24.6.2024 | Svátek má Jan


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
portwyn 6.4.2009 15:00

Citátek

z přednášky o dějinách fyziky z předminulé středy:

"Dřív mohl i celkem neškolený člověk přispět do vědy. Třeba Otto Guericke měl pomocníka, který mu držel koule. Taková romantika už dnes není...."

;-) 

Jinak ale měl přednášející pravdu, dříve byla věda srozumitelnější, protože jednodušší. Jenže vývoj nelze zastavit a jednoduché je už objeveno...

Pozn.: Otrto Guericke - pokusy s vakuem, magdeburské polokoule atd.

Minutus 6.4.2009 12:00

Konstruktéři, mechanici, závodníci

Malá paralela. Všichni pracují s automobilem a každý je nejlepší v něčem. Toť celý problém. Závodní umí auto používat, ví co tam kde je, ale vymyslet byho asi nezvládl a když tak nic moc. Naopak konstruktér nemusí být excelentní jezdec. Tak to je. A řidičů je více, než konstruktérů. Je na tom něco divného?

Pepek 6.4.2009 13:59

Re: Konstruktéři, mechanici, závodníci

Zapomněl jste na miliony čumilů u TV, kteří tyto všechny činnosti vtipně glosují, ale reálně by nezvládli ani jednu z nich.

Minutus 6.4.2009 19:54

Re: Konstruktéři, mechanici, závodníci

To je jiná kategorie. Ti první něco produkují, jsou to tedy producenti. Čumilové konzumují (možná k tomu i brambůrky), jsou to tedy konzumenti.;-)

westík 6.4.2009 11:54

Jo jo,

pokrok byl možná kdysi užitečná věc, ale trval příliš dlouho ;-D

Dáda 6.4.2009 11:04

Pan Fištejn opět přeladil a vštchni mu to baští!

Co takhle něco o blahobytu na Ukrajině a hladomoru v Bělorusku by tam nebylo?Nebylo, já vím. Ale úhybné manévry ovládá dokonale!Inu všechna nečest!

Kolombo 6.4.2009 10:15

Spíš bych řekl

že za vědu v původním smyslu slova je možné považovat jen vědy přírodní. Poznatky zjištěné pomocí  vědecké metody jsou objektivní, reflektování mionu nebo slepice v lidském mozku nezmění ani miony ani slepice. Zato veškeré "vědy" o člověku jsou pavědami, generujícími "bullshit" na kvadrát. Humanitní studia jsou ve své převážné většině fasádou pro nejrůznější pokrokářské ideologie, jejich publikované "výsledky" jsou spíš návody k chování nebo omluvami jednání v dosavadním smyslu asociálního, takže mění objekt zkoumání a už v okamžiku publikování pozbývají platnosti. Navíc, dnes nejsou problémem "informace" samotné, problémem je odlišit skutečné poznatky od nesmyslu. "Vygooglovat" na internetu lze prakticky jakoukoli pitomost. Vsadím se, že ať si budete myslet cokoli, najdete dnes "kapacitu" která vaše předsudky potvrdí. Zatímco rovnice popisující  pohyb tělesa v gravitačním poli bude napadat jen exot,  o zdravé výživě, léčbě chorob a změnách klimatu můžete najít nepřeberně "názorů" kryjících se sice pseudovědeckou hantýrkou, s vědeckou metodou nemají společného zhola nic. "Pravdy" jsou tu odvozovány od množství věřících a od jejich "nadšení" pro věc. Shoda "důležitých lidí" je tu kritériem vědeckosti. V těchto oborech jde spíš o chór pitomců, od hlučícího davu je lépe držeti se dál.

westík 6.4.2009 11:23

Re: Spíš bych řekl

Vaše slova, Colombo, zapsat zlatým písmem R^

Stredocech 6.4.2009 12:07

Máte pravdu, ale je to složitější

S těmi přírodními vědami máte samozřejmě pravdu. Ale i sociologie a psychologie se dá dělat vědecky a poznatky, které takto získáte jsou natolik "politicky nekorektní," že o tom málokdo ví.

Bohužel, idelogové, zlo, které lidstvo provází celými jeho dějinami se z části namísto Bohů či Boha začali odvolávat na vědu, nejznámějším příkladem je "Vědecký komunismus."

Kon 6.4.2009 12:40

Re: Máte pravdu, ale je to složitější

Sociologie je dnes spiše ideologie socialismu než exaktní věda.

Stredocech 6.4.2009 14:23

Re: Máte pravdu, ale je to složitější

VĚTŠINA sociologie samozřejmě ano. To nic nemění na faktu, že se sociologie provozuje i na vědecké úrovni.

Pod pojmem ještě více zprofanované "ekologie" se v podání médií skrývá něco, co s ekologií jako vědou (tj. oborem biologie) nemá už vůbec nic společného.

Fafa 6.4.2009 18:36

Máte pravdu, ale je to složitější

Jenze ekologicke poznatky v ramci ekologie jako biologicke vedy jsou skutecne natolik politicky nekorektni, ze jejich hlasite prosazovani na politicke urovni by Vam velmi snadno mohlo prinest trestni stihani na zaklade paragrafu o hanobeni rasy, naroda a presvedceni.

Jirka 6.4.2009 12:32

Re: Spíš bych řekl

Je to zajímavé, že hlučící dav údajně určuje dějiny. Ale on hlučí podle toho, jak jim vůdcové řeknou nebo je přesvědčí. Dav je vlastně basebalová pálka, kterou drží v ruce ten nejsilnější. A on se třeba trefí a míček letí několik let dopředu. Což neznamená, že dopředu je vždy dopředu. Od hlučícího davu raději dál.

Kon 6.4.2009 12:41

Re: Spíš bych řekl

R^R^R^

Kon 6.4.2009 15:23

Re: Spíš bych řekl

Ano!!! Už Horatius napsal "Odi profanum vulgus et arceo..." (Nenávidím sprostý lid a vyhýbám se mu...)

LV 6.4.2009 9:39

asi se máme moc dobře....

Oné vědecké revoluci se podařilo tak změnit způsob života lidí ve vyspělých zemích, že víceméně odpovídá stylu nejužší vrstvy vládnoucí elity v minulých stoletích. Nejvyšší (materiálně zajištěné) vrstvy se tehdy též orientovaly spíše na umění ... až byly převálcovány skupinou nižší střední životní úrovně, která si prostřednictvím vědy, techniky a aplikovaných znalostí dobývala své místo na slunci. Nejdřív ekonomickou moc a následně, posílena, i  politickou.

Totéž se děje i dnes u nás - pozoruji zájmy svých dětí a jejich vrstevníků: společenské "vědy", komunikace, média. Nikoho nezajímá, jak a proč. Nu a to se nám může vymstít. Jakou asi možnost uspět a prosadit se má mladý schopný Ind, Číňan, Pakistánec....? Vědu a techniku. Ovládnutí toho proč a jak. A my budem komunikačně, mediálně, humanitně a sociologicky zcela v ......

toogood 6.4.2009 9:48

Re: asi se máme moc dobře....

Bez urazky, ale zajmy svych deti by clovek nemel jen sledovat, ale take stimulovat a podporovat. Ja o svych detech rozhodne nemohu rici ze je "nezajímá, jak a proc".

Jinak ty "komunikačni, mediálni, humanitni a sociologicky" zalezitosti bych nepodcenoval, ale souhlasim, ze je celkem nesmysl studovat je ve skole.

Kolombo 6.4.2009 10:28

Re: asi se máme moc dobře....

Bohužel ty "komunikačni, mediálni, humanitni a sociologicky" zalezitosti nás spíš rozkládají než posilují. Co si tak dnešní "humanitní vzdělanec" tak myslí - že ho budou zdarma živit číňani, nábožně poslouchat jeho moudra, děkovat mu za "boj" proti počasí a navíc mu ještě dávat prachy na to, aby se mohl prezentovat jako vzor pochopení a ušlechtilosti? Bohužel, toogoode, vaše děti - to je málo, pokud většina těch ostatních dává přednost studiím genderovým, sociologii, politologii a jiným obskurním "oborům", přičemž touží po zaměstnání ve státní správě a pohrdá těmi, kdo dělají cokoli praktického. "Lidské právo" na pohodlí bez práce je opracdu nóvum, nikdy tu nebylo a brzo už zase nebude.

messenger 6.4.2009 12:15

Re: asi se máme moc dobře....

tesat do kamene.... takhe civilizace dojede na vsechny ty humanitni pitominy co se ted vyrojily... kdyby vsechny ty zenske co se venuji treba genderovym "studiim" delaly nejaky technicky obor to by bylo...

Stredocech 6.4.2009 14:26

Re: asi se máme moc dobře....

Mnohem lépe by ovšem bylo, kdyby rodily a vychovávaly děti. V tom je jaksi ženská nenahraditelná a mnohé to vědí.

Kon 6.4.2009 12:52

Re: asi se máme moc dobře....

Ano, moderní civilizace stojí na technice, řemeslech a přírodních vědách. T. zv. humanitní obory slouží hlavně k tomu, aby budižkničemové dosáhli univerzitního diplomu a dobrého bezpracného bydla, a k rozbíjení toho, co věda a technika vybudovaly.

P.P. 6.4.2009 9:38

absolutní pravda

Věda se dnes vzdálila od reality, "vědci" si vytvořili jakýsi podivný vlastní svět. Stav na českých univerzitách je naprosto tragický, vysokoškolští pedagogové  (minimálně v technických oborech) neví NIC. Ale bojují o svá místečka, hýčkají si své publikace v impaktovaných časopisech a je naprosto vyloučeno, aby do této mafie pronikl kdokoli zvenku. Jelikož učitelé neví nic studenti opouštějí půdu univerzit zcela bez jakýchkoli použitelných vědomostí a schopností. Blíží se neuvěřitelný problém.

Honza42 6.4.2009 10:39

Jste si jist, že víte o čem mluvíte??

Jsem už 25 let mimo školu, ovšem synátor je nyní na technice prvním rokem a jako obvykle v prvním ročníku opustí školu cca 1/3 až 1/2 studentů z důvodu neschopnosti složit zkoušky.

Že by se naučení ničemu stálo takové úsilí? Nebo je matematika nepoužitelná vědomost? No nic uvidíme dále.

mikroprofesor 6.4.2009 11:49

Re: Jste si jist, že víte o čem mluvíte??

Jako svého času vyučující externista musím do určité míry souhlasit s názorem P.P. Možná tu matematiku, apod. tam ještě jakž takž zvládnou vyučovat, ale když jsem tamním profesorům matematiky předložil poněkud nestandardní problém, který jsem potřeboval vyřešit, protože matematik zas až tak nejsem, tak se vykrucovali a nakonec mi to vyřešil během pár desítek minut jeden RNDr. z oblasti chemie. Co se týče techniky, byly znalosti vyučujících někdy z doby pravěku elektrotechniky. V poslední době se to trošku zlepšilo, ale stejně nestíhají krok s dobou. Navíc chybí i to praktické myšlení.

qwert 6.4.2009 11:54

Re: Jste si jist, že víte o čem mluvíte??

Malá poznámka k matematice na VŠ. To máte těžké... když se v 1. a 2. semestru probírají nezbytné základy (limity, derivace, hledání lokálních minim, matice a pod.) je to maličko odtržené od praxe. řada studentů vůbec netuší, že na to někdy ve 3. ročníku mohou navázat neuronové sítě, jejich učení a optimalizace, což je podle mne celkem zajímavé učivo. Student má vědět proč se něco učí a namá mít dojem, že ten či onen předmět slouží jen jako síto ke snížení počtu studentů.

Stredocech 6.4.2009 15:41

Re: Jste si jist, že víte o čem mluvíte??

Máte pravdu a přitom ty základy se později dohánějí nejhůře.

Minutus 6.4.2009 11:39

Re: absolutní pravda

Slovo "absolutní" ve spojení se slovem "pravda" bych raději vůbec nespojoval.

Stoura 6.4.2009 12:37

Re: absolutní pravda

Mno - takové tautologie zjevně absolutními pravdami jsou.

Minutus 6.4.2009 17:32

Re: absolutní pravda

Jen v určitém prostoru daném nám známou formální logikou. například ve Wiki je tato věta jako tautologie:

„Buď bude zítra pršet, nebo zítra pršet nebude.“

Ovšem pokud bude mrholit na hranici deště-nedeště, nebude tak jasné zda pršelo, nebo ne. Ono bude záviset na tom, čemu kdo říká "pršet". A tak dále..

Apea 6.4.2009 8:52

Autor spolehlivě ukázal,

že pokud nejsou vědomosti při psaní jeho novinářských textů přímo hendikepem, pak jsou jistě přinejmenším zbytečné a rušivé.

Jo, panečku, psát o zániku fudamentální vědy v Německu a nechat se přitom rušit počtem nositelů Nobelovky na německých univerzitách, to už by rovnou mohl místo o vzněšené fundamentální vědě mluvit o "základním výzkumu" či jinak ustupovat malým českým poměrům.