16.5.2024 | Svátek má Přemysl


Diskuse k článku

SVĚT: Spásná omylnost prognostiků

Základem diskusí na nedávném Světovém ekonomickém fóru v Davosu se stala zpráva Globální rizika – 2012 shrnující názory pěti stovek expertů ze všech koutů světa. Senzační zprávě nadobro schází optimistický náboj tradiční pro obdobné dokumenty.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Fiala 15.2.2012 10:09

Letmý pohled do dějin které vytvářejí lidé

Znaky druhé průmyslové revoluce lze kvalitativně i kvantitativně sledovat po ukončení 2.světové války (1.jaderné války). Neprve, jako vždy po velkých válkách, "katarze ve vědomích lidských bytostí téměř  na celé planetě. Katarze z hrůz válečných a ničících mnoho a mnoho bohatství národů tvořeného po generace. Katarze z použití prvních zbraní hromadného ničení pomocí "jaderné energie". Objevení se USA a SSSR coby dvou velmocí založench na protichůdných idejích a vzápětí s vojenskými zbrojními programy realizovanými ve Studené válce a s bojováním lidí na planetě, opět  na život a na smrt. Buď KAPITALISMUS nebo KOMUNISMU, období 1947-1992 = 45 roků.

Z exponencionálního růstu počtu obyvatel, a stejné exponencionální spotřeby energií

a surovin jsme ve stavu, kdy bude nutno předat rozhodující kompetence národních států a unií na tržiště idejí do OSN. Ideje budou muset být na bázi planetární, nikoli již jen národní, či jen unijní.

Text článku nezahrnuje reálně fungující uskupení Africká Unie, která s 54 africkými státy vlastní jednolité území kontinentu AFRIKA, s 1 miliardou lidí a s mnoho přírodními zdroji a zdroji skrytými v té 1 miliardě lidí. Stejně tak text článku nereflektuje uskupení Liga Arabských Států s podobným nožstvím lidí. Stejně tak text nereflektuje rozsah souše, kterou obývají lidé státu RUSKO, která je v podstatě neobydlená a též se spoustou nerostných surovin.

O. Mayer 15.2.2012 12:48

Re: Letmý pohled do dějin které vytvářejí lidé

můžete specifikovat, co si v tomto případě představujete pod pojmem "reálně fungující"? Zatím jediný zdroj, který se v té miliardě ukrývá je bezbřehá schopnost řezat si vzájemně krky a pak možná ještě biologický rezorvoár HIV. Většina s těch 54 států to zatím nedotáhla ani k vybudování asfaltové silnice mezi svými řekněmě 4 největšími městy, Velká řada z nich není v podstatě ani státem, ale uzemím na koloniální mapě, které spojilo do jedné země kmeny které se za doslova za hrob nenávidějí Potenciál Ligy Arabských států zase pregnantně vyjadřuje věta jednoho mého spolužáka z VŠ: "My Arabové jsme se dávno dohodly, že se nikdy nedohodneme"  Prakticky se projevil např. nedávno, kdy šéfem mise dohlížející na lidská práva v Sýrii byl jmenován bývalý velitel vládních jednotek v Darfuru (tj člověk, který by měl pravděpodobně sám sedět, resp. spíše viset). A úplně nejdokonalejší je představa OSN jako "tržiště idejí"  . V posledních 40 letech OSN připomíná PR agentůru diktatůr a masových vrahů či natačení TV soutěžního pořadu , "Hádej kolik hrdlořezů se vejde do jedné místnosti"   

R. Langer 15.2.2012 13:23

Re: Letmý pohled do dějin které vytvářejí lidé

Bingo! Ale na Afriku by mohla mít veliký vliv ještě jedna věc - Čína. A pokud to ta vezme do ruky, tak bude v Africe raz dva takový pořádek, že se nebudeme stačit divit... ;-)

M. Prokop 15.2.2012 17:40

Re: Letmý pohled do dějin které vytvářejí lidé

Tedy, vás to zase dneska vzalo....