18.5.2024 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

SVĚT: Úlety Jeho svatosti aneb Co unese osel

Předesílám, než se pustím v této úvaze dál, že nejsem údem církve katolické. Křesťan jsem, protože na to mám v šupleti lejstro; v době mého zrodu se ještě nevydávaly rodné listy, nýbrž křestní, a tam to stojí psáno, farním úřadem potvrzeno.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 10.12.2015 15:33

Re: Možná bych měl jasněji, ...

Nesouhlas.

J. Svoboda 10.12.2015 19:45

Možná bych měl jasněji, ...

Pane Kloudo, pořád a pořád dokola se chcete hádat o tom, o co vůbec nejde. Vůbec nejde o to, co říká Bible a klerici. Jde o to, že se pámbíčkáři už nepřiměře snaží plést do politiky a vnucovat nám to, že následovat soudružku Merkel je to nejlepší, co můžeme činit.

P. Klouda 10.12.2015 19:54

Pane svobodo, ...

... evidentně se chcete hádat Vy se mnou ~ toto byl text pro pana Frýborta. A mimochodem: kteří klerici ~ pardon, »pámbíčkáři« ~ a jak někomu vnucují, že je dobré následovat madame Merkel? Já vím o jediném, a to o p.Halíkovi, a o něm nemám chuť psát. Zkuste mi uvést nějaký konkrétní příklad, ale ne způsobem a la p.Frýbort, ttž vytržený z věty i z kontextu. Klidně mě zkuste přesvědčit. Ale pokud konkrétní ~ nepřekroucený ~ příklad nemáte, pak je Vaše poslední věta jenom seskupení slov bez obsahu.

M. Prokop 10.12.2015 10:31

Prostě jeden zelený levičák navíc.

Toť vše.

P. Klouda 10.12.2015 10:36

Re: Prostě jeden zelený levičák navíc.

Mně 7 slov nestačilo... ,)

J. Václavíková 10.12.2015 11:40

Re: Prostě jeden zelený levičák navíc.

Pan Prokop svou oblíbenou nálepku ovšem přilípl na Františka. Jinak s těmi Vašimi více slovy viz výše vyjadřuji souhlas. Jen mě tak napadlo- nemyslíte, že s podobným ponorem do souvislostí se tu často píše i o islámu?

P. Klouda 10.12.2015 11:53

Re: Prostě jeden zelený levičák navíc.

Pana Prokopa neznám tak, jak asi Vy ano, tkž. jsem ho pochopil "po svém" ~ možná máte pravdu, co se dá dělat... 8)

Ale k islámu ~ tedy k Vaší možné paralele: asi si budu muset začít dělat "výstřižky" a "lepit si je" do nějakého sešitu; ttž ~ minulý týden tu na NP měl nějaký autor dost solidní text, ve kterém stručně, leč přehledně rozebral Korán, a vybavuji si, že jsem v tom článku četl to samé, o čem jsem už mnohokrát slyšel od své velmi sečtělé tchýně ~ že je to kniha dvou tváří. A že onen aspekt pravověrného muslimství, ttž. potírání Židů, židů i nevěřících je nad ostatními aspekty. Proto bych to tak navzájem blízké neviděl. Navíc ~ dnes tu šlo o úmyslné překroucení něčeho, co papež František řekl (resp. napsal) v naprosto jednoznačném kontextu, ale čtenářům tu byl nabídnut jako zastánce názoru, že Bible (dle p.Frýborta bible...) nepatří do rukou laiků.

CO přesně by Vám, paní Václavíková, připadalo jako ekvivalent, nebo aspoň jako analogie k tomuto dnešnímu problému? Třeba něco takového je, a já to povrchně nechávám bez povšimnutí ~ bez ironie... ,)

J. Václavíková 10.12.2015 12:51

Re: Prostě jeden zelený levičák navíc.

Rozeberu to popořadě. Ad pan Prokop- ,,vypořádat" se s problémem tím, že kolem sebe házím cejchy, mi prostě a jednoduše přijde hloupé, byť to pro dotyčného znamená potřebné zjednodušení složitostí světa. Toto vidění odmítám a zajímají mě jednotlivosti, nikoliv paušalizace.

Co se interpretace koránu týká, jsem zdrženlivá, protože mám představu, co se píše na některých místech Starého zákona. Brát jej doslovně, musíme ukamenovat homosexuála a podobně. Taky byste si nesměl stříhat vous a přijímat krev. To druhé vzali dost vážně jehovisté. Proto se spíše kloním k názoru, že je to o lidech a o okolnostech.

Analogie nějaká přesná mě nenapadá, všechny jsou pouze dílčí. Například ta hysterie kolem uprchlíků i svou terminologií a používanými obraty připomíná nenávistnou atmosféru vůči židům před válkou, takže z ní fakt nemám dobrý pocit.

Jako pro křesťana je pro mě islám něco jako konkurenční náboženství, přesto chci vidět hlavně konkrétní lidi a podle toho je hodnotit. Také se zamýšlím nad úskalími, jež toto náboženství provázejí. Ovšem jaké máme možnosti? V éře globalizace se striktně oddělit? To je přece utopie! Takže myslím, že nezbývá, než se spolu naučit žít. A trvat striktně a přísně na dodržování pravidel, k nimž se naše civilizace dopracovala. To jsem měla napsat velkým písmenem, protože je to dost podstatné. A dál si uvědomit, že je v našem zájmu, aby tito přišedší muslimové přijali naše hodnoty za své a cítili se přijímáni, nikoliv nenáviděni. To by vedlo k obranné reakci a nahánělo rekruty teroristům. Takže imigranty naučit jazyk, poučit o historii a pravidlech a začlenit na pracovním trhu. Paralelním komunitám se rozhodně vyhnout.

Jakou cestu vidíte Vy?

P. Klouda 10.12.2015 13:29

Re: Prostě jeden zelený levičák navíc.

Ad paušalizace ~ omluvou může být, spěchá-li dotyčný k případu, kdy hrozí nebezpečí z prodlení... 8)

Ad srovnání postoje Němců k Židům (myslím, že nacistům nešlo o židy) a "nás" k muslimům ~ já to tak vůbec nevnímám; Židé nikdy neměli jako cíl šířit násilím své náboženství, což se o muslimech říct nedá; a kultura islámu je opravdu radikálně odlišná nejen od naší, ale i od židovské ~ pravda, Židi měli trest ukamenováním, ale to se týkalo jen jiných Židů; muslimové chtějí smrt nejen podle "práva" šaríja, ale i pro všechny své "světonázorové" odpůrce (i pro ty, kterým by muslimové byli zcela lhostejní, pokud by jim nekomplikovali život).

Ad Starý zákon ~ píšete, že jste křesťanka; v tom případě jistě víte, co o Starém zákoně řekl Ježíš.

A!.. ~ ad poslední, nejobtížnější "bod". Protože bych byl dnes ve své odpovědi velmi ovlivněn textem, který nám "tu" nabídl k přečtení pan Alda, napíšu toto: nenapsal bych to teď lépe, než jak to už napsal pan kardinál Duka. Jen dvě věci bych k tomu dodal: (1) p.Duka tam píše o podobenství o milosrdném Samaritánovi; co z něj nevypíchl, je fakt, že onen Samaritán danému postiženému pomohl, ale nevzal si ho domů... (2) V reakci na Vaši vizi: jistě, nelze je přijímat s nenávistí, ale s nedůvěrou, resp. opatrností ano; každý, kdo by chtěl získat azyl, by musel podepsat určitě "prohlášení loajality" (detaily příp. později), ale bojeschopní muži by krom toho museli nejdřív jít a zkusit dobýt zpět domovy, které jak oni, tak především staří lidé, ženy a děti ztratili ~ o tom vlastně p.Duka taky nějak píše. Protože vybojovat tam u nich spravedlnost je především jejich, a ne "naší" povinností, a současně jejich první povinností v této chvíli, a ne že mají nárok na klídek v Evropě, která si "svoje" odválčila před 70 lety...

Jsem-li stručný, nejsem si jist vyzněním svých slov... 8)

J. Václavíková 10.12.2015 13:40

Re: Prostě jeden zelený levičák navíc.

Musím teď pryč, mohli bychom pokračovat večer? I když, tohle by bylo spíš na ústní rozhovor. Nemáte cestu na Vsetín? :-)))

P. Klouda 10.12.2015 13:51

Re: Prostě jeden zelený levičák navíc.

Na Vsetín? Ach, tak to nemám ~ to je nejen jiný kraj, ale i jiná zem. Z českého Pojizeří je to kamkoli na Moravu hodnej kus cesty... 8)

Jj, večer lze pokračovat. Ale ne moc pozdě ~ pak chodím pozdě spát, a tedy pozdě vstávám, a zítra nám přijde už ráno řemeslník přes vodovodní baterie...

E. Erat 10.12.2015 16:12

Re: Prostě jeden zelený levičák navíc.

Děláte dobře pane Kloudo, osamělá důchodkyně to chce opatrnost.

P. Klouda 10.12.2015 16:14

Re: Prostě jeden zelený levičák navíc.

Vy už jste si "do Vsetína" zajel, pane Erate?.. 8)

E. Erat 10.12.2015 16:27

Re: Prostě jeden zelený levičák navíc.

Naštěstí ne pane Kloudo, znám pí. Václavíkovou pouze z internetových diskusí. A i to mi stačí k tomu, abych se Vsetínu a okolí vyhl velkým obloukem. Nehledě k tomu, že jsem 36 let ženat. Ovšem obecně, když osamělá postarší žena či muž nabízí někomu neznámému po internetu osobní schůzku, tak mi to připadá trochu podezřelé. Ale, každý je svého štěstí strůjce.

P. Klouda 10.12.2015 16:36

Re: Prostě jeden zelený levičák navíc.

Nu, kvůli tomu, že mě někdo ~ "zdejší" ~ někam pozve, ho nezavrhnu; jakože nezavrhnout neznamená přijmout ~ nebo jste z mé odpovědi paní Václavíkové vyčetl opak? Ani já nejsem ženat terpve pár let ~ vy jste to ovšem stihl v letech 70tých, a já až v 80tých. Ale pokud jste cítil potřebu mě varovat před nebezpečím, které by se mohlo za oním pozváním skrývat, děkuji za Váš zájem o potenciálně ohroženou duši; ač toto opravdu dokážu zvládnout sám... ,)

E. Erat 10.12.2015 18:25

Re: Prostě jeden zelený levičák navíc.

OK, bylo jenom takové mužské solidární varování. Zbytečné, tím lépe.Přeji hezký večer.

J. Václavíková 10.12.2015 20:01

Re: Prostě jeden zelený levičák navíc.

To je od Vás neobyčejně šlechetné, jak tu pana Kloudu varujete před nebezpečím z mé strany. Obzvláště v souvislosti s tím, že už po Vašich dřívějších výpadech vůči mně musíte vědět, že nejsem ani osamělá, ani důchodkyně. Byť v manželství ještě nejsem tak dlouho jako Vy. A neměl byste si radši vyhlížet další ovečky, co čekají na ostříhání, když na těch z H systému už toho moc netrhnete? Nebo jen čekáte, až co kápne ze Smetky?

P. Klouda 10.12.2015 20:14

Re: Prostě jeden zelený levičák navíc.

To je OK, pane Erate 8) ....... Horší je pro mě diskuse u tohoto článku...

J. Václavíková 10.12.2015 20:37

Re: Prostě jeden zelený levičák navíc.

Ad Židé- nešlo jen o nacisty, tehdy byla atmosféra vůči nim vyhrocena všeobecně. A divil byste se, jak obdobně ty výhrady zněly. Kultura islámu není jedna konkrétní, je jich tolik, kolik je různých zemí, v nichž žijí a na jaké historické reálie byl naroubován. Křesťanství to má ostatně podobné. Opravdu si nemyslím, že islám a muslimy lze poznat tak, že si někdo přečte Korán, či jen některé pasáže. Musel byste ty lidi dobře znát, a to nejen z jedné islámské kultury, a bavit se s nimi o islámu. Tohle, co se děje u nás, je asi tak na úrovni poznávání lidské psychiky pozorováním z vesmíru. Opravdu si myslíte, že můžete paušalizovat, že chtějí něčí smrt? Neměl byste to mít podloženo něčím spolehlivějším, než tento závěr vyřknete? Já si naopak myslím, že naprostá většina jich je stejných jako my, chtějí spokojeně žít, pracovat a vychovávat své děti v míru.

Ježíš řekl- přišel jsem jej naplnit, ne zrušit.

Podobenství je tím, čím je, že nese myšlenku. To ostatní je vata. Myšlenka toho podobenství je pomoc bližnímu v nouzi. Ale budiž. Proto je nesmysl odvolávat se, ať si je vítači vezmou domů. Úplně stačí, když jim svými daněmi přispějí na pobyt u nás. A samozřejmě, pokud bude konkrétní utečenec potřebovat konkrétní pomoc ode mě, poskytnout mu ji.

Tady ale lépe sedí jiný příběh z evangelia. Kristus šel s učedníky, ale ti jej nepoznali. Poznáme my ve svých bližních Krista?

S tou opatrností souhlasím. S posláním do boje je to složitější. Nemůžete někoho přinutit, jen umožnit. Také těžko někomu dávat zbraň, není vycvičen, nevíte, co nakonec udělá. Na místě je situace tak nepřehledná, že doteď není pořádně komu pomáhat v boji. Bojuje tam totiž každý s každým. A je to občanská válka. Co když na druhé straně budou stát příbuzní?

P. Klouda 10.12.2015 20:57

Re: Prostě jeden zelený levičák navíc.

((Koukám, že se s panem Eratem znáte...8) ))

Ale jinak ~ už jsem dneska docela "vyšťavenej", tkž. spíš jen stručně či v "heslech". Váš předposlední odstavec ~ až někoho potkám doslova, pak o něm můžu uvažovat, zda v něm Kristus v onom kontextu je,a nebo není ~ na dálku a bez kontaktu tomu a priori věřit nemíním, jestliže je islám mj. protikřesťanská militantní ideologie.

A co se týče nasazení utečeneckých mužů v plné síle ~ což skutečný muž opustí svou matku, sestru či otce a bratry, a odejde, aniž by je bránil?.. A nechá za sebe bojovat jiné? Ne, těmto mužům prostě nevěřím. A krom toho ~ když si přečtete např. níže ocitované dva články, budete si myslet, že by se něco podobného nezačalo dít u nás, kdyby se počet muslimů u nás podstatně zvýšil oproti současnému, asi ještě únosnému "procentu"?..

http://zboril.blog.ihned.cz/c1-64570160-saria-policie-v-nemecku

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/388921-islamska-policie-v-nemeckem-wuppertalu-neporusila-zakon.html

J. Sova 10.12.2015 21:04

Re: Prostě jeden zelený levičák navíc.

"což skutečný muž opustí svou matku, sestru či otce a bratry ..."

Asi se inspirovali Ježíšem.

Mt 19,29 A každý, kdo opustil domy nebo bratry nebo sestry nebo otce nebo matku nebo děti nebo pole pro mé jméno, stokrát víc dostane a bude mít podíl na věčném životě.

P. Klouda 10.12.2015 21:34

Re: Prostě jeden zelený levičák navíc.

Že by tak učinili pro Ježíšovo jméno? Hmm... ~ Ježíš je pro muslimy jenom prorok, a tedy méně než Alláh. To asi nebude ten pravý důvod... 8)

J. Václavíková 10.12.2015 21:53

Re: Prostě jeden zelený levičák navíc.

Tak trochu. Pan ,,Erat" patří k církvi svatého Klause, co má vždycky pravdu a s nímž se modlí k penězům, takže mi nemůže přijít na jméno.

Další odstavec. Myslíte, že je správné ty lidi paušálně odmítnout s tím, že Vy ,,víte", co si myslí? Aniž byste jim dal jakoukoliv šanci to vyvrátit? Jak je pak chcete potkat?

Vy je znáte a víte, že opustili své příbuzné v nebezpečí? Nebo je ti příbuzní, co jsou většinou v Turecku či Libanonu v uprchlickém táboře, vyslali na tu celkem nebezpečnou pouť, aby pak pomohli i jim? A bojovat? S kým? S Asadem, který nechal své odpůrce mučit, včetně dětí, zabíjet civilisty barelovými bombami a má na svědomí více obětí než IS? Vy tam vidíte nějaké uskupení, v rámci něhož by měli bojovat?

K těm odkazům. Vidíte nějaký podstatný rozdíl mezi onou hlídkou a křesťanskými aktivisty před potratovou klinikou? A pozor, oni pravděpodobně žádné násilí nepoužili, protože pak by je měli za co zavřít. Ale nemají. A asi byste měl vědět, že ten islám skutečně není jen jeden. Právě to saláfistické pojetí je pro Evropu nepřijatelné a proti tomu musí něco udělat. Bohužel si sem Evropa pustila jejich trojské koně, když dovolili saúdským penězům financovat tu hlasatele tohoto fundamentalismu. Už někteří přišli na to, že je lepší mít kazatele pod kontrolou a radši třeba vyučovat islám na státní škole.

J. Fridrich 10.12.2015 15:14

Re: Prostě jeden zelený levičák navíc.

Paní Václavíková, vy jste skvělá teoretička - no téměř......... ale jen jedna otázka - s kým v posledních stovkách a tisíci létech měla euroatlantická civilizace podobné problémy jak s arabskými islamisty ?

Evropu zachrání jen okamžité uzavření jejích vnějších hranic a ODSUN většiny arabských muslimů. Mám na mysli nejen těch z této imigrantské vlny, ale několik milionů evidentně nepřátelských muslimů kteří přišli do Evropy v minulých desetiletích a NECHTĚJÍ se integrovat do naší civilizace.....oni ji přicházejí zničit. Jak dopadla integrace těch poválečných pozvaných k rekonstrukci Evropy a jejich dětí a vnuků přece víme a vidíme - jen vedení EU to nevidí a stále blábolí o integraci. Oni si již brzy začnou brát to, co chtějí násilím - auta, domy, ženy... Xenofobie je strach z NEZNÁMÉHO. My ale ( alespoň někteří ) máme obavy ze ZNÁMÉHO. Islám je primitivní, nepřátelský, agresívní, nesnášenlivý STŘEDOVĚK. Přichází vyspělou euroatlantickou civilizaci opanovat a zničit.

https://www.youtube.com/watch?v=Im0IisZ77QI

http://www.novinky.cz/domaci/387003-politolog-petr-robejsek-odvykli-jsme-si-branit-hranice.html

M. Prokop 10.12.2015 16:16

Re: Prostě jeden zelený levičák navíc.

Jste vedle, já se s problémem nevypořádávám, neb to není můj problém.

M. Prokop 10.12.2015 16:17

Re: Prostě jeden zelený levičák navíc.

Nekomentoval jsem Vás.

P. Klouda 10.12.2015 16:23

Re: Prostě jeden zelený levičák navíc.

Njn, už mi to bylo vysvětleno. Třeba se někdy jindy shodneme u něčeho jiného ,)

J. Sova 10.12.2015 10:25

Vybral tedy Františka

Duch Svatý?

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/archiv/1111747-kardinal-vlk-papeze-vybral-duch-svaty-nikoli-media

J. Sova 10.12.2015 11:44

Re: Vybral tedy Františka

Marek 3,29 Kdo by se však rouhal proti Duchu svatému, nemá odpuštění na věky, ale je vinen věčným hříchem.“

J. Jurax 10.12.2015 15:35

Re: Vybral tedy Františka

Na Ducha Svatého se to tedy svedlo ... :-)