14.5.2021 | Svátek má Bonifác


Diskuse k článku

SVĚT: Politici v rukou internetových gigantů

Komunisté doufali, že ovládnutím médií získají kontrolu nad myšlením lidí. V současnosti věří politici v obdobnou moc sociálních sítí a internetu. Jen se obávám, že dnes se role prohodily. Těmi ovládanými se totiž stali politici.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Grundmann 15.2.2021 23:42

Internetoví giganti nemají žádnou skutečnou moc, jejich moc je založena na ochraně skutečnou politickou mocí, které věrně slouží. Jejich chování je spíš ukázkou toho, kdo má v dané zemi skutečnou politickou moc.

V Rusku skáčou podle pokynů Putina, v Číně poslouchají čínské soudruhy, v Turecku Erdogana a v USA demokratickou stranu.

J. Urban 15.2.2021 20:12

Jo, je to problem. Predstavme si, ze tak jako socialni site by byly privatni treba silnice. A jezdit by na nich mohl jen ten, kdo by: podporoval urcity politicky smer... tvaril se hezky na pana XY.... mel spravnou barvu pleti .... mel spravny tridni puvod... Ti ostatni by dostavali docasny nebo dozivotni zakaz pouziti silnice. Bude se s tim muset neco udelat.

B. Hamal 15.2.2021 17:03

Tak to chodí v tom kapitalismu, silnější má navrch. Uvidíme jak to bude vypadat v tom globálnm komunismu až přijde.

J. Nový 15.2.2021 18:44

Budeme s láskou vzpomínat na roky po revoluci, kdy se najednou vše smělo a nic se nezakazovalo. V horším případu vývoje toho "globálního komunismu" budeme vzpomínat na svobody i v rocích předrevolučních. A to by bylo hodně smutné :-/

T. Zlesa 15.2.2021 17:02

Když to trochu zjednodušíme tak nenávistíci jsou takový virus v klidné společnosti. Jsou schopni svými nenávistnými řečmi rozdmýchávat negativní emoce, které vedou dokonce i k násilí. Dobře to znali i před mnoha staletími, kdy tím virem byli tzv. kacíři. Tehdy se s nimi společnost většinou rozloučila známým způsobem. Věděli proč. Dnes je jen zablokují NĚKDE (ne všude) na internetu. Pokrok směrem k milosrdenství je zřejmý. Netřeba plakat na NP. :-)

P. Milan 15.2.2021 18:40

Ano, to je obvyklý postup, prohlásit netypické jedince za nenávistníky či kacíře.

Nejlépe vždy prosperovaly státy, ve kterých se to dělo nejméně. Ono je to totiž značně zneužitelné.

V. Církva 15.2.2021 19:46

Tak kataři, či albigenští z čehož vzniklo kacíři byli herezí. Je pravda, že třeba husitští kacíři způsobili zkutečně dost krutých činů, než se situace v českých zemích uklidnila.

To byli vzbouřenci proti katolické církvi. A nebyli to konzervativci. Spíš tak mají blíž k dnešním progresivistům nebo dobroserům.

Dnes blokují na internetu spíš ty konzervativce a věřící lidi. Takže neotáčej nám tu strany. Tvoje je ta satanská.

T. Zlesa 15.2.2021 20:40

Ano, taky se tomu říkalo blud. To je asi výstižnější pro ty tvoje nálepky.:-)

D. Bystriansky 15.2.2021 21:31

Apage Satanas do lesa.;-D

M. Pivoda 15.2.2021 15:26

Autorka pozdě pochopila, že dnes žijeme ve 21. století, které je technologicky mimořádně intenzivní.

Ale autorka stále ještě nepochopila, že cesta zpět už neexistuje, když v posledním odstavci píše: "... Džin byl zkrátka vypuštěn z láhve a bude těžké ho do ní dostat zpět. ..."

Cesta zpět není obtížná, cesta zpět je totiž dokonce zcela nemožná. Byla by nesmyslná. Pokud vezmete v úvahu současnou mezinárodní situaci, pak zjistíte, že dnes pro USA existuje už jen agresivnější cesta vpřed - a musí v ní být rychlejší než Číňané.

Bez silné firmy Google se USA dnes neobejdou. Čeká je silný střet a dnes se totiž již hraje dle jiných pravidel, než když USA jednoznačně dominovaly světu. Čínský stát dnes například podporuje svou firmu Huja Hej. A když (s odvoláním se na jakousi minulou ekonomickou teorii) podřezáte větev konkurujícím silným americkým firmám, jako je Google, pak o výsledku mezinárodního technologického střetu nemůže být pochyb. Historii přitom píší vítězové, nikoliv poražení.

O českých Pepících zde raději vůbec nehovořím. Zde se za zničení někdejšího technologického náskoku České republiky se povyšovalo na funkci rektora univerzity. O tom by vám mohla povídat Jeho Magnificence Jiří Zlatuška.

M. Prachař 15.2.2021 15:39

V nepostradatelnosti Googlu se podle mě mýlíte. Za svůj život jsem zažil mnoho technologických hegemonů, jejichž postavení ve své době vypadalo neotřesitelně. A kde je dnes konec AltaVistě nebo Napsteru...?

P. Milan 15.2.2021 18:38

Mimo to, tahle takřka náboženská nebo ideologická buzerace Google nijak neposiluje, spíš oslabuje.

V. Církva 15.2.2021 19:58

Myslím, že si s autorkou nerozumíte. Samozřejmě že Facebook bude a sbírat informace po internetu bude snadné. Ale dá se vytvořit konkurenční prostředí aby tu nebyl jen FB a Twitter aby nám netlačili svoji politiku, ale byla pluralita.

Ale hlavně, dá se a bude třeba vytvořit reálné zákony. Dnešní GDPR je naprosto mimo. Postihovat je třeba především zneužívání informací. Nejen jejich sbírání které je naprosto snadné. Jako třeba palné zbraně, i když to zakážete, třeba organizovaný zločin se k nim dostane.

Proto je jednodušší postihovat zneužití informací. A tady se to zase za existence dvou molochů dá snadněji postihovat.

M. Valenta 15.2.2021 14:49

Autorka, snad ze zoufalství (na rozdíl třeba od takového Zemana), upřednostňuje čínskou cestu "nápravy".

P. Milan 15.2.2021 18:40

Nebo alespoň máte ten (mylný) dojem. So geht das.

E. Pribijl 15.2.2021 14:01

Takovej komunistickej Úřad pro tisk a informace byli troškaři. Dneska je cenzura a propaganda dotažená do přímo obludných rozměrů. Jsou zoufalci co si to pochvalují. Asi jsou tak naivní nebo blbci.

T. Zlesa 15.2.2021 14:16

Máte to popletené, komouši měli na na tisk a informace MONOPOL. To dnes neexistuje, své nesmysly i smysly si může každý někam na internet umístit. Kdo to nerozlišuje, je asi v zajetí nějaké propagandy... či co. :-)

M. Prachař 15.2.2021 15:46

Jenže když ty informace "někam umístíte" a Facebook se rozhodne zakázat sdílení a Google bude jejich vyhledávání blokovat, tak je to srovnatelné s tím, jako když se za komoušů rozšiřovalo Několik vět pomocí kancelářské kopírky.

V. Církva 15.2.2021 16:12

Zlesa vzpamatuj se, vždyť to vysvětluje ten článek. Že Facebook a Twitter jsou téměř MONOPOLY. A na rozdíl od komoušů mají mnohem lepší možnosti šmírovat. Na Facebooku či Twitteru je totiž téměř každý civilizovaný člověk. Výhoda snad je, že je na rozdíl od komunistů ještě nějaká konkurence. Jenže zdá se že těchto několik monopolů skvěle spolupracuje - viz zrušení Trumpa na Twitteru Facebooku a zrušení serveru Parleru

T. Zlesa 15.2.2021 16:25

Církva, máš klapky na očích!? Nebo čteš jen frustrované manipulátory?! :-)

M. Prachař 15.2.2021 16:36

Ty klapky sedí bohužel spíš na Vás...

T. Zlesa 15.2.2021 16:41

No a co navrhujete, (bolševicky) zregulovat, nejlépe znárodnit?

P. Milan 15.2.2021 18:41

On nebo vy?

V. Církva 15.2.2021 20:01

Tak cenzura a politická korektnost je snad tvoje parketa.

T. Zlesa 15.2.2021 20:44

Že je třeba skrouhnout google, facebook atd. tu razíš ty a spol.

I. Novák 15.2.2021 13:48

Než nějací virtuální "giganti" mě víc děsí, že o mě i mé rodině, včetně našich aktivitách a historii, ví kdejaký pojišťovací agent, i když jsem s jeho zaměstnavatelem nikdy nic neměl.

B. Rudolf 15.2.2021 12:58

Politici jsou už takoví. Dříve byli v rukou kmotrů, pak v rukou vyšetřovatelů, teď pro změnu v rukou internetových gigantů. Jsou příliš malí a mají příliš velkou moc. Takže dost často budou v něčích rukou.

Něco děláme špatně.

J. Nový 15.2.2021 12:03

Také mě děsí ta moc majitelů sociálních sítí. Je to podobné jako kdyby pošta začala rozdělávat naše psaní a pokud by v nich zjistila něco "závadného", přestala by nám doručovat zásilky (nebo je od nás přebírat) až doživotně.

Nebo poskytovatel vašeho internetu by pročítal vaše e-maily a opět, kdyby zjistil něco závadného, odstřihl by vás od internetu.

Bohužel by se opět našlo mnoho hlupáků, kteří by to schalovali s tím, že majitel soukromé firmy si může stanovit jakékoliv podmínky. Ale to je ten zásadní omyl. Ani majitel soukromé firmy v soukromé nemovitosti nemůže mít podmínky, které odporují zákonům nebo ústavě.

Nikdo vás sice nenutí otevřít si hospodu, ale když už si ji otevřete, nemůžete si rozhodně stanovit ve svých podmínkách, že bude kuřácká a alkohol se tam bude nalévat už od 15 let

V. Novák 15.2.2021 13:41

Jak shledal náš ÚS, může si majitel hotelu vybírat hosty podle jejich politického smýšlení.

J. Pokoutný 15.2.2021 16:58

K poslednímu odstavci bych souhlasil, že do patnácti let nenalévat, ovšem zda je kuřácká, marihuanová či jaká, bych nechal na majiteli. Děsím se okamžiku, kdy budou stejně zavedeny mrkvové cukrárny (ani krystal cukru), netučné stravování, nebo povinných 10% pracovní doby (a posléze víkendů) v posilovně.