16.5.2024 | Svátek má Přemysl


Diskuse k článku

SVĚT: O Tchaj-wanu, placení vysoké ceny a věcech souvisejících

Současná návštěva předsedy Senátu Vystrčila na Tchaj-wanu (nejde jenom o něj, delegace je početná) vzbudila očekávatelně podrážděnou reakci v kontinentální Číně. To by snad ani za komentář nestálo, to se, upřímně, dalo čekat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Veleba 1.9.2020 16:46

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/predseda-senatu-vystrcil-o-detailech-cesty-na-tchaj-wan-40334507

P. Černý 1.9.2020 16:24

Když slyším oficiální odůvodnění cesty z úst pana Vystrčila, pak se nemohu ubránit pocitu, že možná stačilo jasně deklarovat, že se jedná o obchodní, nikoli o státní návštěvu. Jenže problém bude asi v tom, že on pan Vystrčil při tom odůvodňování tak trochu lže.

V. Halašta 1.9.2020 16:14

Pokud někdo chce pátrat po důvodu té cesty tak dojde k tomu, že to není žadná ad hoc akce či úmyslná provokaceč ale lopgické vyústění Zemanova chování.

Na začátku bylo pozvání Kubery a jeho přijetí pozvání ještě v době, kdy nebyl předsedou senátu. Když se tím předsedou stal, tak nad cestou začal uvažovat ale číňani a zeman začali tlačit. Vystrčil pak celou kauzu dostal v okamžiku, kdy už nemohl uhnout. Ještě zkusil nejet ale zároveň dát na srozuměnou čínskému velvyslanci že jeho výhrůžky jsou za hranou návrhem na jeho odvolání. K tomu zeman a babiš nepřistoupili. Vystrčilovi tak nedali na výběr.

J. Zaorálek 1.9.2020 16:02

To, chlape, mluvíte o úplně jiné věci.

P. Černý 1.9.2020 16:01

Co se Vystrcilovy cesty na Tchajwan týče, neni podstatný její program. Důležitý je důvod této cesty. Pokud Číňané chápou důvod oné cesty jako úmyslnou provokaci, pak podle toho reagují. Tahat do této záležitosti geopolitiku nebo historii nemá žádný smysl. Nanejvýš vsi můžeme gratulovat, že ústavní činitel naší malé republiky dokázal tak snadno, za senátní peníze, urazit vedeni jedné z největších světových velmocí.

J. Kombercová 1.9.2020 15:58

Na blbou otázku blbá odpověď:

Proč? Pro slepičí kvoč.

M. Veleba 1.9.2020 15:46

Ještě s dovolením postnu příspěvek, co jsem dával jinde a myslím, že je taky důležitý: Nemusíte souhlasit s cestou páně Vystrčila, můžete považovat senát za zbytečný. Já mám stejné výhrady k hradnímu pánu a jeho poskokům. Ale kdyby si někdo takto otevřel hubu na Zemana, taky bych se jej zastal, byť ho nemůžu ani cítit. Jednou jsme z jedné země, tak se podle toho chovejme a svých se zastaňme proti nějakému nabubřelému panáku s komunistánu. A případné shody a neshody v zahraniční politice si řešme sami, ne aby tady někdo vyhrožoval občanům ČR.

M. Panter 1.9.2020 15:23

Chlape, co to melete furt za nesmysly ? Německu stačí naznačit a naši jsou v pozoru. Během Corony Merkel se jen zmínila o neudržitelnosti zákazu cestování zdravotnickým pendlerum a do hodiny bylo nařízení zrušené. A tak je to se vším. Proč není v kalendáři datum německé okupace jako významný den, když to sovětské je...?

V. Novák 1.9.2020 15:16

Ne. souhlasí, že kontinentální Čína patří k němu...

Neshodnou se v pár věcech - jako třeba kdo jsou rozkolnické provincie - ale na jedné Číně trvají ti i ti. Číně, ke které patří samozřejmě i Tibet a Ujgursko; Tchajwan ještě chce i Vnější Mongolsko.

V. Pavelka 1.9.2020 15:09

Když nám Čína za to Vystrčilovo GESTO, přišlápne PODOLEK, Brusel sotva pípne , možná by Pompeo Vystrčila pozval do USA?

J. Zaorálek 1.9.2020 15:02

Německo je náš nejvýznamnější obchodní partner, navíc soused. To je pravda. Německo si ovšem v současné době a už dlouho nedovolilo České republice nebo jejím představitelům jakkoli vyhrožovat. Pokud máte dojem, že by byla výhodnější ekonomická závislost na komunistické Číně, která svou agresivní povahu jen těžko skrývá, asi Vám nebudu schopen porozumět. Za předpokladu, že nejste komunista.

J. Zaorálek 1.9.2020 14:56

Asi tak 14x vyšší. https://www.kurzy.cz/zpravy/547446-tchaj-wan-je-14krat-vyznamnejsim-investorem-v-ceskem-prumyslu-nez-cina/

Asi máte z vlastní zkušenosti dojem, že poštěkávat můžete jen s někým za zády. Pan Vystrčil svou návštěvou nepoštěkává, chová se jako svobodný představitel svobodného státu. Poštěkává Čína.

Navíc si myslím, že některé zájmy máme s USA společné.

J. Černý 1.9.2020 14:46

Proč jste s ním nejela ? ;-D

J. Černý 1.9.2020 14:45

Poštěkávání na Čínu s USA za zády je roztomilé, ale USA sledují své zájmy, ne naše. Vyskočil sehrál.roli užitečného idiota, který za své kroky nenese zodpovědnost. Měl by nést . A když ho přejede multikára z čínského velvyslanectví, tak nebudu plakat.;-D

Tajwanské investice jsou mnohem vyšší;-D Jak velká je vaše číslovka, "mnohem vyšší" ?

V. Podracký 1.9.2020 14:40

Nevím co Číňani udělají,asi nic moc, co by momentálně mělo význam. Ale do budoucnosti se dostáváme do horší situace. Vystrčilovo tažení je proti našim podnikatelům v Číně a možnosti se dostat z německé závislosti a udělat také nějaké jiné obchody než s Německem. Je to zásadně neproduktivní a ztrátová záležitost.

J. Ráž 1.9.2020 14:36

Vystrčilovu cestu považuji za gesto určené českým příznivcům velkých, ale nic neřešících gest a jistou úlitbu Spojeným státům..

J. Černý 1.9.2020 14:33

Když Čankajšek se svou armádou prchl na Thajwan, tak tam zavedl takovou diktaturu, že původním obyvatelům se protáčely panenky. Ani nevím jestli si už na exportované Číňany z pevniny zvyklí .Stále tam trvá kult osobnosti Čankajška. No demokracie ? Taková ta asijská, tak jo. Ono to také s těmi velkými počty obyvatel na malém území ani jinak nejde

Jaký je přínos truccesty Vystrčila pro Českou republiku. Žádný. Mnozí budou mít radost jak to natřel Zemanovi, Babišovi, ale dlouhodobě poškodil ekonomické zájmy českých firem v ČLR , ale to.mu je jedno, on má své jisté.

Takového partyzána nemá USA a ani EU.Prostě jim takový vůl ještě nevyrostl.

J. Ráž 1.9.2020 14:33

R^R^

J. Ráž 1.9.2020 14:31

Jako obvykle perfektní analýza.

K tomu: Jestliže cesta Vystrčila nemá být počátkem změny naší politiky vůči oběma Čínám a když zejména vláda nemá promyšleno co bude následovat, tedy nemá naplánovaný nějaký další postup, tedy jakou politiku vůči Číně a Taiwanu budeme nadále praktikovat, jeví se cesta druhého nejvyššího ústavního činitele malé středoevropské země na Taiwan, bez souhlasu a v podstatě za zády oficiálních politických reprezentantů ČR, jen líbivým gestem tvrdohlavého politika určeným pro určitou skupinu občanů. Jiný význam to nemá.

PS. O panu Hřibovi si nemyslím nic dobrého, tak jeho poněkud teatrálně prezentována účast v delegaci , nemá cenu nijak komentovat.

V. Pokorný 1.9.2020 14:12

No, docela jsem se zasmál. Jeden diskutující zde napsal, že jsme, tedy myšleno asi jako Česká republika, svobodný a suverénní stát. Tak tomu jsem se zasmál.

J. Brunner 1.9.2020 13:29

R^

M. Valenta 1.9.2020 13:28

Přeceňujete média, to nadbíhání je skutečnost - počínaje dopisem čtyř, přes vítání čínského předraženého braku na letištích až po nespočet pokusů z nejvyšších míst zavřít čínským kritikům ústa. Hrad a jeho poskoci, to je kapitola sama pro sebe.

P. Kubáč 1.9.2020 13:13

Z celého "skandálu" velice trčí naštvanost KSČ ( Komunistické strany Číny ), že nějaká blecha, co ji na globusu není vidět neposlouchá hlas "Říše středu"

Co se obchodních záležitosí týče - byznys s Číňany přináší zisky oligarchům a nezaměstnanost plebsu. To že vlády ( s výjimkou Trumpa ) konají ve prospěch Číny docela pěkně naznačuje, čí chleba jedí a čí písně zpívají - a "prostý lid" to zjevně není.

J. Kombercová 1.9.2020 12:53

S EP to máme vyzkoušené... před časem víza do Kanady, EP na Sobotkovu žádost o pomoc ani nešpitl.

Taky jsem ráda, že pan Vystrčil se té cesty po Kuberovi ujal.

J. Zaorálek 1.9.2020 12:37

Já jsem jednoznačně rád, že pan Vystrčil na Taiwan jel, i s ostatními, pochopitelně. Myslím si, že to má jen samé klady, nevidím žádný zápor. Počítejte se mnou:

1. Dát Číně jasně najevo, že nám diktovat nemůže a nebude. A že se nelekneme žádných hrozeb. Jsme svobodná země, suverénní stát. A o komunistech víme své.

2. Je to zároveň šance pro celou Evropu, EU, aby se probrala a na otevřené čínské hrozby zareagovala jasně a bez nějakých odboček. Čína vyhrožuje členskému státu EU? Evropský parlament teď může ukázat, jak to vlastně s tou demokracii a svobodou myslí.

3. Ukáže se, že podobné čínské brebtaní je zatím neškodné a že se rozhodně nemusíme nějakých ekonomických sankcí bát. Myslím si, že by musely postihnout celou EU.

4. Ostatně čínské investice jsou u nás minimální, díky Bohu, Taiwanske jsou o mnoho vyšší. A je šance, že obchod s Taiwanem tedy dále poroste.

5. A je tu i šance na nějaké snížení závislosti na čínském zboží, ale ta je malá.

M. Veleba 1.9.2020 12:16

Hmmm.... R^R^R^

S. Rádl 1.9.2020 11:54

Pane Tichý, to je právě jeden z důvodů obchodní války USA s Čínou. Ono totiž Trumpovi došlo, že Čína technicky ameriku dotahuje a vzhledem k dynamice rozvoje by ji rychle předstihla v klíčových odvětvích.

Na YouTube je reportáž Pavla Dvořáka z návštěvy firmy Huawei. Je to poučné. Začínala jako výrobce, po 3 letech měla 200 dělníků ve výrobě a 500 výzkumníků. Teď má celkem 200 tisíc zaměstnanců, z toho ve výzkumu a vývoji 90 tisíc. A mimochodem jen v oblasti 5G sítí mají 17 tisíc patentů, takže asi už mají ještě něco jiného, než co ukradli... V oblasti umělé inteligence jsou bezesporu na špici, i s tím negativním využitím ke sledování osob, ...

A bohužel není to jen elektronika, ale i farmacie, kdy v současné době většina léků v celém světě by se buď bez přímého dovozu účinných látek, nebo alespoň meziproduktů neobešla.

Nejsem obdivovatel Číny, ale místo podceňování bychom se měli zamyslet nad tím, jak se sami zvednout. A bouráním soch a vymýšlením korektních slov to nebude.

D. Novák 1.9.2020 11:43

Vystrčil se vystrčil na "světla ramp", ovšem v jejich přítmí je k smíchu. Tuším, že se takovým říká "užiteční idioti":-/

S. Rádl 1.9.2020 11:34

S doktrínou jedné Číny přišel H. Kissinger poté, co přestaly USA podporovat Čínskou republiku jako zástupce celé Číny a nahradily ji Čínskou lidovou republikou. A jako náhradu uzavřeli s Taiwanem dohodu o vojenské spolupráci v případě ohrožení.

Čili princip jedné Číny je akceptován i na Taiwanu, jen si asi představují každý jinak dosažení cílového stavu. Mimochodem i na Taiwanu je poměrně velká část populace ke sbližování s kontinentální Čínou pozitivně naladěna. Oni totiž téměř polovinu exportu posílají do Číny a řada Taiwanských firem vyrábí své výrobky na kontinentu.

P. Milan 1.9.2020 11:16

To jste se ovšem spletl. Komentoval jsem pouze příspěvek pana Johna, ten psal o gestech.

Jak by se vám líbily Vystrčilovy činy, těžko říci, odhaduji, že moc ne. Ona i ta cesta je svým způsobem čin.