26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

SVĚT: Příležitost k vystřízlivění

Na počátku tohoto článku, který patrně někteří označí za protiruský, musím Rusko pochválit: Obsadilo Krym s minimálními ztrátami na lidských životech. Lenin, Stalin, ale i Brežněv by se s tím tolik "nepárali".

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vyhnalík 21.3.2014 15:01

Re: Je dost těžké si představit ozbrojený konflikt

Rozbuškou se stalo zrušení jazykového zákona a pokus omezit Krymskou autonomii (parlament, vláda). První konflikty s majdanisty už propukaly. Pokud by došlo k bojům, Ukrajinská vláda by se postavila proti ruské přítomnosti. Navíc na Ukrajině už tehdy sílily hlasy vyzývající ke vstupu Ukrajiny do NATO. Možná Vás to překvapí, ale i já to podporuji.

Ukrajina do EU a do NATO, Krymu samostatnost, třeba jako autonomii v rámci Ruské federace.

Kdyby analytici USA nežili pořád ve studené válce a politici EU přestali žvanit a začali myslet, mohlo to být řešení ke všeobecné spokojenosti (až na ukrajinské nacionalisty typu Ihor Myrošnyčenko).

J. Jurax 21.3.2014 2:31

Re: Je dost těžké si představit ozbrojený konflikt

Prakticky od druhé světové války spolu bojovaly rovnocenné armády celkem často - Korea 1950 až 1953,  Izrael versus arabské státy v několika válkách - naposled jomkipurská válka 1973. Dál konflikty Indie-Pákistán 1947-1948, 1965, 1971, 1999.Válka Írán-Irák 1980 až 1988. A nakonec rovnocenné, byť nepočetné a zastarale vyzbrojené armády spolu bojovaly v některých kampaních v byvší Jugoslávii (Srbsko - Chorvatsko 1991-1995)

A daly by se započíst i Falklandy 1982, i když to byla operace celkem specifická.

Vietnam, Irák a Afghánistán lze už mít za konflikty asymetrické. Ovšem čínskou "lekci" Vietnamu v roce 1979 ne.

A i konvenční konflikt by v Evropě měl ničivé rozměry - i kdy\ž soudím, že by byl utlumen dřív, než by došlo na ZHN. A celkem pochybuju, že by se západní Evropa (myslím na západ od nás) byla ochotna a hlavně schopna angažovat v nějakém rozsáhlejším konfliktu.

No a my - s jedním praporem jakžtakž moderních tanků (modernizovaných T-72), čtrnácti Gripeny, dvěma tucty podzvukových bitevníků v aktivní službě (zbytek uskladněn) a profesionální armádou čítající nanejvýš jednu desítku tisic bojovníků (zbytek do počtu cca dvaceti tisíc jsou týl a podpora) s tím, že muži mladší čtyřiceti let neví, kterým koncem puška střílí bychom měli šanci nejspíš menší než v osmašedesátém, o době mnichova, kdy jsme měli 40 divizí ani nemluvě

J. Vyhnalík 21.3.2014 3:34

Re: Je dost těžké si představit ozbrojený konflikt

Rusové měli na Krymu (necelé 2 miliony obyvatel) na svých základnách až 25 000 vojáků, což je o 25 % víc, než má celá AČR.

Svou bojeschopnost prokázala EU dostatečně v Jugoslávii (Srebrenica).