2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

SVĚT: Poučení z Afghánistánu - jedno ne, jedno ano

Už jsem se zde na NP zmínil o progresorech, o profesi lidí, kteří urychlují společenský pokrok v intencích dané ideologie. Vymyslela si je někdy v 60. letech autorská dvojice bratrů Arkadije a Borise Strugackých.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Navrátil 7.9.2021 8:47

Od roku 1867 probíhala v Japonsku revoluční přeměna Meidži a přijetím moderní ústavy, správních a ekonomických reforem se z feudálního Japonska stala moderní průmyslová země. V USA skončila občanská válka a bylo zrušeno otroctví v roce 1865. Německo bylo sjednoceno v roce 1866 po porážce Rakouska, kdy byly zrušeny feudální přežitky. USA v Německu a Japonsku omezily moc armády a vlády dostaly demokratický nátěr. Nic víc. V obou zemích udržují silné vojenské základny.

P. Milan 7.9.2021 10:21

Japonsko přechod od feudalismu ke kapitalismu (byť specifickému) udělalo samo a dříve, takže USA už jen modifikovaly japonský kapitalismus a trošku je přistrčily k demokracii. Nejednalo se o zásadní změnu.

Taktéž v Německu, kde potlačily nacionální socialismus a obnovily demokracii. S Afghanistánem nesrovnatelné, oboje.

V. Novák 7.9.2021 14:13

Tou přeměnou feudálního Japonska na demokratickou zemi jednoduchým vojenským násilím myslíte bombardování Eda loděmi komodora Perryho? Protože tím začala cesta Japonska od feudalismu ke kapitalismu.

V. Vlach 7.9.2021 7:16

A jak zabránit širším a progresivistickým interpretacím terorismu, když všechny indicie směřují k jedinému:

Na západě jmou se jakýkoliv občanský odpor proti elitám a jejich (!!! ) silovým složkám nazývati právě terorismem.

Co se tím sleduje je nabíledni.

P. Theimer 7.9.2021 7:28

R^

P. Hák 7.9.2021 6:52

" (Američané) obranu, ústup a strategii odchodu úplně zanedbali"

No, patrně si nepřipustili, že by se někdy potřebovali brábnit, a nepředpokládali, že někdy odejdou.

Sebevědomí US politiků bylo na nejvyšší úrovni, USA neměly po pádu SSSR ve světě soupeře, dokud nevyrostla Čína. Nebylo síly, která by jim mohla čelit, bombardéry posílali, kam se zachtělo. To je pak snadné podlehnout pocitu, že vždycky všechno musím vyhrát... Patrně stejně neporazitelně se cítili Římané.

Římany několik neúspěchů (Germáni, Skotsko) naučilo defenzívě a Pax Romana ještě dost dlouho vydržel. Kdyby se Američané naučili defenzívě, mohl by vydržet i Pax Americana.

V. Církva 7.9.2021 5:59

Afghánistán je trochu extrém. Jednak islám, jednak hory se zarputilým nehomogenním obyvatelstvem.

Lidi nespojuje jen národ, jazyk, ale i idea. Evropské kmeny se sjednotily i díky křesťanství.

A kompromis není vždy to nejlepší řešení. Afghánistán by museli kolonizovat a kristianizovat.

Islám je nebezpečný tím, že slibuje posmrtný život i agresi v životě pozemském zároveň. Drží se i vírou, ale hodně výhrůžkami násilím.

Historické ukázky jak na islám existují. Ve Španělsku reconquista trvala pár stovek let. V každém případě museli s muslimy bojovat. Kastilie znamená země hradů. Tam kde křesťanské státy vyhrávaly, museli udělat islám nevýhodným. Bohužel Španělé nemají historickou paměť.

Islám je výbojný. Pokud se proti němu nezakročí, zakoření se a vytvoří se zaostalá kultura. Vyjít z toho se pokusilo Turecko před 100 lety. a nebýt dnešních progresivistů a multikulturalistů, možná to mohli dotáhnout do konce.

V Řecku to bylo jinak. Kryptokřesťané si udrželi křesťanství v ilegalitě a pak ho obnovili. Myslím ale, že Islám se tam kde je pro jeho nositele dlouhodobě nevýhodný udržet nedokáže. Nevydrží v ilegalitě. Jenže za USA v Afghánistánu nebylo nevýhodné být muslimem ani zaostalcem a možná ani teroristou ne. I takto tolerantní USA ale byli v myšlení Afghánců okupanti, ne osvoboditelé. A snadné terče teroristů.

Souhlasím s článkem, pro teroristy musí být nevýhodné být teroristou. Ale pro imigranty musí být nevýhodné být muslimem. Děje se ale pravý opak, je to V Evropě chráněný druh.

J. Ganaur 7.9.2021 9:37

R^

J. Sedlář 7.9.2021 13:37

Děkuji. Poslední odstavec tesat do kamene. Díky i autorovy článku, že si dovolil napsat "islámský terorismus" místo obvyklého paskvilu islamistický.

Islám není náboženství, ale bojová celoživotní doktrýna nekompatibilní s LZPaS. Nemá v Evropě co pohledávat. Nesmí se jejich vyznavačům ustupovat/sloužit (aféra Šašaša a další).

J. Novák 7.9.2021 5:14

Mezi ten komunismus a nacismus jisté zapmně zařadit i islám.

F. Žůrek 7.9.2021 4:59

Ano, být dobrým člověkem, ale to znamená nebýt nadřazeným člověkem - skromnost značí lidskost - o to zde jde. Obecně to značí "laskavost" - mít v sobě opravdovou lásku, což nám třeba ukázala Matka Tereza.

J. Babička 7.9.2021 3:42

Jenže jak napasovat váš názor na Jižní Koreou, kde se to američanům podařilo. Z úplně zničené agrírní země vybudovali moderní průmyslový stát. Bohužel sou tam americké okupační jednotky, zatímco, Severní Korea je svobodná a ponechaná své kultuře. Na tu by ste tu poučku vrátit jí zpět snad nepoužil. Totéž s Japonskem, kde američané nemilosrdné vnutili demokracii. a nakonec i v Německu.

Rozdíl je ten, že tyto státy jsou homogení, kdežto taková Jugoslavie, Irák, Syrie a Afganistám, umělé státy vytvořené s různých národů a skupin, které spolu nechtějí žít v jednom státě, Není možné ke udržet pohromadě jen tvrdou diktaturou. A to američané nepochopili. Nepodařilo se udržet pohromadě ani Československo. Takže nejdříve by se musel vytvořit národ t různých kmenů a to všude trvalo dlouhá staletí a nebo vytvořit pro každý národ stát a pak pomáhat.

Je na příklad možné pomáhat Iráckému Kurdistánu, Iráckám sunnitům a možná snad Iráckým šia, ale není možné pomáhat Iráku a udržet ho jako jeden stát demokraticky.

P. Motyka 7.9.2021 2:12

Dekuji! Neverim, ze Vase presna analyza neni znamou v Pentagonu a ve Washingtonu tez. Jenze politikove maji rozhodujici slovo, bohuzel. Tragedie ve Vietnamu a katastrofa pred dvema tydny v Afganistanu se zapsaly neblaze do dejin. Kdyz se ted zcerstva divame na vudce v nasem pritomnem fiasku, neni to az tak prekvapeni. Vojaci musi stat stranou a salutovat. Tak, jak musel salutovat general Patton, kdyz byl se svymi skvelymi vojaky v Plzni a na politika uz tehdy zmeneny Ike, jeho velitel, Pattonovi nakazal, ze nesmi na Prahu. . .

J. Babička 7.9.2021 3:56

Patton na Ikea kašlal, věděl že bude zbaven velení a tak by dojel do Prahy, i proti jakémukoliv rozkazu.

Jenže nevím, jakto, že ste si nevšiml, že soudruh Smrkovský se celá ta léta vytahoval tím, že se mu podařilo zabránit Pattonovi, aby obsadil Prahu. Dokonce měl v 68 pžednášku pro vysokoškolské studenty kde vysvětloval, že on a jeho soudruzi vlastně zachránili československo pro socialismus a štastnou budoucnost, která by s američany osvobozenou Prahou asi nebyla možná a zůstali by sme na kapitalistickém západě.

Nevím, proč se toto podařilo tak důkladné vymazat z dějin. Vždyt Smrkovského čin byl uveřejnován za komunismu v nivinách a ta pražského jara, také.

https://plus.rozhlas.cz/josef-smrkovsky-rebel-nebo-revolucionar-7233440

spuste nahrávku, pokud chcete jen to podstatné postrčte to na zhruba číslo 4 : 00 tedy 4 minuty, je tam o té Praze a Pattonovy z vlastích Smrkovského úst

P. Hák 7.9.2021 6:44

Takhle přímočaré "co za války obsadíme, to je naše" to není. Vídeň obsadila vojska SSSR a přece tam nezůstala, protože SSSR dodržel dohody. Jistě by i USA dohody dodržely...

Prostě situace v Československu byla taková, že zvítězili komunisté. Hodně k tomu přispěl Mnichov, to byl pro čs. demokraty šok, z něhož se ona generace vzpamatovala až v 50. či 60. letech.

V. Vlach 7.9.2021 7:19

Mnichov je memento náhle i dnes!

J. Hrdlička 7.9.2021 7:13

OMG, já chápu, že tehdy, v šedesátých letech, muselo to tvrzení zapůsobit jako bomba, ale žít z toho nekriticky dalších padesát let...

Vždyť si stačí zjistit, kdy byl Patton odvolán a za co. V květnu 1945 nic nemohl vědět, spíše doufal v další velení.

A postupem ku Praze by se dopustil takového porušení oficiální státní strategie, že kariéra by byla fuč, v tom lepším případě.

V. Novák 7.9.2021 11:19

Patton nesměl na Prahu, protože by se Stalin zlobil a FDR potřeboval Rudou armádu proti Japonsku.

To bylo politické rozhodnutí - a bylo to správné rozhodnutí. Japonci se zalekli ve chvíli, kdy jim SSSR vyhlásil válku. Na Hirošimu a Nagasaki kašlali, stejně jako na desítky jiných měst, zdevastovaných i důkladněji, jen více bombami.

Voják musí poslouchat, protože jen vykonává politiku (jinými prostředky), kterou ale stanoví politické vedení země. Pokud tím politickým vedením není on...