3.6.2024 | Svátek má Tamara


Diskuse k článku

SVĚT: Spojené státy nepotřebují Rusko, stačí si samy

V současné době jsme svědky zjevně se zhoršující situace mezi velmocemi – pokud tomu ovšem vskrytu není naopak. Paradoxně by to obojí totiž mohla být – v tom nejhorším případě – současně i pravda, týkala by se však jen těch nejhorších, civilizaci nebezpečných zájmů jestřábů na obou stranách.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Vaňura 31.3.2017 13:17

Re: SSSR se opravdu dopustil agrese proti Japonsku a porušil tak

https://cs.wikipedia.org/wiki/Sov%C4%9Btsko-japonsk%C3%BD_pakt_o_ne%C3%BAto%C4%8Den%C3%AD

J. Jurax 31.3.2017 22:33

Re: SSSR se opravdu dopustil agrese proti Japonsku

Na druhé straně měl ale Stalin dohodu se spojenci, že na Japonsko zaútočí do jisté doby - nepamatuju se konkrétně jaké - po vítězství v Evropě. Kuantungská armáda měla takměř 900 000 vojáků a byla boji nedotčená, byť mizerně vyzbrojená. V době uzavírání oné dohody Američané se SSSR ještě neměli bombu a likvidace významných japonských sil by jim velice pomohla při uvažované invazi do Japonska. No a díky této dohodě se sověti dostali až do Koreje a rozdělením poloostrova zadělali na konflikt dosud doutnající.

Japonci naopak neměli motivaci útočit na SSSR. Potřebovali rychle využitelné zdroje surovin, zejména nafty; taková na obrovské ploše Sibiře nebyla (tehdy), kdežto na jihu ano. Zmrzlá tajga s řídkou dopravní sítí a řídce osídlená nelákala, nemohla ani být zdrojem potravin. Navíc od incidentů na jezeře Chasan a u Chalchin-Golu měli Japonci s Rudou armádou špatné zkušenosti, kdežto Američany podceňovali a troufali si je rychle vyřídit likvidací Tichomořského loďstva. K tomu měli Japonci špičkově vyzbrojené námořnictvo a převahu v letadlových lodích i námořním letectvu, avšak úroveň výzbroje pozemních jednotek byla obecně nižší; měli třeba minimum tanků nevalné technické úrovně.

S. Netzer 31.3.2017 11:31

"Pravda,

některého notoricky známého propagandistu lze sice poznat už podle ksichtu ..."

J. Václavíková 31.3.2017 10:53

Jste směšný, pane propagandisto.

A s Vámi web, který klesá až sem.

P. Hlosta 31.3.2017 8:30

Soutěž může být férovější

Kdysi se mi dostala do ruky kniha "Utajené dějiny USA". Po jejím přečtení jsem pozbyl iluze o mekce kapitalismu a demokracie. Ovšem i bez iluzí mi vyhovuje prozatím, že jsme pod jistou záštitou USA v NATO. Nejsem si vůbec jist, že by při pokračování politiky zavedené pod Obamou, mělo USA ještě tu schopnost bránit své vazaly, kterými ve skutečnosti jsme.

Ano, USA mají problémy, které dříve ordinovaly ve světě. To však neznamená, že se jejich vazalové mají od USA odvrátit. Hledat jiného hegemona, to si skutečně neumím představit, v kom bychom ho našli a my bez hegemona nedokážeme udržet ani to hospodářství, natož bezpečnost státu. Jestli komu vadí miliardáři v čele státu, měli by si takoví uvědomit, že jsme se rozhodli hospodařit kapitalisticky. To není nic pro kolektivisticky orientované, lidi mající smysl pro alibismus za své chyby. Kapitál za takovými sám nepřijde a proto tihle potřebují stát, co jim sype v jejich neschopnosti náhradou za ni.

Soutěž o přežití by měla být férovější. Rozhodně ale férovost nespočívá v uznání parazitismu za vhodnou část té soutěže. Parazitismus je součást zločinnosti u lidstva a nenechme se mýlit, i ti nejbohatší, stejně jako ti nejchudší, mohou parazitovat na společnosti. Direktivně nařídit, že po celém světě má nastat fér stav, nemá účinnost a proto i OSN vcelku nefunguje. Také nefunguje péče o miliardy potřebných, protože potřebný je vlastně každý člověk a utečenci, jdoucí do relativně blahobytné části světa za lepším, se mýlí o správnosti svého rozhodnutí, stejně jako se mýlí představitelé států tyto hromadně přijímat. Neuspěje ani fakt, že dříve ukradené území původním obyvatelům Ameriky, osídlili vlastně multikulturně rozmanití a v současnosti že jim funguje stát, co si stvořili v historii. Historii opakovat nelze, nikdy nebude totožná se současností. Je ovšem otázka, zda současné přežije, jestli parazité vyhrají. Kdo bude ale jejich hostitel....

J. Fridrich 31.3.2017 11:27

Re: Soutěž může být férovější

Putinova a autora článku rétorika mi připomíná toto:

Z časopisu ABC - rok 1960:

Až bude tobě, pionýre, čtenáři, třicet, pětatřicet let, vzbudíš se do světa, který už v mnohém nebude podoben dnešku. Budovatelé komunismu v Sovětském svazu i u nás budou mít k dispozici moderní automatizované závody, zvládnou zemědělské práce průmyslovým způsobem, budou pracovat šest hodin denně. V té době proniknou hluboko do tajů vesmíru. To všechno se promítne do každodenního života: 250 milionů tun oceli ročně, hojnost všech prostředků, městská doprava zdarma, bezplatné stravování ve školních a závodních jídelnách, bydlení v prostorných bytech bez nájemného, levné nebo bezplatné turistické základny atd. To není začátek fantastické povídky našeho časopisu, to je reálný dvacetiletý program Komunistické strany Svazu sovětských socialistických republik, o kterém píše, mluví a přemýšlí celý svět. Bledne sláva kapitalistické techniky a výroby. Vždyť za deset let předstihne SSSR Spojené státy americké dvaapůlkrát a v roce 1980 bude jeho náskok sedminásobný. Je krásné žít v takovém světě! V prvé větě naší poznámky jsme vlastně napsali chybu. Přečti si tu větu znovu, milý Vláďo, Květo, Přemku, i vy ostatní. Našel jsi nesprávnost? Budeš se do nového světa teprve probouzet?

Jistě znáš odpověď: Všichni se musíme přičinit! Učit se a pracovat. I mimo školu ve svých pionýrských oddílech, v kroužcích i ve speciálních kolektivech. Pusťte se všichni do technické a přírodovědecké činnosti, nebojte se usilovné práce nad funkčními modely, zamilujte si pěstitelskou či chovatelskou práci v pionýrských zemědělských hospodářstvích. Velkolepá budova světa - komunistická společnost - potřebuje všestranně připravené lidi, vládnoucí elektřině, jaderné energii, složitým mechanismům, chemickým látkám, přírodě na Zemi i v kosmickém prostoru. Komunismus potřebuje lidi odvážné, čestné, muže a ženy, kteří umějí žít v kolektivu a pro kolektiv.

P. Vaňura 31.3.2017 13:15

Tohle přesně jsem nečetl, ale celkově mohu obsah potvrdit

Podobné bláboly byly počátkem 60 let i v televizi.

A ještě bych připomněl, že naši komunisté oslavovali a propagovali také Maův "Velký skok," který v reálu skončil hladomorem! Byly na to oslavné tirády i v Rudém Právu a já jako dítě školou povinné jsem nechápal, co vlastně oslavují, když ještě ničeho nedosáhli...

V. Vaclavik 31.3.2017 14:12

Re: Soutěž může být férovější

To stoji za pripomenuti, dekuji. A ten zaver presne urcuje o co se jednalo, tedy o jakou ideologii - kolektivistickou, "žít v kolektivu a pro kolektiv".

Naivove, uzitecni hlupaci si asi mysli, ze prece clovek je tvor spolecensky a s dobrou vuli a tak co je na tom spatneho "žít v kolektivu a pro kolektiv". Jsou totiz slepi ke spolupraci naordinovane nasilim shora, na rozdil od spoluprace zvolene vlastni uvahou jednotlivcu, spojeni do 'kolektivu' za ucelem spoluprace, po dobrovolne domluve. Jsou zkratka slepi ke svobode cloveka.

I. Mertl 31.3.2017 8:11

Dobrý!

Puškinova cena na cestě - bezpečnostní analytik bude už druhý mezi Čechy!

V. P 31.3.2017 7:15

Jak poznat propagandu

"Putinovy snahy učinit korupci přítrž jsou vykládány jako ohrožení demokracie, protože se korupci daří potírat velmi omezeně."

Tak to vidíte, těch keců, že Putin potlačuje opozici, a on je to zatím boj proti korupci.

V. Novák 31.3.2017 10:05

Re: Jak poznat propagandu

Putin nepotalčuje opozici - ta se zvládla potlačit sama.

J. Krásenský 31.3.2017 4:08

Díky za článek.

J. Chodur 31.3.2017 2:39

Pouceny.

Pane autore, diky za peknou ukazku propagandy o propagande.

R. Tichý 31.3.2017 6:42

Tal nejak. Nicmene neexistence ruskeho, cinskeho, indickeho,.... Snowdena je opravdu zarazejici. Tyto staty sve lidi tak uspesne likviduji?

Č. Berka 31.3.2017 9:39

Re:

To může být dáno tím, že v těchto zemích je menší rozšíření internetu. Řekl bych, že v těchto zemích si zřejmě tajné služby nenajímají pracovníky soukromých firem. V Číně se nemá co prozradit, protože kontrola internetu je oficiálně přiznaná.

Zřejmě není tajná služba jako tajná služby- metody, rozsah, organisační struktura- to se asi značně liší

V. Novák 31.3.2017 10:08

Re:

Třeba jsou důslednější v kádrové práci, tajné činnosti neoutsourcují soukromým firmám a nenajímají na ně neskrývné přívržence Electronic Frontier Foundation...