28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Diskuse k článku

SVĚT: Před hlasováním o Palestině

Abbásova žádost o uznání Palestinského státu má podle "globálního" průzkumu BBC (dotazováno bylo 20 000 lidí v 19 zemích) podporu 49 %, zatímco proti je pouze 21 %. Tato čísla ovšem neříkají nic, pokud není současně řečeno, kolik bylo mezi respondenty muslimů a kolik nemuslimů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Bláha 23.9.2011 14:45

ideologie

Autor tohoto článku je tak neuvěřitelně pro-israelsky zaměřený. Už jen termíny předjordansko a palestinští Arabové mluví za vše. Co to ten autor vůbec vykláda o antisemitismu a etnických čistkách. Israelští osadníci nejsou žádní normální občani, které by někdo nenáviděl, jen protože jsou Židi. Osadníci tam žíjí jen z toho důvodu, aby tato území zabírali. Je to ideologie, u některých i náboženský fanatismus. Oni tam nejezdí aby koexistoval s Palestincema, ale proto aby zabírali území. Antisemitismus sem opravdu nemusíme pléct, známá to obhajoba politiky Israele. Arabové jsou semité, a i kdyby sme přestali slovíčkařit, tak za opravdový antisemitismus může Evropa a ne Palestinci, oni za to jen pykají.

J. Adler 23.9.2011 22:40

Re: ideologie

zabirali uzemi - ale to snad ne tak uplne - jedna se totiz o uzemi, ktere kdysi patrilo Otomanske risi, po padu rice melo patrit Zidum (Palestinsky mandat), to uzemi okupovalo nezakonne Jordansko, ktere zautocilo na Izrael a valku prohralo (spolecne s Egyptem a ostatnimi vytecniky). Jednim slovem, jaci Palestinci??? -  a chcete li mluvit o nejakem sporu - pak se melo mluvit o spornych uzemich (nikoliv okupovanych) a z tohoto hlediska osadnici neobsazuji pudu, kterou zabrali nekomu - to vlastnictvi je prinejmensim sporne.

P. Bláha 23.9.2011 23:17

Re: ideologie

zabirali uzemi - ale to snad ne tak uplne - jedna se totiz o uzemi, ktere kdysi patrilo Otomanske risi, po padu rice melo patrit Zidum (Palestinsky mandat), to uzemi okupovalo nezakonne Jordansko, ktere zautocilo na Izrael a valku prohralo (spolecne s Egyptem a ostatnimi vytecniky). Jednim slovem, jaci Palestinci??? - a chcete li mluvit o nejakem sporu - pak se melo mluvit o spornych uzemich (nikoliv okupovanych) a z tohoto hlediska osadnici neobsazuji pudu, kterou zabrali nekomu - to vlastnictvi je prinejmensim sporne.

Nezapomeňte, že toto území bylo kolonizováno, a Arabové v něm tvořili drtivou většinu. Rozhodně nemělo po pádu Ottomanů patřit Židům, žádné takové dohody ještě nebyli ( zvlaště když v tu dobu Arabové čítali přes 90 procent obyvatelstva ). Již za britské mandátní správy, Britové sliboval Arabům suverenitu ( tehdy to mělo být vytvoření tzv. Velké Sýrie ). Arabové se na toto připravovali a také pomohl Anglii v 1.sv válce. Ovšem Angličané po válce prohlásili známé prohlášení, že "Arabský lid ještě není připaven

P. Bláha 23.9.2011 23:31

Re: ideologie

na svojí samostatnost. A pak přišla 2.sv válka- radikální změna - Židé žijící v Evropě se obrátli k sionistické idei z důvodu vlastního přežití ( do 2.sv války neměla tato idea velkou podporu mainstreau ). A začli tím velké demografické změny.

Israel byl vyhlasen v roce 1948 v urcitych hranich, a pokud o tom náhodou nevíte, tak podle mezinárodního práva se jedná o okupovaná území. To neříkám já ani Palestinci, takto hovoří mezinárodní právo. Jedno je jisté, toto území nepatří Israeli. Dokonce ani východní Jeruzalém je podle mezinárodního práva okupovaným územím. Celý svět neuznává proto Jeruzalém jako hlavní město Israele a všechny ambasády jsou v Tel Avivu.

J. Tejkl 24.9.2011 19:54

pane Bláho,

klobouk dolů! Pustit se do debaty s tak neuvěřitelně malým povědomím o historickém konextu sporu mezi Židy a Araby v Palestině, chce opravdu velkou odvahu, anebo možná  naivitu?

L. Orlita 22.9.2011 17:08

osobně by mně zajímalo

jak jsou na tom vlastně izraelští arabové? Jak moc pracují či jsou závislí na sociálních dávkách? O tom nic nevím.

P. Bláha 23.9.2011 15:11

Re: osobně by mně zajímalo

V Palestině je opravdu velký problém sehnat práci. Proto se lidé sjížději za pracovními přiležitosmi hlavně do Ramallahu, který je takovým centrem všeho. Je tam nejlpší universita ( Bir Zeit ) a pracovní přiležtosti ( banky, telefonní operátoři atd.. prostě klasický běh většího města) Problém, že k takové práci se nejde dostat bez vysoké školy.

Vidět v Palestincích nějaké nepracující cikány je dost milný obraz z TV obrazovky, který se tak nějak stal běžným. Spousta mladých lidí během školy pracuje třeba po restauracích a každý se snaží přežít. Třeba studenti tam hodně studiu dají. Chodí na letní semestry, aby měli školu co nejdříve hotovou. U nás je běžný, že děláme bakaláře ještě ve 25 letech.. Tam to lidé stíhaj ve 22 nebo ve 23.

J. Vintr 22.9.2011 9:41

Palestincům o žádný samostatný stát nejde.

Vytvoření samostatného státu by pro ně byla naopak katastrofa. Jako samostatný stát by jednak nesli zodpovědnost za teroristické útoky na Izrael a Izrael by se zase mohl zbavit zodpovědnosti (kterou na sebe vzal stejně víceméně dobrovolně) za zajišťování základních životních podmínek takzvaných Palestinců (zásobování vodou, energiemi a jiným). Pokud by ustaly teroristické útoky na Izrael, které zajišťují neustávající napětí v této oblasti, ustal by nepochybně také přísun peněz od okolních arabských států a nový samostatný stát, který by neměl prakticky žádnou ekonomickou základnu, by byl okamžitě na mizině.

Není nejmenších pochyb, že jako podmínky pro vyhlášení samostatného státu budou vyžadovány ústupky od Izraele, na které Izrael za žádných okolností nebude moci přistoupit.

Takže současná snaha o uznání samostatného státu je jen další v řadě šaškáren, které mají jediný cíl - ukázat že Izrael je ten zlý, který brání těm chudákům Palestincům ve štěstí .....

R. Langer 22.9.2011 12:16

Re: Palestincům o žádný samostatný stát nejde.

Též si myslím, že je to pouze čeření vody a "zlý zlý Izrael"...

J. Kanioková 22.9.2011 19:29

Nprostý souhlas

P. Bláha 23.9.2011 14:54

Re: Palestincům o žádný samostatný stát nejde.

Ono to ale přesně tak je. Israel brání Palestincům ve vývoji. Já obě dvě země znám velice dobře. Mám přátele na obou stranách. Ale Israelská politika opravdu ničí palestinské žvoty, ekonomiku, svobodu pohybu atd atd.

Stačí dát za příklad. V létě jsem jel k mrtvému moři na území patřící pod palestinskou správu. Takže se tam jezdí koupat Palestinci.. U mrtvého moře je jakási plovárna, kde se musí platit za přístup k moři vstup. Hádejte jaká vlajka tam vlaje a kdo vybírá ten vstup. Ano, Palestinci platí za vstup ke svému moři israelskému státu.

To je samozřejmě jen zlomek.Israeli jsou veškerá cla z dovozu. Takže vývoz/dovoz je prakticky nemožný. To není palestinská propaganda, ale viděl sem spoustu dokumentů na BBC nebo CNN o palestinských bussinessmanech a jejich těžkému životu. Když to člověk pozná lépe než pouze z médii tak věřte, že změníte názor.

A to rozhodně nejsem proti-israelsky zaměřený člověk. Tel Aviv, Haifa nebo Akku mám moc rád a mam tam spoustu přátel. A často se nesnažím mluvit o politice, protože to jak na jedné tak na druhé straně může znamenat velký malér.

Mě vadí tohle zjednodušování, typu, že palestinci jsou teroristi, nepracujou, jen natahujou ruce atd atd.. takovýty lidový řeči.

H. Lukešová 23.9.2011 16:48

Re: Palestincům o žádný samostatný stát nejde.

Kdybyste nebyl protiizraelsky zaměřený člověk, tak byste nenapsal, co jste napsal. Nenávist k Izraeli z vás čiší v každém vašem napsaném slovu...

P. Bláha 23.9.2011 21:49

Re: Palestincům o žádný samostatný stát nejde.

To si myslíte vy, jelikož nejste schopna přijmout jak to je. Nebo tomu nevěřítem že by to tak mohlo být.

J. Adler 23.9.2011 22:43

Re: Palestincům o žádný samostatný stát nejde.

sam namitate proti poznavani problemu z medii, ale citujete BBC (chvalne znamou lihen antisemitu a levicaku) a CNN jako zdroj svych informaci.

P. Bláha 23.9.2011 23:12

Re: Palestincům o žádný samostatný stát nejde.

Jestli si myslíte, že BBC a CNN jsou hlásná trouba Palestinců tak pak se nemá smysl dál bavit :D

K. Křivan 22.9.2011 9:40

Další válka je nevyhnutelná.

Tuším že bude šestá v pořadí.  Doufám, že se Israelci poučili a neudělají stejnou chybu jako v šestidenní válce. Tehdy nevyčistili dobytá území od všech arabů.  A nevyhánět !  Vyhnaní se chtějí vrátit ! Zvlášť když je ostatní arabové nechtějí přijmout a štvou je k teroru.

H. Lukešová 22.9.2011 10:53

Re: Další válka je nevyhnutelná.

Bohužel také má ten pocit, strašně se bojím další války na Blízkém východě, nepřeji ji Izraelitům, aby museli prolévat krev, ale pokud nebude východisko, nedá se nic dělat. Za svatou vlast izraelskou je nutné bojovat.

J. Kombercová 22.9.2011 14:30

Re: Další válka je nevyhnutelná.

Je hezké být odhodlaný prolévat cizí krev. Půjdete prolít tu svou?

H. Lukešová 22.9.2011 14:50

Re: Další válka je nevyhnutelná.

Nepochopila jste můj příspěvek? Píši, že se obávám války na Blízkém východě a že je nutné někdy prolévat krev, ale to je na samotných Izraelcích bránit svou svatou zem...To za Izraelce nikdo neudělá. Pomoci jde prodávat zbraně, či se postavit za Izrael v OSN či v jiných organizací, ale jinak je obrana na Izraeli. Národ, který se neumí ubránit, má bohužel smůlu...Já jsem Češka a prolévat svou krev za cizí zemi se mi nechce, protože svého života a života mých blízkých si vážím nade vše...

J. Kombercová 22.9.2011 16:37

Re: Další válka je nevyhnutelná.

To mi nějak neštymuje... prolévat krev za cizí zemi se vám nechce... vy tady pokládáte téměř denně svůj život za Izrael a najednou, kdyby šlo do tuhého, tak se vám nechce? Vy jste normální válečný štváč sedící v teple za pecí. Kecko.

H. Lukešová 22.9.2011 16:49

Re: Další válka je nevyhnutelná.

Vážená, já hájím Izrael slovně, slovně za něj bojuji, obhajuji ho, modlím se za něj, ale zemřít se mi nechce, jsem snad militantní mohamedán? Tak jdetě vy bojovat za tu kterou stranu...Izrael podtřebuje podporu, potřebuje zastání, potřebuje, abychom s ním obchdovali..potřebujeme spolupráci s izr.akademimiky...Nikdy nikde jsem nepsala, že bych za Izrael chtěla zemřít a válečný štváč nejsem, nechci válku, ale pokud by Arabové Izrael přepadli, tak doufám, že by jim dal výprask. Tak si laskavě ušetřete nálepku, ohradila jste se proti nálepce příslušnosti k rudému koutku, tak se vyvarujte mě nálepkovat jako "válečného štváče"...To dělali komunisti, každého označili za válečného štváče, imperialistu či fašistu...

Zkrátka a dobře, musíme při Izraeli stát, zastávat se ho, vyvracet lži, postavit se za něj v OSN a dalších organizacích, případně ho finančně podpořit, dodat zbraně, ale jít bojovat do války, to je věc Izraelců...Kdo se neumí ubránit, ať zemře...Svůj život pokládám za Izrael slovně, duchovně, ale nenapsala jsem, že se chci zabít...Takže mě nenapadejte a něvkládejte mi do úst, co jsem neřekla...

J. Kombercová 22.9.2011 17:06

Re: Další válka je nevyhnutelná.

Kecálista, to by mohlo sedět.

H. Lukešová 22.9.2011 17:09

Re: Další válka je nevyhnutelná.

Tak napište, co si o tématu myslíte vy? Zajímá mě to...

J. Kombercová 22.9.2011 17:25

Re: Další válka je nevyhnutelná.

Já se domnívám, že nejprve se musí domluvit hranice a pak teprve se může uznat stát. Potom, v dohodnutých hranicích, může vzniknout stát Palestina. Dříve ne.

A ano, držím palce Izraeli.

H. Lukešová 22.9.2011 17:34

Re: Další válka je nevyhnutelná.

Ano, s tím, co jste napsala, naprosto souhlasím...

J. Klepal 22.9.2011 7:58

jednostrannost

Nerozumím stále opakovanému tvrzení, že žádost o povýšení stavu Palestinské autonomie v OSN je jednostranným aktem. Vždyť druhá strana již (tehdy skutečně jednostranně) svůj stát vyhlásila v souladu s rezolucí Valného shromáždění OSN číslo 181, která rozdělení Palestiny legitimizuje a která byla ovšem pouhým doporučením, nikoliv pod sankcemi vynutitelným rozhodnutím Rady bezpečnosti, jehož dva stálí členové (Velká Británie, Čína) s právem veta jej dokonce nepodpořili. Navíc nutno podotknout, jestliže naplnění rezoluce 181 o dvoustátním dělení Palestiny je nyní odmítáno, existuje pak jiné než jednostátní řešení?

V. Heidlerová 22.9.2011 8:26

Re: jednostrannost

Myslím, že velký problém je, že některé (?) arabské státy existenci Státu Izrael neuznávají, ačkoliv stát existuje, prosperuje, ubránil se a brání se arabským výpadům atd. Pokud nově chystaný stát palestinský neuzná svého souseda, tak se v podstatě nic nezmění k lepšímu. Palestinci zatím nedokázali domluvit se ani mezi sebou, jakpak chtějí vládnout ve svém státě? Zde musí být shoda na obou stranách, jinak drzost arabů jen vzroste, ale stát Palestina nebude životaschopný, jen bude natahovat tisíce paprčí na podporu svého obyvatelstva, které se za celá léta nenaučilo nic jiného než lítat s kameny a kalašnikovy a porušovat mírové smlouvy.  Vivat Izrael!

J. Tejkl 22.9.2011 9:13

pokud něčemu nerozumíte, stačí se zeptat:

Izraelská státnost se nezakládá na oné rezoluci 181 VS OSN, tato rezoluce pouze jej pouze de fakto uvedla v život. Právo na vlastní Židovský stát bylo smluvně zakotveno ve smlouvách ze San Rema v r. 1922, kdy se rozhodovalo o dělení poražené Osmanské říše. Tehdy vítězné mocnosti rozhodly, že území mezi Jordánem a Středozemním mořem, včetně Jeruzaléma, se má stát národním domovem Židů, a to na základě jeho historických práv. Správa celého území byla svěřena VB, která se zavazála umožnit vstup židovským přistěhovalcům a jejich usídlení na svěřeném poručenském území. Rozhodnutí konference v San Remu bylo schváleno Společností národů v r. 1922, akceptováno Kongresem USA téhož roku, a potvrzeno mezinárodní britsko-americkou dohodou o Palestině r. 1925. OSN, která po II. světové válce nahradila v r. 1945 Společnost národů, potvrdila ve své Chartě územní práva národů v jejich předválečné podobě (čl. 80), tedy i územní práva Židů v Palestině.

rezoluce VS OSN 181 z r. 1947, byla tedy pouze plánem, který měl uvést v život mezinárodní dohody, uzavřené ještě před WWII. (rezoluce VS OSN má pouze charakter doporučení). Přestože území, které bylo touto rezolucí přiděleno Židům, bylo o hodně menší než to, které jim bylo slíbeno ve všech předchozích mezinárodních smlouvách a z 80% jej tvořila poušť, Židé plán přijali. Arabové jej odmítli a okamžitě nový stát vojensky napadli.  Protože OSN neudělala vůbec nic proto, aby zabránila invazi,  napadený  stát ochránila a vynutila si tak své vlastní rozhodnutí, ani Izrael není touto rezolucí nijak vázán, zvlášť kdy jej Arabské státy válkou 1947-49 sami smetly ze stolu. (území, kde měl vzniknout samostatný arabský stát, bylo obsazeno Jordánskem a Egyptem, a obě tyto země nijak nespěchaly aby jej založily - a měly na to 20 let). Protože doporučení VS OSN 181 Arabové odmítli, podle mezinárodního práva platí tedy dohody předchozí. Na jaké území má podle těchto platných smluv Izrael právo si račte zjistit sám.       

    

J. Tejkl 22.9.2011 9:16

Re: pokud něčemu nerozumíte, stačí se zeptat:

údaje, které jsem Vám poskytnul, vycházejí ze studie  Elliota A. Greena, publikovanou v Midstreamu (New York) v březnu 1999, a  Eugene W. Rostowa (děkan Yale Law School a náměstek tajemníka Státního departementu USA 1966-69, jednoho z hlavních autorů rezoluce č. 242 Rady bezpečnosti OSN, kterou jistě dobře znáte. 

J. Klepal 22.9.2011 10:53

Re: pokud něčemu nerozumíte, stačí se zeptat:

Z Vámi uvedeného textu, v němž se ignoruje význam následných rezolucí OSN, nic neplyne o nezřízení palestinského státu, takže nadcházející vetování žádosti o povýšení Palestinské autonomie znamená, že se bude nutno přiklonit k jednostátnímu řešení. Nebo je v záloze ještě jiný návrh? V tuto chvíli si nedovedu představit (kromě současného trvale sotva udržitelného stavu) buď dva státy nebo jeden stát. Předpokládám, že návrat k něčemu na způsob osmanské říše asi nebude přijatelné pro nikoho.