22.5.2024 | Svátek má Emil


Diskuse k článku

SVĚT: Sportovní okénko

Sledujete sport? Dojímáte se při vítězství našich borců a když po vítězství hrají naši hymnu? Tak to se asi budete dívat, jak to naši sportovci budou válet na olympiádě v Číně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Hák 3.2.2022 20:44

"...zimní olympiáda v kazašské stepi, kde nikdy žádné zimní soutěže nebyly..."

No, když se podívám třeba na výsledky Kazachstánu ve skoku na lyžích, je si pan autor jistí, že zrovna my bychom je měli mistrovat?

Jinak za Kazachstán běhal na lyžích i legendární Vladimir Smirnov. Tolik na téma "v kazachstánu nikdy žádné soutěže nebyly".

Na a jinak je Alama-Ata neboli Almaty v nadmořské výšce přes 800 metrů na úpatí hor vyšších než Alpy. Lidé, kteří takhle žvaní, bývají na sportovních diskuzích oslovováni "znalče" :-)

Ale politicky je pan Perlín pevný, to ano.

P. Hák 3.2.2022 20:45

...jistý...

J. Kalina 3.2.2022 14:51

připomínám onu rvačku o dotace na divadla v Praze. Těch vznešených kydů. To na té Olympiádě aspoň změří kdo je nejrychlejší, nejdál hodí, skočí. To v kultuře se to zhusta řeší poněku jinak.

Z. Lapil 3.2.2022 18:13

O divadle mnoho nevím, o amatérské klasické muzice něco ano. První věc - i naprostý analfabet rozezná dobré umění od špatného, jednoduše podle toho, zda se mu "to" líbí nebo nelíbí. Od vědění, PROČ se to líbí nebo nelíbí, jsou umělec a kritik.

Nevím o tom, že by se v oboru uměleckých dotací nějak moc uplácelo, protože tam těch peněz moc není.

M. Sedláček 3.2.2022 14:26

To bude tím, že už tak úplně nejde o sport.

L. Harvánek 3.2.2022 11:29

Kdo maže, ten jede. Aneb: O peníze jde až v první řadě.

V. Dudák 3.2.2022 11:26

Diplomacie existuje proto, aby se konflikty mohly řešit nenásilně. Dlouhou dobu i za studené války (až do amerického bojkotu olympiády) probíhaly mezi znepřátelenými stranami alespoň dva stabilizační prvky: kulturní výměna a sport. Samozřejmě to nebylo dokonalé, ale bylo to. Vždy to byl pro domácí průhled du druhého tábora. A zároveň doklad, že na obou stranách jsou lidé a ti si mohou porozumět. Že věrchuška obou stran propagandisticky tvrdila něco jiného (ale i ona v průběhu konání sportovních a kulturních akcí svou rétoriku tlumila), pro běžné občany nehrálo roli. I "Hitlerova" olympiáda v Berlíne 1936, pojatá führerem jako tvrdá propagandistická akce, měla morálně opačný dosah - vítězství několika sportovců černošských, židovských, českých... Demokratické státy včetně ČSR váhaly, zda se zúčastnit a udělaly dobře, že nakonec pozvání přijaly. Připomínám poválečné přátelské hokejové vazby s Rakouskem. Zátopek byl oslavován a obdivován i v "nepřátelském" zahraničí... Kolik vazeb vytvořila Věra Čáslavská! Bubník mohl trénovat (velmi úspěšně) hokejisty Finska, naše filharmonie měla desítky úspěšných koncertů v USA, Japonsku a jinde... Proslulý i na západě (či zvláště tam) byl český film, mnoho udělal kinoautomat... Bylo to to nejpřirozenější vytváření mostů, uvádění vyhrocených situací do stability. Dnes se programově ničí i tento poslední stabilizační prvek šířeji pojaté diplomacie. Jágr je nenáviděn, že měl trénovat čínské hokejisty, filharmonie nemohla koncertovat v Číně, nyní se brojí proti účasti na olympiádě, Nohavica byl zostouzen, že přijal Puškinovu cenu za propagaci ruské literatury... Kultura a sport se nyní tvrdě začleňují do samotného jádra nové studené války. Co asi následuje po ní.

Žvásty pana Zdechovského, pana Tchajvance či domovní důvěrnice v čele sněmovny k mprálnímu bojkotu her mi připomínají Cimmermana, který uštědřil USA tvrdý morální políček, když prohlásil, že Američanům svolení k provozování své divadelní hry nikdy nedá.

V. Dudák 3.2.2022 11:40

Omlouvám se za chybu v posledním odstavci - Žvásty nikoli pana Zdechovského (ještě jednou omluva), ale pana Fialy o diplomatickém bojkotu olympiády, výzvy senátorů ke sportovcům, aby tam nejeli...

V. Kučer 3.2.2022 21:04

R^

K. Wágner 3.2.2022 11:11

Skokané na lyžích Viktor Polášek a Čestmír Kožíšek neprošli kontrolou po příletu do Pekingu a přítomnost viru dokázal i opakovaný test, přestože jejich předodletové testy byly negativní.:-(

Š. Hašek 3.2.2022 9:44

To není sportovní okénko. Jest to politicko ideologické okénko.

A ta Čína? To je představení šlechtěnců. Říznuté politikou, vlastně řízené politikou a šíbry. Šlechtěnce je možno vytvořit pouze za šílené peníze. Sportovat lze "skoro zadarmo". Tedy "v ceně borovičky pod Gerlachem".

A "nejlepší" jsou šlechtěnci, kteří říkají, že "s tou Čínou to je fakt hrozný, ty lidskopráva", ale rvou se, aby tam, zdarma, dva týdny byli!!! A pak kecaj, že varná konvice jim kafe nenosila do postele!

Zkráceno.

Koupil jsem si nový boty na hory, poňádž sportuji. Vypadá to, že mě možná zas pustějí do Karpat. Nebo na Sibiř.

Zkráceno.

J. Prikner 3.2.2022 9:42

O sport jde v okresní soutěži. Jinde jde jen o peníze.

Š. Hašek 3.2.2022 10:00

Na 98.9% máte recht!

R. Tesařík 3.2.2022 10:14

V okresní soutěžit jde o tělocvik.

R. Tesařík 3.2.2022 10:16

A nekoukatelné.

R. Tesařík 3.2.2022 10:17

O peníze jde vždy a všude.

J. Jurax 3.2.2022 13:00

Pochopitelně. Protože peníze se těžko vydělávají, ale lehko rozhazují. Zejména ty cizí.

Z. Lapil 3.2.2022 18:25

Ne nutně. Placený sport je jako placené umění. Ani jedno se nedá opravdu dobře dělat "na vedlejšák" (ad absurdum docedeno - zkuste 8 hodin kopat brambory a pak vzít do ruky... co housle, obyčejnou trempířskou kytaru, a budete půl hodiny jen rozhejbávat prsty.

Ale lidi jsou naštěstí sportovci od přírody. Kopat do balónu o střed tabulky dokážou pro peníze, ale když přijede na Spartu Barcelona (a nedá během deseti minut tři góly), tak se podle mě hraje zcela jistě o čest víc, než o peníze.

Aspoň já si nějak nedovedu představit Ronalda nebo kohokoliv, jak si rovná míč na penaltu a říká si při tom něco jako "Musíš se trefit, dostaneš milión".

Z. Ukolébavka 3.2.2022 8:26

Studenoválečnická nostalgie. Tohle by ušpinilo i popelnici.

F. De Winter 3.2.2022 11:05

R^R^R^

P. Hák 3.2.2022 20:45

R^

J. Nevrkla 3.2.2022 8:20

Politik ODS se nakonec taky trochu otřel do Klause. Je to pokrokový politik bruselského typu, to nakonec musel nějak prokázat, to je povinnost v dnešní ODS.

J. Kalina 3.2.2022 7:59

ono moc měst - států, které by mohly uspořádat LOH nebo ZOH ve světě není. Všimněme si, že klasické Olympijské hry se konaly stále na stejném místě, což jistě vedlo k jistým úsporám i když jistě i tenkrát mohl někdo pindat, že jedni to mají za kopcem zatímco oni musí veslovat přes půlku Středozemního moře, aby se dostali na místo. Jinak pozoruji nezdravý jev, který se šíří. Zaznamenal jsem v minulosti doporučení osobností co by měla např. ODS dělat, aby byla pro ně volitelná (resp pro občany obecně). Mělo to jednu chybku, tito "doporučovatelé" by ODS nevolili ani za nic a jejich předchozí výroky svědčily, že dělají vše pro to, aby ODS zašlapali do země. Vypadá to, že se tento přístup rozlézá i do sportu, kdy se k němu vyjadřují lidé co v životě nesportovali a nemají tuchy co to na vrcholné, ale i jen výkonností úrovni obnáší. Také omezování matematiky ve školství prosazují ti co si myslí, že je vyloženě škodlivá pro jejich sebevědomí, když si ho mohou honit plkáním o tom co bude za 20 let a při tom neznají rozdíl mezi procentem a promilem.

P. Hák 3.2.2022 20:47

No, taky mi nepřijde, že by pan autor zimním sportům extra rozuměl. Viz výše.

R. Vacek 3.2.2022 6:31

Proto by se měly takové hry pořádat jen v demokratických zemích a v zemích se kterými se kamarádí. Vyškrtl bych i Polsko a Maďarsko. Katar, Saudská Arábie a Ukrajina je nahradí.:-)

R. Langer 3.2.2022 5:47

No, možná by se podobný rozbor mohl udělat i pro Austrálii. ;-)

J. Kovaříček 3.2.2022 2:46

Na co nějaký sníh pro zimní Olympiádu? U těchto megapodniků jde přece především o peníze, věhlas a propagandu. A na to jsou čínští soudruzi připraveni dobře. Těm sportovcům přece na nějaké lidské solidaritě s pronásledovanými nezáleží, jde jim toliko o osobní prospěch. A lidé takto morálně vyspělí jsou potom vzory pro mladou generaci. Takže se ničemu nedivme, lidský svět je už holt takový.

Z. Lapil 3.2.2022 18:34

Záleží, ze které strany se k tomu postavíte. Buď můžete říkat "Ta Čína (když už je řeč o ní) asi není tak hnusnej stát, když její občané tak skvěle hrají ping-pong". Anebo si můžete říkat "Jak to přijde, že v tak hnusném státě tak skvěle hrají ping-pong".

Připomínám: ti sportovci jsou taky lidi, a i když se možná nedostanou mezi "prostej lid", stejně milióny Číňanů u televize a desítky tisíc v reálu uvidí, že bílí ďáblové jsou možná barbaři, ale určitě lidi.

V. Dudák 3.2.2022 21:16

R^R^R^