8.5.2024 | Den vítězství


Diskuse k článku

SVĚT: Těžká schizofrenie Západu

Zatímco si Západ přidal syrského Asada na seznam, určený k demokratickému odstřelu, zvažují USA vojenskou pomoc Iráku proti islamistům. Proti Asadovi i irácké vládě přitom bojuje stejná skupina. Islámský stát v Iráku a Levantě. Sakra, co teď? Koho teda vlastně sejmout?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Rechnovský 16.6.2014 16:52

Re: Uf

Promiňte, ale Vaše otázka je poněkud mimo. Myslíte, že US administrativa se nějak vyžívá v aktivitách jak "zbytečně destabilizovat situaci v jiných zemích"? Od války ve Vitnamu je myslím nad míru opatrná. A právě v těchto případech se to projevilo. Kdo myslíte, že zastavil tažení na Bagdád za 1. války v Iráku? A to vše za mezinárodního remcání, že přeci řezník Saddám nemůže dál vládnout. Za 2. války v Iráku se Saddám musel několik let před tím pořádně snažit než přesvědčil, že je opravdu schopný všeho. To samé bylo s Bin Ladeenem nebo šíleným středověkým režimem Talibů v Afghánistánu.

Takže. Zbrojařská lobby má jistě velkou moc, ale ne tak velkou aby dokázala porazit další významné lobby. A těmi jsou především lobby nadnárodních průmyslových a finančních firem. Ty chtějí většinou přesný opak než zbrojaři. Klid. Bohatý region. Volný přístup na jeho trhy a ochranu svých investic.

P. Vaňura 16.6.2014 16:47

Milý pane, ono existuje i něco jako

"historická odpovědnost." A ta v podstatě říká, že každý, kdo má sílu je odpovědný za následky nejen toho, jak a kde ji použije, ale i za to, když ji někde NEPOUŽIJE a na důvody se nehledí, ty zajímají jen specializované historiky.

Na jednání států je třeba se dívat z této logiky, Za WW2 nesou kromě Hitlera největší odpovědnost PACIFISTÉ. A dokonce větší, než ten Hitler, protože s tím, že se někde vyskytne agresivní diktátor se musí počítat. A ŽÁDNÁ ZEMĚ NEUTEČE OSUDU CELÉHO SVĚTA!

R. 1936 bylo možno Hitlera snadno zastavit, r. 1938 to bylo horší a r. 1939 už vznikla situace, kdy jej nakonec musela porazit koalice, zájmům jejíhož udržení jsme byli obětováni například my!

P. Vaňura 16.6.2014 16:36

Pane Matějka, žvaníte

Vývoj v Sýrii je ovlivněn dvěma faktory, jednak ruskou podporou Asadovi a pak právě tím, že nikdo v Evropě či USA vlastně neví, jak a koho podpořit.

V Iráku je to jasné. A kdyby Saddam Hussain nevpadl do Kuwaitu, asi by on či některý z jeho synů vládl zemi dodnes. Válka r. 1991 byla fakticky jen PŘERUŠENA, a to pouze z toho důvodu, že Západ nevěděl, co dál. Stav ani válka ani mír vedl k druhé válce v zálivu a vlastně není jasné proč (o ropu nešlo, její nákup či náhrada by byly mnohem levnější, než válka).

Arabské jaro vyvolali sami Arabové a zásah v Lybii spískali Francouzi. Jenže na zbrojení šetřící socialistická Evropa pak zjistila, že bez Američanů nestačí ani na Kaddáfího a tak museli Američané zasáhnout.

J. Šimek 16.6.2014 16:27

Re: Relativní klid - válka v Kuvajtu.

Co za zlo přineslo vojenské vyhnání Saddáma z Kuvajtu, třeba?

J. Šimek 16.6.2014 16:24

Re: kam kdo šlápnul

Proti vlastním lidem? Ta domobrana nejsou vlastní lidi, to je cizí neoznačená armáda. Máte to dost popletené.

E. Sevrát 16.6.2014 16:22

Velmi dobrý,pravdivý a výstižný článek.Díky.

V. Novak 16.6.2014 16:14

Re: Relativní klid - válka v Kuvajtu.

Lékaři mají takovou zásadu "Primum noli nocere" - především neškoď! Léčení by nemělo přinášet více zla, než samotná nemoc.

To je, domnívám se, celkem dobré řešení vaší plavby...

J. Cerny 16.6.2014 15:38

Nevidet, neslyset, nemluvit

V podstate pan Matejka radi zavirat oci! Jak by mu asi bylo, kdyby zapad zaviral oci nad tim, co se delo v sovetske sfere vlivu kam jsme patrili i my a byli de facto okupovani? Take nerika jak se maji zavirat oci nad siricim se terorismem, ktery nevypukl az vstupem USA do nekterych autokratickych, nebo nabozensko- nacionalisticky fanatickych zemi - vzpomenme na Cerne zari 1972, vzpomenme na Ramirese Sanchese alias Carlos...Vzpomenme na atentaty v Nairobi a Dar-es-Salamu 1998, v Jemenu 2000, na 11.9.2001, Lockerbie 1998, Madrid 2004, Londyn 2005... Take nerika, jak se maji zavirat oci nad pouzitim sarinu a yperitu vuci vlasnim obyvatelum v Iraku s vysledkem 5000 mrtvych a 1,5 milionu vyhnanych z domovu... Take nerika, jak zavirat oci nad sirici se sariou, nad zotrocovanim zen... take nerika jak zavirat oci nad muslimskou patou kolonou v Evrope a Statech, ktera otevrene vyzyva k nasilne muslifikaci a k zniceni zapadni - tedy nasi kultury...

Pane Matejko rad bych aby jste si tuto poznamku precetl a prilezitostne na ni odpovedelnejakym srozumitelnym clankem...

J. Klepal 16.6.2014 15:34

kam kdo šlápnul

Z poslední doby existuje šťastnější případ šlápnutí, který ovšem nebyl v režii USA, totiž anexe (či návrat) Krymu Ruskou federací, která se obešla bez obětí na životech a materiálních ztrát, a zřejmě ke spokojenosti místních obyvatel, jejíž způsob provedení zřejmě rozzuřil většinu stratégů v Pentagonu. Kam rady amerických poradců vedou současnou kyjevskou vládu, která se neštítí nasadit proti vlastním lidem bombardovací letadla a těžkou vojenskou techniku ve stylu Izraele v Gaze, ukazuje nejen ztráta ukrajinského vojenského letadla, ale opětovné hromady mrtvol a vznik nenávisti a nepřátelství na celá desetiletí.

J. Svoboda 16.6.2014 15:00

Re: :-P

Ano, pane Prokope. Času měl dost. Načasování jeho kroků však bylo záležitostí Iráku, nikoliv USA.

Prý se to snáze řekne, než udělá. Co je v tom za problém? Kdo kromě zbrojařských lobby škemrá? Bylo by velmi užitečné napsat, kdo škemral o intervenci v Afganistanu a Iráku. Je třeba si nezaujatě všimnout, že po vměšování umírá více lidí, než bez něho. A stojí to podstatně víc peněz.

J. Kuka 16.6.2014 14:56

No

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=797428793610449&l=2e92e1550a

Jednoduche shrnuti :d

J. Kanioková 16.6.2014 14:56

Skvělý článek...

Dík za odkaz

J. Svoboda 16.6.2014 14:49

Re: Smutne konce pravicovych pragmatiku

Pane Vaclaviku, váš text zavání tzv "kavárenskou intelektuálskou logikou". Nemyslíte, že ropná kožiska mohou být legitimním zájmem pro daleko více států, než jen USA?

Jak měl Západ v komunistickém bloku zasáhnout? Nezdá se vám Reaganovo uzbrojení Rusů daleko inteligentnější a účinnější, než buranské a vylhané vlamování se do Afganistánu a Iráku? Reagan tak zabil dvě mouchy jednou ranou. Jednak vyhověl zbrojařským lobby doma a jednak pomohl nám.

Jak podle vás mohla, nebo měla ještě jinak vypadat pomoc Západu nám, uvězněným v komunizmu? Myslím, že Reaganovo uzbrojení Rusů velmi vydatně pomohlo k vyhnití totalitního režimu zevnitř a potažmo k jeho pádu.

B. Hamal 16.6.2014 14:40

Jen jestli..

...celou tou skvělou válkou proti terorismu, nemotivovanou chamtivostí, natož snahou po světovládě, USA nezahájily  velkolepý globální sebevražedný teroristický útok na svoji imperiální existenci, který už vlastně ani zastavit nelze.

J. Svoboda 16.6.2014 14:32

Re: Dobrý, podnětný článek

Pane Prokope, ve smyslu Matějkova článku určitě větší škody páchá vnější řešení.

Druhý odstavec mi připadá poněkud cynický. Možná v absolutní hodnotě stejně velké škody i když toto porovnávání je podle mého názoru scestné. Americké řešení páchá škody na domorodém obyvatelstvu, které teď Američané nechají klidně mlátit se mezi sebou. Americké neřešení by páchalo škody na různých zbrojařských a podobných amerických lobby.

V. Vaclavik 16.6.2014 14:27

Smutne konce pravicovych pragmatiku

Kdyz rozhoduji narodni zajmy, tak prece neni treba byt nejak logicky dusledny v zasahovani tam, ci onde, dulezite je jen aby dusledna byla ta obrana vlastnich zajmu. Takze se lehce muze stat, ze nekde se zasahne a jinde nikoli, i kdyz jde o stejnou vec. A loziska ropy jsou legitimni zajem a kde je nemaji, tam maji smulu... a co ma byt? Narodni zajem neni altruismus.

Z pana Matejky promlouva stesk po starych dobrych casech, ktere by nejradeji videl pretrvavat naveky - to Zapadni pravicacke nadbihani si ruznych diktatoru a udrzovani statu quo... jenze nic netrva naveky. Podle te logiky bychom si taky mohli prat, aby sovetsky komunismus a rozdeleni sveta na Vychodni a Zapadni sferu pretrvalo dodnes - pak by dnes na Ukrajine byl klid, jako jeden z prikladu a pomalu by z toho nehrozila treti svetova valka. Vsak taky pravicacky Zapad po cele trvani komunismu v zemich Vychodu Evropy nijak nezasahnul, presne podle pana Matejky udrzoval 'dobre vztahy' s totalitnimi diktatory v Moskve a my jsme marne cekali na nejakou pomoc ze Zapadu, ktery nas pravicacky v Matejkove duchu zaprodal Sovetske komunisticke risi a reseni prislo az kdyz totalitni rezim padnul sam, vyhnitim zevnitr.

J. Svoboda 16.6.2014 14:23

Re: Uf

Pane Rechnovský, zdá se mi, že byste panu Matějkovi rád poradil, o čem a jak psát. Nemůžete přece myslet vážně, že to, že protože neexistuje reálná síla, která by USA nahradila, mají tyto právo zbytečně destabilizovat situaci v jiných zemích, jako je Afganistan a Irák.

Uvědomme si, že převážná část těchto tažení vyvolávají zbrojařské lobby.

J. Šimek 16.6.2014 13:27

Re: Relativní klid - válka v Kuvajtu.

Dejte mi link, jak někdo relevantní v USA před válkou tvrdil, že je tam budou vítat květinami. Děkuji.

M. Prokop 16.6.2014 13:27

Re: :-P

Ten počet není konstantní.

V demokracii se přece jenom na vládě podílí prakticky všichni, kdo chtějí. V diktaturách ne.

J. Šimek 16.6.2014 13:25

Re: Relativní klid - válka v Kuvajtu.

Stále nechápu vaše mantinely, kdy euroatlantická civilizace má spolu s bolševickými ideology minulé doby dávat ruce pryč od ... doplňte si sám. Furt nadáváte, jak to děláme blbě, Saddám byl málem frajer, fakt v tom plavu.

M. Prokop 16.6.2014 13:25

Re: Dobrý, podnětný článek

Když už ten problém někde je, je otázka, zda větší škody napáchá řešení či neřešení.

Osobně bych řekl, že cca stejně velké, jen jiné způsobem.

M. Prokop 16.6.2014 13:23

Re: Uf

Souhlas, až na tu EU. Na tu federalizaci "nejsou lidi". A federace (s vyjímkou Švýcarska a USA) se moc pěkně a rychle zase rozpadávají.

P. Novák 16.6.2014 13:07

Re: :-P

Pokud procentem lidí myslíte % z jejich celkového počtu, je-li tento počet konstantní, je i % z tohoto počtu konstantní.Není většího % .

V. Novak 16.6.2014 12:54

Re: Relativní klid - válka v Kuvajtu.

V Iráku si taky Američani mysleli, že je budou vítat květinami. A brzy museli bojovat i proti opovědným nepřátelům Saddáma Husajna, o jeho přátelích a spojencích nemluvě.

V. Novak 16.6.2014 12:52

Re: Relativní klid - válka v Kuvajtu.

V době, kdy Saddám používal chemické útoky na vlastní lidi a na vojáky napadeného Íránu, se s ním USA kamarádily a ještě mu dodávaly výzvědné informace, aby jeho plynové útoky na Íránce byly účinnějsí.

Pro vyhnání Iráčanů z Kuwajtu (mimochodem - těžko zdůvodnit, proč je Kuwajt samostatný) vznikla koalice pod záštitou OSN. Proti tomu nic.

Pravděpodobně jste si toho nevšiml., ale současná situace s rozpadávajícím se Irákem a nástupem džihádistů nevznikla ani po prohrané válce s Íránem (a použití bojovýh plynů) ani v důsledku vyhnání z Kuwajtu - ale až v důsledku vylhané Bushovy války s"iráckými ZHN" a stejně vylhané války proti terorismu.

J. Rechnovský 16.6.2014 12:00

Uf

Základním uspořádáním mezinárodních vztahů je anarchie. To není zhrzený výkřik do tmy, ale fakt na kterém shodují prakticky všichni badatelé v tomto oboru už někdy od poloviny 20. století. Je to tím, že každý stát má své vlastní zájmy, které se navíc mění v čase. Systém se již dávno nezhroutil do permanentních válečných konfliktů ze 2 důvodů. Za prvé díky atomovým zbraním a bipolárnímu rozdělení světa. Za druhé díky existenci světového četníka, kterým je USA.

Můžeme x krát žvanit o tom kolik udělaly USA chyb a budeme mít třeba i pravdu. Jenže uvědomme si, že neexistuje reálná síla která by tuto roli převzala. A mezinárodní insituce? Spolehnutí na ně vedlo ke 2. světové válce a dnes je situace velmi podobná. Jedinou mírnou výjimkou je NATO, které opět táhne USA.

Takže. Zaplať pánbúh, že světovým četníkem je právě USA a ne Čína nebo Rusko. Jedinou možností změny, s průměrným rizikem průšvihu, je rozdělení četnické role mezi USA a EU. To ovšem vyžaduje federalizaci EU a výstavbu EU armády.

J. Šimek 16.6.2014 11:59

Re: Relativní klid - válka v Kuvajtu.

Takže chemické útoky na vlastní lidi a vojenský úder na sousední stát je ještě v normě?

J. Tachovský 16.6.2014 11:11

Re: Relativní klid - válka v Kuvajtu.

V Severni Korei by naopak to postourani melo smysl. Asi by nebyl problem to cele dobyt a pak prenechat jihokorejcum. Korejci jsou civilisovany narod a pomerne rychle by se srovnali.

S. Ševeček 16.6.2014 11:00

Nějak se mění ta mediální scéna ...

http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2014061501

V. Venc 16.6.2014 10:55

Dobrý, podnětný článek

Základní jeho premisou je konstatování: "Nejdřív vyrobíte problém, abyste ho mohli nekonečně dlouho řešit."

A skutečně, podíváme-li se na události spojené s vývozem demokracie a svobody, tedy od Jugoslávie, přes arabská jara, Sýrii až po Ukrajinu, je tomu skutečně tak. Vše vždy začíná domácím problémem.

S ohledem na tuto situaci je třeba mít opravdu radost a těšit se z bezbolestného rozdělení Československa.