6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

SVĚT: V putinovském opojení

Muž, který dal tvář české transformaci, vyprofiloval tu konzervativní liberalismus a dokázal klidně rozdělit federaci, se na stará kolena stává maskotem toho temnějšího, co v české společnosti dříme.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Vaclavik 15.5.2014 11:44

Nesouhlas

" Že se snaží tvrde ochránit své zájmy? Proboha, co delá USA, ne-li totéž."

Jde prece o to, jde-li o stat (pomerne) svobodny, nebo (pomerne) nesvobodny. Zajmy statu, jehoz obcane jsou relativne svobodni, maji nesrovnatelne vetsi legitimitu, nez zajmy relativne nesvobodneho statu. Nejde tudiz ani nahodou o totez.

"My Rusko potrebujeme. Má suroviny, na kterých jsme závislí, je to obrovská zeme s obrovským potenciálem a trhem (tam máme šanci vyvézt cokoliv vyrobíme) a je to (a vždy byla) svetová velmoc."

Neni velmoc jako velmoc, nektere velmoci smrdi, jine voni. A je nemoralni druzit se, ci obchodovat s tim prvnim, smradlavym typem velmoci. Ale z pohledu pravicaku je to jasne, ti prece jsou historicky znami tim, ze prodaji provaz vsem, vcetne katum, kteri je pote na nem obesi.

P. Švejnoch 15.5.2014 13:15

Moc pěkně napsáno.

Pod to se s klidným svědomím podepíšu.

M. Šejna 15.5.2014 8:12

jde o Ukrajinu, pane autore, nikoli o Klause

Dokud byla Ukrajina samostatným státem, byl relativní klid. Rusové samostatnou Ukrajinu respektovali přesto, že tam žije 8 milionů Rusů. Respektovali Ukrajinu i tehdy, když začala jednat o jejím postupném začlenění do EU. 

Respekt Ruska skončil ve chvíli, kdy EU přestala respektovat rozhodnutí Ukrajiny ukončit přístupová jednání do EU. Následoval puč z Majdanu, který byl finančně podporován z USA a EU. Nidky se tím Američané ani Brusel netajili. Nakonec Kerry byl tak mentálně omezenej, že se jezdil na Majdan fotit s pučisty, aby jim dodal sebevědomí.

Do sporu o Ukrajinu jsme Rusy zatáhli sami svou totální blbostí. A Rusové toho samozřejmě využili (viz Krym) a využijí (viz vychodní Ukrajina).

Ukrajina je ve fázi rozpadu a to díky totálně přiblblým slibum z Bruselu, jak Ukrajincům pomůžeme, když budou souhlasit s tím, že je budeme anektovat (pardon - umožníme jim vstup do EU). Vysledkem je, že Ukrajinu nejspíš bude anektovat Rusko

I. Schlägel 15.5.2014 8:46

Re: jde o Ukrajinu, pane autore, nikoli o Klause

Kdo na Ukrajině rozhodl o ukončení přístupových jednání o vstupu do EU a jakou měl podporu obyvatel?

M. Šejna 15.5.2014 8:56

pane Schlägel

o ukončení jednání se rozhodl legálně a demokraticky zvolený prezident. Víte, co to je?

Demostrace na Majdanu byly zcela legitimním protestem do chvíle, než demonstranti použili vůči státní moci Molotovovy koktejly a následně svrhli násilích legitimní vládu. Teprvé potom se začalo do ukrajinských záležitosti angažovat Rusko.

I. Schlägel 15.5.2014 9:04

Re: pane Schlägel

"Teprve potom se začalo do ukrajinských záležitosti angažovat Rusko." Ach ano, to mírumilovné, chápající, do ničeho se nevměšující, příkladné, moderní, demokratické Rusko. My jsme také v 89. svrhli legitimní vládu. Samozřejmě díky CIA. Jinak by to ani nebylo možné.

M. Šejna 15.5.2014 10:25

pane Schlägel

v roce 1989 stačila nenásilná demonstrace na Václaváku a bolševický režim se složil sám. Poté následoval kulatý stůl OF a bolševiků, aby se dohodli na předání moci a na uspořádání demokratických voleb.

Nevzpomínám si, že by na Václaváku házeli demonstranti po policistech Molotovovy kokteily a že by na střechách domů byli ostřelovači, co by to pálili do všech stran, aby vyvolali tvrdý střet demonstrantů se státní mocí.

Nakonec ani Husák neměl potřebu utéct do SSSR, aby si zachránil holý život, jak to byl nucen udělat Janukovič.

E. Sevrát 15.5.2014 10:54

Re: pane Schlägel

Tak to berte, jako stejný či podobný fakt. Prostě ti hoši, které nazývá "rumlovská" ČT jako seperatisty,vzbouřence atd. jenom chtějí svrhnout "legitimní vládu" ,nic proti ničemu.Takový je život.

J. Vintr 15.5.2014 10:31

Re: pane Schlägel

I Hitler byl "legálně demokraticky zvolený". To, že je někdo legálně demokraticky zvolený, vůbec nezaručuje, že to není blbec nebo darebák (v naší politice snad ani jiné lidi nevolíme) a že nebude škodit.

P. Vítek 15.5.2014 10:56

Re: pane Schlägel

Samostatne hospodarici odpovedny clovek,podnikajici ve vyvazenem trznim prostredi(je vyvazene,pokud do nej nezasahuji politici bez hmotne odpovednosti) ,nikdy nezvoli socialistu(Hitlera).Politici jsou v hospodarstvi nesystemovy,cizorody prvek,ktery ochrani za uplatu velke firmy pred konkurenci.Firmy neprirozene rostou,zvetsuji se rozdily mezi bohatymi a chudymi,podivne neuslechtile manzelky podivnych bohacu provokuji svym bohatstvim pavlacove drbny a revoluce je na svete.Soukroma ekonomika by zmenila Rusko k nepoznani.A toho se socialisti(ukecani lempli a kavarensti povaleci vseho druhu)nejvic boji.

E. Sevrát 15.5.2014 10:46

Re: pane Schlägel

Souhlas.

Z. Baldova 15.5.2014 8:50

Re: jde o Ukrajinu, pane autore, nikoli o Klause

Jak odpoved na Vas prispevek snad to ze to co jste napsal je velka hloupost.. Zapomel jste napsat proc nastal Majdan zapomel jste na mnoho duvodu ktere popohnali Ukrajinu do pohybu  Kdo zatahl ukrajinu do prekernich situaci byli Rusove a take toho hned Putin vyuzil ukrast dalsi kus zeme pro Rusko

M. Šejna 15.5.2014 10:19

no jistě, euro-soudružko Baldová

to jsem netušil, že do přístupových jednání Ukrajiny do EU (to je ta prekérní situace) zatáhli Ukrajinu Rusové.

S. Netzer 15.5.2014 6:59

Autor se zbláznil?

"Kancléřka Merkelová přijela na Den vítězství do Moskvy", tvrdí. To je lež jako věž.

9.května byla Merkel na Rujáně, kde přijala francouzského prezidenta.

M. Zikmund 15.5.2014 6:15

Klasika českého novináře

Charakteristická věta pana Petráčka - "...člověk tak bystrý jako Václav Klaus už nedokáže vyvodit ze svých analýz závěry,

které by se daly vykládat jinak než jako podpora Putinovy politiky". Tak to tady máme černé na bílém. Člověk méně bystrý než pan Petráček by se mohl naivně domnívat, že analýza je tu od toho, aby co nejpřesněji reflektovala realitu a tudíž se tak co nejvíce přibližovala pravdě. Ve skutečnosti ale při zpracování analýzy musíte přemýšlet komu tím popisem pomůžete a co si o vás pomyslí. To je její smysl.

No co ale můžu čekat od českého novináře, že? Takhle se dělaly noviny za komunistů, takhle se dělají noviny i dnes. Pravdu není potřeba složitě hledat a podávat k tomu co nejpřesnější informace - pravdu, tu správnou a potřebnou je nutné vytvořit a k tomu je nutné podat odpovídající informace.  Pravda přece není to, co je kolem nás a co se skutečně děje, pravda je to, co je potřeba, aby si lidé mysleli.  A bystrý člověk přece ví, co je aktuálně potřeba napsat. Bystrý člověk jako pan Petráček aby si nad tím ukroutil hlavou, že to někdo dosud nechápe.

Š. Hašek 15.5.2014 10:44

Re: Klasika českého novináře

Přesné.

P. Vítek 15.5.2014 11:13

Re: Klasika českého novináře

Novinari maji hladove deti a hypoteky.Vsadili na posledni nesmyslnou kartu-schovat se v co nejvetsim davu,kde se okradani ostatnich(znehodnocovani uspor) lepe schova.

K. Křivan 15.5.2014 6:11

Po rozpadu SSSR se Rusko propadlo až na samé dno.

Hlouběji to nešlo. Toho hned využil na Kavkaze Islám.  Zaplať Pánbůh dostali muslimáci na prrr...l. 

Putin vrací Rusko tam, kde s menšími přestávkami vždycky bylo. Na pozici velmoci. Že z toho mají státy, které se vymanily z sovětského područí, strach, to je jasné.

Jasné je ale také, že se Putin snaží a bude nadále snažit, získat ztracené pozice zpět. Něco dostane, (Krym, Doněc,..možná i Oděsu). Ukrajina je slepenec národů s různými dějinami, kulturou, jazyky, zvyky, vyznáním,... ta v dnešní podobě a velikosti nezůstane. To je logika dějin. S tím se musíme smířit.

V případě Pobaltí (Estonsko, Litvu, Lotyšsko...) je to jiné, To Putin dostat nesmí. V žádném případě. S tím se musí zase smířit on.

Putin není demokrat. To je v pořádku, protože Rusko není schopné demokracie. Ještě ne. Demokratické nikdy nebylo.  Rusko potřebuje silnou ruku a báťuška Carputin ji má, I pro Evropu je silné Rusko lepší než slabé. Rusko vždy chránilo (nedobrovolně) Evropu před nebezpečím z východu. Mongolové, Tataři, Turci....  Silné, k demokracii pomalu ale jistě spějící Rusko je to, co Evropa potřebuje.

I. Schlägel 15.5.2014 7:50

Re: Po rozpadu SSSR se Rusko propadlo až na samé dno.

A kdy podle Vás bude Rusko schopno demokracie, jaká kriteria bude muset splnit, aby tu demokracii mohlo konečně zavést a jaká politika je ke splnění těchto kritérií posune? Děkuji.

K. Frauknecht 15.5.2014 7:58

Nejsem si jist,

že Rusko (občané) demokracii chce. Ani nevím zda ji potřebuje. Rozhodně ale vím, že je nám do toho prd a že export ideíí byl vždy problém :-)))!!

I. Schlägel 15.5.2014 8:09

Re: Nejsem si jist,

A byli třeba Francouzi připraveni na demokracii začátkem 18. století? A potřebovali ji vůbec? Podle dnešních měřítek na ni připraveni rozhodně nebyli. Přesto v ní dnes žijí. A ideje svobody nemusíte exportovat. Vám za totáče někdo ideje o svobodě dodával poštou? Studenti potřebovali v listopadu 89 nějaký manuál o tom, co je to svoboda? Na Ukrajině nebo v Rusku nejsou mladí lidé, kteří mají podobné vidění světa jako naši studenti v 89.? Kdy jste byl připraven učit se bezpečně jako malé dítě chodit, abyste neupadl a nedej bože se nezranil? Tehdy, až jste uměl chodit a nebezpečí pádu nehrozilo?

K. Frauknecht 15.5.2014 9:30

Hlavně mě neperte,

v podstatě s Vámi souhlasim, jenže:

- Frantíci byli zjevně připraveni. Jednalo se o přirozený vývoj, žádný import! Íránci, Libyjci (a uvidíte, že i Ukrajinci) připraveni nebyli (nejsou).

- O svobodě nebyla řeč. Já fakt nevím jestli se mladí Ukrajinci nebo Rusové cítí svobodně. Nemůže to vědět ani EU, ani USA! Navíc mě, a i jim, do toho opravdu vůbec nic není. A že je "někdo" požádá o pomoc? O zvacích dopisech my Češi víme své! Nebylo by lépe (snad :-)), kdyby "pomoc" (export tehdejšího dobra) z venku v 68 nepřišla?

I. Schlägel 15.5.2014 9:37

Re: Hlavně mě neperte,

Myslíte si, že zelená revoluce v Íránu byla výsledkem importu? Že se ten Tunisan upálil na základě importu? Sovětská říše se rozpadla na základě importu? A podpoře USA demokratickým pokusům ve světě rozumím. Kdo by chtěl pořád nákladně čelit různým verzím Sovětského svazu tu v komunistické, tu v muslimské podobě, že? K té Francii a ostatním evropským "předdemokratickým" zemím. Na demokracii nejste připraven nikdy. Ta prostě hekticky a chaoticky začne pádem nějakého totalitního režimu a uchytí se (pomalu, systémem pokus-omyl), nebo se neuchytí. To je případ Ruska, například.

K. Frauknecht 15.5.2014 10:26

Snažím se psát česky

a přesto si nerozumíme. Pak to má na tom Světě nějak vypadat :-)).

Přirozený vývoj společnosti je OK. Jakékoliv vměšování (lhostejno s jakým úmyslem!!) není OK. Howgh!

PS: Janě, že místo Íránu měl být Irák, sorry. :-)

S. Netzer 15.5.2014 9:48

Re: Hlavně mě neperte,

Začátkem 18. století mohli být "Frantíci" asi sotva připraveni na demokracii.

Pokud nevíte proč, tak se vraťte do školy.

K. Frauknecht 15.5.2014 10:28

To bych rád.

Umíte to zařídit?

K. Křivan 15.5.2014 9:12

Re: Po rozpadu SSSR se Rusko propadlo až na samé dno.

Kdy ? Pár desetiletí to bude.  Demokracie  se nedá zavést, ta musí být v lidech. U nás vznikala už za Rakouska-Uherska, plně fungovala za Masaryka a 50 let socialismu ji pořádně poničilo.

I. Schlägel 15.5.2014 9:39

Re: Po rozpadu SSSR se Rusko propadlo až na samé dno.

Souhlas, nicméně i v těch lidech se ta demokracie neobjeví sama od sebe. Je to proces. Někdy vyjde, někdy ne.

K. Křivan 15.5.2014 9:59

Re: Po rozpadu SSSR se Rusko propadlo až na samé dno.

Jo, demokracie předpokládá určitou inteligenci a hodně vysokou morálku.

P. Vítek 15.5.2014 10:23

Re: Po rozpadu SSSR se Rusko propadlo až na samé dno.

Zaklad je ekonomicky nezavisly=svobodny clovek.