16.5.2024 | Svátek má Přemysl


Diskuse k článku

SVĚT: O Tchaj-wanu, placení vysoké ceny a věcech souvisejících

Současná návštěva předsedy Senátu Vystrčila na Tchaj-wanu (nejde jenom o něj, delegace je početná) vzbudila očekávatelně podrážděnou reakci v kontinentální Číně. To by snad ani za komentář nestálo, to se, upřímně, dalo čekat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Církva 1.9.2020 8:21

Moc hezký článek. I s tou Spartou, že je to především o odhodlání. Přesně tak to je. Evropský appeassement je pověstný, a zbytek světa bere Evropany za snadnou kořist kterou je. Pro Čínany ekonomicky, pro Muslimy jako možnost přestěhování, dávek za nicnedělání a šíření jejich nesmyslného náboženství.

Stačí přitom sebrat odvahu, bouchnout do stolu, říct dost a vykopat je zpátky. To je třeba začít u neomarxistů. Jsou to na drogách živená nefachčenka, takže by stačilo jedno menší žduchnutí a sesypou se. Jsou samozřejmě podlí a zákeřní. Jenže nikdo se neodhodlal ani k tomu.

Co se týká Číny souhlasím z dlouhodobého hlediska tam stejně nebude nic, ani vývoz Škodovek, takže se nemusíme podbízet. Krátkodobě obchodu s Čínou můžou tyto aktivity ublížit, ty Škodovky se zatím chvíli budou dařit vyvážet.a bohužel čínské výrobky stejně dovážet budeme protože tam vyrábí celý Západ, výrobky jsou levné a Západ nemá hrdost aby to odmítnul.

Ale nakonec z dlouhodobého hlediska je roztržka s Čínou skvělá věc. Nebudou tu smět investovat a tak si nás nerozeberou. Takže podělanci se samozřejmě této Tajwanské akce bojí. Lidé kteří si váží sami sebe ne.

F. Navrátil 1.9.2020 8:16

Autor předpokládá lineární historický vývoj. Bohužel tomu tak není a budoucnost není lehce předvídatelná. Nikdo nemůže předvídat, zda třeba Čína nepřevezme japonský model několika stran se stejným volebním programem nebo v USA nepropukne vnitřní etnický a sociální konflikt. Čína buduje státní kapitalismus a západ státní socialismus. Západ má peníze, Čína má čas.

R. Tichý 1.9.2020 7:29

A že se ti chudáci tak klepou, aby jim Američani dále dodávali čipy do telefonů? Co neukradli a nezkopírovali, ještě nemají.

J. Pokoutný 1.9.2020 7:26

Minimálně 50% doby, co funguje chanská civilizace, žádná jednotná "Čína" neexistovala. Koneckonců, za dnešní hranice vděčí Chanové Mongolům (dobyli jih) a Mandžuům (dobyli západ). Doteď se Sever s Jihem prakticky nedomluví. A původní tchajvanská populace nebyla čínská.

E. Chrapek 1.9.2020 7:24

Zaspal jste dobu. Dnes má Čína víc nových patentů než USA. A o počtu vzdělaných profesionálů nemá cenu ani mluvit. Evropu ani nezmiňuji.

E. Chrapek 1.9.2020 7:19

A z mého pohledu je to jedna Čína, lidé se stejnou mentalitou, s jedněmi dějinami. Jen se to vyvrbilo tak, že zkouší oba modely fungování.

Jo a láká mě i pevninská Čína.

R. Gramblička 1.9.2020 7:10

velká část číny je dosud z geologického hlediska nedostatečně prozkoumána. Ložisek tam jistě najdou dost

P. Burda 1.9.2020 7:02

I v socialismu je rozpor mezi poctivou prací a penězi. Jen v kapitalismu jsou zločinci ti, co se jim v socialismu říkalo soudruhu.

L. Písařík 1.9.2020 7:01

A tak máme stáhnout kalhoty?

L. Písařík 1.9.2020 6:59

Nevěřil bych, že tak velká země nemá suroviny, to že sama netěží, může být následkem postoje: 1. koupit suroviny je levnější než hledat, otvírat těžbu, budovat průmyslové objekty na úpravu a koncentraci komodit 2. skupovat a snažit se ovládnout produkci důležitých surovin lze pokládat za projev snahy strategicky ovládnou hospodářství světa.

R. Vacek 1.9.2020 6:58

Tuším, že se kdosi pokouší znemožnit čínským firmám přístup k vyspělým procesorům. Spolu s tím se pokouší jim znemožnit používat software. Dokonce hrozí zákazem některých aplikací ve své zemi a nutí Čínu aby tyto úspěšné aplikace prodala.

J. Urban 1.9.2020 6:53

Surovin, které nemají a budou si je muset někde obstarat.

J. Urban 1.9.2020 6:53

Kdo a jak vydírá Čínu, prosím?

J. Urban 1.9.2020 6:52

Čína přitvrzuje. Po ekonomických ambicích evidentně přicházejí ty další, pro okolní svět mnohem méně příjemné a v důsledku nebezpečné. Situace připomíná "restart" Německa ve 30.letech, včetně vzrůstající potřeby surovin.

R. Tichý 1.9.2020 6:51

Jestli to nebude tim, ze Cinane prilis kradou-napady, technologie a jeste navic falsuji statistiky a podhodnocuji schvalne svou menu.

R. Lávička 1.9.2020 6:04

Čína se chová jako v dobách různých dinastii. Nekouká na jedno volební období dopředu ale na minimálně jednu generaci.dopredu. Ale to je nad chápání našich politiků. Jestli si z Vystrčilem vytřeli zádel my se můžeme po..... Ale Čína pluje dál.

F. Žůrek 1.9.2020 1:57

V kapitalismu je velký rozpor: peněz a poctivé práce.

R. Vacek 1.9.2020 1:05

Čína si musí vybudovat nezávislost na západě, protože jedině tak ji nebude možno vydírat, jak se dnes děje.

A dnešní západ není pro mnohé už řadu let lákavou alternativou jak spravovat stát.

P. Labaj 1.9.2020 1:05

Možná to není až tak izolace, jako spíš soběstačnost.

A do toho je nikdo netlačí, to Čína iniciativně dělá už dlouho.

J. Kouk 1.9.2020 0:57

Kdo je do izolace tlačí? USA, aby ochránili svou ekonomiku. Čína používá slova, USA sankce jak proti někomu, tak i proti těm, co s nezbednikem obchodují... Pokud toto je ta správná politika, nejsem o tom přesvědčený.. nelíbí se mi komunismus, jenže každý druhý říká, že komunismus v Číně se ekonomiky tak moc netýká. Tak že to zřejmě není centrální plánování jako bylo u nás. Peníze jsou nejdůležitější. USA udělali krvavý převrat v jedné banánové republice, která chtěla zdanit vývoz banánů.. může to udělat kdokoli jiný? Buďme rádi, že Čína jen remcá