16.5.2024 | Svátek má Přemysl


Diskuse k článku

SVĚT: O Tchaj-wanu, placení vysoké ceny a věcech souvisejících

Současná návštěva předsedy Senátu Vystrčila na Tchaj-wanu (nejde jenom o něj, delegace je početná) vzbudila očekávatelně podrážděnou reakci v kontinentální Číně. To by snad ani za komentář nestálo, to se, upřímně, dalo čekat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Hraj 1.9.2020 11:05

Ale ano, já vidím to množství článků a komentářů o nadbíhání, akorát úplně nevidím realitu, která by tomu odpovídala. O Trumpovi média také píší a hovoří otřesně a realita je velmi odlišná (uznávám, že mezi Trumpem a Zemanem je značný rozdíl).

Že kategorický postoj k Číně nemá většina našich západních spojenců je fakt. Že nás to nijak neomlouvá je ovšem taky fakt.

T. Hraj 1.9.2020 10:58

I Tchaiwan? Jako že souhlasí, že patří ke kontinentální Číně?

V. Novák 1.9.2020 10:41

"Dopis čtyř" obsahoval jen konstatování, že ČR se drží politiky jedné Číny, tedy politiky, které se drží naprostá většina světa včetně našeho Velkého Bratra za Velkou Louží.

A koneckonců se jí drží i Tchajwan...

J. Vágner 1.9.2020 10:24

Na úplně nejobecnější úrovni souhlas. Také si myslím, že ve světě, kde bude Amerika hegemonem světa se nám bude existovat lépe. Číňané jsou doopravdy absolutně jiní. A teď pár poznámek. Cizí jsou nám úplně stejně Číňané pevninsti, jako ti z ostrova. Liberálními demokraty jsou Thajwanci asi stejnými jako já;-D. Mám obavu, že i jejich vztah k opravdové demokracii (vládě většiny) bude úplně stejně pragmatický jako u těch pevninských Číňanů. Co se hodí si ponechají a co není účelné pragmaticky nahlíženo, pošlou do kytiček. Jinými slovy demokracie tohoto typu na Thajwanu bez nutnosti respektovat strýčka Sama, nezávislé na pevninské Číně přežije asi tak deset minut. A na závěr to nejdůležitější. Mám nulovou potřebu s Číňany válčit a nebo dělat užitečného idiota někomu, kdo takové nápady má. Pro to, abychom s Číňany nemuseli válčit, si ovšem musíme zachovat schopnost s nimi soutěžit. A to s 15% procenty vysokoškoláků na technických a přírodovědných oborech VŠ ve srovnání s 65% v Asii nepůjde.

M. Valenta 1.9.2020 10:19

Kdo nic nedělá nic nezkazí. Nevidět nadbíhání Číně si nedokážu vysvětlit. To že je Vystrčilova cesta i gestem je fakt. A to že ho v tom nechají ( kromě zabrblání na půl úst) je více než pravděpodobné a jsme zase o toho ostudného nadbíhání.

Š. Hašek 1.9.2020 9:59

Číně jsme šumák.

Tam v centrále mají všichni v diářích nejdříve jiné státy.

Potěšilo mě, že i Vy uznáváte, že Vystrčil nedělá činy ale gesta. Já bych raději činy. Ale na ty on nemá.

J. John 1.9.2020 9:59

Nechat politiky plkat o "lidských právech" a "jednotné Číně" a bez ohledu na to obchodovat. Ty plky jsou jen zbytečné divadélko.

P. Milan 1.9.2020 9:49

To u gest obvykle není jasné, jaký bude jejich přínos.

Každopádně je jasné, jaký je přínos otrocké snahy nepohoršit: Požadavky na poslušnost se obvykle stupňují.

P. Milan 1.9.2020 9:48

Souhlas.

J. John 1.9.2020 9:46

Nemá smysl dráždit Čínu nějakými neúčinnými politickými gesty, které stejně nebudou mít žádný pozitivní přínos. Jestli o nějakém víte, tak ho napište. Zůstanou jen vzpomínky "cestovatelů" na žranice a turistické zajímavosti. Obchodovat s Tchajwanem i Čínou, jako to dělá i Západní Evropa. Čínský ministr zahraničí byl nyní v Německu, Itálii, Holandsku a Norsku. Nebyla to užitečnější akce, než výlet do exotiky?

P. Milan 1.9.2020 9:46

Ignorovat ne, podporovat alternativy ano.

P. Milan 1.9.2020 9:45

Dobré, až skvělé.

Jedna poznámka: "Během odhadem cca pěti let si tuhle otázku bude nucena nějak vyjasnit celá Evropa, jednotlivé státy zvlášť i EU jako celek. Jestli budeme první nebo čtrnáctí, to asi v konečném důsledku nebude hrát až takovou roli. "

Je riziko, že EU jako celek zaujme jiný postoj, než bychom novátorsky a v předstihu zaujali my. Což by pak, z důvodů naší skutečné i předposrané podřízenosti EU mohl být problém. Ale nevěřím, naši "stranu a vládu" vida, že by k něčemu tak odvážnému došlo. Jeden Vystrčil jaro nedělá.

T. Hraj 1.9.2020 9:44

Čína drží všechny pod krkem. Důraz západu na lidská práva se krčí hluboko pod košatými obchodními vazbami. Čínskou ekonomiku si prostě nikdo nemůže dovolit ignorovat. Tím ale Čína posiluje nejen ekonomicky, ale i technologicky, vzdělanostně, "kolonializuje" Afriku a kde co dalšího. Každý to ví, ale nejde s tím nic dělat. Je to začarovaný kruh. A Číňani jsou trpěliví.

Určitou nadějí je Trump, který může jít na Čínu tvrdě (tarify, vojenské linie atd.) a začarovaný kruh přetrhnout. Připojí-li se další, bude muset Čína začít přemýšlet.

Š. Hašek 1.9.2020 9:33

Jediným výsledkem bude óóbrovská tiskovka, paní Vystrčilová bude hvězda mezi kamarádkami. Moravec se bude hádat s Witowskou, kdo tam bude skákat Vystrčilovi do proslovu.

Na všech počítačových svodkách firem v Číně se objeví "Czech s novým černým puntíkem", klik, klik. Oni nebudou zakazovat firmám haléřové položky do ČR, mnohé firmy stejně neví, kam skočit dřív ....... tak to sjednají (milionové položky) s Němcem, Rusem, Indem, Američanem, .......

Vystrčil vystrčil ČR. Ale kam?

R. Langer 1.9.2020 9:29

Hm, myslím, že se pletete...

R. Langer 1.9.2020 9:28

Škoda že v socialismu a komunismu je ten rozpor ještě větší, že? :-P

T. Hraj 1.9.2020 9:15

Kromě dost ohavného "dopisu čtyř" u nás nějaké veliké nadbíhání nebo podbízení se Číně nevidím. Strakovce je Čína dost ukradená (což je ale samozřejmě špatně) a Zemanovi se čínofilství často přisuzuje v neadekvátní míře. S Čínou se nepřátelil o nic víc než naši západní kamarádi (možná kromě jedné vojenské přehlídky, kde byl sám). O větě o tom, že se od Číny můžeme učit jak se organizuje stát (tj. asi to nejpročínštější, co řekl), sám později prohlásil, že byla nešťastná.

Vystrčilova cesta je gestem, ale bohužel pouze jeho a ne gestem ČR. Dostane-li ČR přes prsty a nezareaguje na to rázně (což je bohužel pravděpodobné), tak se overtonovo okno ohledně diplomatických cest na Taiwan posune o kousek směrem k tabu (tj. příští cesty budou obtížnější). Paradoxně tedy Čína dost možná zaznamená dílčí vítězství.

V. Novák 1.9.2020 9:09

"Trochu"?...

Problém s výrobky Huawei není v tom, že by v nich mohla mít zadní vrátka Guoanbu, ale že v nich nemá zadní vrátka NSA...

P. Válek 1.9.2020 9:07

Pan Kechlibar to jako vždy pěkně rozebral. Já bych tady měl ještě jeden pohled a to na ty co vlastně dělají naši zahraniční politiku a na ty co tam mají své (nebojím se napsat bezohledně sobecké) zájmy.Mám na mysli lidi z hradu (Mynář,Nejedlý),z ČSSD Tvrdík ,Hamáček a jim podobní a ještě další velkopodnikatele,které momentálně nedokáž

u vyjmenovat. Podle nich pak také referují media,nechávají se ovlivnit právě ti co mají zahraniční politiku v popisu práce ,

V. Novák 1.9.2020 9:05

Ty suroviny, které má, těží. Třeba kovy vzácných zemin - Čína má pod palcem 70% světové výroby, USA jsou na ní závislé z 80%. A navíc jen těží rudu (v jednom dole) a tu vozí ke zpracování - kamže? - no do Číny!

Manažeři rozhodli, že přece nebudou platit americké mzdy americkým horníkům a hutníkům, že by tak nevydělali...

Š. Hašek 1.9.2020 9:03

Velice trefná poznámka, pane Navrátile.

A Západ už nemá ani ty peníze, čas už vůbec ne.

F. Kusák 1.9.2020 9:01

Roztržka, která vede k mezinárodnímu napětí, není skvělá věc, zejména pro státy jihovýchodní Asie. A vztahy ČLR a Tchaj-wanu (resp. Čínské republiky se sídlem na Tchaj-wanu) jsou složité a v řadě případů pro nás obtížně pochopitelné. Ale pokud Tchajwanci chtějí nezávislost, mají na ni nárok a v tom by náš postoj měl být jasný, protože takovému názoru rozumíme moc dobře. Také se domnívám, že z historického hlediska západ a hlavně Japonci nadělali mnoho zla v celém regionu, takže měli bychom mít pro některé postoje Číny více pochopení, ale agresivita a vulgarita ve vyjádření čínských pohlavárů je zavrženíhodná. A závěrem, Čína není náš spojenec, tím jsou zejména státy NATO a EU, a to i se všemi výhradami, tak jak to stojí v článku pana Kechlibara.

V. Novák 1.9.2020 9:00

Taiwan to hlásá - ještě jste si nevšiml?

Neshodnou se v tom, kdo je rozvratnická/jsou rozvratnické provincie. A taky v tom, jestli do Číny patří i Vnější Mongolsko (Tedy Mongolský stát) a o rozhraničení a Amuru a Ussuri.

M. Valenta 1.9.2020 8:49

Celkově souhlas s článkem. Že jsou Číňané daleko a tudíž ne tak nebezpeční, s tím úplně nesouhlasím. Svojí doktrínou jedné Číny ( to samé může přece hlásat Taiwan) si ochočili téměř celý svět, Afrika je v podstatě jejich a jejich je např. i Pražský Hrad ( naštěstí ne Praha) a většinově i Strakovka.

Kdyby Vystrčilova cesta na Taiwan měla být začátkem konce v bezprecedentním a zbabělém nadbíhání Číně, bylo by Česko zase jednou v něčem užitečné, protože jestli se před Čínou ( a Ruskem a spol.) bude stále ustupovat, hrozí demokratickému světu v budoucnu čínské poměry.

F. Kusák 1.9.2020 8:39

Pan Kechlibar přesně popsal postoj k ČLR a Tchaj-wanu. V tom se s ním ztotožňuji, už i proto, že k tomuto ostrůvku mám osobní vztah. K Číně na kontinentě je to složitější a samozřejmě, že čínská totalita je mně z duše protivná. Na vyhrožování jsem pak mimořádně alergický, neb jsem pamětník invaze vojsk v roce 1968. A přestože jsem kritikem našeho senátu, navenek je to demokratický a ústavní útvar, který nás ve světě zastupuje včetně jeho předsedy a útoky Číny jsou nepřijatelné a odporné. Četl jsem včera diskuze v německém tisku a překvapilo mě, jak velkou podporu mezi Němci má český postoj vůči Číně a jaké výhrady mají vůči EU a kancléřce, že se za nás nepostaví.

V. Církva 1.9.2020 8:36

Jo tak. No trochu to vydírání je. Že jestli budou šmírovat USA jim budou dělat problémy.

Jinak bych to spíš nazval určitou obchodní válkou. Jen se musíte podívat jak dnes fuguje dogma volného obchodu. Západ pustí Číňany všude, Čína si vše včetně měny investic u nich doma... skvěle hlídá.

Západ dlouho působil jako naivní trouba, když se to teď (příliš pomalu) mění vstávají rozumbradové kterým to připadá divné a radši by dál šli Číně na ruku i když je to proti našim zájmům.

V. Církva 1.9.2020 8:30

Jste to nějak obrátil Vystrčil jel na Tajwan kvůli Tajwanu. Naopak Čína se může podělat.

V. Církva 1.9.2020 8:28

Jenže problém není v Číně, komunismus má své limity. Čínu odstartoval Západ, ten který rezignoval na svoji historii a kulturu a všm ustupuje. Číňané jen vyplňují prázdné či vyhnívající díry.

V. Církva 1.9.2020 8:26

Asi jste se dodatečně nenadýchal komunismu. Nemám nic proti Číně jako historické kultuře. Proti komunistické Číně bych toho trochu měl.

V. Církva 1.9.2020 8:24

Jasně, jenže pak by bylo vše jinak, jednali bychom s Čínou podobnější tomu Tajwanu. Pak by taky byla i šance na sjednocení oboustraně výhodné. Takže i tak by to byl nelineární vývoj.

Přesto si Čína bude bezpečnost svojí ekoomiky hlídat, nejsou tak blbí jako Západ, nechtějí být zranitelní.