice početným vrstvám obyvatelstva. Elita používá jiné zdroje informací než Novu a Blesk. Ono taky jde prsa Mašlíkové a výsledky fotbalu těžko mixovat s kosmologií, biotechnologií či nedejbože se sociologickými průzkumy.

Witch 6.4.2009 8:24

cesty dál?

Můžeme se spokojit s tím, že všechno bylo vynalezeno. Jenže i kdyby tomu bylo, zůstává ještě  hranice kvality života. Vidím tu tři základní cesty: 1. zdokonalování genetickou cestou nebo dalšími biochemickými postupy jak člověka, tak jeho potravu a životní prostředí vůbec. 

2. oprava handicapů, ať vrozených, po úrazu, způsobených věkem nebo nemocemi

3. kvalita života, zvýšená dobrým prostředím od početí člověka, pře jeho dětství a dospívání. Jak známo, dítě má být od prvního okamžiku chtěné, žádoucí a také potřebuje být od někoho z dospělých během dětství přijímáno bezvýhradně takové, jaké je. Nemluvě už o tom, že i omezení vrozené inteligence se dá v lecčems "napravit", pootočit. A naopak. Mnoho inteligentních dětí bývá ubito nepodnětnou rodinou, traumaty a podobně.

Jenže to je ta nejhorší, nejobtížnější věc, kterou lidi před sebou mají. Chovat se k sobě slušně, projevovat elementární zdvořilost- to nám jde už dneska, v době vyspělé a supercivilizované, jako psovi pastva. Rozvoj naší mentální úrovně půjde vpřed pouze s rozvojem osobnostních kvalit. A bez chytrých, vzdělatelných lidí nebude dalšího, jakéhokoliv rozvoje.

Pouze oblbování otupělců v kanapi s prstem na ovladači.

Kolombo 6.4.2009 12:21

Re: cesty dál?

tak oprava handicapů? A pro koho je to dobré, když mnohem levněji přijde "výroba" nového, funkčního člověka, kterého netřeba nákladně "opravovat". Existují dokonce společnosti, které si takové jedince vyrobí, opásají výbušninou a použijí namísto vcelku levné technologie. Nakonec, co udělá podstatná část nákladně opravovaných "zázraků života" v našich podmínkách? "Užívá si" způsobem, který zdraví zase ničí, ale proč ne, když to nějaký jiný blbec platí. Nebo "strašně spěchá", aby stihl nějakou pitomost a rozmlátí se v autě. Právě toto chování, ne kecy o "nevyčíslitelné" hodnotě lidského života ukazují, jak si svého života a zdraví každý cení ve skutečnosti. Je na čase, aby si každý hradil i náklady na "opravy".

Witch 6.4.2009 13:39

Re: cesty dál?

Všechno se vším souvisí. Zamyslela jsem se nad možnostmi budoucnosti, včetně cest vědy. Ať už "čisté", tedy v rámci vynálezů a technologií, nebo společenských věd. Dnešek je takový, jaký je.

Pokud Vás pohoršují opravy handicapů, lepší souhrnný pojem mne prostě nenapadl, protože to zahrnuje naprosto všechno- i diabetes 2.typu, poruchy sluchu, zraku, náhrady končetin, orgánů,... je to dost široké pole pro uplatnění vědy.

A člověk jako osobnost prostě potřebuje mít solidní základ v tom, co jsem napsala. Jinak bude právě tím, o čem píšete Vy, Necítila jsem článek jako výzvu ke změně světa a hodnot, ale jako zamyšlení, máme-li kam ještě spět. Máme toho dost.

Honza42 6.4.2009 8:23

Všechny ty, kdo si myslí, že věda stagnuje, bych

zásadně léčil metodami starými těch 50 let, když se podle nich nic od té doby nevynalezlo.

Ať si to užijí, pokud to přežijí.

A v ostatních oborech to není jiné. Akorát o tom nejsme informováni. Důležitější informací totiž je, kdo co kam zasunul někde ve vile.

portwyn 6.4.2009 16:03

Re: Všechny ty, kdo si myslí, že věda stagnuje, bych

;-DR^

Fafa 6.4.2009 18:50

Re: Všechny ty, kdo si myslí, že věda stagnuje, bych

Honzo, ovsem nektere ty metody pred 50 lety fungovaly zcela stejne jako dnesni vedecke pokrocile metody. Kdyz byl uveden do praxe penicilin, tak citlivost S. aurea byla temer 100%, dneska je zhruba nulova. Takze jsme pokrocili a mame daptomycin a citlivost S. aurea na daptomycin je 100 %, tedy byla az do nedavna. Ted uz se objevily resistentni kmeny. Takze o kolik jsme vedecky pokrocili od sira Alexandra?  

xx 7.4.2009 20:41

Re: Všechny ty, kdo si myslí, že věda stagnuje, bych

Velmi. Napr. v lecbe leukemii specifickymi protilatkamy (Glyvec), apod. O tom se sirovi Alexandrovi akorat tak snilo...

Náčelník Skvrnitý ocas 6.4.2009 7:49

Vždyť to byla revoluce ...

Žádná revoluce nemůže probíhat trvale. Poměry se dříve či později ustálí. Úloha osob, které provozují vědu, jak ji popisuje pan Fištejn, není příliš zajímavá a není taky rozhodující. Zkrátka vědci vyšli z módy.

Jiné ovšem je skutečnost, jaký je význam vědeckého výzkumu. Kdo jej provozuje, investuje do budoucnosti. Jen namátkou: dovolím si tvrdit, že zásadní vědecké objevy v genetice a v energetice (jaderná fúze) změní svět.

ranbow 6.4.2009 7:17

Doba se zrychlila

Venkoncem, když začínal Edison, byly technické novinky pravými technickými novinkami (a malá chlupatá stvoření z Alfy Centaury byla pravá malá chlupatá stvoření z Alfy Centaury).

To že Edison vymyslel fonograf, snad ví každý - ale kdopak má v paměti (bez hledání na inernetu), kdo vynalezl DVD a Blue Ray? Ještě tak před 10 lety se davy lidí tísnily před branami Invexu, aby zhlédli poslední novinky IT. Dneska už musí prostory Invexu omezovat, kdo by tam jezdil, když už o exponátech ví půl roku přes internet, včetně plnohodnotných recenzí a testů. A která firma by čekala s uvedením svého výrobku na Invex - v té době už může být dávno předstižen jinými firmami a pomalu zastarávat.

Možná nám chybí taky historický nádhled - jasně,Bell Edison, Einstein, Landau - kdybychom zanesly data jejich objevů na časovou osu, jaké by tam byly úseky? A že by v podobných úsecích nepokračovaly objevy až do současnosti? Mobilní telefony, počítače, internet jako takový, to že by nic???Třeba se budou za takových 30-50 let učit děti ve školách jména jejich objevitelů..

Mistr Jan Hus 6.4.2009 7:46

Re: Doba se zrychlila

Doba se zrychlila, jen ten tankista v bráně je pořád pomalý! ;-D

Mistr Jan Hus 6.4.2009 6:23

Pěkně jsi nám to vysvětlil Fištejne Jifimoviči, ještě, že tě máme.

:-)

v 6.4.2009 5:17

kolektivní pud sebezáchovy

to snad nemyslite vazne, clovece, proc vubec pojednavate o vede kdyz verite na blud nejakych mystickych 'pudu'.

Pro to vyhasnuti v oblasti zakladni vedy jsou padne duvody a ne nejake pudy. Duvody jsou dva - prvni je vnitrni a tudiz 'vedecky duvod' proc se veda dostala do stagnace - byl to zakladni omyl ohledne zamitnuti absolutniho prostoru Newtona a naslednym zahrabanim se vedy do slepe ulicky, ze ktere neni uniku a nasledek je samozrejme ze zakladni veda stagnuje uz vice jak pul stoleti. Druhy duvod je ideologicky, naposledy jeste generace zijici v padesatych letech mela zdravou ideologii a hledela vpred, ale sedesata leta s jejich detmi kvetin to vsechno zmenilo a vyustilo to v dnesni 'zelenou' ideologii, ktera je proti pokroku jako takovemu.

v 6.4.2009 5:28

Re: kolektivní pud sebezáchovy

'pud' je vzdy dan do placu, kdyz z nejakeho duvodu chybi vysvetleni.

Milniky ve kterych byl mylne zamitnuty absolutni prostor byl experiment Michelsona a Morleyho a pak prace A. Einsteina, jeho teorie relativity. Tak zvani vedci od te doby hraji hru na cisarovy nove saty, predstirajic, ze vse je symetricke, tedy relativni. Takovy omyl musel nutne vyustit v povsechnou stagnaci vedy, a to ze v konkretnich oborech jdeme stale jeste kupredu neni popreni te stagnace zakladni vedy. Dnes se nam v dusledku toho kupi na stolech dekady pretrvavajici zahady jako temna hmota, energie, tak zvany zahadny Pioneer efekt - zpomalovani druzice Pioneer.

Kon 6.4.2009 15:18

Re: kolektivní pud sebezáchovy

Teorie relativity nemá nic společného s lidovým názorem, že všechno (a zvláště pravda) je relativní. Speciální teorie relativity se zabývá vztahem rychlosti pohybu tělesa s jeho hmotností, délkou, průběhem času a dalšími veličinami, a ekvivalenností hmoty a energie. Obecná teorie je především teorie gravitace. Název relativita v této teorii je spíše matoucí.

Jarda 6.4.2009 3:57

asi zijeme kazdy nekde jinde...

Ja naopak vidim, ze na VS jak v CR tak venku, a laboratorich (venku) se pracuje a intenzivne vedecky bada. Vidim co se deje v nanotechnologiich, biotechnologii, v letech do vesmiru, v telekomunikacich, co se dokazalo v astronomii, astrofyzice, kosmologii, matematice a mam dojem, ze NARUST poctu vedeckych poznatku je prinejmensim stejny jako kdykoliv jindy, ne li vetsi. Zkratka je toho podstatne vic a je tezke se v tom vyznat.

Standa 6.4.2009 11:01

Re: asi zijeme kazdy nekde jinde...

Bádá, ale sociální vědy (a dnes i pavědy) získávají čím dál tím více navrch.

Biotechnologie se rozvíjí spíš navzdory překážkám ze strany nejrůznějších aktivistů.

Lety do vesmíru dnes fungují jen díky tomu, co vzniklo v 60. letech minulého století. Mám vážné obavy, že za pár desetiletí se děti budou učit o předcích, kteří dokázali létat dále než na orbitální dráhu kolem Země.

4 miliardy dolarů na prototyp fůzní elektrárny ITER se sháněly 20 let. Oteplovací aktivisté za tu dobu získaly odhadem 100 miliard dolarů.

Pokroky v astronomii jsou úžasné, do značné míry jsou však vedlejším produktem pokroku výpočetní techniky. I výpočetní technika se však postupně mění. Z pomocníka na špeha a hlídače v rukou mocných.

R.J. 6.4.2009 11:48

Re: asi zijeme kazdy nekde jinde...

Souhlas StandoR^.

Honza2 6.4.2009 16:39

Re: asi zijeme kazdy nekde jinde...

Klíííd

Sociální pavědy měly ve formě náboženství a jiných světonázorů navrch skoro vždycky.

To že se nejlepší "mozky" přesunuly z kosmického a jaderného a jiného "praktického" výzkumu k biotechnologiím a programování je fakt. Mně se to taky moc nelíbí, ale je to fakt tak špatně, že lidi už nikdy nepoletí na Měsíc? Třeba zase budou míň nemocný a auta budou jezdit bez řidičů.

Mejla 6.4.2009 3:46

Zářnou ukázkou české "vědy" je CVVM, parazitující na Akademii věd ČR, která

by sama potřebovala zeštíhlit.

Mejla 6.4.2009 3:41

Autor problematiku zvulgarizoval, jako správný publicista. Evropská věda

je skutečně utopená v moři byrokracie a parazitů, ovšem v USA a v Asii nikoliv. Vztah vědy a společnosti se změnil v tom, že věda s kapitalismem a využití jejich výsledků umožnily život davům povalečů v úřadech, sdělovacích prostředcích a médiích. Nelze se proto divit uvažování mas řízených Hollywoodem a blábolení "veřejnoprávních" médií. Obzvláště katastrofální je situace ve státních médiích, což je útočiště pro povaleče z "humanitních" oborů, neschopných rozumně hovořit nejen o vědě a jejím smyslu.

nik 6.4.2009 9:56

Re: Autor problematiku zvulgarizoval, jako správný publicista. Evropská věda

Jeden z charakteristických výplodov humanitných povaľačov - novotvar HYDROKARBONÁTY namiesto uhľovodíkov.

jkotek 6.4.2009 11:37

Re: Autor problematiku zvulgarizoval, jako správný publicista. Evropská věda

A co takhle studie skodlivosti dihydrogenmonoxidu - viz tez http://necyklopedie.wikia.com/wiki/Dihydrogenmonoxid .

Rudolph 6.4.2009 13:57

Re: Autor problematiku zvulgarizoval, jako správný publicista. Evropská věda

Pane Mejlo, většinou máme stejný názor, ale tentokrát se musím ozvat proti: Žádná "státní" média prakticky nejsou (i když by za to politici jistě dali pravou ruku). Mluvíte skutečně o veřejnoprávní sféře (samozřejmě lze donekonečna diskutovat o míře jejich závislosti). O tom, že se lidská masa systematicky masíruje aby byla co možná nejblbější, o tom není pochyb. Ale jsou ti řemeslníci co to dělají svým způsobem šikovní, co?

Jestliže něco kritizuji, měl bych se v tom vyznat. Jinak se to zvrhne v senilní nadávání na poměry. "Tohle za našich mladejch časů nikdá nebejvalo!"

derik 6.4.2009 1:42

Tak to snad nemyslite vazne?

Vedecko-technicka revoluce ze vyhasla? Mozna ze na vse jednoduche se uz prislo a komplikovanejsi veci vyzaduji vice casu, usili a penez. A to se zvysuje.

JaS 6.4.2009 1:41

Vidím tu malinký rozdíl.

V době vědeckotechnické revoluce, za časů Einsteina, Landaua, Bohra, Bella, Edisona a dalších se spousta lidí snažila seznámit s novými objevy, snažila se je pochopit, pracovat s nimi a usnadnit si těžký život. Dnešní vývoj vede k tomu, že pár chytrých lidí vynalézá zařízení, sloužící k tomu, aby lidé mohli svůj pohodlný život učinit ještě pohodlnějším ne tím, že něco pochopí, ale tím, že opět něčemu dalšímu nebudou muset rozumět, protože to vypadá, jakoby to fungovalo samo od sebe. Takže vývoj slouží tomu, aby většina lidí mohla být stále blbější a blbější. A taky je. To je úplně opačný vývoj než v původní vědeckotechnické revoluci.

JH 6.4.2009 3:46

Mám podobné pocity a navíc

se mi zdá, že v rámci reklamní a televizní masáže je většina lidí směrována jen na větší a větší spotřebu a zábavu. Koláče se dají dnes získat i bez práce :-) , o vědě a výzkumu nemluvě :-(

Borek@exil 6.4.2009 6:05

Re: Mám podobné pocity a navíc

Každý dnes dokáže ovládat tak složitou technologii jako je barevná stereo TV s několika sty kanálů, nahráváním pořadů, zastavováním a znovu spouštěním programů......to vše sedě na gauči, třímaje v ruce mocný nástroj" Dálkové ovládání. Kolik člověkú ale ví, jaký je rozdíl mezi infračerveným, radiovým nebo laserovým? Kdo ví co to je laser a jak to funguje? Kdo ví, co je infračervené a co je ultračervené. Ultrazvuk / infrazvuk? Kolik lidí ještě dokáže vysvětlit tak jednoduchou věc jako je Dopplerův efekt? A při tom ho skoro každý zažil ve vlaku. Dostali jsme se do situace, kdy skoro každý umí ovládat složité a pokročilé technologie aniž by ale měl páru o tom, jak a proč to vlastně funguje. Tak se vytváří závislost na všeobecně nepochopitelných technologiích.....ti, kteří vědí, co je uvnitř krabičky se tak snadno dostávají do pozice těch, kdo budou kontrolovat, ovládat nejen technologické výdobytky ale časem i ty, kteří je umějí jenom ovládat. Stačí jim vzít hračku, vyndat z ní baterii, dálkově ji kontrolovat......a máte chudáka závisláka v hrsti (na lopatě).