Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SVĚT: Sportovní okénko

diskuse (29)

Sledujete sport? Dojímáte se při vítězství našich borců a když po vítězství hrají naši hymnu? Tak to se asi budete dívat, jak to naši sportovci budou válet na olympiádě v Číně.

Všichni, i ti, kteří neví, jestli Ester Ledecká je rychlobruslařka, nebo běžkyně na lyžích, mají ale nějaký názor na to, zda se má olympiáda konat v Číně. Proč jedou sportovci do země, která je bude pod záminkou boje proti šíření nákazy šikanovat a sledovat jejich mobily? Proč se musí dopředu naučit zakázaná slova, jako jsou Ujguři, Tibet, dalajláma a jistě i další. Proč tam ti závodníci jedou sportovat a tím podporovat čínský komunistický autokratický systém? Na sítích se šíří výzvy, aby olympionici raději zůstali doma. Každý, kdo jede závodit do Číny, vlastně nahrává tamnímu režimu a legitimizuje jejich poněkud zvláštní pojetí občanských práv a svobod. Však kvalitu lidských práv oceňoval svého času i prezident Zeman, který se tam chtěl učit, jak demokratům zakroutit krkem. Pardon, to byl jiný soudruh a o něco dříve z Moskvy. Zeman se tam chtěl učit, jak se dělá demokracie.

Musím ale vzít ty sportovce v ochranu. Nejsou to sportovci, kdo rozhodl, že se budou zimní olympijské hry konat v Číně. Olympiáda je pro mnohé vrchol jejich sportovního snažení a pro mnohé z nich nedosažitelná meta nebo vysněný cíl. Je to největší, nejslavnější a nejvýznamnější sportovní zápolení a na olympiádě se koncentrovaly neočekávané a často neuvěřitelné zážitky, a to ve všech směrech, od sportovních, přes společenské až po sociální zážitky.

Sportovci za olympiádu v Číně nemůžou. Rozhodnutí padlo již dávno předtím na zasedání mezinárodního olympijského výboru v roce 2015. A sportovní bafuňáři vybírali ze dvou skvělých nabídek. Buď Almaty v Kazachstánu, nebo Peking. Těsně vyhrál Peking 44:40. Jak byste hlasovali vy? Je lepší zimní olympiáda v kazašské stepi, kde nikdy žádné zimní soutěže nebyly, nebo je lepší Peking s jejich opravdu specifickým pojetím lidských práv? A jak by vypadala olympiáda v zemi, kde právě téměř probíhá občanská válka a kde se střílí do protestujících? Nabídku na pořádání této olympiády podala i další města. Například se ucházel Stockholm, ale pořadatelé nedostali politickou podporu od vlády a nabídku stáhli. Nabídku podal také Krakov, ale v referendu se obyvatelé města rozhodli, že chtějí raději metro a ne olympiádu, a z pořadatelství také sešlo. I Lvov na Ukrajině by byla dobrá volba. Výsledky ruských sportovců by pohlídala ruská armáda. Ukrajina také včas svoji kandidaturu stáhla. A dokonce i Oslo se známým sportovním areálem Holmenkollen nezískalo po pořádání vládní podporu a muselo se svojí kandidatury vzdát.

Takže to na ten Peking a Čínu jaksi zbylo. Co na tom, že tam většinou není sníh a není voda, tradice sportovních závodů je nulová, hlavně když se budou kola točit. V poslední době velké mezinárodní sportovní akce zmizely z míst, kde mají sport a diváci tradici a stěhují se do obskurních lokací, kde původně sport nebyl rozhodně na prvním místě. Poslední mistrovství světa v házené, tedy akce, která není tak megalomanská jako olympiáda, se konalo v roce 2015 v Kataru a v roce 2019 v Egyptě. Tedy v zemích, kde do té doby nebyly ani házenkářské týmy. Mezitím se tento cirkus přesunul i mezi házenkářské země 2017 do Francie a v roce 2019 do Dánska a Německa. Ale i větší akce s globálním dosahem se stěhují na podivné lokace. Příští mistrovství světa ve fotbale proběhne v listopadu 2022 v Kataru, kde museli postavit všechny nové stadiony. A o čtyři roky dříve se světový fotbal hrál v Rusku.

Čím to, že země s úctyhodnou sportovní tradicí, s diváckým zázemím a s dobrými podmínkami pro sportování se neucházejí o velké sportovní události? Je zcela zřetelné, že pořádáním takových monstrózních akcí si pořadatelské země zvyšují svoji prestiž na mezinárodní mapě a legitimizují svoje politické cíle a metody. Mezinárodní sportovní událost je nyní již tak nabubřelá, tak drahá, tak velká, že ji vlastně normální sportovní pořadatel již nechce nebo nemůže pořádat, a tak olympiáda zbývá na Almaty nebo Peking a MS ve fotbale na Katar a Rusko. A celý cirkus do značné míry doplácejí velké globální firmy přes svoje reklamní plochy. A těm megafirmám, které lijí peníze do reklamy a prezentace na olympiádě, nějací Ujguři v koncentráku kdesi daleko nevadí. To je bohužel jasné. Na nás je, jestli nám takové chování globálních firem bude vadit.

Olympiádu a jiná velká mistrovství už asi nejde normálně uspořádat. Tak velkou a tak sledovanou akci si nikdo na triko nevezme. A to není dobrá zpráva. A na závěr: Ester Ledecká jezdí z kopce konzervativně na lyžích a levičácky na snowboardu.

Autor je komunální politik ODS

Aston Ondřej Neff
27. 7. 2024

Jako zlověstné předznamenání byl teroristický útok na francouzskou železniční dopravu. Sabotáž...

Jakub Michálek
27. 7. 2024

Autoritáři mají jedno společné: odpudivý a nenávistný jazyk, který uměle vyrobila mašinérie...

Marian Kechlibar
27. 7. 2024

Základní příčinu shrnul architekt Jan Kasl slovy „systém tvoří stavebním řízením nepolíbení...

Jan Ziegler
27. 7. 2024

Pro některé jedince v Česku je národovecký maďarský premiér velkým vzorem. Ve skutečnosti však...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
26. 7. 2024

Jako uchazeče o post eurokomisaře navrhuje vláda Josefa Síkelu.

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Milan Smutný
26. 7. 2024

Co je vlastně ten dnes již jedněmi (spotřebiteli a podnikateli) proklínaný systém, druhými...

Tomáš Kazda
26. 7. 2024

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Lidovky.cz
26. 7. 2024

Zatímco se na řece Seině v Paříži plavily desítky lodí se sportovci během oficiálního zahájení...

Stanislav Kučera
26. 7. 2024

Roli čestného vůdce výpravy zažil už při hrách v Riu, kde slavnostní zahájení probíhalo na...

Jaroslav Veis
26. 7. 2024

Fotbal nemá logiku, zněl počátkem léta co chvíli z televize oblíbený citát slavného fotbalisty a...

Luboš Jirsa
26. 7. 2024

V Paříži v pátek oficiálně začaly 33. letní olympijské hry. Zúčastnit se jich má pod neutrální...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz