22.10.2020 | Svátek má Sabina


Diskuse k článku

SVĚT: Slečna Greta napomáhá zchudnutí chudých

Jak se postupně uvolňují omezující opatření vyhlášená v souvislosti s koronavirovou pandemií, tak se také vracejí do středu zájmu témata, která byla touto zákeřnou mrškou na nějaký čas zastíněna. Říká se tomu návrat k „normálu“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 9.5.2020 10:56

Co je to zdravý selský rozum ve 21. století?

Neff v dnešním úvodníku píše: "... Opírám se v těchto glosách o špetky selského rozumu,..."

Za otce moderního managementu byl označen rodilý Vídeňák P. F. Drucker (který - přes pobyt v Londýně - skončil jako profesor managementu v USA). Když asi v devadesáti letech svého věku dělal jakousi shrnující přednášku, namítl mu jeden z posluchačů: "Ale to, co zde prezentujete, je jenom selský rozum (common sense).

P. F. Drucker pohotově zareagoval: Celý management je jenom zdravý selský rozum. A to také proč je to tak vzácný (rare) jev.

Osobní poznámka: Ve 21. století už neplatí, že nejmoudřejší jsou vždy ti nejstarší, jako tomu bývalo kdysi u starých kultur (kde život se točil v kruhu) - viz Indiáni, kteří spolu vykouřili dýmku míru a následně rozhodli nejlépe možným způsobem. Prudký technologický vývoj zamíchal i moudrostí. --- A ještě doplním, že před svou smrtí vyjádřil P.F. Drucker přání, aby po své smrti nebyl zařazován mezi ekonomy. Můj komentář k článku o Gretě: Vězte, že názory dnešních ekonomů nepředstavují nejvyšší dosažitelnou moudrost.

L. Novák 9.5.2020 11:22

Názory individuí ekonomicky negramotných už vůbec ne.

M. Pivoda 9.5.2020 11:30

Postrádám Novákovu oblíbenou odvolávku na komunistu Kelnara.

J. Vintr 9.5.2020 23:44

Jestliže dva uznávaní odborníci v nějakém oboru hlásají zcela rozdílné teorie, je to neklamný důkaz, že dotyčný obor není vědou. Pak může být "odborníkem" v daném oboru prakticky každý, kdo má díru - víte do čeho...

P. Hatina 9.5.2020 17:33

Ale že právě že vůbec ne. Skutečný byznys management nemá se selským rozumem nic společného. Ten rozdíl je právě v tom, že moderní manažeři nepracují se svým majetkem, ale pouze se svěřeným - a jsou placeni (včetně hutné bonifikace) za dosahování maxima zisku. Přičemž ale v případě ztráty (na svěřeném majetku) jim nic (krom odvolání) nehrozí. Takže potom používají dost často metody, které by si kdokoliv "se zdravým rozumem" u svého majetku ani neriskl.

Nicméně je samozřejmě možné, že zmíněný P. F. Drucker použil při přednášce (a nikoliv v praxi) dosti primitivní !rozumné příklady, které se dají dočíst v každé učebnici ekonomie.

Ono ostatně na závěr, pokud se odkazujete na nějakou "moudrost mladých", podléháte spíše zkratkovitému klamu, která šíří média o úspěšných (mladých) podnikatelích co zbohatli. Jenže, těch je i globálně nepatrné procento. Jak se dá dohledat hlouběji, naopak naprostá většina těhle projektů brzy zkrachuje, právě že většinou na nezkušenost..(Tedy, pokud nepočítáte to "zbohatnutí", že to co vykoumají (a má to nějaký ohlas), hned prodají nějaké velké firmě :))

M. Pivoda 9.5.2020 17:57

O "moudrosti mladých" jsem nikdy nikde nemluvil. To si P. Hatina jen vyvodil z mého konstatování, že "Ve 21. století už neplatí, že nejmoudřejší jsou vždy ti nejstarší ...".

Mně spíše dělá velkou starost fakt, že tu potřebnou moudrost nevidím vůbec nikde na světě (v dostatečné míře). Existovala někdy podobná situace v historii lidstva?

Ostatni: Zneužití ekonomického ukazatele ROA americkými manažery převedlo výrobní procesy nejmodernějších technologií do Číny. Psal o tom profesor C.M. Christensen z Harvardu. Tyto úvahy jsem převzal od Christensena a sdělil i svým českým MBA studentům - už více než před 10 lety.

P. Staronový 9.5.2020 20:57

" ... sdělil i svým českým MBA studentům - už více než před 10 lety."

Pak je ovšem jasné, proč to zde tak vypadá, pokud ty studenty někdo zaměstnal. :-P

M. Pivoda 9.5.2020 21:18

Prokope, neztrapňuj se zde!

Vyhledej si na internetu jméno "Clayton M. Christensen" - a pak ti určitě sklapne, český hlupáku.

M. Pivoda 9.5.2020 21:31

A ještě dodatek ke školství a inovaci.

Stávající školský systém je stále dobrý k tomu účelu, ke kterému původně vznikl v době průmyslové revoluce. Totiž, levně (tzn. ve velké třídě) připravovat budoucí poslušné zaměstnance.

Stávající školský systém ale není schopen efektivně připravit to nejcennější, co potřebuje moderní ekonomika 21. století. Totiž, inovátory a podnikatele.

Profesor C. M. Christensen byl nejdříve podnikatel, který teprve až ve svých 39 letech obhajoval na Harvardu svůj doktorát (na téma: disruptive innovation). A byla z toho hned "bomba". Například správně předpověděl příchod elektromobilů do hlavního proudu zákazníků - na dnešní dobu. Což se potvrdilo. Moji MBA studenti se o této inovaci dozvěděli včas. Na rozdíl od místních arogantních magorů Prokopů, kteří tomu nerozumí dodnes.

L. Novák 10.5.2020 22:29

Jestli v tom našem školství vyučují mladé lidi podobní exoti, jako ekonomicky negramotný šarlatán Pivoda, agent StB "Akát", tak se není čemu divit... :-P

P. Hatina 10.5.2020 2:16

Sorry, tu zkratku moudrost mladých jsem použil jen jako opak Vámi zmíněného termínu "moudrost starých", o kterém sám tvrdíte že "Ve 21. století už neplatí ".Ale možná že znáte nějaký lepší odborný termín, který by vyjadřoval kvalitu zastoupení mladších generací v řízení společností. Nebo dokonce ještě jinak, co rozumíte pod tím rozlišením mladší - starší, protože předpokládám, že Vaši studenti MBA už by měli být spíše zavedení manažeři s nějakou delší praxí a zkušeností

A pokud budete hledat ekvivalenty v historii, zjistíte že se v ní střídala období jak revolučních změn, následné stabilit i úpadků -(ve společnostech i ekonomice) a i v tom hrály svou úlohu atributy věku (i) zkušeností vůdců.

A pokud se týká zmíněného ukazatele ROA, tak nezapomeňte že těch průšvihů bylo v nedávné minulosti víc (hypoteční krize, ale taky internetová krize, atd), stejně jako v dávnější minulosti. Ale co se asi v poslední době změnilo, je až humanistická tolerance k ekonomickým původcům takových průšvihů, v hlubší historii si to obvykle pěkně odskákali.

M. Pivoda 10.5.2020 12:32

Pro P. Hatinu, od konce k začátku:

4. Hypotéční krize určitě nepřevedla americkou výrobu kritických technologií do Číny.

3. Historii je určitě třeba studovat/sledovat (sledovat proto, protože hodnocení minulých dějů se průběžně mění), ale o budoucnosti vám jednoznačně nic neřekne.

2. Těch českých studentů (Bc i MBA) jsem měl asi tolik, kolik jsem měl doktoranských studentů v USA (v různých oborech). Na e-mailové adresy českých studentů jsem poslal informaci o budoucím technologickém vývoji. A? Jeden jediný student, Mottl z ESMA Praha, mi odpověděl, že si nepřeje takové informace dostávat.

1. O Gretě a technologickém pokroku napíši později něco v diskuzi výše. Tady (tak hluboko v diskuzi) by to mé sdělení už nikdo nečetl.